■H 19Je Jaar. Nummer 4 Zondag 24 Januari 1904. Willemsfonds. CONGRES Koninklijk Gilde St Sebastiaan Jonge Liberale Wacht. Pensioenkas. Laag gevallen. Zonderlinge lijden. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs ïoorop 6ataa:baar Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST Prijs der Annenoen j ~n per „rukrege. Vonnissen op de derde bladzijdefrank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST 23 JANUARI De boekerij van het Willemsfonds, Graaf van Eginont Groote Markt, ingang langs de Leopoldstraat, waar iedereen kosteloos schoone boeken kan ter lezing bekomen is alle Zondagen open van 10 tot 11 uren voormiddag. der Vlaamsch-Liberale Weekbladpers GENT JANUARI 1904 PROGRAMMA Zaterdag 23 Januari 1904, 's avonds te 8 uur, Gezellige Bijeenkomst der deelnemende leden, in het Café Suisse, Laurentplaats, Gent Toespraak van den d. d. Voorzitter. Zondag 24 Januari 1904 's morgens te 10 uur ALGEMEENE VERGADERING in de feestzaal der Maatschappij Willem Teil Bagattenstraat, 30. Dagorder 1. Uiteenzetting van ons doel 2. Bespreking van het Reglement 3. Benoeming van het Bestuur1 4. Voorstellen en mededeelingen 5. Aanduiding der stad, waar het aanstaan de Congres zal gehouden worden. 's Namiddags te 2 uur GROOT BANKET in het Restaurant Bouaed, Korte Kruisstraat, alhier Prijs 3 frank zonder den wijn. Het banket, waaraan de Vlaamsche liberale Senatoren en Volksvertegenwoordigers uit- genoodigd werden deel te nemen, zal opge luisterd worden door een prachtig muziekaal gedeelte, waaraan kunstenaars van onzen Nederlandscben Schouwburg hunne welwillen de medewerking verleenen. Zondag 24 Januari in het lokaal De Jager, ten 3 ure namiddag, Alge- meene Vergadering der leden, waarop alleü dringend verzocht worden aan wezig te zijn ten 4 1/2 ure jaarlijksch feestmaal. Toegfetretlen Weekbladen. 6 8 9 10 11. 12 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24. 25. 26. 27. 28. 29. Provincie Antwerpen Antwerpen De Dageraad. Het Werkersbelang. Provincie Brabant Diest. Dijle-en Demerbode. Leuven De Vrijheid. Provincie Oost-Vlaanderen. Gent Lib. propagandabladen De Strijd. Aalst De Dendergalm. DendermonJo Gazette van Denderm<u Het Licht. Eecloo De Stad EjcIoo. Geeraardsbergen De Onpartijdige. Het Verbond. Lebbeke Gazette van Lebbeke. Lokeren De Lokeraar. Oudenaarde Volks Vrijheid. St. Nikolaas Liberaal Weekblad. Wetteren Gazette van Wetteren. Provincie West-Vlaanderen. Brugge Brugsche Beiaard. Blankenbergbe De Toekomst. Dixmude De Dixmudenaar. Harelbeke Het Volksblad. Meenen De Strijd. Oostende Ous Blad. Roeselare De Volksvriend. Veurne Advertentieblad. IJperen Weekblad. Provincie Limburg Hasselt De Demer. Tongeren Het Vrije Volk. Journal de Limbourg (Vlaamsch-Fransch Weekblad) Heden Zaterdag avond ten 8 uren stipt zitting van het middenbestuur, maat regelen te nemen voor de inrichting der afdeelingen iu de verschillende wij ken. Verschillende. Toen de klerikalen de ontoereikende misbakken wet op de pensioenen stem den, meenden vele werklieden dat ie dereen op G5 jarigen ouderdom een pensioen van 9 centen zou bekomen. En dat dachten ze, omdat bij wijze van overgangsmaatregel, al de werklie den die 65 jaren ou i waren bij 't iu voe ge komen der wet, het hongerpensioen bekwamen als ze eene litanie formali teiten vervulden in nood verkeerden en in den smaak vielen der meesters die rond zich niet anders willen zien dan slaven. Jaarlijks 65 franken trekken dat maakte onder de werklieden uog al op- hel en er werd niet nauw gezien ter wille van de naderende kiezing. De toer was gespeeld Maar pas waren de kieziugen achter den rug of de kat kwam op de koorde, want de duivel spookt in de Staatskas zoowel als in de krotkasvan Aalst