MEETJE STEVENS LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Aanbeveling. De groote deeling. Alost-Attractions 18de Jaar. Nummer 13 Zondag 29 Maart 1903. (4 fr. voor de stad AbonnementsprijsJ 4 fr 60 Toor den bnlten j voorop betaalbaar PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. HET ARRONDISSEMENT AALST Prijs der Annoncen ^one' *5 centtiemen per drukregel. Reklamen 75 centiemen r Vonnissen op de derde bladzijde, 1 frank. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. Nee spe Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. nee metu. AALST 28 MAART Feest Gustaaf LEVEAU. Het feest Gustaaf LEVEAU is bepaald vastgesteld op Zondag 7 Juni eerst komende. Ziedaar een feest dat al de liberalen der stad en talrijke vrienden van het arrondissement zullen mede vieren. Oude Garde. Te beginnen van heden 28 Maart, zullen de repetitie n der Oude Garde plaats hebben, eiken zaterdag en dins dag ten 9 uren 's avonds stipt. De uitgever van Dendetgalm beveelt zich in de gunst zijner stadgenooten voor al wat den drukkersstiel betieft. Alle bestellingen worden met de meeste zorg en spoed uitgevoerd. Bij hem kan men bekomen aan de voordeeligste prijzen Visietkaarten, kaarten voor prijskampen, omzendbrie ven, facturen, prijskoeranten, trouw- brieven, programma's, plakbrieven, doodbrieven, doodbeeldekens, strooi- brieven enz. enz. Desnoods gelast hij zich met het op stellen van doodbeeldekens, strooibrie- ven, omzendbrieven, bijeenroepingen enz. Reeé VAN BRANTEGHEM, Vrijheidstraat, 58. Vieze Brengels. Schroomelijk, menscheu, afgrijselijk 1 hor ror 1 horror Wat is er gebeurd Land 't Is om er disparaat van te worden, Mees ter Lieven zei, met wien ge verkeert, wordt ge vereerd, Meester Lieven den geleerden volks priester. Maar.. Land Te Rome zijn vele bedevaarders aangekomen voor den Jubilé van den paus der werklieden Leo XIII, maar 't Aalst, vrienden, spreken de liberale Dendergalm en de woeste Denderbode hetzelfde woord over de hoppe. Dorpsverhaal door L. V. O. Onderwijzer. 6. Jan Stevens was getrouwd sedert een maand. Bella had zich uit al hare kracht verzet tegen dat huwelijk zij had alles aaDgewend om Jan te overtuigen dat hij eeu dwaasheid beging 't was boter aan üe galg Antje, 't lief Antje Cornelia was vergeten Fernando Stoppels had hare plaats genomen. Het jonge ethtpaar bewoonde de hut te Be- Tingen. Een week na den trouwdag was Jan naar Roesbsek gekomen om zijn kinderen te halen. Nooit, al werd zij honderd jaren, vergeet Bella dien dag. Zuster, zei Jan, wat ben ik u schuldig om mijn kindereu zoolang te verzorgen, te kleeden, den kost en 't slapen te geven Ik kom u betalen. Mij betalen?... Waarom?... Ik doe Piet en Trientje mede naar Be vingen f 't Is dus redelijk dat ik u voldoe Jezus, God 1... zei Bella ze moest zich vasthouden aaa da rugleuning van den stoel vóór heur, zoo aardig voelde zij zich. En of moest zij zich verschoonen voor die ontroering zoo zei ze ik voel mij zoo schots (1), Jan inijn hoofd draait,., zóó drollig was ik uooit... En zij liet zich op den stoel nedervallen. 41) drollig Ja, Land, en wat zeggen ze zoo van de hoppe. Non dormitabit, 'ken slaap er niet van, zong koning David, de vogelen beginnen hier ook te zingen, omdat zoo'n schoon weer is, maar vrienden dien Denderbode en dien Den dergalm spreken nu't zelfde woord? Hoe dat 'k Zal het zaterdag aan Jan Battist vertel len, 't Herdersem heeft Boer Lippen een verken geslacht met vier hespon, als Jan Bat tist komt zal ik hem zijn advies vragen over do hoppe. Ja, maar Land, hoe spreken Denderbode en Dendergalm nu 't zelfde woord. Vrienden, pastoor Kneip zei, giet water over uwe tong eer ge leugeu spreekt. Dender bode vraagt inkomrechten op de hoppe zooveel mogelijk en Dendergalm wil daar absoluut niet van hooren, als ik te Rome was hoorde ik de Italianen zeggen Non faniente.