I 'Si De Kandidaten I: ËS&Sk. 5 «*-•■«1903 Dora van de Spiegelhoeve Helstersche UrONIJKE. 19de Jaar. Nummer 11 Zondag 15 MaSH, 10Ö4* Willemsfonds. Openbare Zitting van den Gemeenteraad. Maandag 14 Maart ten 5 uren namiddag. Pensioenkas. Liberale Werkmanskring. Onze Kandidaten. u J LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs 4 fr. voor de stad 4 fr. 60 voor den buiten voorop betaalbaar Men abonneert zicb op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. 1^ «a 1 y HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen rfrukrÓttéJ Prijs der Annoncen J Reklamen 75 centiemen per drukl6y6 Vonnissen op de derde bladzijde, 1 franke Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden vroi'df Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST 12 MAART. der Liberale Partij voor de Wetgevende Kiezing van Mei 1904. Titelvoerende Kandidaten. MM. RENS Jules, Plaatsvervangend Vrede rechter, Nijveraar te Geeraards'oergeu. VAN DER SCHUEREN Odilon Gemeente raadslid, Oud-Rechter bij de Koophau- delsrechtbank, Brouwer te Aalst. DE DEYN Edmond, Burgemeester te Ninove VAN HEDDEGEM, Oud Ondernemer Ge meenteraadslid te Sottegem VERBRUGGHEN, St. Lievens-Hautem. Suppléanten MM. VAN DER SCHUEREN Odilon, Aalst. VAN CLEEMPUTTE Paul, Burgemeester te Overboelaere. LEVEAU Gustaaf, Werktuigkundige, Voorzitter van den Lib. Werkmanskring, Gemeenteraadslid te Aal6t. CEUTERICK, Kandidaat-Notaris te Sot tegem. De boekerij van het Willemsfonds, Graaf van Egnioni Groote Markt, ingang langs de Leopoldstraat, waar iedereen kosteloos schoone boeken kan ter lezing bekomen is alle Zondagen open van 10 tot 11 uren voormiddag. Orde vau den dag 1. Aanstelling van M. Van der Schueren als gemeenteraadslid. 2, Spaarkas. Rekeuing 1903. Begrootiag 1906. 5. Gemeentebelastingen. Rollen vcor 1904. 8. Gemeenterekenschap. Aandracht van cre- diet. 7. Stichting vaneen ssaiatplein. 8. Openbare werken. 9. Wegenis. Aanvoering van gronden. Dora. Sander en Anna hadden fas de groote ver andering in hunne lieve Dora bespeurd. Zij hadden ook eerst gedacht dat het meisjesg-il- len waren, maar nu meenden ze te merken dat Dora kwijneo zou. Hun oudrenharten klopten alarm- Alle middelen wendden ze aan om de treurigheid te bekampen,. Vruchteloos. Kost, wat kost, morde Sander, ik moet het weten. Op eenen namiddag als Karei met de dienst boden aan den arbeid was gegaan en de ou ders met do d rij mesjesalleeu inde keuken gebleven waren zei Sander Dora, kindlief, gij verbergt ons iets. Och 't is niet noodig zoo droef en verwonderd op te kijken, ik zie dat er iets aan schort. Weleer gingt gij als een zonueken zoo blij en darte op de hoeve om. Wat was ons leveü dan Louter pleizier. Het was bier dag in, dag uit, vroolijk gejoel en gejuich en de buren die zeiden O, op de Spiegelhoeve is het altijd van leve de vreugd 1 Bijkans sedert een jaar heeft die vreugde langzamerhand voor droefheid plaats gemaakt. Turnclub cc Help u Zelve ZONDAG 13 MAART, (Half-Vast en) jen 9 uren 's avonds, in het lokaal Con cordia, Schoolstraat, gemaskerd en ver deed BAL, den leden met hunne huis- geuooten eu vrienden aangeboden. Stortingsdag der maand Maart, den zoudag 27 dezer van 3 1/2 tot 4 i/2 uren namiddag bij Richard De Stobheleir. «erelid der Maat schappij Groote Markt. Groot Kinderfeest, ZONDAG 27 MAART, ten 6 uren 's alouds gegeven door Onze Kinderen vau het Van Crombrugghe 's Ge nootschap van Gent. Puik programma. Prijzen der plaatsen eerste 50 centiemen, tweede 25 centiemen, balkon 15 centiemen. Voor de eerste plaatsen zullen er boven dien voorbehouden plaatsen te bekomen zijn, den dag van het feest in 't lokaal, mits opleg van 25 centiemen. De liberale partij may gerust hare kandidaten tegeuover degenen stellen tarer tegenstrevers liet zijn allen waar dige mannen, die als burgers en nijve raars aanzien en acüting hebban ver worven, die zich jegens de werkende klasse, de burgerij en de landbouwers verdienstelijk hebben gemaakt. Onze kandidaten zijn mannen van zaken. De bevolking heeft te lang reeds de waarde ondervonden van de Ylaamsche spreuk Klappen zijn geen oorden. Ouze hedendaagsche volksvertegendi- gers klappen dikwijls en