in Openbare Zilling BAASKE STEK iWm 19de Jaar. Nummer 2 Zondag 10 Januari 1904. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Willemsfonds. Oude Garde. Het Pensioengilde. De Komedie is uil Abonnementsprijs 4 fr. voor de stad 4 fr. 60 voor den buiten Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. tm s voorop betaalbaar HET ARRONDISSEMENT AALST I Gewone, 15 centiemen „r, Jl Prijs der Annoncen j Reklamen 75 centiemen j P6r ^ukregeê Vonnissen op de derde bladzijde, frank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden vrordty Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST 9 JANUARI van den Gemeenteraad Dinsdag 12 Januari 1904, om 3 uren namiddag, Aanstelling der nieuwe Gekozenen. De boekerij van het Willemsfonds, Graaf van E^inont Groote Markt, ingang langs de Leopoldstraat, waar iedereen kosteloos schoone boeken kan ter lezing bekomen is alle Zondagen open van iO tot 11 uren voormiddag. Tweede deel van het Ceciliafeest Zondag 10 Januari 1904, ten 6 uren 's avonds stipt in 't lokaal Concordia CONCERT. Het programma zal eerst daags, aan al de leden worden behan- digd. Dunzelfden dag ten 9 uren 's avonds GROOT BAL. Uitmuntend Orkest. Puik Buffet. Dit feest wordt gegeven voor de leden en de damen van hun gezin. Personen vreemd aan de stad en ingeleid door een lid mogen ook het feest bijwonen. Zondag, 17 Januari van 2 1/2 tot 4 uren in Concordia zullen de afgevaar digden van het Bestuur, nieuwe leden inschrijven en de stortingen der leden in ontvangst nemen. De boekjes zullen gereed zijn. Elk magsparen naar goeddunken, om eeD pensioen te bekomen op 55, 60 of 65 jarigen ouderdom. Men moet om al de voordeelen te kunnen genieten ten minste 3 fi. 's jaara sparen in 1, 2, 3 door L. Y. O. onderwijzer. 12 H Was bij Baaske en Marjan volop ka- da n 't Stoof er dat het stof bij de geburen vloog. De menschen bleven nieuwsgierig eD spottend staan om toe te luisteren. Baaske raasde als een bezetene en sloeg pot pan en kateil op den vloer in gruizelmenten. Marjanneken kermde en schreide, huilde soms pijnlijk, zoodat elk veronderstelde dat zij van ttjd tot tijd een kletter aan de ooreu kreeg. De Winter was vroeg begonnen met sneeuw en vrieswind. Te vergeefs had Marjan aan Mandus geld gevraagd om steenkool te koopen. Maak dat gij er aan geraakt besnauwde Baas: Geen cent daarvoor uit mijn beurs Hij was nu te huis gekomen, bibberend van de kou Het stoofke stond dood, er was geen voedsel en Marjanneke zat van honger en kou aan de tafel te grijzen. Baaske vond er reden om zijn duivel te sche ren. Slaglings werd de klink der deur opgelicht en Sus de smidsgast trad binnen. Hij was zwart van den rook, blootshoofd was hij, zijn rechter hemdsmouw, die opgestroopt was tot gan den elleboog, liet zijn sterken, gespier- of zelfs in 6 maal. De minste storting moet 50 centiemen zijn. We raden al de leden aan te sparen met voorbehouden kapitaal, dan trekt de spaarder of zijne erfgenamen al de gestorte gelden terug en geniet dan al le jaren zijn pensioen zonder nog iets te storten. Nooit kan men iets van de gestorte gelden verliezen, men kan ophouden met storten, herbeginnen, verhuizen, enz. altijd blijven de gestorte gelden en de rente beschikbaar voor den persoon op wiens naam de stortingen zijn inge schreven. Vrouwen en kinderen te beginnen van 6 jaar mogen zich bij de pensioen- maatschappij aansluiten. Een voorbeeld. Een vader laat zijn zesjarig zoontje inschrijven en stort jaarlijks voor hem 3 franken met afge staan kapitaal. Op 18 jarigen ouderdom verlaat de jongen zijne ouders, de va der houdt op voor zijn zoon te storten en de zoon verwaarloost dat ook, welnu op 65 jarigen ouderdom zou hij voor de geringe som welke op ziju naam is ge stort ongeveer 113 franken 's jaars ont vangen. We herhalen dus wat we reeds zeg den We ziju nog verre van het gewensch- te pensioen, maar iedereen zou ongelijk hebben geen nut te trekken uit de voor - deelen welke men genieten kan. De rol