Ruzie in 'I huishouden» Bij't haar getrokken Schoon Voorbeeld. AALST. Gegronde Grieven. Charelken (rekt er van onder. Liberale Werkmanskring. In Amerika gelijk in Engeland, in Fran krijk, gelijk in Belgie overal gebruikt men de pillen van Depratere. Mr R. Bertin, artiste in de CaBino te Parijs (rue Blanche) schrijft Mr Depratere wil. zoo goed zijn, mij twee doozen purgeer pillen van Depratere op te zenden. Vele artisten kochten u, zulke pillen, gedurende hun verblijf in Oos tende. Ik heb ze ook genomen en heb er mij zeer wel medebevonden. In geheel do slad Pa rijs heb ik geeue pillen kannen vindon die zoo goed zijn als de uwe. Aanvaard enz.... getee- kend R. Bertin, Casino de Paris. De pillen De pratere worden verkocht aan 1 fr. 50 de doos in allo apotheken. Te bekomen te Aalst bij de Apothekers Cnllebaut Botsrmarkt en De Yalckeneer Espla nade. De eensgezindheid in 't huishouden der Christene demokraten springt erg op de kruk ken Leonce Ducatillou werd door zijne vroe gere spitbroeders, zonder plichtplegingen over boord geworpen door Plauckaert, Daens enz. Nu wordt priester Daens op zijne beurt uit den schaapstal gedreven door de Vrije Christe ne Volkspartij van Brussel. We lezen in het Laatste Nieuws Heer Uitgever, Ik lees in het Laatste Nieuws van 12 Maart dat priester Daens, hersteld zijnde, de zitting der Kamer als leider der Kristene Volkspartij heeft bijgewoond. Welnu sedert hij te Brussel a's volksvertegenwoordiger gekozen is, heeft hij de Christene Volkspartij verlaten om over te gaan tot de partij der zoogezegde klein handelaars of gemaskerde aristocraten en wij zullen hem voortaan verbieden te spreken in naam der Kristene volkspartij. Aanvaard, Mijnheer, mijne beste groeten. Willem BECKERS, lid vaD het Bestuur der Vrije Kristene Volkspartij van Brussel, Vander stichelenstraat, 87, Molenbeek. De Christene Volkspartij lijdt aan tubercu lose en tut nu toe is het radikaal geneesmiddel tegen dia kwaal nog niet gevonden. De gazet der muilentrekkers en pilaarbijters vertelde verleden zondag eeno wreede geschie denis. Een kind lag ziek in het hospitaal leerde er zijnen catechismus en deed zijne eerste commu nie. Eenige dagen later is het kind stervende, en spreekt tot de zuster als »olgt I Den dag mijner Eerste communie, hebt gij mij verboden van aan Jesus te vragen om te mogen sterven en ondanks uw verbod heb ik zoo gebeden Heer, in da wereld waaruit gij mij getrokken hebt zal 't mij moeilijk vallen om als brave kristen te leven. Roep'mij tot U liever dan te gedoogen dat ik zondaar worde. Ik weet dat Jesus alles geelt wat men hem op den dag der Eerste communie vraagt. Denderbode verhaalt die tastbaar onware geschiedenis om aan te toonen wat den cate chismus leert. Welnu het gebed van dien kleine is zoo on natuurlijk, dat niemand gelooven zal dat ver haalde het ooit gebeurd is. En als de kleine ontwikkeld genoeg was om zoo te bidden en om te weten, dat Jesus op den dag der Eerste communie alles toestaat wat men vraagt, dan zou hij in zijn kinderlijken eenvoud gebeden hebben O, Jesus laat me genezen en leven zonder ooit in zonde te vallen. Moest mijn zoontje bidden om te mogen sterven, ik zou doen wat me nog nooit gebeurd is ik zou hem eens duchtig de hespen priege len en hem vijfmaal met groote letters doen schrijven tvil leven tn eer en deugd om hem die ongezonde goestiug naar het sterven wel uit den kop zetten. Hij zou 't niet geleerd hebben in de catechis mus, maar 't zou er niettemin goed en heil zaam om zijn. 11 Het artikel over De Hop tot een volgend nummer verschoven. BERICHT. Van 27 dezer maand Maart is, ouder de benaming Aalst (Noord), in de Nijverheidstraat, een postkantoor opgericht. Dat kantoor is open op werkdagen van 7 tot 19 uur, op zondagen en gelijkgestelde feestda gen van 9 tot 12 uur. Het heeft al de werkzaamheden van eene ontvangerij, met