W Dora van de Spiegelhoeve Nummer 10 Zondag 6 Maart 1904». 1 .J Willemsfonds. Liberale Bond van het Arrondissement Aalst. Liberale Werkmanskring. Turnclub Help u Zelve Een nieuw Poeier. Bij de klerikalen. 19de Jaar. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 4 fr. voor de stad AbonnementsprijsJ 4 fr 60 Toor d6n bult,0 j voorop betaalbaar Meu abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. Nee spe nee metu. j» L 4# HET ARRONDISSEMENT AALST per drukregel Gewone, Reklame Vonnissen op de derde bladzijdefrank Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan bet blad gezonden wotfdil Handschriften worden niet terug gezonden. AALST 5 MAART. De boekerij van het Willemsfonds, Graaf van Egmonl Groote Markt, ingang langs de Leopoldstraat, waar iedereen kosteloos schoone boeken kan ter lezing bekomen is alle Zondagen open van 10 tot 11 uren voormiddag. De algemeene Vergadering van de afgevaardigden der liberale Kringen van bet arrondissement, zal plaats heb ben te Aalst den Zondag 6 Maart eerstkomende, ten 3 uren namiddag, «tipt in den Graaf van Egmont, Groote Markt. Orde van den dag Definitieve schik kingen en beslissingen voor de Wetge vende Kiezing van Mei. Zondag 6 Maart, ten 7 u. 's avonds, Vertooniug den leden en eene dame des huisgezins aangeboden, door de Too- neelafdeeling Voorwaarts in de ge wone voorwaarden. Het feest heeft ten 7 uren plaats, dus een uur later dan gewoonte, ter oor- zake van de vergadering, der liberale afgevaardigden van het arrondissement Aalst. ZONDAG 13 MAART, (Half-Vast en) ten 9 uren 's avonds, in het lokaal Con cordia, Schoolstraat, gemaskerd en ver kleed BAL, den leden met hunne huis- genooten en vrienden aangeboden. De grootste uitvinding der XX* eeuw, Dameu en Heeren mirabolant, kolos saal, ongehoord. Eer we twee jaren ver der zijn, zal het standbeeld van den uitvinder prijken op alle openbare plaatsen des lands. Het maalderinneken. Terwijl ik om u «tond te lachen beeft ie mand al de deuren gegrendeld en bier sta ik nu. En kunt ge niet binnen Wel neen, al de deureu zijn vast, zeg ik u I Wat zal vader zeggen P Klaas nadert het venster en met een scha terlach vol zonnig getentel werkt, hij het meisje naderen wijst... Aan de tafel, op twee •toelen, de kronkelende tabakswalmen smake lijk omhoog blazend, zat de meester en las in een dagblad. Op de tafel, waarop zijn elle boog rustte, stond eene kruik en een glas bier. Hij seheen niet te merken dat men door het venster kwam kijken en gebaarde niette booren dat men daarbuiten zoo laobte on zulke pret had 1 Hela I stuk schoolmeester, wilde mij eens dapper inlaten I Mina trommelde op de ruiten dat het dreun de. Meester van 'n hond zij gat, gou de Ter- dekken open doen I De jongen kijkt op en roept haar tegen i 'tis natuurlijk M. Leveau niet, damen en Heeren, die 't wonderpoeier heeft uitgevonden, een volksman komt niet op zulke vernuftige invallen. Weeral eene nieuwe nijverheid, waar mede onze gebenedijde stad gaat ver rijkt worden, werk verschaffende aan eene menigte menschen, die thans hun nen tijd moeten korten, met alle slag van bezigheden, die te weinig opbren gen. Ge vraagt den naam van dat weerga loos poeier, damen en heeren De uitvinder (salueert damen en hee- ren) geeft het den raadselachtigen naam X-poeier, omdat men even als van de X-stralen er de eigenlijke samenstelling niet van kent, maar er toch de uitwerk sels vau ziet. Er zal veel traag zijn naar X-poeier, alle klerikale politiekers kennen de bevoegdheid en vaardigheid der Aals- terscbe uitvinders en allen hebben het poeier dagelijks noodig. Gebruikswijze Werklieden, burgers heeft men jaren lang geplaagd met lasten en onrechtvaardigheden vaa allen aard, de klerikalen wrijven er wat X-poeier over en hunne rotte pataten worden verkocht voor citroenen. In alle omstandigheden zal 't X-poeier onschatbare diensten bewijzen Voorbeelden Er is krot in de kas spoedig wordt ze met wat poeier opgepoetst en de krot wordt bloeieuden toestand. Woeste is een waal, die noch de