BAASKE STEK Nummer 56 Zondag 6 September 1905. OPGEPAST De Taart en het Pateeken. Eene schoone lijst. De lijst van St Vincentius a Paulo. BERICHT. Vuiligheidsdienst. 18de Jaar. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs s voorop betaalbaar TRIJS TER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. Nee spe nee metu HET ARRONDISSEMENT AALST n Gewone, 15 centiemen Prijs der Annoncenper drukregel Keklamen 75 centiemen v Vonnissen op de derde bladzijde1 frank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. AALST 5 SEPTEMBER. Al de kiezers van Aalst of het omlig gende die bericht zouden ontvangen, dat ze van de kiezerslijsten zijn geschrabt, of hun aantal stemmen verminderd is worden verzocht dien brief te bezorgen. 1° Ten lokale der Liberale Associatie in den Graaf van EgmontGroote Markt te Aalst, of 2° Ten lokale van den Liberalen Werk manskring, Schoolstraat, Concordia of 3° Aan Mijnheer SCHOTTE, d. d. Voor zitter der Liberale Associatie, of 4° Aan Mijnheer Gustaaf LEVEAU, Voorzitter van den Lib. Werkmanskring. Zonder eenige moeite of onkosten voor de kiezers, zal het noodige worden ge daan om hun volle kiesrecht te handha ven. Van 9 SEPTEMBER eerstkomende, zal eiken avond te beginnen van 8 uren, ie dereen inlichtingen kunnen vragen of geven aan den afgevaardigde der veree- nigde Liberalen ten lokale der Liberale Associatie in den GRAAF VAN EGMONT, Groote Markt, Aalst. Vier jareu geleden toeu we even als thans de kiezers bewezen hoe slecht da stad werd bestuurd zoowel in financieel als in humaan opzicht kende de gramschap der burgerraders geene palen meer Onze premier draaide vervaarlijk zijne oogen, grijnsle als een grimmige leeuw en zich herinnerende, dat hij homme-de Cceur was (zou hij 't nu nog zijn onderteekende hij een hevig vlugschrift tegeu de liberalen. Onze kandidaten werden daarin uitgescholden voor Grijpvogels. alsof zij de publieke penningen hadden ge roofd en verslonden, alsof zij zich vet mestten met het geld van 't algemeen. Waar had on te premier dat scheldwoord gehaald, hoe is dat woord grijpvogel hem over de lippen en uit do pen gekomen Ouwetens, onwillekeurig, in de kliekpartij zijn de grijp vogels zoo-talrijk, de grijpzucht veropenbaart zich zoo dikwijls en zoo geweldig, dat het door L. V. O. onderwijzer. Belleken spon loopgaren, en Kola spoedde zich weg. Tien minuten later kwam Baaske de kassei op. De avond was gevallen. De lieve maan wierp keur matte lichtstralen door de vuile ruiten van Baaskens woning. De nachtegaal zong in het boschjen achter da smidse. Op de boomen, aan den kant der baan, zat het jonge en oude volkje der buurt samen. Baaske trad binnen en stak een petrool- kmpjen aan met smerig glas. Nu eerst bemerkt hij dat zijn Mozes niet trouw meer op de wacht staat, maar in dan pot is getuimeld. Hij ziet den steen liggen, waarmede men de ruit heeft uitgeworpen, hij raapt hem op, onderzoekt hem nauwkeurig in het licht der lamp en legt hem in bet kasken. Een ruit gebroken dat is niets, denkt Baas ke ik zal er een papier opplakken, maar als bij Mozes oplicht en de scherven der gebroke- ne kommen, tassen en tellorei do een na do andere uit den pot haalt begint hij ijselijk te vloeken. Twee franks schade I Als ik weet wie mij dat gelapt heeft l Dat zal op geene koude ateenen gevallen zijn En gij, ezel, ik woord grijvogel hem van bet hart over de lippen zal gevloeid zijn onweerstaanbaar als de kreet van iemand, die door een groot go- vaar woidt bedreigd Grijpvogels Zoo klonk het in 1890 en toen M. Gheeraerdts dat schreef wist bij reeds een jaar, dat Renó Van den Bossche de stadskas had geplunderd en bleef deze slechts op vrije voeten loopeu omdat Gheeraerdts en Bethune zwegen als geefvisschen. Grijpvogels Zoo dierven die kliekmannen de ^liberalen smadelijk noemen, terwijl ze teu voordeele van een politieke vriend den voorrang eener hypotheek der stad afstonden en terwijl ze Van den Bossche ia bediening hielden, die de stadskas dan ook voortplunderde De partij der kliek, zal de partij zijn der deftigheid, de partij der rechtvaardigheid, der spaarzaamheid, doch vooral de partij der eerlijkheid dat zullen er velen getuigeu Arys zal het getuigen, Bethune zal het getuigen, en als Van den