uitzondering van de bestel ling der poststukkeu en wat daarmede in ver* band staat. Van Mr Dressen oud professor van Bre da. Met het kostbaar purgeermiddel genaamd slijmverdrijvende Waltherypil, genees ik meer zieken als een dokter, 't Is waar.ijk een heil zaam geneesmiddel dat men niet genoeg kan aanbevelen. Te bekomen bij de Apothekers Callebaut De Valckeneer, De Waele, Ghysseliuckx en overal. Het belangrijkste Muzikaal Festival Oostende Badseizoen 1903. Meer dan 15000 FR, Premien De stad Oostende, alle andere badplaatsen overtreffende door haar heerlijk strand, haren prachtigen dijk en allo andere aantrekkelijk heden welke haar de Koningin der Badstedea maken, richt voor het zomerseizoen 1903, van den 2l Juni tot den 20 September, een bui tengewoon muzikaal Festival in j alle Zonda gen worden aangenomen als dagen van uit» voering.) Meer dan 15000 frank premiën, medalien, palmen, kunstvoorwerp, enz. waarvan meer dan 13500 frank in geld, zullen onder de Maatschappijen van Harmonie, Fanfaren, Symphonie en Zang, van het land en den vreemde, die zullen deel nemen aan het Festi val verdeeld worden» Bijzondere voordeelen voor de buitenland- sche maatschappijen, Voor de inlichtingen en prospectus, gelieve men zich te wenden tot den SEKRETARIS van hot iniichtingscomiteit den heer Georges Daveluy, 105, Kapellestraat, OOSTENDE. DE ELIXIR VINCENT is een geneesmiddel samengesteld uit plantensappen hetzelve oe fent eonen weldoenden invloed uit op het ge- stol en bewerkt in weiuigen tijd de genezing van jicht en rhumatism. Te bekomen bij M. CALLEBAUT Apotheker te Aalst. Prijs 3 fr. de flesch. verwerpen zij alles wat het volk op de hoogte zou kunnen brengen. Het volk mag niet weten wat stommiteiten zij in de Kamers vertellen en vooral mogen ze de redevoeringen hunner te genstrevers niet onder de oogen krijgen, de menschen zonden allengsde vergelijking be ginnen makeu, hun oordeel zou gescherpt wor den en ze zouden de klerikaleu wandelen zen den. Priester Daens heeft in de Kamers zijne plaats hernomen en ook gesprokeu voor de prijsvermindering van het Beknopt verslag. V oeste was geel van kolerie en liep de zaal uit als priester Daens wees op de laagheid en gemeenheid der WoestebladeD. T r gelegenheid van den 25 sten verjaardag der stichting van het fabriek heeft den Heer Henri forley eene gift gedaan eener som ran honderd duizend franken ter instelling eener ujfrentkas voor het werküedenpersoueel der fabrieken van Brussel en Aalst. Het kapitaal zal eeDen intrest opbrengen van 3 °/o '8 jaars zegge 3,000 franken en het be stuur zal ieder jaar eene som storten gelijk aan deirintre3t ten einde den dienst der lijfrent- kas te verzekeren. Eene comissie gekozen onder de werklieden aal onder voorzitterschap van een lid van den Bestuurraad de voorwaarden regelen aan de welke het werkvolk iecht zal hebben op het pensioen. Ziedaar een voorbeeld d"at navolging ver- ■dieut en tot eer strekt van den achtbaren nij- veraar M. Henri Torley. Het is bovendien eene eigenaardige wijze van 't jubelfeest van de stichting der fabriek te vieren en wat meer waard dan feestelijkheden waarvan daags nadien niets meer overblijft dan eene soms niet aangename herinnering. Voorzeker zal door het initiatief van M. Tor ley, bij meuigen werkman den geest van spaar zaamheid en vooruitzicht worden ontwikkeld «n zal meer dan een op lateren leeftijd do vrucüteu oogsten van't werk dooi' denmeusch- lievenden nij veraar gia'ieht. We brengen hulde aan den mensch6uvriend en wenschen voor hem en de werklieden dat de fabrieken Torley nog 25 jaren en langer mogen bloeien on zich ontwikkelen in belang rijkheid en voorspoed. Terechtwijziging. Bij exploit van de lieer deurwaarder Alfred Mahieu te A ilst, ou der dagteekeiung van 30 December 1902, ten verzoeke van den heer Alfred Nichels, Gee- raardsbergschestriat, 52 te Aalst aanvaard