De Klerikalen van 1884 lot 1904 19de Jaar. Nummer 15 Zondag 27 Maart 19Ö&, voorop betaalbaar Prijs der AnnoncenEeklamen 76 centi8m8n j Per d™hregel Liberale Werkmanskring. Willemsfonds. Pensioenkas. Liberale Jonge Wacht. Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 4 fr. voor de stad 4 fr. 60 voor den buiten r Meu abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 53 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen ,»„,,t,i.»mnl Vonnissen op de derde bladzijdefrank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden woecSS Handschriften worden niet terug gezonden-. Nee spe nee metu. AALST 26 MAART. Groot Kinderfeest, ZONDAG 27 MAART, ten 6 uren 's avonds gegeven door Onze Kinderen van bet Van Crombrugghe 's Ge nootschap van Gent. Puik programma. Prijzen der plaatsen eerste 50 centiemen, tweede 25 centiemen, balkon 15 centiemen, Voor de eerste plaatsen zullen er boven dien voorbehouden plaatsen te bekomen zijn, den dag van het Lest in 't lokaal, mits opleg van 25 centiemen. De boekerij van het Willemsfonds, Graaf van Egruoni Groote Markt, ingang langs de Leopoldstraat, waar iedereen kosteloos schoone boeken kan ter lezing bekos:en is alle Zondagen open van 10 tot 11 uren voormiddag. Stortingsdag der maand Maart, den zondag 27 dezer van 3 1/2 tot 4 1/2 uren namiddag bij M. Richard De Stobbeleir. eerelid der Maat schappij Groote Markt. In de laatste Algemeene Vergade ring der liberale Jonge Wacht, werd M. Leon Camu met eenparige stemmen Voorzitter gekozen en werd het defini tief Bestuur benoemd. De nieuwe Voorzitter deed een war men oproep tot de werkzaamheid van al de leden, ook do hoeren De Windt en Van der Schueren voerden het woord. Een lid M. De Saedeleer spoorde het korniteit aan de afdeelingen en de hoofdmannen ervan aan te manen regel matig te vergaderen. Weldra zal de Liberale Jonge Wacht weer vergaderen om maatregelen te ne men voor het ordenen des kieswerk- zaam heden. Waarom In 1884 werd de groote strijd geleverd tegen de liberale partij. De klerikale partij riep al bare aanhangeis op tot een stormloop tegen het liberalism. Alle middelen werden in 't werk gesteld dwang, bedreigingen en geweld. De geeste lijkheid wierp zich hals over kop in den strijd en misbruikte haren invloed ten voordeele der klerikale partij. Welk was hun strijdkreet Weg met deu schoolstrijd Weg met de belastingen Hoe hebben de klerikalen gedurende hunne twintigjarige regeering hunne beloften vol bracht. Het Onderwijs. Het ministerie van Onderwijs werd afge schaft. Voor de klerikalen is het onderwijs ee- ne ounute bijzaak, ze zouden het wel welen te vernielen. De gemeentescholen ten getalle van meer dau 700 zijn gesloten, in woonhuizen, winkels en kroegen herschapen, de ouderwijzers wer den op straat gezet en gebroodroofd. De opvoeding der kinderen werd toever trouwd aan onbekwamen, het volksonderwijs is met rasse schreden achteruitgegaan al zij n de uitgaven ervoor aanzienlijk vermeerderd. De klerikalen maakten de menschen wijs dat er te veel normaalscholen waren, nu zijn er meer dan 50 waaronder meerendeel diploma- fabrieken waaruit slechts onbekwamen komen. De leerlingen der goede staatnormaalscholen worden door de klerikalen verstooten, het kle rikaal goevernemert bewerkt den ondergang van zijn eigen onderwijs. De schooloorlog woedt nog altijd voort en zal duren, tot er geene andere scholen meer bestaan, dan waar de pastoor beer en meester is en de onderwijzer ouder zijne bevelen