taal noch de belangen zijner kiezers kent hij wordt met wat X-poeier opgebors teld en verschijnt als een volbloed vla- ming foor poer en verkman. De kiezerslijsten zijn schandalig ver- valscht, de vervalschingen worden met X-poeier ingesmeerd en schitteren als... onnoozele dwalingen. Krot verslagen, stadskassen, opcentie men, taksen, kemels, alles wordt eens dapper ingefrot met X-poeier, en die schijnen dan zoo lief zoo schoon, zoo weldoend, zoo klaar en zuiver dat al de inwoners in koor beginnen te roepen Geeft er ons nog, geeft er ons nog De klerikale gazetten slechts dienen de tot verspreiding van schijnheilig heid, leugens en fanatism, zullen met X-poeier worden ontsmet doch men twijfelt om de proef, daarmede lukken Wilde iens moken da ge dou wegkomt of ek kom a e verzet onder a-e rok geven zelie I Toe, doe-d-open I Vee a, ne wou Ve zou schoon maskon lek, Minaken ran den muilder, he, mou ze- seker I Op een conditie zelle, da 'k u nen brusseloir mag zetten I Mou... 't Is te nemen of te louten, kind I Slon de toe Host a en beetjen, jon of nee t Jou, as nie anders zij kan. De meester doet open en Mina en Klaas trekken binnen. Slank en vlug wipt de mole naars loebter door de handen ran den jongen schoolmeester roept lachend ran aan de kel derdeur. Ik zal het morgen aan Anneken zeggen Ze zal niet weinig opzien als zij zal weten dat haar lief zoo maar alle meisjes in zijne armen wil nemen 1 De meester wordt rood tot achter de ooren en kijkt beteuterd het spottend meisje aan. En de sjol lende deerno gaat voort Wist ge Klaas, dat uw kameraad zulke snuggere vrijer was Wist ge wat schoon rad hij de meisjes voor de oogen kan draaion Wilt ge u wat haasten of ge zult weer uwe kan bier weer zelf mogen dragen Daar, daar, men hoort het Manten en Kalle, en ving als een bieden stuift Minaken zal, de laag huichelarij die er op ligt is te dik, al blinken ei de woorden gods dienst en huisgezin door. Ge vraagt wie de uitvinder is van 't wonderpoeier. M. Leveau natuurlijk nietM. Bethune heeft het hem in den gemeenteraad met gramschap toege snauwd hij wilde de eer der uitvin ding van het X-poeier niet aan een libe raal gunnen die er ook voor bedankeu zou; liberalen misprijzen zulke poeiers. Het X-poeier is onfeilbaar M. Bethune verzeilde vroeger naar de christene de- mokraten, met wat X-poeier is hij een flinke klerikaal gewordeu. M, Vincent Dierickx van Geeraardsbelgen, heeft de macht van het wonderpoeier ondervon den. 't Is overigens dienstig voor alle lie den, die met de klerikalen willen blij ven meeloopen. De bakkers moeten inaar wat X-poeier op hunnen ovenstaak strooien, om in al de klerikale daden liefde te zien voor den kleinen neringdoener. De beenhouwers hebben maar een snuifje X-poeier te nemen om overtuigd te zijn, dat het willekeurig openen en sluiten der grenzen voor het vee ia hun voordeel is. De winkeliers moeten er slechts een greintje van over hunnen dorpel strij ken en de coöperatief der Achterstraat zal hen toeschijnen als een oord van heil en redding. De boeren hebben slechts een beetje X-poeier in hunnen meersch te strooien om niets anders meer te zien dan wetten ten.hunnen voordeele. De werklieden moeten niet anders doen dan wat X-poeier over hunnen buik en huune broekzakkeu wrijven, om nooit meer kennis te maken met hongersnood of geldgebrek. In een woord, het X-poeier verwe- zentlijkt het verloren geheim van For- tunatus Borze en zijnWenschhoedeken. De vraag zal woldra zoo groot zijn, dat het fabriek van Aalst alleen niet genoeg zal kunnen voortbrengen om de talrijke bestellingen uit te voeren eu men in alle klerikale steden succursa len zal moeten inrichten, zooals te Iepe ren, Kortrijk, Sint-Niklaas, Geeraards- bergen enz. Het X-poeier is zelfs beproefd gewor den in de Kamer. M. Woeste stelde eene dagorde voor den kelder ia en keert met eene kan schui menden faro terug. Ik ga met u Klaas. De twee gezellen gaan den landweg op en Mina keert naar baar werk terug. Dora. De Spiegelhoeve was de aangelegenste hoe ve van