tot het benefiet der kosteiooze rechtpleeging bij vonnis verleend door de burgerlijke recht bank van Dendermonde op 12 Juli 1902, werd voor deze rechtbank gedagvaard de heer Phi lemon Van Styvendael-Deshommes, Lange Zoutstraat, 38, te Aalst, ten eerste tot beta ling ten titel van schade en intrest aan den aanlegger (Nichels Alfred) eeuer som van twee duizend vijf honderd en twee frank ten tweede, tot inlassching van het tU3schen te ko men vonnis, in Vooruit, Dender galm, Den derbode, De Volksstem, De Werkman.'t Land van Aalst, Klokke Roeland, Recht en Vrij heid ten der Je tot de gerechtskosten. Die dagvaardiging beriep zich op een vlug schrift door den heer Van Styvendael ondei- teekend, gedagteekend 22 Mei 1902, waarvan talrijke exemplaren in het arrondissement Aalst werden verspreid en dat als recht van antwoord in het nummer van 1 Juni 1902 van Recht en Vrijheid verscheen. Bij wijze raD besl uitsehrift door den ver weerder op 16 Januari 1903 aan den aanlegger beteekeud werden als verdeditigsmiddrien ter ierechtzittiug aangekoudigd, tan eerste, dat het vlugschrift van 22 Mei 1902 in vorm en grond gewettigd waren, door een artikel uit gaande van den aanlegger in het uunitner van 18Mei 1902 van Recht en Vrijheid teu twee de dat verscheidene bewoordingen van het be trokken vlugschrift zelfs den aanlegger niet bi-oogenten derde dat de omstandigheden des gedings bewijzen, dat de andere bewoor dingen den aard niet hebben, dien de aanleg ger hun toeschrijft. De dingende partijen hebben een-stemming besloten het geding ie staken en de oneeuig- beid bij te leggen mits ten eerste het betalen der gerechtskosten door den verweerder (Phi lemon Van Styvendael ten tweede het gelijk tijdige inlassctien van onderhavige terechtwij zing in Dender galm en in Recht en Vrijheid. P. Van Styvendael Nichels Alfbed. (Medegedeeld) Dikwijls drijven sommige dagbladen in ons land den spot met de grieven welke de Vlaam- sche bevolking maar al te dikwijls te doen gelden heeft. Niet alleen spotten zij met die grieven, maar laten de komiekste vrees blijken telkens de Vlamingen naar den eisch der grondwet voldoening bekomen, ze razen dan van overdrijving, van vervolging en onrecht jegens de Walen en nog al meer. Onze lezers kenuen sedert lang onze mee ning daarover. Alle beambten, alle bedienden, allé officieren in 't leger zouden om benoemd te kunnen worden de beide landstalen moeten kenneu oa du wetgevers evenzoo. Een groot getal wetten ma kers kennen de taal niet van de meerderheid dor Belgen, een goede wetgever moet ontwikkeld genoeg zijn om ten allen tijde als zulks noodig is, ten einde zich een denkbeeld over de belangrijkste vraag stukken te vormen, een onderzoek kunnen ope nen bij dat gedeelte der bevolking, welke de wetten of de besluiten betreffen want al wor den de wetgevers ia slechts een arrondisse ment gekozen, ze vertegenwoordigen in grond- berin geheel het Belgische volk en niet dit of dat arrondissement. De franschonkundige boer Van Brussel is in de Kamers niet op zijne plaats, als het b.v. de stemming betreft eener wet betrekking heb bende op den toestand der mijnwerkers, kan hij onmogelijk gewetensvol aan de stemming deel nemen omdat hij niet in staat is zich over dien toestand door eigen nazoek te vergewissen De Waalsche wetgevers die geen Ylaamsch kennen zijn er evenmin op hunne plaats en 't is in dit opzicht schande, dat Vlaainsche arron dissementen Vlaamschoukuudigen wattenma kers naar de Kamers sturen b. v. Woeste die te Aalst wordt gekozen en van do taal zijner kiezers niets kent, dus ook niet hunne behoef ten. Maar nog schandelijker is de toestand op rechterlijk gebied. Er zijn rechters in het Vlaam3che land, die de debatten van zaken bijwonen, die beschuldigden veroordeelen en geen woord Vlaamsch machtig zijn. Dezer dagen, heeft een advokaat zich dapper moeten weren