BAASKE STEK m II Luisterrijk CONCERT 19Je Jaar. Nummer 3 Zondag 17 Januari 1904. i LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Liberale Associatie. Willemsfonds. Het Pensioengilde. Openbare zitling van den Gemeenteraad. rr-r.-in" Abonnementsprijs J °^huitea »°">P Man abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST n Gewone, 15 centiemen Prijs der Annoncen per Reklamen 75 centiemen r Vonnissen op de derde bladzijdefrank Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden vrofcU Handschiiften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST 16 JANUARI ZAI ER DAG 16 JANUARI, dus heden ten 8 uren 's avonds, Al^emeene Ver gadering der Liberale Associatie, in den Graaf van Egmout De boekerij van het Willemsfonds, Graaf van Egnionf n Groote Markt, ingang langs de Leopoldstraat, waar iedereen kosteloos schoone boeken kan ter lezing bekomen is alle Zondagen open van 10 tot 11 uren voormiddag. Gemeente Erembodegem. te geven door de Fanfarenmaatsohappij St. Cecilia, met de welwillende medewerking van het Letter- en Tooneelkundig Gezelschap Voor Taal en Vrijheid van Aalst en Juffrouw C. ROMAN van Gent, op Zondag 17 Januari 1904, om 4 1/2 uren stipt namiddag, in 't lokaal der Fanfaren bij d'heer Adolf Breynaert Men zal opvoeren Meisjesgrillen, Blijspei in een bedrijf door Lod. Lievevrouw- Coopmaa. Gevraagd voor de Bruiloft, Blijspel in een bedrijf door J. Wytinck. Prijzen der plaatsen Voorbehoudene 2 fr. Eerste plaats 1 fr. Tweede plaats 0,50 fr. Zondag, 17 Januari vau 2 1/2 tot 4 wren in Concordia zullen do afgevaar digden van het Bestuur, nieuwe leden inschrijven en de stortingen der leden in ontvangst nemen. De boekjes zullen gereed zijn. Elk mag sparen naar goeddunken, om 06D pensioen te bekomen op 55, 60 of 65 jarigen ouderdom. Men moet om al de voordeelen te kunnen genieten ten minste 3 fr. 's jaars sparen in 1, 2, 3 of zelfs in 6 maal. De minste storting moet 50 centiemen zijn. door L, V. O. onderwijzer. Venken zat er versoholen met Tist Slaap- lang en Wannes Dobbels. 't Was juist in de handen van dezen laatste dat hij viel, d me' u..n0o een eiken te pellen. Baas, zei Wannes hij greep hem vrij onvrien delijk vast, hief ,hem als een zakje pluimen van den grond en schudde hem dat men zijn kleederen hoorde scheuren en de knoppen van zijn ondervest sprongen dan smakte hij hem kermend op den grond. Baaske meende op te staan maar Tiste Slaap- lang duwde hem met zijn grooten wilgen blok heel onzacht in 't mos torug. Wat moet gij hebben Zijt gij vanzin te werken Dat zijn uw zaken niet 1 Neemt uw stokken 1 Wat gaat gij doen U slaan tot ge niet meer werken kunt. En waarom Daarom 1 Da* is geen reden We raden al de leden aan te sparen met voorbehouden kapitaal, dan trekt de spaarder of zijne erfgenamen al de gestorte gelden terug en geniet dan al le jaren zijn pensioen zonder nog iets te storten. Nooit kan men iets van de gestorte gelden verliezen, men kan ophouden met storten, herbeginnen, verhuizen, enz.altijd blijven de gestorte gelden en de rente beschikbaar voor den persoon op wiens naam de stortingen zijn inge schreven. Vrouwen en kinderen te beginnen van 6 jaar mogen zich bij de pensioen maatschappij aansluiten. Een voorbeeld. Een vader laat zijn zesjarig zoontje inschrijven en stort jaarlijks voor hem 3 franken met afge staan kapitaal. Op 18 jarigen ouderdom verlaat de jongen zijne ouders, de va der houdt op voor ziju zoon te storten en de zoon verwaarloost dat ook, welnu op 65 jarigen ouderdom zou hij voor de geringe som welke op zijn naam is ge stort ongeveer 113 franken 's jaars ont vangen. We herhalen dus wat we reeds zeg den We zijn nog verre van het gewensch- te pensioen, maar iedereen zou ongelijk hebben geen nut te trekken uit de voor deelen welke men genieten kan. Dinsdag had de