ê un mi- racolo, dat beteekent't en geeft niet 't is een mirakel, ze spreken 't zelfde woord. Hewel, Land, rechtuit gesproken ik ge loof dat ge zeever verkoopt, ik heb hier een rondreizende troep Italianen ontmoet buiten de Zoutstraatpoort, die verstonden Vlaamsch en ze lazen het Land, de hoofdman schudde zijn zwarten krullekop en zei't is una mines tra stupendo, dat wil zeggen, 't is eene verba zende soep. Ik heb me veroorloofd een staaltje te geven van Landsche stijl en logika M. Daens loog toen hij zegde dat wij 't akkoord waren met Denderbode over de inkomrechten op de hoppe en vond het afgrijselijk. Maar nu wij met teksteD hebben bewezen, dat hij en M. Bethune 't akkoord zijn over die kwestie verklaart hij snulachtig weg Als Be thune eene goede zaak verdedigt zouden wij die daarom moeten bestrijden Waarom heeft hij dan zoo smadelijk gespro ken over Dendergalm in de veronderstelling dat Dendergalm en Denderbode hetzelfde woord zouden gesproken hebben (hetgeen ee ne leugen is) Wel, omdat een oude vos, zijn haar kan ver liezen, maar zijne streken niet, 'l Land heelt te lang in het doinpersgareel geloopen om de ingewortelde gewoonten nog te kunnen verge ten. Chassez le naturel, il revient au galop. BERICHT. Er wordt ter kennis gebracht der belanghebbenden, dat den 1 April aan- Wil ik u wat water halen, Bella Waier?... Smoort men zijn smart, zijn zielejammer in water Vergeef mij, ik kan er niet aan doen Ik heb geen rechten op uwe kinderen zij behooren u toe mij niet Betalen Wij hebben ze verzorgd, gekoes terd uit louter genegenheid 't Was geen kostbrood dat ze hier aten, maar het brood der liefde Schoone dagen 1.... mooie, zonnige dagen 1... En tranen, dikke tranen droppelden uit haar oogen. Luidop droomend zuchtte zij Ach wat zal het hier eenig en treurig zijn.Wat zal ons buis groot zijn, als hun lachen en schateren het niet meer zal vullen. Wat zal de dag mij lang, wat zullen de avonden van deu Winter mij vervelend en eindeloos ziju, als geen kin- derstemmeken klinken, geen eenvoudig lachje glansen, geen plagend guitje naar liedereu eu sprookjes zal vragen. Jan zei noch boe, noch ba. Wat kon hij ook antwoorden als troost voor Bella's leed Hij begreep haar wel goed hij was zoo dik wijls getuige geweest vau de tooneeltjes die 't huiselijk leven opvroolijken en die in de ziel, eu niet het minst in de kinderziel, de heiligste eu dierbaarste herinueiïugen laten. Ik zal dan hun pakje gereed maken. Zij stond iecht en wilde gaan, maar zij zeeg krachteloos weder neer op haar biezen stoel. Gij moogt het zoo erg niet opnemen, Bella. Kan ik het gebeteren Ben ik meester van mijn hart?.. Zou ik miju verloren para dijs niet mogen beweenea Kom, kom, dat zal vrel overgaan I.... staande op den koer van 't Landhuis zal overgegaan worden tot de verdeeling aan de lastenbetalers, der sommen door den gewezen ontvanger iu de stadskas gestort ten voordeele der te veel belaste ingezetenen. Om iets te kunnen genieten moet men zijn belastingsbrief medebrengen, of wel twee mannen van getuigen. (get). D. KLIEK. enz. worden afgeschaft, en vervangen door eene algemeene taks, waarvan de opbrengst zal gebruikt worden voor de herinrichting der politie. Ten slotte zal men overgaan tot de ïerstemming der laatste leeuingen van 1,250,000 franken. en van 98,000 franken, waarmee men, den financieelen toestand in aanmerking nemende niet zou weten wat doen. Dit nieuws scheen ons zoo belang rijk, dat we dadelijk op inlichtingen zijn uitgegaan. We moesten eerst de echtheid van het haniteeken nazien om het te kunnen gelooven. Niemand had het gedaan. D. Kliek, wie mag dat zijn Nochtaos mag er vermoeden bestaan, dat het nieuws waarheid bevat. De heeren Gheeraerdts en Bethune zijn zoo rijk, dat honderd duizend franken voor hen niet meer beteekenen dan voor ons een broekknop en ze zijn zoo mild, dat hunne giften verre alles overtreffen wat tot nu toe in de kas is gestort. N. B. Alles is juist. Den 1 April ten 3 uren namiddag op den koer van 't Landhuis openbare zitting van den gemeenteraad. De Jonge Garde zal voor 25ÜO franken muziekstukken uitvoeren, de kostelijke kostumen zullen verkocht worden ten voordeele der kas en de onverdiende subsidies en koeken worden afgeschaft.. M. Gheeraerdts en Bethune zullen elk hun aandeel der 9H,()üO franken medebrengen, welke ter oorzako hun ner nalatigheid en onbekwaamheid uit de kas werden gepikt. Onmiddelijk daarop zal er overDegaan worden tot de afschaffing van 60 opcentiemen die, gezien den bloeienden toestand der fiuancen onnoodig zijn geworden, er zal dan nog boni zijn, ja een aanzienlij ke boni. Daarna zullen de buitengewone taksen. op honden, stoomtuigen, beerput-ten Ge zult het spoedig gewoon worden en dan, wij zijn niet ver van malkaar zij zullen lede ren Zondag naar hier komen, in de week zelfs eens, bij gelegenheid. Zondag komen wij terug. Laat ze maar medegaan maak hunne pakjes gereed 'tis om Fernande te bevredigen. Bella vermande zich tegen het wee dat haar boezem toedrukte. 