Nieuwjaar 1904. Willemsfonds. Liberale Werkmanskring. Oude Garde. Het Pensioengilde. DE DENDEBGALM. De Liberale Jonge Wacht Werkmansvrienden» De aanslaande kiezingen, LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs 4 fr' voor de stad Vonrnn hfltaaihaar 4 fr. 50 voor den buiten betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST Prijs der Annoncen Keklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijdefrank per drukregel Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordft Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST 2 JANUARI De boekerij van het Willemsfonds, Graaf vai Eginont Groote Markt, ingang laugs de Leopoldstraat, waar iedereen kosteloos schoone boeken kan ter lezing bekomen is alle Zondagen open van 10 tot 11 uren voormiddag. Zondag, 3 Januari, ten 5 1/2 uien 's avonds Looneelvertooning voor de leden, onder de gewone voorwaarden. De lidkaarten zijn persoonlijk en mo^en aan niemand gegeven worden om de feesten bij te wonen. Elk lid mag vergezeld zijn door eene dame zijns buisgezins. Iedereen betaalt bij bet bin- nentredon 15 centiemen. Voorbehouden plaatsen kunnen daarenbo ven bekomen worden den dag der vertooning van 11 uren tot 12 uren voormiddag ia 't lo kaal Concordia mits 25 centiemen. Men zal opvoeren 1 .Ze gaan naar Parijs blijspel in een bedrijf door F. Van Langen- don«k. 2. Onteerde Moederoorspronkelijk drama id een bedrijf door Jozef Toussaint. 3Kiesramoer, blijspel in een bedrijf door F. Van Laugendonck Tweede deel van het Ceciliafeest Zondag 10 Januari 1904, ten 6 uren s avonds stipt in 't lokaal Concordia CONCERT. Het programma zal eerst daags, aan al de leden worden behau- digd. nTAnm'fJeD dag ten 9 uren 's avonds GROOT BAL. Uitmunteud Orkest. Puik Buffet. Dit feest wordt gegeven voor de leden en de damen van hun gezin. Personen vreemd aan de stad en ingeleid door een lid mogen ook het feest bijwonen. Zondag, 17 Januari van 2 1/2 tot 4 uren in Concordia zullen de afgevaar digden van het Bestuur, nieuwe leden inschrijven en de stortingen der leden in ontvangst nemen. De boekjes zullen gereed zijn. Elk mag sparen naar goeddunken, om eeD pensioen te bekomen op 55 60 of 65 jarigen ouderdom. Men moet 'om al de voordeelen te kunnen genieten ten minste 3 fr. 's jaars sparen in 1, 2, 3 Of zelfs m 6 maal. De minste storting moet 50 centiemen zijn. We raden al de leden aan te sparen met voorbehouden kapitaal, dan trekt de spaarder of zijne erfgenamen al de gestorte gelden terug en geniet dan al le jaren zijn pensioen zonder nog iets te storten, 6 Nooit kan men iets van de gestorte gelden verliezen, men kan ophouden met storten, herbeginnen, verhuizen, enz.altijd blijven de gestorte gelden en de rente beschikbaar voor den persoon op wiens naam de stortingen zijn inge schreven. Vrouwen en kinderen te beginnen van 6 jaar mogen zich bij de pensioen maatschappij aansluiten. Een voorbeeld. Een vadep laat zijn zesjarig zoontje inschrijveq en stort jaarlijks voor hem 3 franken met afge staan kapitaal. Op 18 jarigen ouderdom verlaat do jongen zijne ouders, de va der houdt op voor zijn zoon te storten en de zoon verwaarloost dat ook, welnu op 65 jarigen ouderdom zou hij voor de geringe som welke op zijn naam is ge stort ongeveer 113 franken 's jaars ont vangen. We herhalen dus wat we reeds zeg den We zijn nog verre van het gewensch- te pensioen, maar iedereen zou ongelijk hebben geen nut te trekken uit de voor deelen welke men genieten kan. Een abonnement voor een jaar op DE DENDERGALM kost slechts 4 franken. In 1904 zullen we korrespandenten heb ben in de bezonderste gemeenten van het kanton en het arrondissemen Aalst. Wie een abonnement neemt op I)EN DENDERGALM heeft recht op twee inlasschingen