Groot BAL Dora van de Spiegelhoeve 19Je Jaar. Nummer 7 Zondag 14 Februari 1904. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs buiten voorop betaalbaar Willemsfonds. Liberale Werkmanskring Oude Garde. St-Lievens-Hautem. De Pensioenkas. WELDOENERS. Coöperatief. De Zaag. HET ARRONDISSEMENT AALST 15 centiemen Gewone Prijs der Annoncen Beklamen 75 centiemen per drukregel Vonnissen op de derde bladzijde1 frank. Man abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschiiften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST 13 FEBRUARI De boekerij van het Willemsfonds, Graaf van Egmonl Groote Markt, ingang langs de Leopoldstraat, waar iedereen kosteloos schoone boeken kan ter lezing bekomen is alle Zondagen open van 10 tot 11 uren voormiddag. ZONDAG 14 FEBRUARI, ten 10 uren voormiddag, algemeene verplichte ver gadering in het lokaal Concordia, Schoolstraat. Kiezing voor de afgevaardigden. STAD AALST Symphoniekring DOOR EENDRACHT GROOT. Gemaskerd en verkleed op MAANDAG 15 FEBRUARI 1904, om 9 1/2 ure 's avonds, in de groote Zaal CONCORDIA UITMUNTEND ORKEST. Om middernacht groote prijsuitreiking aan de schoonste verkleedde personen. De Zwarte Dominos zullen niet toegelaten en uitscheldingen niet gedoogd worden. De gtmaskerden zullen niet verplicht zijn zich te doeD kennen of zich te ontmaskeren aan den ingang. Het Buffet zal voorzien zijn van lekkere spijzen. PRIJZEN DER PLAATSEN Beschermer 5 fr. Heer 2 fr. Dame 1 fr. De Heerekaarten voor Zondag 14 Februari genomen geven recht tot eene damekaart. Wie na het eerste deel avondmalen wil wordt vriendelijk verzocht het voor den middag van het Bal te laten weten aan M. Gowie, Concordia. ZONDAG, 21 FEBRUARI ten 9 uren groot gemaskerd Bal voor de Leden en hunne damen. Anneken Vliegers. Er is iemand die u meer mag zeggen dan dat zonder vrees van bespot te worden. Dier meent ge I ■—Gij gelooft dan ook als hij stoft dat bil mij kan doen dansen lijk hij fluit Als hij aan t klokzeel hangt dat ik op hem zot verliefd ben en des nachts mijn huis verlaat om hem te gaan vinden. Maar ik heb voor hem niets meer over dan afkeer en misprijzen De meester lacht, op zijne beurt. Ah I hij zou mij uitgeven voor een meisje ronder faam, zonder... Dat zei hij niet, Anneken. Gij moet hem niet verschoonen, ik ken hem langer dan gij hem kent. Ik weet dat hij een ruig hart heeft. Vandaag zoo, morgen zoo 1 zegt de on derwijzer kretend. Ik vaag mijnen rok aan hem verstaat ge meester I Ik heb hem nooit bemind. Ik heb neoit mijn hart aan iemand geschonken en denk niet het zoo spoedig te doen Dwaze I ZONDAG, 28 FEBRUARI aanstaande huldebetooging aan den heer Jozef Verbrugghen, burgemeester der ge meente St. Lievens-Hantem. Bij uitzondering zal de stortingsdag plaats hebben den vierden zondag der maand, dus den 28 FEBRUARI van 2 1/2 tot 3 1/2 uren namiddag in de Vier Win len, bij M. LADEUZE, Kei zerlijke Plaats. Nieuwe inschrijvingen zullen aanvaard worden. De boekjes voor het inschrij ven der stortingen zijn gereed. 't Schijnt dat de arme 9 centen daags, als pensioen aan de oude werk lieden verleend, te veel aan het land kosten. Het onmenschelijk ministerie dat de krijgslasten sedert 20 jaar met 15 mil- üoen heeft vermeerderd jaarlijks aan leger en forten 9 millioen uitgeeft. Het ministerie dat zoo slecht be stuurd heeft dat het reeds voor 50 mil lioen nieuwe lasten heeft moeten leg gen. Dit ministerie dat al de ministeries en ambten zoodanig volsteekt met vet- betaalde politieke vrienden, zoons en kozijntjes, dat (luizende famillies schan delijk leven op 's laDds schatkist zonder iets te doen. Dit ministerie dat het