der alleenheersching is uitge speeld. Twee en dertig jaren lang heeft het klerikaal komediespel geduurd, twee en dertig jaren Komediespel, ja, meer nog, hanswors- tenspel zonden 't we moeten noemen, waarin steeds dezelfde komedianten en poesjenellen optraden of ook al eens door andere werden vervangen, als ze bij toeval van het tooneel verdwenen. Komediespel twee en dertig jaren den arm naakt, ziju vuist omklemde een lange, zware ijzeren tang. Is dat laweit hier gedaan Gij hebt hier niets te maken I schreeuwde hem Baaske iu 't gelaat... Buiten Maar Sus stak Baaske zijn groote tang voor en wel zoo onhandig dat hij hem den langen scherpen neus geheel op zij stampte. Baaske meende -te boksen, maar gezwind greep Sus hem den pols tusscheu de lippen van zijn hing en neep hem diepte pletten. Baaske schopte maar de vlugge sinid vatte hem het been boven deu kuoesel in de stalen vuist als in een vijze. Mandus werd blauw tot achter zijne ooren Vruchteloos wroug hij zich, arm en been zaten ijzervast en hoe meer hij worstelde, te hevi ger werd de pijn. Ik geel mij over bad hij. Goed 1 zei de smid die het been loste maar den pols vasthield. Zet u daar ueder. Ik wil u spreken. Wat hebt gij te rettetten Gij zult het gaan hooran. Drie maanden geleden was M irjanneken nog eeu lief jonk vrouwken eu nu? Zie ze mij daar eens zitten deerlijk, mager, ellendig 1 De miserie druipt er af 't Is heur schuld, ik weet het wel ze moest gebleven hobben wat ze was in plaats van te trouwen I Gij drinkt en schenkt, ver doet haar geld iu overvloed dat is uw recht en ik kom er niet tegen op 1 Maar dat gij uw oud, onuooiel wijveken afranselt als gij slod- dervol gedronken zijt, dat gaat over rijk en hout en dat zult geniet blijven doen? Baaske grinnikte. Sus neep harder lang, hebben ze 't volgehouden, terwijl ze te ens zorgden voor den iukom, want bet komediespel heeft schrikke lijk veel gekost aan de lastenbetalers der stad, die voor decors, souffleurs, librettisten en voor heel den hannekens- nest der komedie hebben moeten afdop- pen en een extra-fooiken hebben moe ten bijleggeD, als de penningmeester der barak met de ontvangsten scham pavie speelde, Komediespel Twee en dertig jaren hebben de kleppers en hunne trawan ten hunne medeburgers een wiel voor de oogen gedraaid met God en Gods dienst De liberalen zijn Godshaters De liberalen zijö priestervervolgers De liberalen... enz. zonder einde. Komediespel twee en dertig jaren hebben zij ons opgestoofd met God en godsdienst 1 Met God en godsdienst hebben ze de belastingen verdubbeld, de opcentie men, de taksen, de buitengewone las ten, de schulden der stad. Met God en gods lienst hebben zij de schooluitgaven vermeerderd, doch het onderwijs op de delliug gebracht welke de klerikale partij wenscht. Goden godsdienst, werden opgesol- ferd met ondoraardsche goten, met kasseien en bijgangen die de iuwoners jaarlijks op hunne betaalbrief kens be wonderen. God en godsdienst hebben ze opge- discht met de peperdure kemel werken, welke er in den loop der 32 jaren ziju uitgevoerd. Met God en godsdienst hebben zij de werklieden-kiezers verbeet in hunne sectien en braspartijen. Met God en gods lienst hebben zij de kiezerslijsten vervalscht Met God en godsdienst sleuren zij de ouderlingen naar de stembus Met God en godsdienst hebben ze de stadskas laten plunderen en hebben de schuld ervan op den rug geschoven der Aalstersche lastenbetalers. Neen dat zult gij niet blijven doen,'tis Sus die 't u zegt Te Gooik hebt gij menschen in 't graf ge holpen, dat was mogelijk ginder, hier zal dat niet pakken, verstaat ge, Baaske Stek. De jougensvau Roesbeke biezen allen de p irtij van Marjanneken. Geen haar vau haar hoofd zult gij ongestraft nog aanraken Begrepen 1 Dat zijn uwe zaken niet 1 Verdoemd Gij zoudt Marjanneke ver moorden, die voor mijn arme, zieke moeder zoo goed was Verdoemd i En onwillig neep hij. neep zoo har I dat het bloed uit Baaskeus pols droop en viel in 't witte