veel, ja, te veel, 't zijn advokaten maar de wet ten zijn er niet beter, noch praktischer om integendeel Onze kandidaten zijn mannen met on dervinding, zij zelveu zijn inden han del en in de nijverheid, ze zijn in dage- lijkschen omgang met de werklieden en de landbouwers, zij kennen dus beter dan wie ook de belangen en de behoeften der bevolking, waarmede ze dagelijks in betrekking zijn. Onze kandidaten zijn mannen van Gij zit te drOjmen heele uren, gij wordt bleek Vroeger zoudt gij al het zitteud werk alleen gedaan hebben, nu laat gij alles aau Li sa en Sidonie over. Ik zal meer werken als voorheen, vader, ik beloof het u 1 't Is dat niet wat ik wil, zei Sander. Ik wou u weer booren lachen, hooien zingen. O ja, dat wou ik, dat won ik Maar waarom zijt ge plots zoo veranderd, lief kind Op uwe jaren, in 't schoonste van de jeugd, legt men niet zoo schielijk en moedeloos het hoofd in den schoot. Zijt gij niet wol te pas Zijt gij ziek Maar neen, vader, gij ziet wel dat ik niet ziek ben. Ik zie het Neen, pardjees, ik zie het niet Wat, ik zie het 1 Zog wat er scheelt. Och niets 1 Gij liegt buldert Sander zoo remoerig Gij zult het ons niet zegden 1 Wij zijn niets voor u 1 Onze lietde, ons geluk, onze vreugd, al- overstag, en gij lijdt alleen, en gij kwijnt weg als de sneeuw voor de zon. Denkt ge dat wij dat alles met leede oogen zullen blijven aan zien Dat wij u zullen laten wegsmelten Als ge dat meent, sakkernonde pardjees 1 O, er valt niet te schreien daarmee wint ge niets? Anders zou ik voor geen goud der wereld u willen doen grijzen nu iet arrondissement. Daar hebben zij als ïaudelaars, als nijveraars, als werk - iedon ia het groot huishouden der Samenleving met hunne medeburgers den aanhoudenden kamp te voeren, ;egen slechte wetgeving en mede dinging. Zij leeren dagelijks den hache- ijken toestand der bevolking beter ïennen, omdat zij ook er ouder lijden. Ouze kandidaten, zullen in hun ar rondissement blijven ze weten dat het aeste middel om te strijden voor het volk bestaat in te blijven te midden van dat volk dat zulks duizendmaal meer waard is dau eene verdediging van yerre. Ouze kandidaten zijn op de hoogte van de bezouderste kwestien welke ons arrondissement aanbelangen en zullen al hunne krachten aanwenden om de voordeeligste oplossingen te bekomen. Alle kiezers, die te recht denkon, dat we in de Wetgevende Kamers beter zouden zijn met veel mannen van zaken in plaats van veel advokaten zullen in Mei eerstkomende kiezen voor de kan didaten der Liberale Partij Bonjocr, Schatter. Bonjoer, Diederick. Schatter hedde dezen nacht, dat lawaai niet ghoord op du Groote Markt. Neen'k, Diederik, ik slaap zoo vast. Vast slapen en wel eten zijn teekeus van goei gezondheid 1 proficiat Schatter. Mor geef mij nen druppel. As 't a blieft. Dezen nacht stond ik daar zoo alleen te deuken aan 't verleden eu het heden. Al met ne keer, hoor ik een vreeselijk gedruisch eu daar komt een ruiter de Merkt opgestoven met gevelde lans. Zonder boe, noch ba te zeggen valt hij mij aan, stampt, stoot, stompt, tiert vrouwen belediger oude deugeniet meiskensver- drietü! ik zal u leeren, ik, de afstammeling der oude ridders, verdediger van der vrouwen eer 1 dood 1 dood 1 Da was precies alsof hij op ijzer sloeg. Dat ronkte, dat bonkte eu 'k lachte in mijn bronzen b.iard met den sukkelaar. Eindelijk viel hij van vermoeienis uit den zadel, zijn paard liep de Nieuwstraat in, twee henneke- nieten droegen hem weg naar de wacht. En ik ging een wandelingsken doen. moogt ge tranon storten zooveel het u lust, ik veeg daar mijn botten aan 1 Stil weende Dora. Liza en Leouie gingen uevens haar staan, legden elk eenen arm om haren hals, kusten de waterlanders weg van hare wangen en ba den beur sineekcnd. Maar Dora trok den mond niet open. Ah gij spreekt niet, gij zendt mij naar de main met ai mijne complimenten Waarin die oude beer zijn neus steekt, niet waar? Vader. Maar ik zal snuffelen en wroeten tot ik het acuterhaal. Pardjees ik sta er voor en moet er door Ik moet brulde Sander schier ra zend, trok de wollen muts op zijnen grijzen kop ua ar voor, uaar achter, schopte den houd van voor zijne voeten eu smeet