fel MEETJE STEVENS m 18^e Jaar. Nummer 15 Zondag 12 April 1903. feil pi is^lfes m Mm ku Feest Gustaaf LEVEAU. Zoogezegd voor de pensioenen 't Wordt Lente. En waar zijn De kiezing van 1903. IPS Sgp ÉH BW LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 4 fr. voor de stad Abonnementsprijsvoorop betaalbaar 4 fr. 50 voor den buiten r PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. Nee spe nee metu HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen Prijs der Annoncen (per drukregel. Reklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijde1 frank Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. AALST 11 APRIL. Het feest Gustaaf LEVEAU zal onver anderlijk plaats hebben den Zondag 7 Juni eerstkomende. Al de Liberale Maatschappijen en krin gen der stad en verse h eidene Maatschap pijen van het arrondissement, benevens afvaardigingen uit andere steden zullen aan het feest deel nemen. Indien het goevernement de lasten op den alcohol vermeerdert, dan is het onder anderen volgens wat het beweert om eenige mil- lioenen meer aan de arbeidspensioenen te be steden. Laat ons egns zien Verleden jaar heeft de pensioenwet eene uit gave veroorzaakt vau ongeveer .12 millioen. Maar sindsdien verscheen het koninklijk be sluit van 30 December 1902, dat de formalitei ten, de redens vau uitsluiting vermenigvuldigt dat vooral a.in de Patronage Comiteiteu zoo danig strenge regels voorschrift dat zeer ze kerlijk een derde der tegenwoordig gepen- sioenneerden hun pensioen voortaan zullen verliezen. De uitslag 't Isdat reeds dees jaar de uit gave voor de pensioenen zal neerdalen van 12 tot 10 millioen, misschien tot 9 De nieu we lasten zullen dus voor de peusioe- neu niet dienen. De heer De Smet zal het geld houden en het voor andere zaken gebruiken. Is het daarmee al Zullen ten minste de pensioenen zooals nu blijven bestaan Geenszins volgens de wet van 1990 wordt het pensioen zon ler voorwaarden slechts toegekend aan de ouderlingen geboren voor 1845, en dat, naarmate zij den ouderdom van 65 jaar bereiken. Te rekenen van 1909 biunen zes jaar zal het getal dier gepensionneerden niet meer vermeerderen en integendeel van jaar tot jaar verminderen aangezien de dooa op dien ou derdom alras velen wegmaait. Gedurende drie jaar nog, 1910, 1911 en 1912 zal men het pensioen toekennen aau ou derlingen van 65 jaar die in de Lijfrentkas 18 frank op ten minste 3 jaar verdeeld zullen ge stort hebben. Zeker zullen er zijn. Maar hoe- Dorpsverhaal door L. V. O. Onderwijzer. Niet slimmer dan een ander, en om u dat te doen zien In de groote wei bij het bosch, grazen vier mijner knechten vier vette ossen kunt gij die stelen, dan wil ik gelooven dat gij slim zijt en de ossen zijn de uwe. Jan trok naar huis, stak een beurze met geld ia zijn zak en ging heen. Een half uur later kwam Jan zingend en juichend door den meer8ch geloopen waar de vier knechten, de vier ossen graasden. Ei, Janneken, waar loopt ge naartoe Naar huis En waarom zingt en springt gij zoo Kijk 1 aan u wil ik het zeggen. Bij den dikken beuk in 't bosch staan vijf bloedroode bloemekens en daar valt uit het kelkje dees beursje vol goudstukken iu mijn hand zie 1. En Jan liet het geld zien. Ik wou de andere bloemekens ook plukken, maar een oud vrouw ken kwam van achter den boom en zei Als gij er nog een aftrekt, zult ge sterven nie mand mag twee van iniju roosjes plukken of hij valt doou I Ziet gij, ik loop nair moeder, zij kan ook algauw naar 't bosch gaan. Wal Snul 1 riepen de knechten. Trientje Pannekoek zal de ledige plaats vinden. Zij lieten de ossen staau en liepen het bosoh in. voel zullen het niet gedaan hebben, hetzij uit nalatigheid, onwetendheid of armoede. Zeker wel de helft. Daaruit spruit dat, voor die drie jaar, de uitgave voor de pensioenen nog sterk sal verminderen. Eu na 1912 P Dan bestaat er geen pensioen meer. Volgens de wet blijft slechts bestaan de premie van 69 centiemen per frauk toegekend aan degenen die regelmatig storten in de lijf rentkas. Ondanks de reclame, ondanks de aantrekkelijkheid van de premie, heeft het gouvernement aan die toelagen verleden jaar niet meer moeten besteden dan twee millioeu. Dat cijfer kunt ge verdubbelen, ge zijt nog ver van de 30 millioen die de nieuwe lasten aan het