eener annonce van 5 rege len. De uitgever van DEN DENDERGALM beveelt zich aan bij al de liberalen en vrienden voor al wat de drukkeri j be treft. Keurig9 eu spoedige uitvoering van alle drukwerken aan matige prijzen. Strooibrieven, facturen, manifesten, prijskoeranten, omslagen, plakbrieven in alle grootten, programma's voor fees- teu, trouw- en rouwbrie~en, doodbeel- dekens, berichten, bijeenroepingen, kaarten voor vergaderingen, duiven vluchten, bol-en bakspelen enz. Schoo ne visietkaarten aan 1 fr. de honderd. Manneer kooplieden en neringdoe ners 1000 strooibriefjes of reklaambrief- jes laten drukken wordt tweemaal kos teloos eene aankondiging ia DE DEN DERGALM geplaatst met den korten inhoud der reklaam. Vogelschietingenbalboog- en hand- boogschietingen, duivenvluchten, bak spelen, danspartijen enz. waarvoor de kaarten ter drukkerij van DE DEN DERGALM worden gedrukt worden eenmaal aangekondigd. Ik beveel mij in de gunst van ieder. Vergaderingen en feesten voor de her kende liberale maatschappijen worden altijd kosteloos aangekondigd. De Uitgever, René VAN branteghem, Vrijheidstraat 58, Aalst. Millioenen jaren rolt onze aardbol, nietig stofje in het eindelooze heelal^ op de onbekende baan van 't onmetelij ke, op den onbekenden weg welke ner gens begon en nergens eindigen zal me- degesleept in eene wilde dwarreling met millioenen andere bollen die glim steren als de zon en duizeudde malen grooter zijn dan onze plaueet. In dat onmetelijk heelal is onze aardbol maar een stipje en in de opvol ging der tijden zijn 100 jaren als een oogwenk. Maar we moeten tijd en ruim te beschouwen van ons standpunt en om der wille van hetonmetelijke het gerin ge niet versmaden, het kleine niet ver zuimen, want ons leyen is niet onmete? lijk en onze krachten beperkt. Elke minuut heeft zijn belang, want hij brengt ons een scluvda verder van onze wording, een schrede nader ons teruggaan in de oneindigheid waarin we zoo luttel tijds iets zullen zijn zonder haar te begrijpen. Eu telkens onze aarde een nieuwen kring begint om de zondie haar met duizelingwekkende snelheid medevoert naar een onkend en wellicht onbereik baar doel, telkens teekenen wij een nieuw jaartal en... wenschen en hopen We wenschen aan alle stervelingen dat ze gelukkig zouden wezen of ten minste zoo gelukkig, dat zij dikwijls al 't doorgestane leed mogen vergeten, 't geen helaas zoo menigvuldig ons wordt toegedeel 1, dat ze door vrede des harten zooveel geniet en als voor een mensen genietbaar kan zijn. Was 't Vondel niet die zong het le ven is een 't lijdensweg van 't kraam bed tot den dood Maar de meuschen zijn niet veeleischend een uur genot doet jarenlange smart vergeten, een uur geluk vergoed voor weedom en ver driet. We wenschen, dat al onze mede- men8chen vele uren van geluk, vrede en genot mogen smaken. En we hopen..We hopen en schrijven, zonder treurnis over het jaar dat ver zwonden is in 't oneindige, het nieuwe jaartal 1904, waut ieder jaar al brengt het zijne rampen en smarten mede, zij ne kwalen en plagen, ieder jaar brengt ook zijne nieuwe ontdekkingen en uit vindingen mede, die al het kwade in altijd nauwer grenzen zal sluiten opdat het ons steeds min kwellen zou. We zien helaas de meuschen elkan der nog haten en vervolgen, we zien volkeren gebukt in slavernij, werklie den wegkrimpeu van gebrek, kinderen vergaan in zedelijke en verstandelijke ellende, we zien tooneelen van moord en geweld, oorlogen en wreedheden verwekt door hen die zich de leiders wanen der natiën, we zien potentaten tuk op roem en eer slechts trachten naar inpalming en bloedvergieten. Maar we zien ook nederige zwoegers hun tijd en vernuft besteden aan 't ver richten van 't goede, aan 't zoeken naar