Bossche René ooit terugkomt zal hij het ook al getuigen. De stadsverslagen zullen het getuigen, En de processen te Dendermonde, Daarvan mag oak getuigen het pateeken van 9S ,000palatendat ouze kleppers ons hebben opgedieud na de taart van 1,250,000 franken leeningen, gedaan om gaten te stoppen en openbare werken uit te voeren, Nieuwe straten, Nieuwe bijgangen Nieuwe goten moeten daarmede worden aangelegd, maar ze moeten niettemin ook nog betaald worden door de lastenbetalers. Al wie een huis bouwt in de stad krijgt weldra een brief ken om Jcalseide, bijgang en riool te betalen waarvoor de taart van 1,250,000 franken op onzen schotel werd gelegd. De partij der kliek, der kas, der krotver slagen, der secties, in een woord da partij der eerlijkheid, weet niet wat Van den Bossche met een groot deel der gevingerde penningen heelt gedaan. Maar wacht nog een drietal maanden, na de kiezing en indien de partij der eerlijkheid wordt gekozen zal het weeral zijn Nieuwe lasten Nieuwe taksen Nieuwe opcentiemen Kiezers van Aalst zendt de partij van zulke eerlijkheid naar den bliksem. Stemt voor de Liberalen iaat u hier als bewaker van mijn mobilair en gij laat u met uwen doel inden sc'iotelpot flikken. En met onbeschrijflijke razernij grijpt hij het beeld, stampt het woest op den blok en droigd vloekend Als gij u van een slordig wijf, van een oude tooverheks nog van uwen troon laat gooien vermassakreer ik zoo u groot als ge zijt 1 Uil die ge zijn 1... Dommen, dom- men, dommen uil 1 Baaskeu haalt wat struo uit zijn bedde- koets klieft hout en steekt zijn stoofken aan Maar 't kwaad bemoeit er zich mee de stoof wil niet trekken, deiook zoeft uit holen en reten van stoof en schouw naar binnen te rug en vult het ganscbe huis, zoodat Mandus verplicht is deuren en vensters wagenwijd open te zetten. Dat viel Baaske nog nooit voor- De schouw isgoed en het stoofken kan trek ken, ronken dat het een lust is om te hooreu. Dedjeenen Baaske is verplicht naar buiten te gaan om versche lucht te scheppen. Dedjeenen I.. Dedjeenen en Dedjeenen Ei daar schiet hem iets te binnen. Vlug loopt hij het huis in en giet met eeu kom wa ter de stoof uit en gaat zioh stil, heel stil, ou der de haag nederleggen. Geen vijf minuten lag Baaske daar of eeni ge boerenjongens komen sleuterand lachend de straat opgegaan. Stil fluisterden zij tegen malkaar maar Baaske had gehoord, rmenverzorgers W ekenkundigen verzuchtigen cc tadskaspilaren 1 t"< amlendigen £~j lhoofdigen 02 ukkelaars H aartenbakkers. Eindelijk heeft de kliek nu toch eens eeu lekkere kandidatenlijst voor de gemmatekie- ziug van October aanstaande. Eigenlijk... eigenlijk heeft Sint Vincentius daarmede niets te maken, denkt ge beste le zers? Welnu ga bedriegt u. Juist daar zit 't fijn van de zaak. Sint Vincentius a Paulo was een braaf goedhartig, edel meusc'i, die zich boven alles bekommerde om het lot der arme kinderen die hij opzocht en voedde, die alles besteedde wat hij had om ongelukkigen en noodlijdenden te helpen. Welnu ziet ge nog het verband niet tus- schen dien heiligen mau en de kandidaten lijst der kliek Neen Luistert eens aandachtig, Arys die de eerste staat op die fameuze kandidatenlijst heeft op schitterende wijze de rol gespeeld van St Vin centius a Paulo op de komedie onzer stad. Arys heeft op nog schitterender wijze de rol gespeeld van St Vincentius als uitdeeler der Belgische Redders, dravende als een koerspaard naar bet huis der rampzaligen die naar hulp en onderstand snakteu. In October zal Arys nogmaals de rol van St Vincentius vervullen en de verlaten ongelukki ge kinderen onder zijne bescherming nem'en die zich builen en breuken hebben geloopen te gen de stadskas en met hem op de schoone lijst zullen staan. Arys (St Vincentius a Taulo) Beihune Gheeraardts enz. O, schoone lijst, aanbiddelijke lijst, Ijjst van gratie 1 Om der wille van Arys zullen de ongelukki gen er voor kiezen, om zijnen 't wil zullen al de werklieden voor de lijst kiezen, immers nie mand meer dan bij zou hu n ne belangen ter harte kunnen nemen indien ramp of tegen hen moesten treffen. Om der wille van Arys zullen ze ook kiezen voor Bethuue, de kampioen voor het kiesrecht der werklieden, die altijd heeft gekampt en gestreden voor