jaarlijks ver teer van 't land van 350 millioen in 1885 op 520 milioen heelt gebracht. Hewel dit menschlievend ministerie opgehemeld voor de misleide buitenkie zers, als een manna, als een echte wel daad van God, dit ministerie vindt dat 12 millioen voor de oude weikmen- schen te veel is, dat onze arme werklie den met hun 9 centen daags het land opeten Een ministerieele omzendbrief bevool het strengste onderzoek te doen openen nopens dezen die het pensioen vragen. Als ze kinderen hebben die hen kunnen voeden als ze hulp krijgen van armbe- Waarom Op onze jaren, Anneken moet men be minnen 1 Waf is eene jeugd zonder liefde, een leven zonder die heilige vervoeringen des harten t Menschelij .c bestaau ia eeue aaneenscha keling van rampen en tranen is bijna niets dan dorre proza 't Is de liefde alleen die ia de opeenvolging der smarten ons kracht geeft om 't gewicht van het noodlot te dragen. Hebt gij reeds bemerkt hoe ras de dagen heuensuellen Hoe spoedig de tloemen ver slensen Met wat vernaast gekabbel de gol ven van 't beekje naar den wal vlieten Geen enkele dag komt terug niet waar Anne ken Geen bloempje groeit vanher als t eens heeft uitgegeurd I Geen golfje keert weder in de bedding Heden is hot Lente, morgen is het Winter- Jioo8 iii den namiddag, ia den schemer avond verlept. Hebt gij reeds gedacht dat de jeugd slacht eenige stonden duurt Op uwe jaraa en met uwe schoonheid is men niet gevoelloos Men heelt een hart of men heeft er geen 1 O, ik ben zeker dat het uwe heviger klopt 1 Ik zie uwe schoone oogen schitteren.— Bemin nen is de roeping van elkeen, Anneken. t Waar geluk op aardo is in de liefdo alleen te vinden I Anneken hoorde droomend toe en ontbla- sturon, als ze eenig geld hebben of eeniga spaarpenningen, geen pensioen meer. Tot 't nauwste gaat men alles uitrekenen om de ellendiagen van hun pensioen te kunnen berooven. De oude mannekens van ons gewest die met de 65 fr. al een druppel of een glas bier konden koopen of een stukje vleesch oin den mageren kost van 't ge sticht wat te volledigen pensioen kwijt. De huisvader die acht of tien kinde ren in eer en deugd heeft opgebracht geen pensioen zij kunnen hem helpen. Hadde hij er landloopers van gemaakt, dan kreeg hij het, of hadde hij twee of drie zoons in 't gevang of te Hoogstrae- ten waar zij aan 't land gemiddeld 1200 fr.'s jaars kosten. Doch omdat zij braaf en goed opgebracht, 's lands welvaart vermeerderen NIETS. Dat is dan nog voor sukkelaars die 65 jaren oud zijn geworden of dien ou derdom zullen bereiken voor het jaar 1907, want de personen die in 1908, 1909 en 1910, 65 jaren worden moeten om 9 centen daags te bekomen reeds 18 franken in 3 jaar of ten minste 3 achter eenvolgende jaren 6 franken gespaard hebben. Zij die na 1910 den ouderdom van 65 jaren bereiken zullen geen pensioen meer genieten dan den intrest der gel den die op hunnen naam zullen inge schreven zijn. Om de eonige voordeelen te genieten welke de staat verleent aan de men- schen die voor de toekomst zorgen wil len en kunnen is het eenvoudigste mid del zich aan te sluiteu bij eene erkende maatschappij tot bevordering der spaar zaamheid. Sluit u dus allen aan bij de Maat schappij Eerbied en Recht voor Allen dan hoeft ge u om geene andere voet stappen meer te bekommeren en men mag volstrekt sparen gelijk men wil. Kindeien van 6 jaren oud en vrouwen worden aanvaard. Wacht tot na de kiezing, riepen we onze medeburgers toe, de klerikalen zullen u nogmaals toonen hoezeer zij u liefhebben en uwe belangen weten te verdedigen. derde de bloemekens ia haar schoot, 't Was de eerste maal dat iemand haar zoo van liefde