gouvernement zullen opbrengen. Dus de bewering van het goevernement dat het geld klopt voor de pensioenen dat is een zuiver lolleken. De waarheid is dat de kas ledig staat en dat alle middeltjes goed zijn om ze weer op te vullen. Alhoewel we 't tot nu toe maar wei nig hebben bemerkt, zijn we toch in de Lente. De schoone dagen zijn er nog niet maar we leven op hoop en wenschen allen dat die hoop niet zal teleur ge steld worden. Als de schoone dagen en de zoele avonden ons naar buiten lokken, zuilen de openbare concerten worden herno men. Te Aalst bekomt slechts eene Maat schappij toelagen voor het geven van openbare concerten, namelijk de Jonge Garde die ook nog andere brokken bekomt, die uit de stadskas wordt ge kleed en wier instrumenten insgelijks gekocht worden met het geld van ieder een. Alle Aalstenaars zullen bekennen en zeggen dat die concerten weinig bijval genieten bij hot volk, we zoeken er al de reden niet van op, we bestatigen een feit. Het muziekkorps der Pupillenschool geeft kosteloos openbare concerten en de kleine muziekanten behalen meer succes dan do Jonge Garde, die eerst en vooral de algemeens sympathie ont beert. Ziet ge dat 1 zei Jan. Hij nam de ossen en trok er mee weg. Den volgenden dag ging Trientje weer naar de kerk en ze was vroolijk 1 Wel, Trientje, gij zijt weer zoo pleizierig zei de burgemeester. En zou ik niet blij zijn JanDeken is gisteren met vier groote, vette ossen thuis ge komen, die hij eerlijk gewonnen had. Verduiveld Zeg eens aan Janneken dat hij na den middag eens bij mij komt. Jan, de slimme dief, giug bij den burge meester. Zoudtgemijn schoone grijze merrie uit mijn stal kunnen stolen Ja. Dezen nacht Dezen nacht. Kunt gij dat Jan, gij moogt ze houden en ik geef u nog vijftig napoleons bij. Twee knechten zouden den stal bewaken, de paardenknecht moest zich schrijlings op de merrie zetten. Zoo was er geen nood. De deur ging op slot en werd langs binnen onderzet. Tegen den avond kwam een oud manneken met rattenvallen en brillen bij den burgemees ter te slapen vragen. Ga in den stal, zei de burgemeester, zulk volk waakt uog Deter dan twee knechten. Het oude ventje trok den stal biuueu. Gasten, zei hij, neem mij niet kwalijk, hebt gij hier niets te drinken een druppelken of iets Wel ja, proficiat 1... Dan zal ik u' met een druppelken be- Waarom worden de openbare con- j certen, niet aangemoedigd door de stad en meer algemeen gemaakt Omdat ons stadsbestuur een koteriebestuur is, dat niets over heeft dan voor zijne trawan ten en kreatur^n. De Jonge Garde moet vele toelagen hebben dat vermindert de lasten der eereleden en kopstukken. Ware de Jonge Gardé hare subsidies kwijt en hare gedwongen blazers ze bestond geene maand meer. Hoe gaat het in andere steden Ne men we b. v. Gent. De stad stelt eene zekere som vast voor het geven van openbare concerten op verscheidene kiosken. Alle Maat schappijen vau muziek en zang, die de gevergde voorwaarden vervullen (zeke ren tijd bestaan, voldoeude getal uit voerende leden) mogen zich laten in schrijven. De dagen waarop de concerten moe ten plaats hebben, de kiosk enz. wor den door 't lot aangeduid. (We meenen te weten dat de kicsk van den Kouter voorbehouden is aan de militaire mu- zieken). Er staan kiosken in de bezon- derste volkswijken der stad. Hadden we te Aalst eeneu gemeente raad gekozen met de evenredige verte genwoordiging we zouden wekelijks een paar concerten hebben op de groote Markt die langs om meer aan 't begijn hof begint te gelijken en we zouden ook concerten hebben in de volkswij ken, die thans van zulke uitspanning geheel verstoken blijven. t Bij het onderzoek over den toestand der kleine burgerij te Antwerpen, legde een kleine boekhandelaar de volgende verklaring af Het werk in de kloosters en g ivangonissen maakt eene doodeude concurrentie aan den kleinhandel. Zekere kloosters leveren pa- pier aan 25 per honderd lager dan de gewo- ne prijs. In de gevangenissen betaalt men 2 a 3 centiemen een handwerk waarvoor de kleine nijveraar 30 centiemen geeft. Iu de meeste clerikale scholen en in alle nonnekeuskloosters zijn de leerlingen ge- scheid doen. Hij haalde een flesch uit zijn zak en dronk, dan stopte hij de flesch en stak ze weer in zijn zak. Ei, zie 1 riep hij, wat ik nu