M, 1 a lil 19de Jaar. Nummer 5 Zondag §1 Januari 1904. Willemsfonds. Liberale Associatie. Voor Taal en Vrijheid. De Pensioenkas. De Vleeschkwestie. Het Logenblad. 'M LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs f ™or de stad vooroD betaalbaar 4 fr. 50 voor den buiten P DeiaétlDaar Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST n Gewone, 15 centiemen i Prijs der Annoncen K (per drukriöel Reklamen 75 centiemen K Vonnissen op de derde bladzijdefrank Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezondöü Wordt Handschriften worden niet terug gezonden, Nee spe nee metu. AALST 30 JANUARI De boekerij van het Willemsfonds, u Graaf van Eguiont Groote Markt, ingang langs de Leopoldstraat, waar iedereen kosteloos schoone boeken kan ter lezing bekomen is alle Zondagen open van iO tot 11 uren voormiddag. Maandag avond ten 8 uren in den 'Graaf van Egrnont, algemeene vergade ring der Liberale Associatie, ZONDAG 7 FEBRUARI ten 6 uren stipt luisterrijke vertooning. Opvoering van bet prachtig drama De Zoon des Beuls in 3 bedrijven en 6 tafereelen door E. Van Driessche. 1 Tafereel De hut in Zonienbosch 2 de abdij van Villers, 3. De kapitein der erfschutters 4. De gemeentevrijheid 5. De zoon des beuls 6 De Gerechtszaal. Congoleesche en Afrikaansche Bond van 't Rood Kruis. Onderkomiteit van Aalst. Den DINSDAG 9 FEBRUARI ten 5 Uren namiddag op Stadsschouwburg. Prachtig Concert ten voordeele van het Werk en van de armen der stad Aalst met de medewerking van het muziek van het 2° regiment Gidsen on der leiding van M. Simar en van ver scheidene artisten. 50 0/o der opbrengst zuiver voorde armen zonder aftrok van gelijk welke onkosten. Voorbehouden genummerde plaatsen 4,00 fr. eerste 3,00 fr. tweede 2,00 fr. en derde 1,00 fr. Kaarten zijn te bekomen ter kantien der school. Zondag, 21 Februari, van 2 1/2 'tot 3 1/2 namiddag in de Vier Win len, bij M. LADEUZE, Keizerlijke Plaats. Nieuwe inschrijvingen zullen aanvaard Worden. De boekjes voor het inschrij ven der stortingen zijn gereed. Vergeet niet dat kinderen van 6 jaren aich bij de spaarmaatschappij kunDen aansluiten alsook vrouwen. Elk mag storten naar goeddunken om de voor deden te genieten is't voldoende dat men ten minste 3 franken 's jaars uit legt, doch ook niet meer dan 60 fr. Als men min of meer spaart ontvangt men geene toelage gedurende dat jaar, maar nooit kan men van liet gespaarde iets verliezen, nooit worden boeten of afhoudingen toegepast. Heeft men een goed jaar men stort veel, gaat het slecht men stort weinig of zelfs niets. Dikwijls hij het bespreken van oktrooi-en doeaueurechteu hebben we bewezen, dat die rechten de slechtste zijn van de onrechtstreek- 8che belastingon die van jaar tot jaar zwaar der op den kleinen burger en werkman druk ken en dat ze ten slotte altijd uitvallen ten na- Ie der groote meerderheid van hen voor wie die rechten zoogezegd werden ingevoerd, waarom ze dan ook geheel verkeerd bescher mende rechten worden geheeten. Verleden jaar hebben we meer dan eens ge wezen op het verderfelijke der inkomrechten op het vee en wij hebben de manier geschand vlekt op welke het klerikaal gouvernement in het belang van eenige groote vetleg<^ers zooals we er hier in onze streek geene hebben, willekeurig de grenzen sloot en opende ouder voorwendsel van gezondheidsm iatregelen. tv iets baatte, te vergeets vroegen we eens te beproeven, er was niets aan te doen en de klerikale gazetten die tegen heug en meug het goevernement moeten verdedigen al ware