Priester Daens. DE HOP. Onze Vlaamsche Hoogeschool Leven de boni's Bekentenis van Onmacht. KOMEDIE. In Memoriam. ters, bro <ders en nonnen natuurlijk uitgezon derd, het vaderland van die lieden is overal waar ze 't gemakkelijk vinden). Zijt ge in Aalst geboren Neen Welnu zwijg dan over de zaken der stad, die gaan u niet aan Het onderwijs uwer kindaren, de lasten die ge betaalt, de leeningen welke ge daan worden., over alles moot ge zwijgen. Welnu wat komt Alost-Attructions daarbij te pas zult e vragen. 't Is noch uis zeer eenvoudig. In Aalst zijn de vermakelijkheden zeer gering behalve de ui:sp inning n welke de politie ons nu en dan bezorgt is het: berniek V Ue komedie van den ontvanger is al te verachter den rug om nog verpooziug te bezorgen. Wat de stad in beweging zou zettenen een onweerstaanbaar effekt zou maken dat ware het vreemdelingeuspel. Waarin bestaat zulk spel Zeer eenvoudig, in elke maatschappij, in eiken kring, in elk gezelschap wordt onder zocht wie er Aalstenaar is, echte onvervalschte Aalstenaar. 't Is de leer van Monroë, Amerika aan de Amerikanen, Aalst aan de Aalstenaars, Aals tenaar moet ge zijn van Aalstersch bloed of., buiten. VI Men sa! beginnen eere wie eere toekomt met den gemeenteraad. Wie vau u lieden is er i Aalst geboren van een geboren Aalstenaar. i)e twee derde vau den gemeenteraad vliegt buiten. Denderbode, brengt uwe stukkon voor om te bewijzen nat gij recht hebt op het Aalstersch en Belgisch burgerschap in rechte linie. Den- derbode klieft de 3tad eu het laud uit zonder te weten waarheen. Welnu, zal dat niet pleizierig zijn? In ge meenteraad, stadhuiskeuken, burgerwacht, politie, ouderwijs, kerk, kloosters, uij verheid, handel, ambachten, statie, post, leger, maat schappij, kring eu gezelschap, overal zalmen de niet te Aalst geboren Aalstenaars de stad uitzenden en dan Alost-attraetions Aalst valt van 30 duizend op 10 duizend inwoners, de scholen zijn geslo ten, de kerken ook, de meeste fabrieken ook, de kloosters ook en de scholen en de lokalen en de herbergen en de winkels. Al de niet te Aalst geboren Aalstenaars zul len eene proef nemen. Op een bepaalden dag zullen zij allen de stad verlaten, dien dag zal er te Aalst, noch mis, noch postdienst, noch werk zijn., alles zal in rouw zijn gedompeld. Of het nieuw spel veel bij val zal hebben kunnen we niet verzekeren. Ue te Aalst gebo ren Aalstenaars moeten probeeren. ij vragen ofwel geen iukomrecbten ofwel gelijke inkomrechien van weerskanten. Zoo besluit priester Daens een artikel, in da gazet van zijn broeder, waarin hij alleen blijk geeft vau groote onbevoegdheid. Wat ons verwondert is, dat priester DaeDS in zooverre in de zaak onwetend is te beweren dat de Uuitsche ingevoerde hoppe goedkoope, gemeene hoppe is. Dit deed hij ook woensdag laatst in de Kamers. Alsook, dat hij de hoppeplantevs ten gronde zal laten gaan, als de Duitschers hun inkom- recht willen afschaffen. Voorzichtigheidshalve zwijgt priester Daens over de iukomrecbten op andere voortbreng selen. V. O. Rhumatism- en jichtlijders, geneest u door het gebruik van den Elixir Vincent. Te bekomen bij M. CALLEBAUT, Apotheker te Aalst. Prijs 3 fr. de flesch. HetLand van Aalst in een artikel onder teekend door IAFrans D^i Poorter landbouwer te Erembodegem, Leuvenstraat, m lar door hem niet opgesteld, gaat me te lijve, omdat ik zijn eerste schrijven onzin noemde. Waar ligt er ergens land geschikt voor hop- peteelt en voor niet anders P ziedaar de vraag en ziedaar den onzin. Indien er hier of daar eene partij grond blijft ledig liggen waar tot nu toe hoppe groei de, is het geenszins omdat zij niet geschikt is voor eene andere vrucht, maar omdat de eige naar