doe, dat is puur uit gewoonte. Ik neem zoo van tijd tot tijd een sloksken op mijn baan maar dat is niets, jongens, niets 1... Hier is de prij al voor de pinue gekomen We zullen haar eens gam zeggen wat de boerkens vertellen als ze dorst hebben Maar de flesch, waar het oud manneken vau gedronken had, was in den zak gebleven en de knechten dronken jenever waar een slaapdrank in was Een half uur nadien ronkten zij als verkens. Dan stond het grijs ventje, die Jan de slim me dief was, op hij nam don paardenknecht van de merrie en zette hem op de krib, maak te het beest los en vertrok. Wel, Trientje, zei de burgemeester weer deu volgenden inorgend, gij ziet er zoo geestig uit Zwijgt, zegt Trientje, Janneken is dezen nacht met een schoon paard naar huis geko men eu hij zegt dat hij nu nog vijftig napo leons te goed heeft. De burgemeester liep naar den stal.... Sla pers, riep hij, leelijke slapers Üp, allo, op Jan de diet is verloren zei de p tardenkuecht aan zijn oogen wrijvend, ik zit er nog op, op de grijze. Ja, op de kribbe, domme vent I Na den middag kwam Jan om zijn geld. Gij zijt gewonnen 1 zei de burgemeester. Nog een wedding en ik geef mij verloren. In een doosken op mijn slaapkamer ligt een dwongen de boeken, schrijfboeken, prentjes in een woord, alle schoolgerief in de school zelve te koopen. Zoo leggen het de clerikalen aan om den toestand der kleine burgerij te verbeteren In de kloosters wordt alles gefabrikeerd dooh men betaalt er bijna geen patent. Zij betalen ook bijna geen werkloon. Wilt gij daar een staaltje van Lees dan het proces dat te Nancy tegen da nounin van den Goeden Herder ingespannen is. Weet ge hoeveel men er aan de werksters betaalde 27, 23 en lé centiemen per dag en den kost Weet ge hoeveel jonge meisjes de Goede Herder in Frankrijk gebruikt. Vijf duizend en die werken 12 uren per dag. Reken nu eens uit hoeveel de nonnen op ie dere werkster verdienen. En ge komt tot de kolossale som van 35,000 fr. per dag of lé miljoen per jaar door den Goeden Herder in gepalmd. Het is dus niet te verwonderen dat de kloosters kasteelen knopen om zich te huisves ten. Hier in Belgie gaat het ook zoo. Wij hoeven enkel te spreken van de kantwerksters. Het zijn immers de kloos'.ers, die de grnote middelaars zijn tusschen de voornaamste han delshuizen van Brussel en deu vreemde en de arme kantwerksters. En het zijn ook de kloosters, die bet grootste deel der centen door deze vrouwen, ten prijza hunner gezondheid gewonnen opstrijken. En wat waar is voor de kantwerksters is het, ook voor talrijke andere vakken Priester Daens heeft eeD wetsontwerp neergelegd, waarbij de geineentekie* zing zou geschieden op dezelfde basis als de kiezing voor de Kamer van Volks* vertegenwoordigers. Reeds vroeger werd dat voorstel doop andereu gedaan maar door de kleri kale meerderheid verworpen. Zal het nu meer kans hebben He^ werd op voorstel van De Trooz in aan merking genomen. Denderbode zegt 't is alleenlijk uit beleefdheid. Top jandorie, het orgaan der krot- bestuurders herkent dus, dat De Troo.3 zich verplicht heeft gedacht beleefd- diamanten ring. Kunt gij dien stelen, hij i§ voor u 'tis ne middel. (1) Goed, zei Janneken, dezen nacht kom ife hem stelen. De burgemeester dacht. Ik schiet hem omver en ik neem de vier ossen en mijn schoo ne merrie weer Iu het dorp was juist eeu oud, arm wijvekeq ges.orven. Niemand waakte bij het lijk. Jan haalde ze van üeur stroo, kroop er mede op da woning des burgemeesters en liet het doodq lichaam neder tot vlak voor het venster der slaapkamer. Baf zei de burgemeester eu hij schoot he| gestorven vrouwken een kogel door het lijf, Jan liet vallen en kroop langs de anderq zijde naar beneden. 'k Heb hem 1 zei de burgemeester tot zijne vrouw, ik kan hem niet laten liggen, ik zal hem met zeven haasten gaan begraven, Nauwelijks was de burgemeester weg af Jan liep naar de kamer, nam stil het doosje) vau de kas weg. Is 't al gedaan vroeg de vrouw. Neen, zei Jan, 'k had mi^n muts verge» ten. Weg was hij. Jan had een beurs goud, vier ossen, e«q paard en een diamanten riug. Hij was rijk eq leefde lang. Het klokkeken hiidt 't Poverjannekeu fluit, Ed mijn vertelselken is uit (1) fortuj u Wordt vmtgmi, J5£?3;s -- A BliAZERUS.

De Dendergalm | 1903 | | pagina 1