sprak. Haar harteken bonsde driftiger in haar boezem. Eene wijl stond ze droomend na te denken on dan vroeg ze schuchter opkijkend Maar gij bemiut dan, gij die zoo schoon uw liefde kunt spreken. Hoe zou ik niet O ik raad wie zij is, die gelukkige, die aanspraak mag maken op uw hart 1 Om het even ik bemin 1 Het klokje iu de verte luidde het avond licht. Meester, ik moet naar huis. Moeder zal niet weten waar ik verblijf. Gij gaat mee naar het Dorp - J a. Wat zocht gij zoo in uwen boek meester Namen van bloemen. En staan die namen daarin. Zeker, verwoudert u dat Hoe heette de bloem zou ik het weten mag 1 Truiken roer-mij.niet. Ei, ei, ei 1 't ls de eenvoudige waarheid, Dat is een aardige naam 1 Zeg mij dan eens hoe deze heet, zegt het meisje met sliuimen lach eene bloem ouder den neus van den schoolmeester stekend, De groote madelieve. Op nieuwjaar kwamen eenige van de grootste klerikale kopstukken bijeen en beslisten de Aalstenaars een schoo- nen nieuwjaarskoek te schenken onder vorm eener Coöperatief. Neemt wel in acht dat elke Coöpera tief eene geldklopperij is, de inrichters hebben onkel voor doel geld te winnen* de wet wordt in acht genomen in zake* de voordeelen welke zij aan dergelijke- onderneming toekant, maarzij is dooda letter vooral de bepalingen welke bij heft toekennen dier voordeelen worden ge voegd. Niet het welzijn der werklieden be zielt de winkeliers der coöperatieven^ maar 't welzijn van den zak alleen. De klerikalen deden het vleesch op- slaan door het toepassen van schande lijke inkomrechteu, het vleesch werd schrikkelijk duur, maar toch was do- liefde voor de werklieden der roode» winkeliers niet groot genoeg om door hunne coöperatief te beproeven de werk lieden goedkoop vleesch te bezorgen,, omdat de winst aan 't vleesch te onzeker was. Beenhouwers en werklieden, ge moeft; de klerikalen danken Bakkers ge moet ter eere der kleri kale bazen een keersken ontsteken. Geen nummer verschijnt er van ee» klerikaal blad ojf de zaag wordt gespan nen over godsdienstvervolging en gods diensthaat. Zoo staat liet laatste nummer vans Dendhrbode vol met den onnoozelsteu prietpraat welke er uitgezeeverd kar* worden. Als 't zoo voortgaat zal er op slag op komen in de bavetten want d.a blaffers en comp® worden kindsch. We zijn tegen den godsdienst omdat: Sus Landman geschreven heeft, dat da plaats van den deken niet aau een poli tiek banket is. De groote geniale schrij-. vers van het slokkersblad noemen dat laffe beestige spotternijen. Wel jemenis We geven Sus Land-- man volkomen gelijk, hij heeft den de-^ ken noch bespot, noch beschimpt, hijj heeft hem eenvoudig gezegd wat alle, rechtzinnige menschen denken i da plaats van de priesters is niet in de po litiek En deze 1; De bevernel. Wat blieft De bevernel, zeg ik.. En dit. Het meiklokje. Die andere de leeuwen-", tand. Daar de koekoeksbloem. Zoo, zoo, zoo 1 murmelt Auneken vol bei wondering en ze zoekt voort naar de bloeineu dooreen. O 1 ik heb er zoo eenige troppeltjes, zifft ke schoone 1 Blauw als de hemel giuder boven. Kijk, hier ziju ze en voorzichtig heft Anneken een trosje teedere, azuren bloempjes uit haa^ schoot 1 Eeu oogenhlik beschouwt de jonge meeste^ de lieve bloemekens en de poezelige, blank© maagdenhand. He, deugoniet 1 roept ze hem met de© elleboog stootend, wolkeu naam gaat ge nu uit uwen duim zuigen En lachend kijkdj ze hem in de oogen en toont hem ryou hagaL witte tanden. De meester spreekt niet Gy kent ze niet bij name, jubelt Auu9i ken. Ik doe. Welnu, zog het. Op eene voorwaarde gij moet mij eg© van die bloempjes geven. (Wordt Voortgezet)

De Dendergalm | 1904 | | pagina 1