MEETJE STEVENS 18de Jaar. Nummer 12 Zondag 22 Maart 1903. Steml voor de Katholieken Vreemde Vogels. Werkerspensioenen, Dompers. Man abonneert zich op alle postkantoren voor den buiteu voor de stad, ten kantore at^ #1 Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR a „i 4 fr. voor de stad Abonnementsprijs j 4 fr 6Q voor a<m buitea j vonrop betaalbaar PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen ...„-«„oi Pnjs der Annoncen per drukregel. Heklameii 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijde, frank. AALST 21 MAART Aalstenaars, Medeburgers, Vergeeft onze boosheid gelijk wij vergeven onze schuldenaren. We zullen u nooit meer vragen om voor de liberalen te stemmen, die boos wichten zouden wel kapabel zijn toe zicht houden over 't bestuur van stadszaken en dat ware een kriem Aalstenaars, Medeburgers, Vergeet dat weU ooit gevraagd heb ben te stemmen voor de liberalen, en stemt met banden en voeten voor Duwé voor De Koninck, voor., enfin voor het dozijn en half snullen die daar in den gemeenteraad zitten om 't getal te ver vullen en stemt dan ook voor de fenik sen die bij de jaknikkers zitten. Aalstenaars, Medeburgers, Stemt voor den katholieken heer Gheeraerdts, hij is un homme de ccear, (een man van hart) gelijk hij zelf zegde die bemerkt hebbende, dat hij nalatig was geweest in het nazicht der reken schap geen oogenblik aarzelde de 98000 franken te vergoeden welke in de kas ontbraken, liever dan ze door de belas- tiugssckuldigen te laten betalen. Aalstenaars, Werklieden en Burgers, Stemt voor Bethune, de groote finan cier en rekenkundige, volksvertegen woordiger, krachtig redenaar en laatste rol in 't blijspel van Piepken-duik als M. Journez op tooneel treedt. Zal zijn aandeel betalen in het te kort van 98000 franken. Vermaarde kiezerslijstenmees- ter en knutselaar. Kan goed trommelen op ledige vaatjes en kassen. Aalstenaars, Medeburgers, Stemt voor Arys, hij vertegenwoor digt in den gemeenteraad het lijdende menschdom, dat hij immer met zooveel spoed en ijver is ter hulp gesneld ge kunt geene betere keuze doen om de belangen der armen verdedigd te zien. Dorpsverhaal door L. V. O. Onderwijzer. 5. De smid huurde twee knechten en geduren de 7 jaren was er werk in overvloed en was er in het huishouden niets te kort. Maar de tijd giüg om Jeu eeu duivel kwam afzakken. Ik ga mij wat aankleeden, zei de smid, kom binnen en zet u. Dednivel zette zich zonder wantrouwen neder op den stoel die hem aan geboden werd Kom, zei de smid als hij wat opgepoetst was, wij gaan. Maar wat de duivel ook deed hij kon niet van den zetel af. Komt gij, ja of neen Ik kan niet weg. In dat geval kunt ge blijven zitten tot hot my lust u los te laten. Ën wanneer lost ge mij dan Als gij ons contract voor 7 jaren verlengt. De duivel moest toestaan en hij werd vrii gelaten. J Maar na zeven jaren kwam een slimmere duivel om den smid Hem ook werd den ze tel aangeboden, maar hij wou zich niet neder- Hij zal als schepen van financen M. Bethune opvolgen als deze zal minister zijn. Aalstenaars, Kiezers, Groot en Klein, Stemt voor al de katholieken. Zij hebben op 16 jaren tijd maar om onge veer 4 millioen franken leeningen aangegaan eu voor bijna een millioen franken eigendommen ver kocht, zij hebben de opcentiemen wel meer dan verdubbeld maar de zaken gaan te Aalst goed genoeg om nog eens dobbel af te doppen, zij hebben wel de kas laten ledigen maar dat is eeu malheur dat aan elk kan voorvallen die bijziende is en geen pas senden bril heeft gevonden om goed na zicht te houden. Ze hebben wel 98000 franken geleend om het gat de stoppen in de stad, maar zulke som kan toch beter uit onzen zak dan uit dien der heeren Gheeraerdts en Bethune, we betalen hier zoo weinig belasting. Stemt voor de katholieken, ze zullen op den ingeslagen weg voortgaan en na de kiezing komen er spoedig Nieuwe leeningen want 't verleden heeft ons geleerd dat een millioentje bij de spekschieters vau 't Landhuis niet lang duurt. Stemt voor de katholieken, dan krijgt ge na de kie- zi.ig weldra Nieuwe opcentiemen want ze zullen met hun stelsel van spaarzaamheid niet verre loopen. Stemt voorde katholieken, dan hebt ge veel kans dat de slordigheid zal voortduren dat koterie en kozijutjeswinkel open blijven voorde kreaturen, dan hebt ge kans dat er Verknoeid en verprost wordt gelijk voorheen. Als ge dat wilt stemt voor de dompers, maar wilt ge toezicht over alle besturen, rechtvaar digheid, onmogelijkheid van konkel foes dan moet ge Stemmen voor de liberalen I! 