Congolaise et Africaine BAASKE STEK Nummer 29 LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Annoncen i n per drukregel Geeraardsbergen. Bezit gij uw volle kiesrecht Uilenspiegel. 3 Abonnementsprijs 4 £r. voor de stad c voorop betaalbaar 4 fr. 50 voor den buiten r PRIJS TER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van bet blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. Nee spe nee metu. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen Reklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijdefrank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. AALST 18 JULI. Heden ZONDAG, 19 Juli, inhuldiging van hot nieuw Vaandel der liberale Werkliodenmaatschappij De Toekomst vau Geeraardsbergen, waaraan eene talrijke afvaardiging onzer stad deel zal nemen. Vertrek uit Aalst ten 2 uren 30 min. namiddag, terugkeer uit Geeraardsber gen ten 8 uren 's avonds. Ten 3 1/2 uren vorming van den stoet aan de statie te Geeraardsbergen. Plechtige overhandiging van het Vaandel, ter woning van don Voorzitter der Maatschappij, den heer Frans Rens. Ten 4 1/2 uren ontvangst der Maat schappijen in het lokaal van den Libe ralen Kring. ASSOCIATION de la Croix-Itouge SOUS-COMITÉ b'ALOST. PROGRAMME: de la Fête qui sera donnéo le 19 Juillet 1903, a 3 1/2 heures dans la cour de l'Ecole des Tupilles au profit des pauvres de la ville et de l'Association Congolaise Premiere Par tie door L. V. 0. onderwijzer. Daar in uw stakenhuis steken ten minste dertig staken, die gij niet gekocht, noch be taald hebt. In uwen eest steekt veel dat u niet toebehoort Mutsaard ontleend aan de Pere mans, raakgaffels uit de Papenijs, wijmen van Wautaers. Op uw hooizolder liggen vijf oppers hooi uit de weide van boer Joris. Ge liegt. 't Is waar, ik lieg per abuis. De oppers waren van Wannes, de muttenkooper eu de tienlingen van Joris. Leugenaar 1 leelijke leugenaar 1 O, Baaske weet het wel goed Hij heeft het gezien Met zijn eigen oogen afgespied. En gij, dievegge, vuile tooverheks, gij trokt den kruiwagen, die Baziel voorde.. Is 't waar of niet Niet 1 Niet Baziel wou rusten aan den Riet vijver en gij zeidet Voort moeten wij tot op de baan 1 Ginds zullen wij rusten, zoolang ge wilt 1 Waarom dierft gij niet rusten aan den waterkant Was 't omdat de puitjes er kwaakten on u uit de diepte toeriepen Slons, wij herkennen u, gij waart het die het klein I Doemnis 1 kermt Viko en zij slaat zich de handen voor de oogen en zij schreit en snikt als een kind. Gij hebt dat niet gezien 1 zucht zij schier onhoorbaar na een poos. Deuxième Partie Sedert eersten Juli wordt er nogmaals op het Stadhuis overgegaau tot de her ziening der kiezerslijsten voor 1904 1905. De personen, die niet ingeschreven zijn op de kiezerslijsten of die het ge tal stemmen niet bezitten waarop zij recht hebben mogen hunne rechten doen gelden op het Stadhuis, van nu tot 31 October aanstaande. Ziehier de bijzonderste bepalingen be treffende het kiesrecht Om kiezer te zijn voor de Kamer moet men op eersten Mei 1904 ten volle 25 jaar oud zijn, voor den Senaat 30 jaar, voor de Provincie 30 jaar en voor de Gemeente 30 jaar. Om ingeschreven te zijn als kiezer voor de Kamer en den Senaat, moet men op eersten Juli 1903 te minste sedert eeu jaar ten volle in de stad of gemeen te verblijven voor do Gemeente sedert ten minste driejaar. Hebben recht op eene bijgevoegde stem Voor de gemeentekiezingen, de kie zers van ten volle 35 jaar oud op 1® Mei 1904 gehuwd of weduwenaar met kin- Toch weet ik hetNu, dat is niks, niks I Gij moet daarom uiat schreien, 't Is lang ge leden, maar 't is goed dat u dat soms eens her innerd wordt, omdat gij niet zoudt denken dat alles in den vergeethoek raakte en dat de menschen dat niet meer weten.... Laat elk zijn gang gaan houd uwe lange vingers te huis.. Baaske gaat niet voort want hier verandert plotseling het toonoel. Terwijl Mandus bestraffend zijn preek hield beraamde Vika de middelen om Baas weg te krijgen en zijn flasch die op de tafel stond, te bemeesteren. Zij vond... Loodzwaar glijdt zij van haar stoel of viel zij in bezwijning. Baas ke springt naar Vika toe maar het slimme wijf grijpt onverhoeds den suffer bij de bee- nen, rukt ze hem van onder het lijf, zoodat hij in zijn volle lengte achterover botst. Gezwind sleept Vika hem op zijn rug de deur uit en sleurt hem met lijf en ziel in den stinkenden mestspoelput... 