om het recht te hebben in 't Vlaamsch te pleiten voor de Rechtbank van Hasselt in Limburg waar de bevolking uitslui tend Vlaamsch is. Maar er is nog erger, M. d'Oultremont on derzoeksrechter te Brussel moest te Antwer pen optreden als getuige ter inlichting in een geding tegen de gebroeders Broere M. d'Oul tremont verklaarde geen Vlaamsch te kennén. Welnu de gebroeders Broere kennon geen Fraii8ch en het was M, d'Oultremont die gelast was met het onderzoek eener zaak waarvoor de gebroeders Broere te Brussel teiecht stonden en waarvoor zij tot 15 jaren gevang werden veroordeeld. Een der gebroeders Broere nam de gelegen heid te baat om den onderzoeksrechter te ver wijten dat zijn onderzoek slecht geleid was ge weest ter oorzake zijner onwetendheid. Aangenomen nog, dat de Broere's weinig interessante mannen zijn, dat neemt niet weg dat ook eerlijke menschen onteerd zouden kunnen worden omdat de aangestelde rechters hen niet begrepen. Al wie in Belgie eene operbare bediening be kleedt moet de twee landstalen keunen Rech ters, ambtenaars, bedienden enz. zijn daar voor het volk, het volk niet voor hen. Moest eeu dergelijk feit pl aats grijpen mit een Waal, de franschschrij vende pers ware te klein om maledictie te roepen en we zouden niet nalaten mede te protesteeren. Voor veertien dagen verscheen in Le Pe tit Bleu zoowel ïngelictit over de Zuid- Afiikaansehe toestanden, een artikel uit Kaap stad waarin gewezeu werd op de onhebbelijk heid der benoeming van consuls en gezanten in de Zuid-Afrikaansche streken. Het goever- nement moet consuls noemen, zeide de schrijver, die de Belgische belangen verdedigen kunnen en daarvoor moeten ze eerst en vooral drie talen kennen Vlaamsch, Etigelsch en Fransch. Le Petit Blen was dus van gevoelen dat de ambtenaars die onze belangen in Zuid-Afrika moeten bezorgen drie talen moe ten kennen. Welnu Le Petit Bleu waagt ook weieens ee ne spotternij tegen de Vlamingen en meent dat zij, die onze belangen hier moeten betrachten zelfs niet noodig hebben twee talen te kennen. Zijn artikel over de Zuid-Afrikaansche toe stand, slaat al die vroegere kwinkslagen in duigen en bewijst dat dit blad de eischen der Vlamingen bijtreedt. Om echter mannen te hebben die als consuls rechters of ambtenaars de geschikte personen zouden zijn in de Vlaamsche gouwen en in den vreemde moet men hen in staat stellen in die taal hunne hoogere studiën te vol trekken, daarom is eene Vlaamsche Hooge- 8cbool er noodig. En die zal er komen. Een incidentje, dat op zich zelve allerkod- digst is eu niet misplaatst zou zijn in eene Brusselsche Zwansrevue had plaats, bij het heriutredeD van priester Daens in de Kamers. Woeste zat daar toch zoo kontent met een grimlaca op gelaat de heeren der rechtorzijde bekijkende, zoo fier als een ganzendrijvor die zijne heerschappij bewust, den troep tweepoo- t^rs aau zijn gezag toevertrouwd in oogen- schouw neemt. Toen kwam priester Daens binnen. Terstond versomberde hot gelaat vaD Woeste, venijnig neep hij do lippen opeen en wanneer h9t voor stel Buyl ter sprake kwam betreffende da ver mindering van den abonnementsprijs op het Beknopt Verslag der kamerzittingen sprak Het jodenkind tegen de vermindering, Priester Daens sprak er voer. Maar dat was te veel voor Woeste, do over geërfde haat en wrokgevoel overweldigden het hart van den zooii Israels en hij verliet de Ka mer. En toon riep een grappenmaker der lin - kerzijde Charelken trekt er van onder 1 Die uitroep verwekte algemeen gelach, zelfs in de publieke tribu in proestte men het uit zoodat de Voor zitter dreigende blikken naar boven richtte. Als priester Daens gezond blijft't geen ie dereen wenscht zal Charelken van koleire eene geraaktheid krijgen eer den zittijd geëindigd is. Verleden Zondag had in de liberalen Werk manskring, het laatste Winterfeest plaats, dat werd gegeven door