meer pacht wil heböen, dan iemand ge ven wil. Mijn vorig artikel was tegen niemand per soonlijk gericht, vermits F. D. P. voor mij een onbekende was, maar wel tegen Het Land van Aalst dat het artikel inlaschte en zich bij de zienswijze van den schrijver aansloot. Wil eehter de schrijver der artikels waaronder F. D. P. en Frans De Poorter to lezen staat, zich doen kennen dan zal ik niet aarzelen mijn naam voluit te schrijven eu er zal heel zeker eens terdege gelachen worden. De lieftallige woordvoerder van M. Frans De Poorter verklaartik ken de argumenten niet tegen de tolrechten, daar ik Dendergalm niet lees en verder ik ben maar een slecht geleerde. Wat mallepraat de schrijver kent wel de zienswijze van den ekonomist Allard, over het rechtvaardige der wederkeerigheid in zake van tolrechten, maar van de meening der talrijke economisten, die de onrechtvaardigheid van oktrooirechten en doeanen höbben bewezen, heeft hrj nooit iets gehoord omdat hij JDen- dergdlm niet leest. Ik hen maar een slecht geleerde, zegt de steller van bet artikel ik geef hem daar akte van, hoewel ik hem zal doen opmerken dat ik, V. O. nooit beweerd heb een groot geleerde to zijn, zoo min als ik een lompe gast ben, die zich verduiken moet achter den rug vau ie mand die voor 't manneken moet staan. De schrijver zegt Mijn doelwit is niets dan het welzijn mijner landgenooten. Welnu ïn- blazer van F D. P. hebt gij geene andere landgeuooteu dan do hoppakweekers De invoerrechten zijn belastingen die ten slotte op den nek vallen der verbruikers en zoo de hoppeboeren talrijker zijn dan de brou wers, de verbruikers zijn talrijker dan de hoppeboeren, wanneer dus de belangen van het grootste getal bij deu schrijver hoven da be langen van bet minder g ta! moeten gesteld worden, zal bij ooü de tolrechten bestrijden. Ofwel, hij zal benevens de invoerrechten op de hoppa ook de wederkeerigheid moeten vra gen op de groenten in't belang onzer Hove niers, op de kolen in 't belang onzer koolmij nen, op de granen in't belang der landbou vers van andere streken, op het vee in 't belang der veefokkers enz. en zoo zal het volk lijden door uithongeriugswetten De schrijver daagt mij uit de rekening te maken van een boeren van een brouwer. De ondervinding leert, dat menscheu die steeds een andermans rekeniug weten te maken zulks gewoonlijk verkeerd doen eu intusschen ver geten te letten op hun eigen zaken. Als ik de rekening maakte van een der talrijke brou wers die in de laa.tste vijfjaren den steel ach ter de vork hebben geworpen en hij de reke ning van een boer die te kort is gekomen er ne vens zette, wat zou dat dau bewijzen De inkomrechten in 't alg9meeu zijn slecht. Daarom bestriiden wij ze onaer welken vorm zij ook gesteld worden de tolrechten op het mest, op de hoppestaken, op het vee, op de granen en op de bieren zijn auo slecht als die op de ho|>pe. Maar de rechten op de hoppe zullen vooraan komen, de andere zullen vol gen en daarmee zal het stelsei der wederkee righeid bereikt zijn. Er zal geld stroomen in de Staatskas, maar het Belgische volk zal het uitzweeten. De Duitschers vinden het stelsel der inkom rechten goed, zegt de toevallige (ho, zoozeer) korreRpondent van Het Land van Aalst, daa mee wil hij zeggen dat hot ook goed moet zijn voor ons. Ziedaar, bewijsredenen die de kie- sche correspondent heel zeker onwederlegbaar waant. Alsof het voorbeeld van den praktischen Engelschman ook niets waard is, bij dezen is de vrijhandel immer het ordewoord geweest en de economische ontwikkeling vaa Engeland be wijst geenszius dat hij een verkeerden weg hebbe gevolgd. Misschien zal mijn tegenstrever beweren dat het Enzelsch gcevernement thans een