staat. Ongeveer 300,000 kinderen ia den scbooliers- ouderdom ontvangen geen of bijna geen on derwijs. De belastingen. De belastingen zijn overdreven. Dat was het groote argument der klerikalen. Nu zijn ze twintig jaren aan't bestuur en de belastingen zijn niet verminderd, integen deel elk heeft ondervonden dat ze van jaar tot jaar vermeerderd zijn. De onrecbtstreeksche belastingen, dat zijn de belastingen op de eetwaren, da accijusracb- ten en doeaueurechteu brachten ia 1884 onge veer 52 milioeu op, nu omtrent 100 millioen 's jaars. De rechtstreeksche belastingen zijn even eens vermeerderd, de nieu we kadastrale scaat- ting zal na de kieziug wel op tapijt komen en daardoor zullen de grondlasten in het ari-on- dis8ement Aalst vele duizenden frankeu ver- hoogen. In alle steden en gemeenten zijn de taksen en opcentiemen moeten vermeerderd worden. Het schandaligjverguuningsrecht enz. zijn zoo vele bronnen waaraan het klerikaal goeverue- ment schatten heeli geput en nog put. De openbare schuld is tot 3011 millioen ge stegen in 5 jaren tijd vermeerderde zij met 300 millioen franken. Ëa dan bofien de klerikalen op hunne boni 's. Klerikale Wetten. De klerikalen hebben 3 soorten vaa wetten gemaakt. Ten eerste slechte wetten, bijvoorbeeld de wet op het ouderwijs, de wet op het leger, de kieswetten enz. Ten tweede fag idewetten, zoogezegd socia le wetten die niets beteekeneu, de arbeids wetten, de wetten op den vrouwen-en kinder arbeid, de wet op de pensioenen enz. Ten derde wetten die volstrekt niet worden toegepast, b. v. de wet op de dronkenschap, de wet op bet gerij en andere die doode letter zijn gebleven benevens de zwans der oorringen van de koeien, der medalien voor de honden en dies meer. JEIet Leger. Geen man, geen paard, geen cent meer voor het leger, zoo tierden de klerikalen in 1884. Sedert dien zijn er millioeuen en millioenen uitgegeven voor forten, kazernen, oefenplei nen enz. millioenen om het leger te ontredde ren. De overheden zijn ontmoedigd en teleurge steld, het vriendjesstelsel is bij 't leger inge slopen, in de kazernen ontbreken de man schappen zelfs om den gewonen dienst te doen. De rekruten worden naar huis gezoaden zonder vergoediug, na eene maand verblijf on der de wapens ea gaan dau op deu nek zitten der ouders, die 't veelal uiet te breed hebben. Tucht, orde, onderricht alles wordt in 't le ger verwaarloosd, uit oorzaak van geldgebrek want de nieuwe wet, is ondanks de pogingen der klerikalen oiü vrijwilligers aan te werven het failliet nabij. Kozrj ntj eswinkel In alle besturen zoowel als in het leger wordt het kozijntjesstelsel door de klerikalen op ongehoord schandalige wijze toegepast. De ministeries zitten vol kreaturen, nietsdoeners, die vet betaald worden om niets te verrichten en slechts eene verdienste hebben, namelijk de zoon te zijn of de kozijn ot het vriendje vau een klerikaal. Zoo nestelen in de ministeries het zoontje van Woeste beneven een heel bataljon andere individuen, waarvoor de werkman en de boer moeten zweeton. Verleden week nog, deed de klerikale Car ton, een ventje griffier noemen der Kamers die zelfs geen Belg is maar in dienst was van M. Carton, In alle besturen gaat het evenzoo. Renega ten, veinaaards, overdragers, verraders, voet likkers, valschaarde, al wat door laagheid en verklikkerij de gunst der klerikalen weet te verwerven, wordt tot loon zijner slechtheid be vorderd en vooruitgestoken. De Kieswetten. De kieswetten zijn een mengelmoes van al wat