het zoo ordeloos als de alleenbeersching te Aa'st is geweest, die gazetten, zeg ik dreven het zoo verre de beenbouwers te beschuldigen van al het kwaad, de beenhouwers te verwijten dat zij alleen schuld hadden aan de duurte van het vee en dus ook de duurte van het vleesch. Beproeft eens riepen we de hongerministei8 toe laat eens vrij het vee uit Frankrijk en Nederland gedurende eenige maanden in het land komen, we zullen dan zien of de prijs van het vleesch niet verminderen zal. Maar dan gebaarden ze van krommen haas en de toestand bleef onveranderd. Niemand zal het ontkennen, de beenhouwers hebben een slecht jaar gehad. Het is huu geen- zins voordeelig de beesten duurder om duur der te moeten koopen en veel last te hebben aan een rund te geraken. De beenhouwers van Aalst hebben zich vereeniid. dat is hun recht en't ware misschieu niet slecht dat ook andere neringdoeaers dat voorbeeld volgden. Alle verzoekschriften, allo protestatien zijn vruchteloos gebleven, het sluiteu en openeu der grenzen voor het vee, bleef maar altijd zijn gang gaan. Gezondheid Neen, neen, want intusschen kwamen de Engelsche snotpaarden maar al tijd binnen, zulk vleesoh is immers goed ge noeg voor het werkvolk. Men beweert, dat de beenhouwers te V(el voordeel hebben willen trekken uit den to - stand door de klerikalen te weeg gebracht. Al ware dat zoo dan nohadden de klerikalen ongelijk de oorzaken, dat wil zeggen hunne schandalige beschermende rechten, niet af teschaffon dan moest men tot het oude teru"- keereu. Maar nu zien we hoe onze voorspelling be waarheid wor.lt. We schreven naar aanleiding van andere gevallen van protectionism De verkeermiddelen worden zoo gemakkelijk, hen vervoer tusschen de verschillende werelddeelen zoo snel en goedkoop, dat bij eike toevallige krisis de voortbrengselen der landen' van over productie ondanks alle kosten en rechten goed- kooper worden ingevoerd en verkocht dan de iuiaudsche voortbrengselen. Het spreekt van zelf dat de hoedanigheid der waren daarbij niet in aanmerking komt, de eerste hoedanigheden zullen altijd aftrok hebben en voorkeur, maar als er te kort is gelijk er nu te kort is in Belgie dan komt bij de groote meerderheid der koopers slechts de beurs in aanmerking. De klerikale gazetten zullen wellicht zeggen dat we tegeu H welzijn van den werkman zijn. Praatjes, we hebben iutegendeel het openen der grenzen gevraagd om de prijzen van het vleesch ook toegankelijk te maken voorde werklieden. Het is omdat het vee buiten de grenzen werd gehouden, dat het paarden- vleesch zooveel gogeten is geweest door den min begoeden, want wees zekör wonnen onze werklieden eeu goed loon eu ware ons in- landsch vee aan menschelijken prijs, de ar beiders zoomin te Aalst en elders, zouden geen paardenvleesch eten en ook geene klompen vervrozeu vreemd vleesch koopen. Het sluiten der grenzen heeft eenige onder nemende mannen doen inzien, dat het invoe ren van vreemd vleesch in Belgie na aftiok van alle kosten misschien nog winst geuoeg kan afwerpen om oen voldoend proceDt daar te stellen voor eene kolossale onderneming en ze beproeven het. Welke zullen de gerolgen zijn Ofwel de onderneming zal mislukken en dan wordt de toestand licht erger dan voorheen of wel de onderneming gelukt en breidt zich uit iu acht genomen de voorhanden zijnde kapita len en dan zullen talrijke beonhouwers nunne nering moeten staken, de prijs van het vee zal dalen eu de boeren die hedendaags hunne ze kerste bron van welvaart viudea in hunnen