2. Baaske verhuist. Den volgenden dag verhuisde Baaske. Hij woonde in een hut bij de Molenbeek maar om zijne schulden te betalen had hij die aan Nellus Spaanders verkocht. Veertien dagen geleden had de nieuwe eige naar de huur opgezegd. Baaske bekreunde er zich niet om en leefde zijn gewoon leven voort. 'k Zal mij voor deu vrederechter laten da. gen zei Mandus en... gewapenderhand moeten ze mij buitenzetten. 't Zal Nellus die er zoo op nijpt, nen goeden stuiver kosten, eer hij mij wegkrijgt. ders, ten minste 15 Iranks persoonlijke belastingen betalende aan den Staat in de gemeenten van meer dan 10,000 zielen van 2,000 tot 10,000 zielen 10 franks in de mindere gemeenten 5 franks. Voor de verkiezingen voor Kamer en Senaat is deze belasting vastgesteld op ten minste 5 franks. Voor de werklieden is het voldoende dat zij een huis bewonen, welk voor ge melde sommen als belastbaar aangetee- kend is op de belastingsrollen. Hebben ook recht op eene bijgevoeg de stem De kiezers, eigenaars 8edert eersten Juli 1902 van gronden of huizen gevende een kadastraal inkomen van 48 franks. of van eene inschrijving op het grootboek der openbare schuld of van een reuteboekje op de Spaarkas ge vende ten minste eenen jaarlijkschen intrest van honderd frank en bestaande sedert eersten Juli 1902. Hebben recht op twee bijgevoegde stem men 1. Dezen, die alle twee de bovenge noemde voorwaarden van huisvader en eigenaar samen bezitten 2. Zij, die drager zijn van eender di ploma's of getuigschriften opgesomd iu artikel 17 der wet van 12 April 1894 3. Zij, die een der openbare bedie ningen vervullen of vervuld hebben die een der openbare ambten bekleeden of bekleed hebben, die een der beroepen uitoefenen of uitgeoefend hebbenaan gestipt in art. 19 van voormelde wet. Zij die sedert eersten Juli 1902 eige naar zijn van onroerende goederen heb bende een kadastraal inkomen van min stens 150 fr. hebben recht als eigenaar op twee bijgevoegde stemmen voor de Gemeente. Niemand kan meer dan drie stemmen hebben voor de Kamers en de Provin cie, noch meer dan vier voor de Ge meente. Op den gestelden dag kwam Nellus bij Baaske binnen. Wanneer verhuist ge He 'k weet niet 'k Moet nog huren. Toekomende week misschien 1 Toekomende week Daarmee ben ik niet opgezet Ik heb geen tijd om tot dan te wach ten En ik heb geen tijd om mijn biezen eer te pakken Te meer gij hebt geen recht De wet... De wetRecht Waar zijn uw zinnen Peinst ge dat het gerecht of de wet zich met mijn zaken zal bemoeien. Dat kost te veel duimkruid, te veel loopmarkt En daar is Spauders geeu liefhebber van. Poetst gij hier de plaat, ja of neen Neen 1 Wacht dan Nellus grijpt Baaske vast, trekt hem in den grond, nijpt zijne hoofd tusscben zijne sterke knieën te pletten en roffelt met zijn kloeke ver eelte vuisten een vroolijken marsch op Baaa- kens hespen. Dat kletst, ronkt, bonst en Baas ken zucht, krocht, woelt, huilt radeloos. Vergiffenis-pardon Vergiffenis par don 1 Verhuist gij Ja.... a 1 Nellus laat Mandus gaan. Traag kruipt deze recht en hinkend, wrijvend, verwijdert hij zich tot in deu uitersten hoek van de enge keuken. Gij ziet dat ik er opsla lijk de duivel op Gee raard. Ik heb uwen achterwagen ingesmeerd voor langen tijd. Wanneer trekt gij er uit Vandaag nog, Nellus, vandaag nog 1 Wij hebben altijd gedacht dat baas Uilen» spiegel een joviale kerel was, een luimigs kwast die leukweg elk het zijne gaf en bij al zijue poetsen toch de rechtzinnigheid vooraan plaatste. Te Aalst woont hedendaags ook een Uilen» spiegel, maar hij is domper geworden eu je» suiet en zijue fratsan rieken naar de schijn» heiligheid vijf uren tegen wind-op. Die verbas terde Uilenspiegel is medewerker geworden van Denderbode, officieel orgaan der finan ciers. In dat papier schrijft hij over muziek. Wa nemen letterlijk over Het muziekaal avondfeest Donderdag ook ter Keizerlijke Plaats gespeeld door onze Koninklijke Harmonie werd ook tal- rijk bijgewoond. De uitvoering der ver- schillende stukken was meesterlijk en hij, 1» die ons vroeger inlichtingen verschafte, zegde ons Denderbode, 't is overheerlijk en nu heeft onze Koninklijke Harmonie hare pluimen weten terug tewioneu,dia zij eeu oogenblik had verloren.... steken wij hier liever een spel (sic) aan. Wel, potverdikke welke verwaande kwast is Uilespiegel-Escobar geworden en wat ve nijnige liefLiffer ook. Ge moet eerst en vooral weten dat de schrij ver van den hierboven aangehaalden lof de zelfde is, die vooeger in Denderbode Mijnheer Walpot ten lijve ging.... wellicht omdat deze niet dansen wou naar.Uilenspiegel-Escobar'a pijpen. 