de klerikalen toelaten kan in hun voordeel bedrog te plegen Er zijn wellicht geen tien Belgen in staat zonder voorafgaandu bereiding te zeggen. Wie er kiesrecht heeft voor de Gemeente id. id. Provincie, id. id. Senaat, id. id. Kamers met verklaring wanneer men 1,2, 3 of 4 stem men heeft, hoe men moet kiezen enz. want dit verschilt voor elke soort van mandaat. Elke Belg al is hij wprkman of boer, indien bij zijne plichten vervult als burger is zoo waardig als wie ook en moet dan ook zooveel recht hebben als al zijne medeburgers. Er is maar een stelsel om het bedrog en de schelmerijen onmogelijk temaken Elke man zijne stem, elke partij bare vertegenwoordi ging- Het bedrog der klerikalen is tot in de Wet gevende Kamers gedrongen, daar vervalscbten ze de stemming door te stemmen voor afwezi gen er ziju ja, vele eerloozen in de klerikale partij. De sociale wetten. Voor de laatste kieziug stemden de klerika len de fameuze pensioenwet, wel bekend ou der den naam 't pensioen der 9 ernten. Dat pensioen woxdt niet geschonken aan alle oude werklieden, men moet vele formaliteiten vervullen om er aau te geraken, men moet arm zijn als een bedelaar, geen herbergske houden, geene kinders hebben die iets verdie nen enz... dan, als men in de gratie staat der klerikalen bekomt men 9 centen pensioen daags, omtrent genoeg om er eene kat mee te onderhouden. Iu 1911 is dat pensioan geheel afgeschaft, dan zal niemand nog iets tekoinen tenzij hij er voor gesp lard heeft. Al hunne sociale wetten zijn op denzelfden kam geschoren, iu schijn is het iets, in werke lijkheid is het niets. De Scholen, We zegden reeds een woord over het onder wijs. In 1884 verweteu de klerikalen het libe raal goeveruement, dat bet duizenden verspil de om scholen te bouwen als paleizen. Sedert dien zijn de scholen vervallen, men zet nu sc .olen die aan schuren en stallen ge lijken, waar de lucht zoo slecht is als het on derwijs, de klassen zoo bekrompen als de poli tiek der klerikalen. Maar integendeel heeft men gevangenissen gebouwd lijk kasteelen, rasphuizen als kerken zoo groot en gendarmerien als paleizen. De kinderen van 't volk zitten in koten Dieven en moordenaars in praohthuizen De klerikalen verbieden het werk vau de kindereu onder de 14 jaar, maar vergeten er bij te voegen de plaats dier kindereu is iu de school. Duizenden kinderen loopen in Belgie zoo op straat en genieten geen bot minste ouderwijs De Corodsdienst. De klerikalen schermen voortdurend met de woorden God en godsdienst. We weten maar al te wel, wat de go lsdienst der klerikalen betaekent, ze rueetien niets van al wat zj aan de menschen vertellen. Ze liegen en lasteren, ze bedriegen en vervol gen al wat ze zijn werden 2e door bedrog en vervalscbing en dat alles onder den dekmantel van den godsdienst. Vele klerikaleu zetten nooit den voet in de kerk. De kerken worden beter onderhouden in de groote liberale steden dan ia de klerikale ge meenten. Depriesters verlangen allen naai eene plaats in de groote liberale steden, waar ze liever verblijven dan in de klerikale dorpen, omdat er iu de groote steden meer te winnen is. De plaats van de priester is niet in de poli tiek, de politieke priester zaait baat en twist zijne plaats is in de kerken niet verder. Hij verlaagt deu godsdienst en miskent zijne zen ding als hij politiek maakt en moet dan niet verwonderd zijn, indien hij als politiek man» wordt bestreden. De liberalen willen den godsdienst buiten» de politiek. De doode