begin üeeft gemaakt met het stetsel der tolrechten, maar hij zal dan ook wel weten dat in geheel het Britsche Rijk protestaties zijn opgegaan, tegen die nieuwe lasten, slechts ingevoerd om de kosten te dekken veroorzaakt door den oor log tegen de Boeren. De Duitschers vermeerderen de inkomrechten, de hoppeboeren van Bourgogne in Fraukrijk «ragen de verdubbeling der bestaande rechten, daaruit blijkt otwel dat de eerste inkomrech ten den landbouwers uiet hebben gebaat ofwel dat ze gebaat hebben aan de landheeren die er op verlekkerd zijn en nog meer willen hebben. De secretaris van M. Frans De Poorter die toevallig een numm -r van Dendergalm heeft gelezen dient ook te weten dat wij beweerd hebben dat er andere middelen zijn om de hoppeteelt er op te beuren. We radeu hem aan het verslag te lezec van M. Bethune over die kwestie, bij zal er vele aaobalingeu in vinden uit de rappoiten der Commissie van Aalst wel ke voor hem die het hoppekwartier kent, van groote beteekenis zijn. M. Frans De Poorter, landbouwer te Erem bodegem, zal mijn antwoord meen ik niet kwa lijk nemen, het gold hem niet, maar den slim merd, die hem zijn naam heeft laten zetten on der drogredenen als deze Er zijn hoppevelden die voor andere teelt ongeschikt zijn Wat de zinspelingen vau dien slimmerd be treft als hem dat plezier kan doen, dat hij zijn hart ophale in een blad waarin ik nooit ver wacht zou hebben zijnen mij al te wel beken den trant te ontmoeten. Ik hoef geene naamieening te doen om een pleidooivoor 't welzijn mijner landgenooten af te kondigen. De Vlaamsche Hoogeschool door de studee- rende jeugd zoo krachtdadig peëischt, moet wel een scherpe doorn zijn in den hiel van de Vlaamsch-hatendeu ta oorleelen naar de slech te luim die uitbreekt telkens zij van die her vorming hooren praten. De Clironïgueinzonderheid verbergt moei lijk hare misnoegdheid. Ze worden waarlijk vervelend de flaminganten met hunnen eisch om de Universiteit van Gent in Vlaamsche Hoogeschool te herschap ;u en zij rekenen naar allen schijn, op die verveliag om den weer stand te doen vallen die tot beden het verwe zenlijken van hunpnehtig ontwerp belette. De Chronique redeneert hier alweer op pervlakkig en zonder veel verstand. Waarom inderdaad wanneer de groote iielf der VI. stu derende jeugd eene Vlaamsche Hoogeschool eischt dezen eisch niet ingewilligd., De Hooge- scholen zijn niet opgericht om plaatskens te bezorgeu aan leeraars maar wel ten dienste der studenten gesteld. Zij toch hebben dus alle be lang dat het onderwijs naar hun zin worde ge geven en wanneer zij vragen dat in een land waar de Vamingen de meerderheid der be volking uitmaken, het aan Vlaamsche studen ten zij gegund hunne studiën te voltrekken met het Vlaamsch als voertaal zien wij niet in welke argumenten zoudeu kunnen aangevoerd worden om hun zulks te weigeren. Dat dit aan sommige leeraars niet bevalt is te begrijpen, doch nog eens dit is bijzaak. Daarvau hoeven we niet de minste rekening te houden. De studenten zijo hier in de eerste plaats de belanghebbenden en de Slaat heeft voor pitcht rekening te houden van hunne ei»chen zoowel als hij in aanmerking moet nemen de vraag die werd gesteld dat de middelbare scholen en athenea van 't Vlaamscbe land zouden worden vervlaamscht met het oog op Je voltrekking der studiën in eene Vlaamsche Hoogeschool. Het 11° Vlaamsch Rechtskundig Con gres wordt dees jaar te Brussel gehouden den 26 Juni. De oproep die we beden volledig afkondigen gaat uit van den Bond der Vlaamsche rechts geleerden te Brussel. De onderwerpen ter bespreking zijn onder alle opzichten zeer belangrijk. Niet min dan 21 vlaamschgezinde advocaten lieten zich reeds inschrijven. Men