veestapel zullen geruineerd zijn door de be schermende rechten. We willen niets zeggen van de hoedanigheid van het vreemd vleesch, dat men hier verkoo- pen gaat, we wensclien dat het goed weze maar als de kleiue beenhouwers (net grootste getal) hunne kapblokken aan de deur moeten zetten, als er dan meer vraag zal zijn naar 't ijsvleesch zullen de prijzen ook weldra klim men eu het korstoudig voordeel voor de werklieden zal ophouden om hen terug te drijven uaar de tatel der paardenslachters. Zoo 't waar is, dat de onderneming der vleeschbovriezers slechts gedurende de winter maanden mogelijk is, welke zal dan de toe stand zijn iu don zomer vermits er geene kleine beenhouwers meer zullen zijn. Wat zuilen de beschermende rechten nu hebben te weeg igebraoht. Na leel voor de landbouwers wier beesten ondanks de rechten de rechten in prijs zullen verminderen. Nadeel voor de werklieden zoo zij weldra het vleesch weer duurder zullen moeten beta len als nu. Nadeel voor degenen onzer medeburgers die met deu beeuhouwersstiel deftig huu brood verdienen. Oktrooi en doeanenrechteo zijn da slechtste belastingen die er bestaan. Wij eindigen ons artikel met den zin waarmede wij net begon nen hebben. De oktrooireehten werden door de liberalen afgeschaft, de doeaneurechten zijn even verderfelijkst is te betreuren dat zulze waarbeden moeten begrepen worden ten koste van den ondergang rau talrijke medeburgers. Adonis Van do Putte was dus repor ter van het papier dat hij uitgeeft. Zijn verslag over de eerste zitting van den gemeenteraad staat dan ook vol leugens. Adonis schrijft onder andere datM. Leveau zou gezegd hebben ik b. v. heb geen verstand van nijverheiden koophandel dan van landbouw. Onnoodig te zeggen dat dit totaal valsch is, overigens om zijne gemeeue polemiek is 't kleppersorgaau sinds lang bekend. M. Leveau heeft met re- deu doen opmerken dat het best is lid te zijn der sectien waar elks kennis en bekwaamheid best te pas kau komen. Het liberaal gemeenteraadslid Louis Verbestel is een bekwaam schrijnwerker en heeft nooit meegedaan aan landbouw hij is dus beter op zijne plaats in eene andere sectie dan in die van den land bouw. M. Leveau heeft overigens de woorden niet gesproken, die de logenaar van Denderbode hem iu don mond legt. M. Boterbergh, verklaart beter op zijne plaats te zullen tiju in de sectie van markten en landbouw, dan in die van schoone kuusten. De kleppers hebben natuurlijk vor stand van alles, daarom maken zij allen deel van twee en drie secties, terwijl al de liberalen slechts deel maken van ee ne enkele sectie. Ja, de kleppers hebben van alles ver stand, Bethuue heeft verstand van fi- nancen, daarom is de stadskas zoowel gevaren, Louis Moert beeft verstand van openbare werken, daarom moet het water in sommige straten bergop loopen, M. Gheeraerdts heeft verstand van kazakken, daarom is hij zoo stand vastig, M. DeGheest heeft verstand van trouwen is houwen, daarom is er maar een notaris die voor de stad akten moet maken enz. voor heel de reeks tot de laatste toeVeruaeve die zich als twijnder laat kiezen en daarom bilans ondertee kent als comptable. Ja, ja, de kleppers hebben van alles verstand, maar 't is er naar, dat kunnen de Aalsteuaars op hunne contributie- brief kens lezen zoo dikwijls ze maar willen. Open 'brief aan M. Roelandts, pastoor-deken tê Aalst. Aalst, 18 Januari, 1904, Waarde heer Dekent Ik heb in eene gazet van de stad geleZëti, dat gij deel naamt aan het politiek banket bij deu burgemeester