deTooneelafdeeling Voor waarts en men heeft kunnen bestatigen dat die afdeeling grooten vooruitgang doet. Het Tooneelspel Tony en Belleken werd door den heer René Bosschaert en mejuffer Romanie Coppitters meesterlijk vertolkt. In het blijspel Een man te trouwen ver vulden de heeren J. Bosschaert en O, Van den Steen bijgestaan door bovenvermelde tooneel- speelster goed de hun opgelegden rol en ver wierven veel bijval. De Soldaat van 't Belgisch leger werd door den heer L. Vincent goed opgevoerd. Tot slot werd opgevoerd het blijspel Aux Arrnes en de heeren Van den Branden F. Anne P. Van Steenwinkel J. hebben geholpen door Mejuffer Coppitters het publiek geduren de l^ijna een uur hartelijk doen lachen. De Voorzitter bracht hulde aan de heeren Tooneelmeester, Voorzitter, Bestuurder en le den der Tooneelafdeeling die zich geene moei te sparen om de leden van den Kring op aange name feesten te vergasten, hij bedankt de hee ren leden der Symfoniekring voor hunne wel willende medewerking tot het opluisteren der feesten, alsook Mejuffer Julia Schaltin die al tijd bereid is om den zang aau de tooneellief- kebbers aan te toonen. Hij biedt haar in naam des Kriags een bloemkorfje aan. Het aanbie den van dit geschenk werd door het talrijk pu bliek met gulhertige toejuichingen begroet. FLEURUS. Ken man vcunorzeld. Een werkman der statie van Fieurus vond verledennacht op de lijn van Fieurus naar Lambusart, het lijk van eeu onbekende, welke door een trein letterlijk in twee was gereden geworden. De identiteit van den ongelukkige kan niet worden vastgesteld. Men weet niet of het hier zelfmoord of een ongeval geldt. Het slachtoffer schijnt ongeveer 25 jaar oud te wezen. I )e Süikerturf is het meest ge vraagde gesuikerd voeder daar het voor de zelfde verzending, dezelfde kosten van ver' vaardiging, dezelfde winst zij omtrent dubbel- suiker levert van hare coucurenten SCHAARBEEK. Van eene hoogte van 13 meters gevallen.Vrijdag, 11 uren voor middag, is aan de nieuwe hangar voor de loko- motteven, verlengde Masuistraat, de werkman Herman Ferdinand, 34 jaar Etterbeekschen steenweg van eene hoogte van 13 meters ge vallen. Zijn schedel werd verbrijzeld en zijne ribben werden gebroken» De ongelukkige is te 1 1/2 ure overleden zon der nog terug tot het bewustzijn te bekomen» Hij was gehuwd en huisvader. Lezers Indien gij lijdt aan bloedarmoede of zwakheid, geneest u met de pil van D1 Raphael. 1 fr. 7*5. Afschuwelijke misdaad eener moeder. Te Kairomau (Tunis) werd dezer dagen eene af schuwelijke misdaad gepleegd door eene in- laudsche moeder Fatina genaamd, op haar doch terken. Gebruik makende van de omstandigheden dat ze alleen met haar kindje thuis was sleepte de helleveeg het schaap bij de haren naar een put achter het huis wierp het arme meisje erin eu smeet het bovendien nog een ijzeren pot actherna met kolen gevuld» Gelukkig werd de val van het kind door het water gebroken, zoodat het kind bijna geen letsel bekwam. Het slachtoffer werd door de gehuren gered, terwijl het beestachtige wijt' onmiddelijk aan gehouden is. Eene oude vrouw vermoord.]Te Paillet, nabij Bordeaux werd esne stoutmoedige moordpoging gepleegd. Eene 60 jarige weduwe Coutillat werd er met eene ijzeren staaf halt dood geslagen in hare woning door een kerel welke er was bin nengedrongen om te stelen. De ongelukkigs werd reeds driemaal aangerand. Het slachtoffer verkeert in stervensgevaar. Woensdag middag was de bloeinmolen van H. Mceusen, op den Antwerpschen steen weg rechtover het Oefeningsplein, in volle werking, toen eensklaps de vier molenwieken los geraakten en op den gro.ul sloegen Da werkman van den molen was er juist eeu lOtal stappeu van af eeu weinig vroeger en de man ware verpletterd geweest. Alles bepaalt zich nu bij stoffelijke schade. De vier molen wieken ziju gansch verbrijzeld»

De Dendergalm | 1903 | | pagina 2