voorziet dat bonderde vlaamsche recht geleerden aan de beraadslagingen zullen deel nemen. Waar is de tijd toen te Brussel, voor de eerste maal in bet Vlaamsch werd gepleit., en Mestdagh de Terkiele aan M. Delaet zoon ver bood de taal van viermillioen Vlamiugen voor de correctioneele rechtbank ta spreken. Het was M. Picard die dan op eene schitte rende wijze M. Mestdagh aan de kaak stelde eu de reedten der Vlamingen verdedigde. V. O. In 1880 rogeerden de liberalen met 292 miljoen 's jaars. Verleden jaar had het katholiek ministerie verteerd 506 miljoen In 1884 toen de liberalen het bewind moes ten neerleggen beliep de staatschuld 1 miljard 770 miljoen. In 1900 na zestien jaren klerikale over- heersching was de staatsschuld geklommen tot 2 miljard 730 miljoen En M. De Lantsheere klerikale senator klaagt over 's lands schromelijke schuld 1 Dat zijn puddingen die aan de ribben hou den vindt ge 't niet lastendragers Kiezers van stad en van den buiten zulien uwe oogen niet haast opengaan 31>e SïiiLcertixrf is het meest ge vraagde gesuikerd voeder daar het voor de zelfde verzending, dezelfde kosten van ver' vaardiging, dezelfde winst zij omtrent dubbel- suiker levert van hare eoucurenten Lezers 1 Indien gij lijdt aan bloedarmoede of zwakheid, geneest u met de pil van Dr Raphaël. 1 fr. Zoo betitelden we laatst een schrijven waarin we deden uitschijnen, hoe weinig kans van welgelukken er voorbehouden was aan het voorstel van den koenen volksvertegenwoo diger M. Buyl strekkende om den abonne mentsprijs op het Beknopt Verslag der Ka merzittingen te brengen van 4 op 1 frank, ten eiude net in het in het bereik vau ieders beurs te stellen, daar ieder Belgisch burger er belang bij heeft de besprekingen der Kamers te kuu nen volgen. Onze voorspelling is bewaarheid geworden met 75 stemmen tegen 42 heeft de Kamer het voorstel verworpen. De rageering heeft dus doende slechts bare eeuwige eu eenige ge dragslijn gevolgd het licht onder de koren- mijt verborgen te houden. Onze meesters zijn bang dat het volk wete wat er in de Ka mers gezegd wordt, de beknopte medoelingen, die door de dagbladen worden afgekondigd, zijn noodzakelijker wijze onvolledig. Boven dien weet de klerikale persde redevoeringen der sprekers van de tegenpartij zoodauig te kuotteu en te schikken, dat bare lezers zien Blecuts een valsch begrip van de besprekingen kunnen vormen. De natuurwetenschap heeft geleerd dat de uilen het licht der zon schuwen, de klerikale partij schuwt om 't eren het licht der rede, het licht van het vrije oordeel. Zij vreest dat de eenvoudige lezer, haar goeddunkende kie zer dien zij door de verstomping van het on derwijs zoo slaafsch mogelijk houdt, zoude kunnen de oogen openen eu uit de bespreking koude leereu dat de klerikale regeering den Belgischen burger drilt en aau 't lijntje houdt In het Beknopt Verslag vindt de lezer de doorslaande bewijsredens, de onweerlegbare argumenten die het liebt werpen over 's lands beheer eu dat wil de klerikale regeering belet ten. De klerikale gazetten moeten ongestoord de Kamerverslagen kunnen vervalschen en daarom moet de abonnementsprijs van het Be knopt Verslag op 4 fr. gesteld blijven. De regeenng troont slechts op leugen en be drog en zij zou zich graag op dien troon ver eeuwigen. Doch wij zullen onophoudend er op beuken tot hij vermolmd ineenzakt 1 De hardnekkigste opgestoptheid even als de ontsteking der maag, van de lever of van de ingewanden is in weinige dagen genezen door de slijmverdrijvende pil van Dr Walthery. Ir. 1,25 in al de apotheken. Te bekomen bij de Apothekers Callebaut De Valkeneer, De Waele, Ghysselinckx en everal. Wat er dezer dagen gebeurd is tus- schen