Vliesegem. Zij bad eene-zaaitijd van vijl paarden en was bet eigendom van boer Sander Vlierboom die nog menig stuk land op 't Vlie8egemkauter 't zijne biet. Sander was steeds een onvermoeibare wer ker en een verstandige landbouwer geweest, en Anna zijne vrouw eeue waakzame en zorg vuldige pachteres. Zoo kwam het dat zij meer dan andere boeren waren vooruitgegaan in die goede jaren en thans als de rijKsteu van de gemeente aanzien werden. Zij hadden vier kinderen drie meisjes en een jongen. Dora, de oudste was lammerzoet, niet groot maar vlug en sterk. Zij was van eene wonder bare schoonheid. Zij had machtige goudgele haarlokken die in zwierige vlechten op baar hoofd wareo dooreengeschakeld, rozige wan gen en lippen en lieve blauwe oogen. Zij was de lievelinge der Spiegelhoeve. De baren hadden haar onuitsprekelijkeu lief. De om in de zaak van den gendarm Hen' rard, den minister vrij-af te geven* (Hoewel hij Henrard tegen reden liefc straffen). Het voorstel van Woeste werd ge stemd met 45 klerikalen tegen 44 leden der linkerzijde en nochtans waren eir maar 43 klerikalen aanwezig. Wat was er gebeurd Wel de kleri kalen hadden het X-poeier aangewend om hunne minderheid ia meerderheid te veranderen en de proef gelakte ten volle.... tot 's anderendaags. Wanneer M. Termote, die goocheltoer aan de schandpaal spijkerde, protesteer den al de klerikalen. Neen, van bedrog: kon er geen spaaak zijn 't was eeo dwaling de klerikalen zouden, dat niet willen of durven.... neen, nooit !'t Het X-poeier zou men dus ook wel..* dwalingpoeier kunnen noemen. De Aalstersche klerikalen mogen fier zijn over de uitvinding, 'tis een krans te meer gehecht aan hunne reputatie* Hel X-poeier als parlementair hulpmid delwaarlijk 't is schoonja, te schoon. Zoo schoon is 't dat weldra al de- X-poeierfabrieken in de lucht zullen springen. Het is zeker dat de meerderheid der be1- volking ia het arrondissement Aalst zeer onte vreden is over de vertegenwoordiging van he dendaags. Het algemeen gevoelen ouder da katholieke menschen is dat er verandering moet aan komen er zijn. Te veel advokaten,. Die praten En het daar bij laten Verders voor 's lands zaken weinig verrich ten dat deugt en de stuivers opstrijken uit da kas van papa de Staat. Ze zijn thans met vijven r M. Woeste, advokaat, wereldlijke paus. M. Betbune, advokaat. kaspoeier-uitvinder* M. De Sadeleer, advokaat. M. De Backer, advokaat. M. Pieraert, dokter. Vijt advokaten en eeu dokter die niemen- dalle zegt en welke de klerikale kopstukken van Aalst zinnens zijn in Mei aanstaand» aan zijne recepten terug te zenden. De bevolking oordeelt dat zulks niet k&n o£' mag blijven duren, zij vraagt Minder praat Maar meerder daad en om mannen van de daad naar de Kamer» te zenden zullen de kiezers in Mei aanstaand» kiezen voor de liberalen. knechten zouden voor haar door het vuur ge gaan zijn. Zij zong als een lijster, danste» snapte, terwijl baar klaren, zilveren lach vreugde sprankelen deed in 't ronde. Dia vreugde, die uitgelatenheid was zoo natuur lijk, zoo vrank en zoo liet, dat het u roerde en gij zelf in hare vroolijkheid deeldet. Eens toch kwam al dat plezier aan een ein de. Dora vergat bare liederen, bare kwink slagen en poetsen uit den zonnigen tijd en ging sprakeloos en droevig daarheen. Soms drongen bare zusters en baar broeder zich nadorbijomstrengelden baar teedermet hunne oogen en vroegen onder kussen en atree- lingen Dora, zijt gij ziek Maar neen, lievertjes, ik ben niet ziek I Och gij zijt nu altijd zoo droef en wel eer waart ge zoo frojlijk Zegt ons wat er u scheelt Maar niets Laat mij met vrede. Za 1 wel overgaan. En toch ging het niet voor. De treurige bui trok niet af. De rozen op bare wangen ver schoten van kleur, de vurige blik harer blauwe oogen verdoofde, 't Was of met het heengaan van Dora's le vendigheid een waas van vaag segrijn op de Spiegelhoeve was neergezonken. (Wordt Voortgezet) i vjo w uii o j 16 centiemen Prijs der Annoncen Ueklamen 75 centiemen j

De Dendergalm | 1904 | | pagina 1