de kieswet der eerloosheden en zooveel roem heeft verworven als kiesknoeier. Goed 1 zei hij Goed 1 Belleken heeft de ruit uitgeworpen, met eeu boonstaak Mozes omver gestampt, en de smid heeft met ee n planskeu mijn schouw toegelegd. Kwijtschel den doet Baaske niet 1 Eu in zijn bed beraamde hij zijn wraak» 5. Baaske wreekt zich. Den volgenden dag ging Baaske reeds vroeg naar zijn werk eu hield zieof er niets ge beurd was. Bellekeu stond achter de haag van haar groeuselhofkeu en keek Baaske ra. Mandus zag 't oude vrouwkeu wel maar hij gebaarde vau niets. Wacht maar 1 dacht Baaske, wacht maar wijf 1 Wie lest lacht, best lacht 1 Hij giug iu de smidse. Kola, ik breng de pl ank terug die gij gis teren boven op mijne scnouw hebt vergeten. Mijn plank V Op uwe schouw Zeker, zeker 1 toegelegd, gisteren tegen den avond. Gij zijt ne groote stouterik, Baas. Hebt ge dat gezien Neen, maar Belleken heeft het gezien. Gij hebt ook de ruiten uitgeduwd en met ee- neu booueustaak mijn Mozes omvergeworpen. Dat is niets, mij geeft dat niets ik kan u dat eens weerlappen, zonder dat ge weet van- Om der wille van Arys zullen de kiezers ook stemmen vapr Gheeraerdts die met Bethune de ontvreemdingen van Van den Bossche ontdekte wanneer deze ze zelve aan 't licht bracht. Onder zijn mantel zal hij ook den anderen rommelzoo der lijst er mede door trekken ge lijk Vincentius a Paulo de arme verlatene kin deren uit de ellende opnam en medevoerda naar zijn toevluchtshuis. Of de kliekkomedie van October zooveel suc ces zal hebben als de komedie op stads schouwburg, d it zullen de kiezers beslissen. Ze hoeven maar te denkeu aan de ledige kas, de altijd klimmende kosten de taart van 1,250,000 fr. bet pateeken van 98,000 fr. Dan eens goed zien wie er eigenlijk sohuilfc onder den mantel van St Vincentius en dan Stemmen voor de Liberalen. Men vraagt voorde uittredende klerikale lijst een andere hoofdman. Oanoodig zicb aan te biedoD zonder bewij zen van rekenkunde en stadskaswetenschap. De noodige stukken voor 15 September te sturen naar de Kliek die al de titels van den aspirant-kandidaat zullen onderzoeken. Da voorkeur zal in ieder geval gegeven wor den aan een kazakkeerder. We komen thans aau eene reeks uitgaven, waarvan men gewoonlijk zegt dat ze den rei nigheidsdienst betreffen hoewel men in Aalst liefst maar zeggen moet Vuiligheidsdienst, want waar die reiuigheid meest onderhouden zou moeien worden, heerscht het meest vuilig heid, gaat zien naar de volkswijken. De reinheid der straten in 't algemeen laat in Aalst schrikkelijk veel te wenschen alhoe wel er schrikkelijk voor betaald moet worden b. v. in 1901 Onderhoud der pissijnen 499,57 id. pompen 508^59 Aankoop van ontsmettiugsstoffen 300,00 Reinigheidsdienst der straten 7,499,63 Huur van het mestplein 400 OQ inrichting reinigheidsdienst 5,975,00 Achterstellen (1899) id, 3,999',45 19,182,24 Daarbij niet gerekend dus onderhoud van Straten, buurtwegen, bruggen, wandelplaatsen enz. waarop we later terug zulten komen, dua meer dau 19 duizend franken voorden reinigheidsdienst in den loop van een j uir. Moeten de Aalstenaars niet bekennen, waar het komt. Maar Viko zal niet kontent zijn. Zij zal zien dat er schade is in het dak, er zijn vier of vijf kepers stuk en als ze mij vraagt hoe het kwam zal ik hot haar natuur lijk zeggon. De smid stond pal. Hij en Viko waren se dert maanden vijanden. Viko was chicaneurig als geen en Kola was ongerust. Potverdekken 1 Eu Belle durft zeggen dat ik du ruit uitgeworpen heb Zij liegt 1 't Kan zijn, zij is niet ver to betrouwen Na, spin uwe zaak met Viko klaar, goeden dag En houdt uwe handen te buis, hoort go, of ge zult met dedie kennis maken en hij stak hem zijn zware, door ruwen arbeid ver eelte vuisten toe 1 Maar Baaske keek niet eens om. Hij ging tevreden voort. Hij was immers zeker van zijn stuk. De smid stak een klomp bout in 't vuur en ging driftig naar den overkant der straat. Belle, ge zijt een helleveeg Satterpetat Ik ga u zeggen waarom. Wie heeft da ruit uitgeworpen. Wie heeft den boonenstaak gebezigd, ik of gil Ik. Zoo Waarom zegt ge dan aan Baaske, dat ik dat alles heb bekuisoht Moet g\j daarvoor geen deugniet zijn (Wordt voortgezet), y

De Dendergalm | 1903 | | pagina 1