Hand, Vroeger waren er in ons land veel min kloos ters als nu In 1846 bad Belgie 779 kloosters met 12000 kloosterlingen', en een fortuin van 100 millioen franken. Dat getal is geworden als volgt iu 19043,100 kloosters. met 45,000 kloosterlingen» eD een fortuin van 3000 millioen franken. Al wie in een klooster treedt doet belofte- van armoede en we zien de kloosters gelijken aau kasteelen, de kloosterlingen vergaderen» rijkdommen, koopen eigendommen., doen» d® concurrencie aan nij veraars en kooplieden,- in) de kloosters maakt men handschoenen, kanten) corsets, men wascht en strijkt, men naait en» lapt en meer en meer wordt er misbruik ge maakt van de opeenstapeling van rijkdommen» onder den dekmantel der vrijwillige armoede. Waar een klooster komt, kan weldra d® boer geen welgelegen plekje grond meer krij,- gen, de beste brokken worden door het kloos ter bijgelegd. Meer dan eens-hebben vrome Kerkvaders te gen de misbruiken der doode hand ia streng® bewoordingen geschreven. De bisschop van Doornijk het gevaar besef fende, heeft maatregelen genomen om de uit breiding der kloosterorden te beletten, "Voor- de onderwijzers. Wat hebben de klerikalen gedaan voor d® onderwijzers. Zij die aan de wet en hunnen eed getrouw waren gebleven werden in 1884 onmenscbelijk behandeld. Woeste zegde Dat ze er vaxx on der trekken. Het onderwijs viel in minachting en meteen» het ambt van ouderwijzer. Reeds in 1894 pro testeerde het syndicaat der Ouderwijzers van» het arrondissement Aalst, op voorstel van eem aangenomen onderwijzer tegen de onbezonnen wijze waarop de klerikalen certificaten va® bekwaamheid en diploma's aan geheel onha- kwamen te grabbelen werpen. Verbetering is er voor de onderwijzers niet. Een gendarm wordt beter betaald dau zij.. D® klerikalen waaronder de vertegenwoordigec® vau ons arrondissement verwierpen het voor stel Maeuhout. Dat zal ben niet beletten de stemmen dhir onderwijzers af te bedelen. Voor de Werklieden. We zegden 't reeds voor de werklieden stem den de klerikalu f.15 »Jewetten 't Pensioen der 9 centen daags is het schit terendste bewiis, dat ze hebben kunnen geven van hunne liefde voor den werkman De werkman betaalt zijn deel in do lasten» is verpliabt in 't leger te dienen, is de groot® voortbrenger van allen rijkdom., maar het kle rikaal gouvernement miuacht en verfo-it hem voor de klerikaleu is de braafste werkman maar het derde waard van den rijke want da werkmau heeft maar eene stem en de rijk® heeft er drie en vier. De klerikalen verfoeien den werkman want zo beletten bem zijn recht als burger met zijn een stemmekeu uitte oefenen, door de kiezin gen vast te stollen als vele onzer werklieden naar Frankrijk ziju vertrokken om er een loon te winnen, dat zij in hun eigen land nooit kunnen bereiken. Toch zullen de klerikalen de werklieden bidden en smeeken toch voor hen te willen kiezen en zullen huu gouden bergdn beloven» Klein© bedienden Iu Vlaanderen winnen de kleiue bedienden en werklieden van de spoorwegeu min dan in de Walen, al werken z 1 even goed en mitsui langer. Ze zijn te goed, ze kiezen immers toch voor de klerikalen. In de ministeries zitten dozijnen bateelraU ten te veel, die duizenden uit de kas knagen terwijl er anderzijds premieu wordeu verleend om 't personeel te vermindexen aan spoorweg, statie en post. De doeauiers eD accijnsbedienden zijn het slechtste betaald. Hunne taak ia moeilijk en zeer dikwijls onaangenaam, ja, terugstootend.

De Dendergalm | 1904 | | pagina 1