'k Zal uw kinderen gaan roepen. 't Heeft geen baasr. Bella. Maar Trientje stootte de deur open en hup pelde de keuken in. Zij vloog haar vader aan den hals en duwde met warme liefde haar zachte, rozige lippe- kens óp zijn ruwe kaak. Roep Piet, Trientje. Hand ia hand kwamen ze een minuut daar na binneu. Kinderen, zei Bella, vader komt u halen. Gij moogt alle twee mee met hem. Naar Brussel vraagt Pietje. Neen, naar Bevingen Gij zult daar weder gaan wouen. Met moeder vraagt Trientje en hare oogjes schitteren 1 Met moeder die al zoolang weg is In 't eenvoudig, ounoozel kinderhartje leefde de herinnering aan de dierbare afgestorvene trouwer voort dan in 't hart van den vader; en beschaamd keek Jan voor zich Neen, Trientje met vader en een andere moeder die vader voor u ge...kozen heeft. Stokstijf stonden de kinderen eu overlegden Ik blijf bij Meetje, zei Piet, als Moeken er niet is 1 Ik ook besloot Trientje I Om de zittiug waardiglijk te bekro nen zullen de kleppers plechtig zweren niet meer te willen zetelen dan gekozen in eene eerlijke kiezing. M. Gheeraerdts zal zijne kollega's over dat besluit be danken uitroepende Ge zijt allemaal hommes de coeur gelijk ik. Een trouw, klaar, verstaanbaar ver slag der stadszaken zal worden voorge- ezen waarna de Jonge Garde a het groot openingstak zal spelen Hebde van uw leveu al nen bult zien danseu Op den boek van de Lepelstraat. Jadelij k daarop zal de verdeeling der overschotten van de stadskas beginnen. De eersten zullen geroepen worden de Aalstenaars, die zotte sommen heb- jen moeten betalen voor Bijgangen, goten en kasseien waarvoor millioenen geleend zijn ge weest daarna zal het groot pubiiek volgen, kleppers zullen ieders eiscben nazien en eens den 1 April voorbij en de kiezing, zal men tot het besluit ko men dat de Aalstenaars nog te weinig betalen. Lasten, taksen en opcentiemen zullen vermeerderen, dat zal de ondank jaren leeren vermindering te vragen. Go weet... Of liever g'en weet niet, dat da katholieken onzer stad een pik hebben op al wie geen ge boren Aalstenaar is. Of genu dertig of veertig jaren de stad be woont, of van af uwe kindscbheid, of ge uw 'best heDtgedaan om er ondanks alle lasten eu taksen eene nering of nijverheid te doen bloei en, ge staat op bet zwarte boek. (Pastoors, pa- Ge moet alle twee braaf zijn, bestrafte, Bella, vader komt u halen en ge zuic mee 1 Gij jaagt ons weg, Meetje vroeg het jongsken, Neeu, ik jaag u niet weg, zei ze door heur tranen heen. Waar haalt ge dat, mijn God Weet gij dan niet dat Meetje u gaarne doodgaarne ziet, dat ge mijn lievelingjes, mijn hartedievekeDs zijt 1.. Dau blijven wij hier Neen, vader is meester. Nonkel is meester aan hem zullen wij vragen om bier te blijven, niet waar Trientje Gij zij t stout eu gij doet mij verdriet aau Ik ga niet mee, zegt de kleine koppig ik blijf bier, zie En vlug kruipt hij ouder de tafel eu gaat zich op de hurken onder de bank zetten. Trientje is spoedig bij hem zij houdt zich vast aau Pietjes arm en Pietje houdt den pikkel der bank met zijn twee handjes sterk vast en kijkt moedig, stout voor zich uit. Een poos kijken Bella en Jan besluiteloos voor zich uit, dan zien ze beiden onder 'de tafel heen naar bet tweetal en Jan schiet in een luiden lach 1 Ge wilt niet mee met vader -? vraagt Jan. Nu, blijft dau, ik ga alleen terug. In den achtervloer zei hij tot Bella Ik laat ze tot Zondag, beklap ze wat, 't zal wel gaan, peins ik. Komt maar, lievertjes, hij is weg. Doe de deur vast, zei Piet. En dau juichend, scureieud van ^eluv vlogen de kinderen aan Meetjes bals en zij weeuden nog alle drie als Lammen te nuts kwam. Wordt voortgezet.

De Dendergalm | 1903 | | pagina 1