eerste zitting plaats van den nieuwen gemeenteraad, waarin de eexste maal sedert 32jaren 6 liberalen zetelen. Van af twee uren namiddag was er volk op de Groote Markt, personen clie er aanhielden de nieuwe gekozenen te ziea aankomen en er nog meer aanhiel den de zitting bij te wonenDe aanwe zigheid van zoovele nieuwsgierigen be wijst hoeveel belang het volk begint te stellen in de zaken der stad. De klerikalen hebben alles in 't werk gesteld om het publiek buiten te hou den. De zitting zou plaats hebben om 3 uren namiddag in plaats van ten 8 uren 's avonds gelijk zulks tot nu toe gebeurde, omdat zegt men de klerikale gemeenteraadsleden ten 5 uren aan een Hadt gij reden orn uw vrouwken te ver moorden Neen, niet waar?.... Hewel, poets wederom poets 1... Nog eens, zult gij werken En als ik beloof 1 Dan zijt gij viij. Wel waar Ik beloof het. Doe een eed er op 1 Ik zweer 't, God helpe mij 't Is goed ga 13 Veertien dagen daarna, tegen den avond, kramakkelde Marjanneke weer naar huis. 't Was bitterkoud 1 Maarzij had zich bij dé buurvrouw heerlijk gewarm I en goed in hare dikke, wollen sjaal gedoeffeld trok zij met korte, snelle stappekens de kasseide af. Heur harteken sloeg 't alarm als zij het deurken vau haar huizeken stillekens en schuchter openduwde en in keukentje trad. Dood was de kachel De horloge stond stil, Zij hoorde alleen haar eigen adem jagen, haar eigen hart kloppen, daar zij angstig rond keek in de onzekere duisternis. Baaske moest nochtans te huis 4h'n, de deüt zou anders niet openstaan. banket moesten deel nemen bij den burgemeester. Dat is eeue belachelijke reden, dat banket kon beter 's anderen daags plaats hebben, dan de zitting van den gemeenteraad ten 3 uren waardoor men de werklieden-raadsleden verplicht heeft hun werk te verletten. Wat nog schandalig moet geheeten worden is het volgende feit De kleri kalen hebben hunue jonge wachten op geroepen, hebben die langs den bezon deren ingang van het Weldadigheidsbu reel in de zittingszaal doen treden en plaats nemen, zoodat wanneer het pu bliek werd binnengelaten er slechts enkele personen nog eene plaats von den. Er dient echter bijgevoegd te worden, dat de oproep der klerikalen tot de Jonge klerikale wacht niet beantwoord had aan hetgene de kop stukken ervan gehoopt hadden, anders zouden zij volstrekt alle plaatsen heb ben bezet en ware buiten hen geen enkele persoon moer binnen geraakt. De openingszitting heeft plaats ge had in de gewone zittingszaal, waar de plaats voor het publiek zeer beperkt is. De liberale gekozenen hebben op de eerste zitting het onbetamelijke der handelwijze niet willen doen uitschij nen, ze hebben hunne tegenstrevers willen bewijzen, dat zij niet afwijken zouden van hunne kalme houding en de gebruiken eldeis in zwang bij eene openingszitting, in acht wilden nemen. Ze denken ten anderen dat zulk mis bruik zal belet wordeD, de toegaug tot de zittingszaal moet gelijk ziju voor iedereen, moest hot geval zich nog voordoen, zoo zulleu de liberale geko zenen andere maatregelen nemen. Gelijk we 't voorzien haddon heeft men de liberale gekozenen van elkander verwijderd geplaatst ingevolge, schijnt het eener bepaling van inwendige orde. Die bepaling is niets waard, paste ze bij het, rijk der alleenheersehing, thans is het dwaas er nog acht op te slaan en de liberale gekozenen zullen nevens elkan der zetelen. Voor de drukpers stond er eene tafel van 3 ellen voor 1 frank, een paar plan ken op een koppel schraagjes, 't is arm zalig. Er is nochtans tijd genoeg ge weest om te zorgen voor eene behoor lijke zitplaats voor de afgevaardigden der drukpers en dezen zullen indien ze Zij werd wederom zoo bang zij betrouwde Baaske geen zier, iudieu hij nu eens iets ergs in 't schild voerde, indien bij zich wou wreken over alk-s wat de anderen