't Is warm, zei de smid, hebt gij geen goes- ting op wat kersen?... Kruip daar maar op den kerselaar en lees uw buik een zielmis. De duivel deed dat, maar hij kwam er niet af dan na een nieuw uitstel van zeven jaar. Eens dat tijdsverloop verstreken kwam Lu cifer zelf naar de Bmidse. Hier kwam geen zetel of kerselaar meer te pas. De smid moest mee, seffens mede, toch vergat hij het beurze zeken uiet. Zo vertrokken dus samen. Na oen lange reis zagen zij in de verte een vreeselijk lompen en boo gen toren... Wat is dat vroeg de smid Dat is de toren van de hel, zei Lucifer. Men zei me wel eens dat gij u zoo groot kunt maken als die toren. Is dat waar Zeker, zei de duivel. Hij maakte zich zoo groot, zoo groot, dat de smid verschrikt op de vlucht ging. Lucifer riep hem terug. En kunt ge u ook klein maken, zoo klein als een muis, per exempel Zeker, zei het hoofd der duivels. Maar reizekens was hij zoo klein als een muiskeu of de smid greep hem ijlings vast en stak hem in het beurzeken. Lucifer smeekte, bad, beloofde zeven, tien, twintig jaren vetlengenis de smid luisterde niet maar spoedde zich naar huis. Hier jongen, zei hij tot zijn knechts, neem,fc de vporhamer en slaat op dat beurzeken hovtju- Al3 Denderbode iets aanvat moogt ge geloo- ven dat het niet van de poes is. De pennewioeters van 't orgaan der kasbe- wakers slaan er met den groven door en ont zien hunne vrienden niet, zeifs zijn eigen op stellers niet. Als de mallonjige zich kwaad maakt kan hij zijne woede niet meer verkroppen en dan 't geen hem zelden gebeurd, de gekeerde kazak, de kandaleer eu het succes vergetend gaat hij er op los. Hoor liever wat hij in zijn nummer van zondag 15 Maart drukt. Die vreemde vogels ook meester in Den- derbode, gebruiken dien vuilen neusdoek om de stad Aalst nog beneden 't veraehterlijk- ste gehucht van Vlaanderen te brengen. Er is noch vreugde, noch vermaak te vinden, alles kwijnt er, alles gaat er om het slechtst. Maar zie die vreemde klerikale vogels hebben hun nest hier opgetimmerd en geen enkele denkt eraan het naar betere oorden over te brengen. Maar ze blijven hier, ze moeten hun deel hebben van den koek die ik zou graag alleen zou willen. Ze blijven 1 Ze zij 11 hier uiet ge- roepen geweest en we kunneu ze gemakke- lijk missen. Meer heeft de uitgever van Denderbode uiet durven diukken, maar we zullen 't in zijne plaats doen Ja, wij, katholieken, geboren Aalstenaars liggen onder do pooten der vreemde vogels die over alles den baas spelen, de beste profijten wegkapen en naar alle eereposteu hunkeren. Daar hebben we om te beginnen den opper- baas onzer klerikale associatie den vreemden geelgroenen vogel die uit Luxemburg bier is overgewaaid aan een Joodsche vogelmuit ont snapt eu die zoo vreemd is dat hij onze taal niet kent. Ën toch moesten we roepen Aalst naa Woeste. Dan hebt ge den bevelhebber der burger wacht, een vreemden vogel die uit Moorsel is overgevlogen, achter een kudde koeien eu bier nu den opperbevelhebber komt vertoonen, 't geen hem zoo goed past als polka dansen aan een olifant. Dan hebt ge den kierikalen vetbetaalden ar chitect eeu vreemde vogel, die bier zonder pluimen kwam aanvliegen en ons aardige nes ten bouwde het ovenkapelleken, de kruip-iu- vischinijn, de kemelbrug enz. Dan hebt ge den kierikalen stadssecretaris, een vogel die goed aan het z iadbaksken mede- pikt en die naar onze stad is overgevlogen om dat hij gehoord had dat er te Aalst voor kleri kale vogels altijd brokskens te bekomen ziju. Dan hebt ge Tist, die onze politie heeft ge dresseerd op eene wijze die de meeste steden ons benijden en die naar bier is overgevlogen omdat vogels die opvliegen toch iewers moeten terecht komen. arms en zoolang gij kunt. Eindelijk het de siniü den koning der helle uit de beurs, op conditie dat hem uitstel werd gegeven voor heel zijn leven. De smid stierf en hij ging naar de helle. Nauwelijks verscheen bij in de deur of al de duivels zetten het opeen loopen, zelfs Lucifer was niet te