't Is dus dank aan hem, Uilenspiegel-Esco» bar, dat de Harmonie hare pluimen heeft terug gewonnen, die zij een oogenblik had verloren doordie eenige puntjes ia 't gedacht van Uilenspiegel willen natuurlijk zeggen door de schuld van M. Walpot. Wie is er nu bestuurder van de Koninklijke Harmonie, is hij ziende blind en hoorande doot, of zal hij den muziek-oversie M. Walpot, in Denderbode wreken Uilenspiegel steekt er liever eeu spel aau. Hoe venijnig. Welke kwezelaarsstreken. Ge kent de knepen, niet-waar Dag Sofie, kind, hoo is 't met de gebuurvrouw, Sofie Heeft ze hare pluimen terug gewonnen, die ze een oogenblik verloren had, als mijn gebuur? zie 'k en wil er niet van spreken, maar dat pluimenverlies was de schuld van enfin I steken wij hier liever een speld aan. Als de Koninklijke Harmonie met zulke platte lofiuiting tevreden is, bewijst zulks een diog, te weten dat ze met weinig tevreden is eu als M. Walpot de toegevendheid van Uilen- spiegel-Escobar noodig beeft beklagen wij hem. Ik geef u tijd tot morgen, maar dan moet alles weggeruimd zijn. Onthoud goed, want de eerste smering die volgt zal andere peper zijn Baaske had er eenige druppels op gedron ken en was dan naar Vika gegaan. Den volgenden dag was hij van in den och- tend op de been. 'tWas een heerlijke lentemorgend. Groen en bloemekens te allen kant, eeu zonne dia een zee van licht en glans goot over alles. Vo-- gelgekweel heinde en ver. De zwartkop in den elskant, de tuinfluiter in de dorenhaag, da leeuwerik in de reine lucht zongen om prijs. 't Was feest in de natuur. En Baaske ook had zich feestlijk opgeschikt. Zijn hooge holleblokken waren wit geschuurd. Hij had voor de gelegenheid zijne nieuwe on derbroek van baai uit de kist gehaald, de pij pen had hij in zijn wit wollen kousen gesto ken. Hij had een zuiver wit hemd met lauga slippen over zijn andere kleederen aangetrok ken en daar het nog al groot in bewaai was dat met een lederen riem in da lenden toe gehaald. Hij droeg een hoed, oud als da straat en zoo hoog als de schouw eener fa briek. Als hij met zij u vier stoelen eerst over da baan ging, kwam Trientjen Teitekens uit haar gemaksken gedreuteld om Baaske te zien. Net teken Pijpensteel liet haar melkemmer vallen van verdurendheid. De smid leunend te gen den achterstijl zijner travalje, schaterde zijn pret uit dat het de geheele buurt doorklonk en 8us de knecht klopte met zijn hamer op een nieuwen ijzeren band. (Wordt voortgezet). 'êSSM 3» N° 1. Entree et défilé des sections en tenue de travail. N" 2. Travail d'eneemble a la pointe et a la con- trepointe, exéeuté par lesélèves de l'école, bous la direction de Mr Thumas, maitre d'ar- meB. 3. a) Travail aux barres parallèiea par deux sections de Willen is Kunnen sous la di rection de Mr A. De Waegeneer. b) Travail au cheval par une section de Help u Zelve sous la direction de Mr Michiels. c) Travail aux anneaux, par une section de u Steun geeft Moed sous la direction de Mr L. Teerlinckx. N° 4. Lemons de boxe fran9aise par une section de Steun geeft Moed N° 5. Concoursde sauta en longueur et en hauteur. N° 1 Mouvements d'ensemble libres par Help u Zelve N° 2 a) Travail a la bare fixe, par une section de Willen is Kunnen n b) Travail au cheval, par une section de Help u Zelve c) Travail aux anneaux par une section de Steun geeft Moed N° 3. Mouvements d'ensemble libres et avec an gina (massues et haltères) Ecole des Pupilles. N° 4Eaorime a Ja baïonnette par une Bection de Willen is Kunnen N° 5. a) Pyramides sans engin par Willen is Kunnen b) Pyramides avec engins par Help u Zel ve B c) Pyramides sana engin par Steun geeft Moed b N° ti. La défenae du drapeau par les élèves de l'éco le et par les travailleurs des sociétés. 0 Les musiques de l'Ecole des Pupilles et de la société Willen is Kunnon se feront entendre pendant la fête.

De Dendergalm | 1903 | | pagina 1