de kloosterbeteugelende geuzen- republiek van Frankrijk enden heiligen paus verdient wel ouder het oog ge bracht te worden van onze lezers en \n 't bijzonder van de dikwijls al te licht- geloovige buitenlieden die voor evange lie nemen alles wat M. pastoor hun wel wil wijs maken. De fransche republiek dus, welke alle zondagen op de preekstoelen in onze Vlaamsche gemeenten voorgesteld word als een bloeddorstige kerkvervolgster die niet alleen de priesters en de kloos terlingen, maar de religie zelve wil uit roeien, de Iransche republiek heeft te Rome bij den paus een gezantschap ge zonden om hem geluk te wenschen met zijn vijftigjarig jubelfeest. Het gezantschap werd met de groot ste praal ontvangen en na de officieelo ontvangst had de verlegenwoordiger van de geuzenrepubliek een bijzonder onderhoud met den paus, onderhoud dat zeer gulhartig en vriendelijk was. Bij het openbaar verhoor was de paus buitengewoon minzaam voor den gezant van Loubet en Combes. Herhaaldelijk verklaarde hij dat hij niet alleen de bes te wenschen vormt voor den bloei en do toekomst van Frankrijk, maar hij ver zekerde dat deze natie onder alle landen hem het nauwst aan het harte ligt. De ontvangst van dit gezantschap omringd van zooveel praal bewijst vooreerst hoe vrij en welstellend de paus zich met al de kerkelijke en we reldlijke zaken kan bezig houden iu het Vaticaan eD dat hij noch arm, noch ge vangen isnoch op nat stroo moet sla pen, gelijk men de kwezels tracht wijs te maken Het bewijst ook dat de Fransche cle- ricalen met zich zoo gewelddadig revo lutionair tegenover de fransche regee ring aan te stellen tot verdediging der kloosters die zich niet in regel hadden gesteld met de wet, tegen den zin van het hoofd der Kerk, van den onfeilba- ren paus hebben gehandeld. Het is toch niet aannemelijk dat de paus zich zoo minzaam en vleiend zou toonen tegenover de gezanten van Lou bet en Combes, indien hij zoo geweldig verbolgen ware wegens de maatregels die zij tegen de kloosters hebben geno men in 't belang zelf van de reguliere geestelijkheid. Of heeft de paus, getrouw aan de overleveringen van de Kerk eenvoudig komeuie gespeeld Tracht hij langs den eenen kant goed te staan met de geu zen regeering der republiek om langs den anderen kant de geestelijkheid te gen haar op te maken absolumento se- greto gelijk het tijdens den schooloor- log in Belgie gebeurde. Dan mogen wij hst eene ellendige ko medie noemen, want het zou eens ta meer bewezen zijn dat de kerk vleit en kruipt voor de machtigen, terwijl zij hardvochtig en wraakzuchtig is tegen- overde kleiuen en de nederigen. Donderdag laatst overleed in den ou derdom van 77 jaren den heer August Van der Schueren, eerevoorzitter van het Landbouwcomice van Aalst. De heer Aug. Van der Schueren had door wilskracht en onvermoaiden ar beid zijne nijverheid tot een hoogen graad van ontwikkeling gebracht en genoot vreedzaam de vruchten van zijn werk. De heer Aug. Van der Schueren hoe wel hij niet veel meedeed aan werkdaai- ge politiek was een overtuigd liberaal, dö liberale partij verliest in hem een harer getrouwste en standvastigste man nen. De Lijkdienst zal plaats hebben, Maandag 30 Maart 1903 in St. Marti» nuskerk ten 10 1/2 uren voormiddag vergadering aan het sterf huis Keizerlij ke Plaats 55, ten 10 uren. Duizendmaal dank. Uw raad is goed ge weest, want dank aan eene enkele doos borst- Eil Walthery was ik gansch genezen van den ardnekkigen hoest waaraan ik sedert acht maanden leed. Hier bij 3 frank voor 3 doozen. £1. Caisset, leermeesteres te Brussel. Te bekomen bij de Apothekers Callebaut De Valckeneer, De Waele, Gbysselinckx eg overal.

De Dendergalm | 1903 | | pagina 2