zand bij de ka chel. Mandus kermde en knarsetandde van de vreeselijke pijn. Laat los I laat los I Nog niet Eerst beloven dat gij haar gerust zult laten 1 Ja, ja 1 Zweren I Ik zweer het Bij de ziel uwer zalige moeder Baaske huiverde en toch zwoer hij bij do ziel zijuer bravo moeder. Sus loste don arm eu door zijn tranen heen lachte Mandus. Wij zullen waken dag en nacht op de loer staan Als gij meent alleen te zijn zullen tien u volgen en voor elke klets znlt gij er twinting wederom hebben Gij hebt Mar- jannekens dood gezworen er zal gras staan op uw kuil eer zij haar matteneus rollen zal I.. Sus ging naar Marjanneken en keok haar aan Hij draaide haar hoofdje links en rechts eu onderzocht het iu 't treurig licht der kleine Met God en godsdienst werd William1 Borreman loffelijk aangevallen en bijnam vermoord. De goddelooeen, de godsdiensthaters f zijn de mannen die lij zulke wandaden den naam van God en godsdienst misbrui ken om hun gedrag en handelwijze biji hunne medeburgers te verbloemen. De priesters die dergelijke politiële steunen verlagen den godsdienst tot een1 kioswapeu, zaaien tweedracht in plaats1 van vrede en houien op het recht te hebben te spreken iu naam van Hem die gezegd heett Alle menschen zijn broe ders. De kouieidie is uit De afschuwelijke1 komedie de Aalstersche bevolking, heeft eindelijk begrepen wat al bedrog, valschheid, deugenieterij en.geveinds- heid er schuilt achter het voorhangsel waarop geschreven staat; God en Gods dienst, de Aalstersche bevolking heeft: begrepen dat 't bedrieglijk voorhangsell een afgrond verbergt van schelmerij en huichelarij en daarom heeft het een. einde gesteld aan de alleenheersching.. Ziet eens rond u medeburgers, wie eu- heeft medegedaan in de komedie, wie- er ziju deel heeft gehad in de profijten: en wie er steeds met de pollekens heetfc open gestaan schreeuwende tot ze ge«- vuld werden Komedianten die bij elk bedrijf een ander masker opzetten naar gelang de; kansen van het spel. Hansworsten met gekeerde vesten tuimelparten makend voor de bestuur ders der komedie. Kwakzalvers roepende op het tooneet en achter de schermen zwaaiende met de armen als vochten ze tegen een le«- ger vijanden. Muilentrekkers en mannen vaD de® natten vinger, steeds op den uitkijk om wat op te grabbelen eu die bij elk op-, treden de palmen moesten ingesmeerdt worden. Maar ernstige lieden, die hun eigen beredeneerde overtuiging hebben, ar beiders en burgers zoowel katholieken als andersgeziuden die niet meededen lamp. Hij nam haar hand en sloofde haar- mouwtjes op overal was zij paars en blauw.- geschopt eu geslagen. Dedieu vloekte Sus. Pas op, gij 1.. Ah !j dat gaat bier zoo 1 Werken zult gij, verstaat ge van morgen af werken, of Kom, Marjauneken, zei Sus, en liefdevol nam hij het uitgemergelde vrouwkeu bij do hand en trok haar m -t zacht geweld de deur uit Iu mija moeders woning is vuur en voedsel voor u Eu als een arm, afgesloofd schaapken, die zij was, liet ze zich meetillen, halfschreieud haar oud, mager kopkeu schud dend, of deed het haar leed haar huizekeu en heul te ontvluchten als 't avond was... Den volgenden morgend ging Baaske in De Piot en bestelde een borrel. De baas greep hem bij den nek, gaf hem vier of vijf stampen onder zijn broeken wierp hein zonder een woord te spreken de deur uit I,.,,, Tierend ging ILaske verder Wieken van Dakkers kwam buiten geloopeu met men uien-» wen houten bezem en legde dien zoo gezwind en zoo heftig op Baaskens ribben dat hein hooren eu zien vergingen., Werken ze\ Wiekeu hij iederen slag, werken I Klaas do snoeier kwam toegeloopm met een lange, zware zweep, die akelig zwiepte door- de lucht en felle striemen op zijne beenen naliet. Baaske danste een akelige, koddige* wals. Jaag den luiaard langs hier, riep Sua uit de! verte 1 Langs hier er mede. Maar Baaske wipte over de kasseigracut en vluchtte 't elzenboschken iu. Hij liep in zijd verderf, (Wordt Voortgezet)

De Dendergalm | 1904 | | pagina 1