Gheeraerdts. Welnu Mijnheer de Deken, dat spijt mij i als ge waarlijk n aar Aalst zijt gekomen om de priester te zijn van allen, was uwe plaats daar niet. Uw voorganger die langer dau gij gele genheid had de menschou van Aalst te Jeerea kennen zou dat niet gedaan hebben. Zijt ge naar Aalst gekomen om politiek tö maken, ot om de leer van Jesus van Nazareth te verkondigen Wat heeft de. godsdienst ge wonnen met uwe tegenwoordigheid op dat po-1 litiek banket, wat heeft de godsdienst gewon nen met de glazen wijn welke gij daar gedron-* ken hebt, wat heeft Je godsdienst gewonnen met het uitspreken eener redevoering. Gij hebt gezegd, Mijnheer de Deken Wilt gij goede kiezers, maakt goede kristenen. Oh 1 heer Deken, weet ge dan niet hoe voof de kliek de goede kiezers hier te Aalst gevormd worden Gij hebt dat nooit gezien nooit bij-r gewoond liewel eer ge nog deel neemt aan een politiek banket, ga dan eens ongemerkt eene s.ctie bijwonen van katholieke kiezers. Daar worden goede christenen gevormd met diank en bras, daar wordt gezopen en gegeten- gotierd en gevloekt, gelogen eu gelasterd. Wist ge dat niet heer Deken Ln kent ge dan al de goede kristenen dié'op de lijst der zoogezegde katholieken stonden. Goede kristenen, goede bestuurders, goode evenmeoschen II Oh heer Deken, hebt ge de stemma Gods niet gehoord u vragende Quo vadis, waar gaat gij V Zoo 't waar ztjn, heer Deken, dat gij iu de eerste rangen wilt stam van het politiek leger, t Zij dan zoo, heer Deken, ik beu (ik heb het ten minste altijd betrac.it) een goed kris ten maar ik zal langs uwe zijde niet staan ia den politieken strijd, ik kan niet, neen, ik kan niet Ik heb in Oc+ober laatst liever voor M. ET» Moor gestemd dau voor Arys, liever voor M, De Blieck dau voor De Bisschop, liover voor M. Leveau, dan voer M. Meeri, tk heb Ü6ver onder nummer 1 gestemd dau ond<T nummer 2 want ik ben goede klisten en ik zie daarom meer naar de daden dan, te vertrouwen op de woorden. Ik heb gestemd volgens mijn gewe ten voor hen die rechtvaardigheid en onpartij digheid willen, waar er tot nu toe niets anders heelt gebeerscht dan gekuoei en boetiek. Ja, Mijnheer de Deken, 't spijt mij f ik dacht dat ge 'c pid zoudt volgen van deken Van Doren zaliger. G iat niet meer naar poli tieke bankutteus dat is u.ve zending niet en uwe waardigheid zal langs dien kaat niets wiuneu. Voorwaar, voorwaar 1 heer Efeken, ik heb er niets tegen dat M. Gheeraerdts nog vele jaren leve, integendeel ik weusch het hom van gan- scher harte ea voorspoed en goluk in zija huishouden erbij, maar hadde de alleenheer- sching nog ad Mui/ros annos moeten bestaan, we zouden een gang gegaan zijn. Eu nu, Mijnheer de Deken, sluit ik mijn brief met u nogmaals te zeggen, uwe plaats is niet in de politiek eu ik zeg u vooraf, dat al blijf ik goede kristen ik nooit meer zal stem men voor een kandidaat der knoei en kaspartij al kwaamt ge 't mij zelf vragen. Gegroet, SUS LANDMAN. Raad van den geneesheer. Met genoe gen deelen we den volgenden brief mede van M. Daniël, doktoor dos godshuizen te Brussel lk doe dagelijks deu borstsiroop Deprate- re nemen voor den hoest, broechiut eu long ziekten. Ik bekom er wondere uitslagen me de het is de beste bor3tremeJie die ik ken. De Borstsiroop Depratere bestaande uit kleurlooze teer entolu- balsemsiroop is verkrijgbaar aau 2 fr da flesch bij den uitviuder te Oostende en ta Aalst bij de Apothekers Callebaut Boter markt en De Valckeneer Esplanade, 58 im tJftfc. gSid n

De Dendergalm | 1904 | | pagina 1