hein hadden doen lijden zoo bij haar vermoordde 1 Haar knietjes knikten waggelend deinsde zij en zeeg op den dorpel der buitendeur krachteloos neder daar zat ze te weonen, te weeneu als de verloren zoon 1... Een vriendelijke basstem wekte haar uit haar droef geschrei 't Was Sus de smidsgast, die tot bare verde diging vaardig, even kwam aanloopen. Wat gebeurt er, Marjanneken Ik durf niet binnengaan 1 Domme vent die ik was, dat ik u alleen liet betijen. Kom, sta op En bij hielp haar recht, leidde baar tot bij de tafel I Zet u daar neer, oud vrouwken. Waar is Baas Is bij te huis Ik weet nietDe deur stond toch open 1 Baas 1 schreeuwde Sus. Alles bleef stil. Waar mag die sakker zijn Hij duwde de deur vau het slaapkamerken open en keek... Hier is de deugniet op zijn bed ligt hij dronken misschien 1 Aha, Baas, hang den slimmerik niet uit, geene betamelijke tafel bekomen wel doen gezamentlijk te protesteerer. erf verbetering te vragen* De weekbladen dei stad waren vei"'" tegenwoordigd, de afgevaardigde van Dendergalm was de vriend P. Anne» Het toeval wilde dat Adonis Van de Putte, uitgever van Denderbode moeöt plaats nemen aan de zijde van ziju boe zemvriend en hertelap Pieter Daene uitgever van 't Land van Aalst en Be Werkman, deze omstandigheid gaf aan leiding tot een incident dat we strak» verhalen zullen.- De liberale gekozenen begaven zich van uit De Graaf vau Egmont a geza mentlijk naar de raadszaal met M. Ka- rel De Moor aan 't hoofd. -Talrijk wagf de menigte welke post had gevat op de binnenplaats van het stadhuis, omdat ze in de zittingzaal niet meer kont dringen, toen de liberale raadsleden verschenen werden ze uitbundig toege juicht en ging de kreet op Leve de li beralen !f Wanneer al de raadsleden plaats hadden genomen en de twee journalisten zij aan zij zagen zitten, de fanatieke, Van de Putte en de kristelijke P. Daensf schoten de burgemeester en M. De Hert in eenen lach en al de raadsleden lachten mede. De onbeschofte Van de Putte maakte zich kwaad en denkende dat hij daar de baas was gelijk hij 't misschien voar- heen was, vroeg hij bitsig en lomp aan Mijnheer De Blieck Is 't met mij dat ge lacht M. De Blieck antwoordde Ik ver bied u mij te interpelleeren en dat mag hier niet meer gebeuren. Adonis hield het zich voor gezegd Waarom heeft de burgemeester Van de Putte niet doeu opmerken, dat hij niets anders heeft te doeu dan te zwij gen. Indien an de Putte zonder op merking de raadsleden mag interpellee ren als de zitting nog niet begonnen is* mag iedereen van bet publiek dat met evt-n veel recht doen en we zullen er bij de eerstvolgende vergadering zij a om desnoods de proef te nemen De burgemeester op wiens onpartij digheid de minderheid zich heeft be roepen, heeft dus van de eerste zitting bewijs van partijdigheid gegeven. dat komt hier niet te pas en hii trok hem büü het been. «Maar hij verroert niet Baaske, ouwe jongen, kijk eens hier, ik breng u uw bruidje terug, snugger en not als een van drie maal zeven. 8us greep Baaske bij het oor maar trok schielijk de hand terug. Het oor was immers koud en stijf I... üoemnis Marjan Wat is 't er, Sus Ontsteek de lamp. Baaske ligtzokj aardig. Spoedig kwam Marjanneken met een lamp ken aaugedrenteld. Baaske lag ganseh gekleed te bed en tot aan de borst toegedekt, hij sliep... den eeuwi gen slaap. Onzeglijse kalmte lag op zijn gelaat. Was zijn leveu een storm, een storm op een woelige zee, zijn dood was zacht geweest ea zoet als een vredige lenteavond. Sus stond stoüsujf. Marjauneke zette met bevende hand het lnmpkeu op een tafelkon en zeeg voor het doodbeu op de meë i neder. Tranen, dikke trauneu zijpelden uit haar oogjes op de roode tic i isie jes dauwdiop- peltjes, bannende p trols aa liei'.ie eu ver., u- fenis 1... EINDE.

De Dendergalm | 1904 | | pagina 1