geneesmiddelen voor ziekte en lijden aan 't opsporen van behoedmiddelen tegen ramp en onspoed, aan't verkondigen vau vrede en eendracht, aau 't ontdek ken van nieuwe of liever tot nu toe on gekend gebleven krachten die het heele menschdom ten goede zullen komen en de maatschappelijke toestanden wijzi gen ten voordeele van 't algemeen. Wij hopen... ja, 1904 zal zijn deel aanbrengen van het goede dat, blijven moet en zal, voor ons of onze nazaten. Want van al bet goede dat verricht wordt gaat geen zierken verloren al be merkt men het niet en we twijfelen niet of eens zal in de samenleving het goede sterker zijn dan het kwade. We bieden nogmaals onze lezers onze beste heil wenschen aan, we wenschen dat iedereen geluk moge hebben in zijn huisgezin, op zijn werk, met zijn zaken, we wenschen iedereen vrede des ge moeds gezondheid en vreugd. We wenschen voor de welvaart van ons volk, dat de liberale partij in 1904 zegepralen, vollediger nog dan we ge zegepraald hebben in 1903, dan zouden er wetten worden gestemd volgens de behoeften van den tijd eu van het volk, tot geluk van burger en werkman, De Jonge Liberale Wacht is ingericht op stevige grondvesten. Door heel dei stad zullen hare vertakkingen ver spreid zijn, als op zich zelf staande* kringen, die in standvastige betrekking zullen zijn met het Middenbestuur» Weldra zal onze propaganda zichi richten naar de omliggende gemeenten en kantons, zoo zal er degelijk werk worden verricht en zullen wij al dege nen die het klerikale juk moede zijn rond de blauwe vlag scharen, om in 1904 den eersten beslissenden slag toe- te brengen aan de partij, die ons onder wijs, ons leger en onze ünaneen, heeft ontredderd en eene reeks wetten heeit gemaakt welke niet uitgevoerd worden, of onuitvoerbaar zijn en nadeelig. In Aalst bezonderlijk moeten we al onze krachten stellen tegen den clan van Woeste, vreemder nog aan ons ar rondissement, dan aan ons land en doop wien we zoo min als door zijne bijloo- pers iets van belang voor onze stad hebben bekomen» Geone rechtbank, geene kazerne, geen Atheneum niets...,» Aan t werk dus vrienden, onverwijld en zoo de uitslagen der gemeentekie- ziDgen van 18 en 25 October 1903 onze tegenstrevers hebben verschrikt en terneer geslagen, nog meer zullen ze in Mei aanstaande getroffen zijn door- den uitslag der kiezing, welke niet an-, ders zijn kan, dan voordeelig aan d§ liberale partij. Vooruit, mannen der Jonge Wacht elk zijn werk, elk zijne taak, kalm eft krachtdadig dan gaat alles rustig eft goed gelijk in October Om de werklieden-gemeenteraadsle-» den toe te laten zonder verlet de zittin-, geu van den gemeenteraad bij te wonen, werden die zittingen gehouden ten 8 uren's avonds. Nn hebbende kleppers het zittingsuur gesteld op 5 uren na middag.. - Daar heel dikwijls de werklieden hftq werk niet zullen mogen verlaten of kunnen verlaten in den namiddag, zul len zelfs de katholieke arbeiders, nief meor vertegenwoordigd zijn in den Aalsterschen gemeenteraad. De klep pers hebben het werkvolk zoo lief In Mei moet de Kamer van Volksver tegenwoordigers bij helft hernieuwd worden. 81 Afgevaardigden moeten herkozeq worden 42 klerikalen, 25 socialisten, 13 liberalen en 1 christen demokraat. Die afgevaardigden behaalden in dh vorige kiezing gezatnentlijk 1,038,4812 stemmen. De klerikalen behaalden 482,73j§ De liberalen 221.0f3 De socialisten 317,307 De christene demokraten 7-733 Verscheidenen 3,69f Zoodanig dat de klerikalen 482,73$ stemmen bekwamen tegenover 546,053 der oppositie. Nochtans beschikken d§ klerikalen over 42 zetels, de oppositie slechts over 39. Uitwerksel der knoeiwet. En ze blazen onze ooren volEr zjra geeue liberalen meer in Belgie

De Dendergalm | 1904 | | pagina 1