en dan moet er ge peuterd worden gelijk altijd aan de kruimels die den arme worden toege gooid. In Aalst bekwamen ongeveer 800 personen het pensioen van 65 fr. en zijn er daaronder die het gemakkelijk zouden missen kuünen, men treft ook oude sukkelaars aan die dat gering hulpgeld broodnoodig hebben en hef. ondanks alle voetstappen en pogingen niet bekomen kunnen omdat ja, om dat zulks afhangt van de omstandighe den. Van jaar tot jaar zal het getal ver minderen dergenen die het hongerpen sioen genieten en na 1911 zullen er in Aalst geene personen nog in genot ko men van een pensioen, dan degenen die er voor gespaard zullen hebben. Wie pensioen wil hebben moet er voor sparen, de Staat kent slechts zekere voordeelen toe aan degene die sparen voor hunnen ouden dag. Wij hebben vroeger de spreuk herin nerd, wie het kleine niet begeert is het groote niet weerd. Al is de wet mis bakken en onvoldoende al wie kan moet zijn best doen om er al het nut mogelijk uit te trekken om later toch niet geheel als Job op den mesthoop iu de sukkeljareu desouderdoms ta treden. Nog vele personen zijn min of meer wantrouwig of begrijpen niet goed Daarom herhalen we nog eens. Al wie aangesloten is bij ons pensioengilde kan nooit eeu centiem verliezen van de ge storte gelden. Men mag storten gelijk men wil, b. v. Jan maakt deel van onze Maatschap en is van zin dit jaar 6 franken te spa ren, deze maand legt hij 50 centiemen uit, de naaste maand niets, de maand nadien 2 franken, de maand nadien een frank, met kermis niets enz, toeko mend jaar, heeft Jan een slecht jaar hij spaart niets, een ander jaar heeft hij veel werk gehad en spaart 24 fr. Dat wil zeggen dat elk spaart gelijk het hem belieft, veel of weinig, doch om de subsidie te bekomen ten minste 3 franken ten hoogste 60 fr. 's jaars, men mag nochtans min of meer sparen maar voor dat jaar bekomt men geene subsi die, nochtans van het gespaarde gaat niets verloren, alles krijgt men later te rug. Viouwen, mannen,zelfs kinderen van 6 jaren kunnen lid worden van het pen sioengilde. Voordeelen De Staat verleent aan de herkende Maatschappij 2 franken 's jaars voor elk boekje waarop gedurende dat jaar ten minste 3 frank is gestort. De staat verleent 1 fr. 1 fr. 50 tot 2,00 fr. subsidie (volgens den ouder dom van den spaarder) per frank tot 6 franken door de leden gestort en 60 centiemen per frank tot 15 fr. en 24 fi. (volgens den ouderdom) voor elke frank boven de 6 franken. Een man van 55 jaar b. v. zou als hij 6 franken spaart na 't einde van dat jaar ongeveer 24 fr. op zijn spaarboekje hebbea want de provincie verleent ook subsidie en audere besturen kunnen er nog toelagen bijvoegen. Nooit worden er boeten of afhoudin gen toegepast, men houdt op te spareu als men wil, al het gespaarde krijgt men ineens terug als men 65 jaren oud is en dan geniet men nog zijn leven lang een pensioen dat des te grooter is naarmate men meer heeft gespaard. Indien een lid sterft, ontvangen zijne natuurlijke erfgenamen al het gestorte geld. Alles geschiedt onder waarborg van den Staat. oogen te aanschouwen Wee u, indien ge tegen hen durft opstaan en niet gedwee goedkeurt en aanneemt wat ze op politiek, sociaal of financieel gebied vooruitzetten. Die vermetelheid zal u duur te staan komen. De lalaards zullen u niet aanranden iu uw openbaar leven als politiek man kunnen ze u niet deeren en nochtans ze wijlen u treffen. Die pennelakeiën, oneer der druk pers, zullen, als vuig gebroed, uw pri vaat leven onderzoeken en gemeene, lage en laffe aanvallen, aanvallen van razernij en afgunst, zullen hunne christelijke pen ontvloeien. En ziedaar de verdedigers van God ea outaar zij de uitverkoren om alleen het ware, het schoöne, het