zien. Als 't zoo gaat, zei de smid, dan blijf ik hier niet. Hij kroop uit de hel en ging naar den he mel. Wat hebt gij gedaan vroeg St Pieter, en wie zijt gij Ik ben smid, ik heb het paard beslagen van onzen Lieven Heer eu ik heb laatst nog Lucifer eene rammeling gegeven die hem nog aan de ribben hangt. Kom binnen, zei St Pieter. Ik sluit. Want men vertelseken is uit Meetje heeft van avond nog niet gezongen zei Piet, Toe Meetje zingt eens. Hij wist, wel,, de lieverd, dat den wensch bij Meetje steeds welgekomen was, zij legden dan ook hunne kopjes op Lammeus schouder eu tarwijl non kel hen zacht klutste zong Meetje Er waren drie tamboers Die van den oorlog kwamen Dat was haar wiegelied. En voor het gansch uit was lageu da twao kinderen iu het neveukamerken op hun stroo- zak en sliepen alamen. Dan hebt ge den deken, de hoogste overheids persoon van de stad zonder wiens toestem ming niets beslist mag worden en de pastoors en de onderpastoors en de helft van den kieri kalen gemeenteraad en de paters jesuieteu en de broeders en de nonnen eu de katholieke schoolmeesters, allemaal vreemdelingen, die ons, geboren katholieken, onder den hiel hou den en de wet geven Helaas dat is nog het ergste niet, al3 onze meesters geene vreemde vogels zijn, zijn het verloopen liberalen, kazakkeeiders gelijk Gheeraerdts Eeman, enz. en ik zelf. De katho lieken vau de ouden stempel worden hij den bezem gezet Ja, ja 't is zoo, de katholieke partij is neu hutsepot geworden van vreemde vogels en ka zakdraaiers. Wol was er eene uitzondering, een echte, ge boren katholieke Aalstenaar die in de stad een post vau vertrouwen bekleedde, maar die vo gel is den Oceaan overgevlogeu, nadat bij was gaan vliegen met het zaad uit de slecht be waakte stadskas 1 Zie, zoo, Denderbodevuilen neusdoek, daar mee is uw artikel volledig. N. B. A propos van vreemde vogels, er lo- geeren er nog een heele groep in de Lange Ridderstraat. Wekunuen niet nalaten ze ut warm aan te bevelen Het wetsontwerp op de werkerspensioenem van de liberale volksvertegenwoordigers MM. Warocqué, Buyl, Termote en Nolf staat reed» geruimea tijd aan het orde van den dag der Kamer. Dat ontwerp betreft een pensioen van 1 frank daags aan al de werklieden die den ouderdom van 65 jaren hebben bereikt, we zullen in een volgend nummer uitleggen, welke de grond slagen zijn van dat ontwerp. Men ziet dat de liberalen geen enkel prak tisch middel verwaarloozen om het lot der werklieden te verbeteren. Hel. ontwerp van pensioen van 1 frank is wat ernstiger dan de klerikale aalmoes vau 9 centen daags. Maar zoolang de kierikalen aan 't bewind blijven heeft het geen kans gestemd te worden. De volksliefde der kierikalen is maar 9 cen ten waard. Ze verwerpen alles wat het volk zou kunnen verlichten en zijne toestand waar lijk ver betere.. Het wetsontwerp Buyl, waarbij de prijs van het Beknopt Verslag verminderd werd op 1 frank 's jaars werd deze week iu de Kamers besproken eu verworpen met 75 stemmen tegen 42, rechterzijde tegen linkerzijde natuurlijk. De klerikale partij is de domperspartij bsjj uitnemendheid, dierveti zij, ze zoudeu de vrij heid der drukpers afschaffen, iu ai'waehtiag Is er iets, Lammen, vroeg Bella. Vrouw, ik heb onderwege Geeraardsber- gen iets vernomen dat ik niet gelooven kan <u<£ wil eu dat me geen plezier heeft gedaan l Wel, wel Peins eens.. Ik laat u raden. Betreft het Jan Ja. Hij drinkt Neen maar 't is ruim zoo erg f Ruim Niets kan rampzaliger ziju I In dat geval is het niet zoo erg. Maar spreek dan t Men zei mij dat Jan gaat trouwen mei een sterke, gezonde meid van Onkerzeel met Feruaude Stoppels.. Onthutst gaapte Bella haar man tegen i zij kou geen woord spreken. En dat niet binneneen jaar, noch binuea zes maand, maar in 't kort, heel in *t sort. Twee tranen dropen uit Meetjes lieve blau we oogen, rolden langs haar mooie bloeiaig® wangen en vielen als parels, op haar blauwen voorschoot. Het wiel stond stil en slap hing de vlasdraail op de moedelooze hand. Een zucht ging op uit haar benepen boezen» Arme kleinen I.. zei ze en gansch beur goed, liefdevol hart lei ze in dien zielszucht in dier» uitroep eu eindeloos droef zonk haar hoofd 05» hare borst. Wordt voorïgezdL 7PltAn T—'g!J!B>

De Dendergalm | 1903 | | pagina 1