de katten de deur uit. Maar Dora, zegt de pachterse, waarom weigert gij mij te spreken Zal de stilzwijgen- heid u niet dooden Zeg wat u doet lijden, wij zullen u helpen, u redden Helaas 1 Zeg het dan aan mij voor uwe moeder moogt ge geene geheimen hebben, kind, het ware zoude. Dora, ik zal raden speelt u niet een jungeu in de zin. Blozend, bevend, radeloos dekt de maagd haar gelaat met de banden. Denderbode ventelt aan zijne lezers dat Dfe'-r derik een kindiseen kind dat zelfs* dö1 damen niet eerbiedigt.... Wel, wel, weleen kind van meer dan1 400 jaren oud.... als Mathusalem 200 jaren1 oud was drosg hij zijn tweede broek en wasj nog zoo bloo dat hij geen meiskeu en dierf bezienDenderbode is een zuigeling van'. 56 jaar, die nog tweemaal ter week zich zelf vergeet in zijn bundel Van zulke wurmen kan men geen eerbied* verwachten voor niemand ze begrijpon im mers niet wat eerbied is. Idem, voor den aankoope der oude barak in de Achterstraata.... idem voor de af braas, idem voor 'c welzijn van kleine neriugdoeners en winkeliers. Diederik, heeft zondag 28 februari te Sinte' Lievens geweest en er een fermo valling opge-' daan- Maar ik hen toch kontent da 'k er ge weest heb. Oh .'jongens, daar was volk 1 volk I da'n heb ik in laugen tijd niet gezien praal wagens, muzieken, velos, rijtuigen ontelbaar.- 'k Heb kou genad op mijn bronzen lijf, maar' 't was warm in mijn gemoed, 'k Heb toch twéé' dagen lang staan niezen, boesten en snuiten,) dat ik er zeker bekans zoo scheef en malionjigi uitzag als nen Denderbode. Waarom zou Denderbode zoo kwaad zijn' op Diederik Ben ik het niet die de drukkerij! te Aalst heb ingevoerd, die aau Denderbode toelaat alle jaren zooveel centen uit de stads-- kas op te schepp n voor drukwerk. Hij zout me moeten dankbaar zijn Ja, ja, ondank-* baarheid is des werelds loon 11- Dia Denderbode is waarlijk een duivelscbiee vent, maar Diederik lacht er mee en vraagt aan zijne medeburgers of ze nog weten wat hij i in zijn jongen tijd antwoordde aan degenen, die hein als een werktuig vau Sitan deden doorgaan. In dien tijd was't de mode, dat men antwoordde met latijusche spreuken of- raadsel-létters. Hewel, Diederik antwoordde D. d. d. d. d. D. d. d. d. d. d. D. d. d. d. w.. Dat wou zeggen Diederik dee den duivell dansen Diederik dreef den droes door Jen* dras, Diederik dee dat de duivel dood was Al degene die werken voor die p6rsonaadje zijni nog even kwaad op Diederik en hij heeft geem reden, om die filisters niette antwoorden ge lijk vroeger, met dezelfde letters.. De klerikalen zijn zoo tevreden over hett meervoudig stemrecht, dat zij 'took toepasseut in de Kamer. Er ziju daar godvruchtige kuoei— kindjes die twee eu driemaal stemmen Kom tusschen vier oogens eens bij mij, ik; zal in uw oor den naam fluisteren van dem volksvertegenwoordiger, die Saluut tot naaste keer Ik trek na r mijm voetstuk. Slaap wel en droom leutig 1 §uïr«ruk Utarlens.. Ha, ha, ha zegt Sander zegepralend. Laat ons een zien rood als een pioentje 1 Ho>-- lala 1 nu zijn wij er Gij zit mot muizennest- ten in uwen kop 't Is dus de liefde die u vasfc heeft, er speelt u een jongen in het hoofd Dora springt op en wil vluchten; maar lat— chend vangt Sander haar op in. zijne suckm arm u. Ei,ptrdjees waar waren onze gedach ten, kinderen, dit niet eerder bemerken, he P Eu was betu van noode daarom als een begijn»- tje in ons huis over en weder te gaan en ge- heele dagen zoo'n zuur gezicht te frekken Wijj komen allen tot daar, liuf kind. Beminnen ia onze roeping Ik weet dat gij geen slecht® keuze hebt gedaau, daarom zijt gij te braaf Wie bij ook weze, hij is wellekom U vragen, wie zoo uwe oogen heeft uitgestokon zal oa- noodig zijn, he, ge zult het niet zeggen. Angstig breide Dora voort. Ik kan raden wie 't is zegt Liza. Gij, lacht Sander, heb gij ook al vet- stand van liefdezaken'? Nu,'t is goed. Zeg het maar pardjees f De ondermeester is met vraar Dora Maar Dora sprak nietzij kon niet spre ken zij lag bleek en roerloos op de leuning; van den stoel. De strijd was te zwaar geweest voor haar onnoozel harte, de zwakheid had da liefde verraden. (Wordt Voortgezet) m»

De Dendergalm | 1904 | | pagina 1