edele voor te staan. at zijn die mannen laag gevallen, en wat moet ook eene partij bedorven en vermulmd zijn, om door zulke pen na wespen te moeten verdedigd worden. De leuze van Dendergalm en dus- ook van al zijne medewerkers is u Eer bied en recht voor allen we verfoeien en al onze vrienden verfoeien mot ons, de oneerlijke polemiek van het blad dat door t Gerecht geschandvlekt werd j we zullen onze tegenstrevers in hun. privaat leven niet opzoeken als open baar man behooren ze ons toe en in die hoedanigheid zullen we hen immer bekampen wanneer we 't noodig achten. We hebben te veel besef van eigen waarde om een politieke vijand, eerlijk en treffelijk in zijn bijzonder leven, in dat leven na te gaan en hem alle laffa zinspelingen naar t hoofd te slingeren. Op dat terrein mogen we 't hoofdi omhoog steken en alle deftige lieden zullen ons goedkeuren. Zondag, 21 Februari, in de Vier II inlenbij M. LADEUZE, Keizerlijke Plaats, storting, en inschrijving van nieuwe leden. De ledenboekjes waarop de stortingen worden aaDgeteekend zijn gereed. Persoonlijkheden, laffe aanvallen, eerroovende zinspelingen, is thans de eenige polemiek die men in het groot klerikaal blad De Denderbode aautreft. fin nochtans de mannen die de proza ervan aaneenstooten maken aanspraak op eerlijkheid en deftigheid. Ze boffen immer op hunne christelijke opvoeding, op de gevoelens van broeder- en naas tenliefde die hen bezielen overal ba zuinen ze hunne verdraagzaamheid en hunne zielegrootheid uit nergens dan bij ons, roepen ze, vindt ge welvoege lij kheid en goede opvoeding. Eu toch belet zulks niet dat ze alle politieke vijanden aanranden in hun privaat en persoonlijk leven hoon en smaad hebben ze alleen over voor hen die tot hunne partij niet behooren andersdenkenden dan zij hoeven verwe ten en ouder de voeten getrapt te worden. Wee aan u, vrijzinnig man, indien ge vermetel genoeg zijt die lieden in de We I eleven waarlijk zonderlinge tijden. De rransehe bisschop, monseigneur Ouvry ver- biedt in een berderlijken brief aan zijue on- derhoorige priesters zich met politiek te be moeien. De priester, zect monseigneur Ouvry, heeft niets te winnen, uoch voor zich zeiven noch voor de heilige belangen, die hem zijn toe- vertrouwd met zich te bemoeien in de inner- lijke twisten die ons land verdeelen. Waarom spreken niet alle bisschoppen de- zelf le taal V Waarom spreekt de paus die taal niet Oi indien hij zoo niet spreekt waarom keurt hij monseigueur Ouvry met af 1 Een andere Fransche bisschop heeft een herderlijken bri 4 uitgezonden waarin hij d« misbruiken van vele kwakzalvers afseurt. Het is geen godsdienst meer zegt die bis- schop, bet is eene ellendige uitbuiting der domheid zoo brandmerkt hij het versja- chelen van balsem van Lourdes en meer anders dingen, die met waarborg van verzekerd» genezing in sommige tijdschriftjes die de bis schop niet noemen wil ooi er geen reklaanv voor te maliën, door paters en broeders wor den aangeprezen ouder voorwendsel van god vruchtigheid. De paus Pius X heeft bevolen dat men uit da kerk alle moderne muziek zou bannen om zich streng te houden aan den gregoriaauschen zang. Tevens beveelt hij dat uit de kerken zoo veel mogelijk alie beelden zonder eenige kunst waarde zouden verwijderd worden. Hoe worden de voorscbriftau door de pries ters en vele katholieken iu achtgenomen. l.)Iu Belgie staande priesters aan het hoofd dfr politiek, ze willen meester zyu overjailes over't leger over onderwijs, over de politiek. De godsdioust is bijzaak. Iu Aalst b. v. zien wij een priester aan 't hoofd van een politiekeu kring, waar bij elke gelegenheid haat en nijd tegen medebur» gors wordt aapgepredikt, rv 4

De Dendergalm | 1904 | | pagina 1