ONZE KANDIDATEN Nummer 14 LIBERAAL WEEKBLAD VOOR voor de Wetgevende Kiezing van 29 Mei 1904. Voor wie zoudt gij anders kiezen Willemsfonds. Voor Taal en Vrijheid. Liberale Associatie. De Pensioenkas. De slechtste partij. GEERAARD. Abonnementsprijs 4 fr. voor de stad 4 fr. 60 voor den buiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. Nee spe nee metu HET ARRONDISSEMENT AALST per drukregel Gewone, 15 centiemen Prijs der Annoncen Reklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijde1 frank Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. AALST 2 APRIL. TITELVOERENDE KANDIDATEN. MM. RENS Jules, Plaatsvervangend Vrederechter, Nijveraar te Geeraardsbergen. VAN DER SCHUEREN Odilon Gemeente-raadslid, Oud-Rechter bij de Koophandelsrecht- baük, Brouwer te Aalst. DE DEYN Edmond, Burgemeester te Ninove. VAN HEDDEGEM, Oud Ondernemer Gemeenteraadslid te Sottegem, VERBRUGGHEN, St. Lievens-Hautem. SUPPLÉANTEN. MM. VAN DER SCHUEREN Odilon, Aalst. VAN CLEEMPUTTE Paul, Burgemeester te Overboelaere. LEVEAU Gustaaf, Werktuigkundige, Voorzitter vau den Liberalen Werkmanskring, Gemeenteraadslid te Aalst. CEUTERICK, Kandidaat-Notaris te Sottegem. Onze kandidaten zijn mannen die als nijveraars, als werkers, als voorstaan ders van landbouw en handel en als bur gers ieders achting en vertrouwen ver dienen. Onze kandidaten zijn volksmannen die allen het arrondissement Aalst bewonen en op de hoogte zijn van al de kwestien welke dat arrondissement betreffen. Onze kandidaten zijn te midden van het volk gebleven, kennen zijne behoeften, hebben ondervinding van landbouw en veekweek, van nijverheid- en arbeidsza ken. Onze kandidaten zijn mannen van be- teekenis door hunnen stand en door hun verleden. Onze kandidaten zijn mannen van za ken, die meer houden van werken dan van woorden. Ge zult den 29 Mei niet stemmen Voor vreemdelingen, die noch uwe taal noch uwe behoeften kennen. Ge zult niet stemmen voor de lijst der advokaten-veelbelovers. Ge zult niet stemmen voor de lijst der bluffers politiekers nietsverrichters. Ge zult niet stemmen voor nulliteiten en onbekenden. Gre zult stemmen voor Onze Kandidaten. De boekerij van het Willemsfonds, «t Graaf van Egmont Groote Markt, ingang langs de Leopoldstraat, waar iedereen kosteloos schooue boeken kan ter lezing bekomen is alle Zondagen open van 10 tot 11 uren voormiddag. Wo vernemen dat het tooneelgenootschap Voor Taal en Vrijheid, zinnens is deel te ne men aan den groeten Tooneelwedstrijd van Brussel. Het is een uitmuntend denkbeeld. We hopen dat het voornemen zekerheid zal worden en on ze tooneelmannen niet vruchteloos zullen ar beiden, Het komiteit dor Liberale Associatie van het kanton Aalst, zal vergaderen heden Zater dag 2 April, in den Graaf vau Egmont ten 8 uren 's avonds. De Maatschappij Eerbied en Recht voor Allen is wettelijk erkend. De stortingsdag, voor de leden aangesloten bij de pensioenkas is vastgesteld op Zondag 17 April (derden zondag van April) van 3 1/2 tot 4 1/2 uren namiddag in Den Graaf van Egmont Groote Markt, bij Edward Van Branteghem, eereiid der Maatschappij. Nieuwe leden mogen zich nog altijd laten inschrijven. Het is bewezendat de liberale partij de slechtste is van alle. We zijn slecht voor de socialisten omdat we 't kollektivism, niet als dog ma willen aannemen en bet algemeen knechtschap dat er uit voortspruiten zou als eene ramp voor de menschheid beschouwen. We zijn slecht voor de demokraten omdat we al den bluf waarmee ze het volk aan 't lijntje hielden, niet bewon deren en liever goede werken zien, dan schoone woorden hooren. We zijn slecht voor de klerikalen omdat we den godsdienst buiten de politiek willen houden, omdat we zeg gen de plaats van den priester is niet in de politiek, omdat we willen dat de burgemeester baas zij op 't gemeente huis, de onderwijzer in zijne school, de pastoor in zijne kerk. Daarom zijn ws slecht, daarom is de liberale partij de slechtste van alle. De liberale partij is de slechtste par tij zeggen de demokraten en ze zwijgen van mannen als Bruggman, Waroqué, Solvay, de Kerckhove, De Naeyer, Ver- brugghen, en honderden andere libera len, die hunne fortuin ten dienste stel len en nog stellen van wetenschap, voor uitgang en menscheuliefde, ze spreken niet van de scholen, van de weldadige gestichten enz. aan de liberalen te dan ken, ze klappen, klappen en hebben en kel op hunne onderneming te wijzen van Denderhoutem en Kerckxkenom te toonen hoe goed hunne partij is. De liberale partij is de slechtste par tij zeggen de socialisten, want er zijn daar rijke menschen bij, kapitalisten, dat zijn uitbuiters en dieven en intus- schentijd kiezen ze niets dan kapitalis ten als Yan Langendonck, Cambier, De Vos, Van der Velde, Terwagne enz. al len schatrijke mannen, die zeggen luis tert naar onze woorden, maar ziet naar onze daden niet, ze stichten coöperatie ven waar met de centen der sukkelaars alle slag van kreaturen schoon weer spelen en van de politiek leven, ze kunnen slechts op kapitalisten en be loften wijzen om te toonen hoe goed huune partij is. De liberale partij is de slechtste van alle brullen de katholieken want ze wil den godsdienst verdrukken. Maar de klerikalen bedriegen in de kiezingen, ze vervalseden de lijsten, ze vervolgen de menschen die vrij willen zijn, ze broodrooven, ze beschermen de booswich~ tenen velen onder hen zetten nooit een voet in de kerk. De katholieken kunnen slechts wijzen op hun bedrog, op hunne kiesschurkerijen, op hunne uitkoope- rijen en op hunne valsche beloften om te toonen hoe goed hunne partij is. Daarom moest de liberale partij dood en de demokraten luidden in Klokke Roeland, de arme geborsten Klokke met doffe toonen Bip, bop bap, op de uit vaart der liberale partij en hielden feest in 't vooruitzicht van het ertdeel dat de demokratenpartij zou to beurt vallen. Daarom werd de liberale partij ook dood gezeid door de socialisten, de libe rale partij was van ouderdom gestorven, zegden ze en 't was ook best dat ze weg was en ze zongen de Marseillaise en de Carmagnole ten toeken van verlossing en vrede Aux armes citoyens Daarom werd de liberale partij be graven door de klerikalen, de wijwater- kwispel werd er eens overgeslagen en 't weerklonk in alle dalen en kralen R. I. P. Rip in 't putteken. Nu zouden ze eens voor goed meester worden vau 't land, de wetten schotelen naar hun goesting. De weerspannigen zou men een ring aan den neus doen gelijk men er gestemd heeft voor de koeien. In Mei is 't nu kiezing. Welnu de liberale partij is dood en toch komen de drie partijen die slechte doode liberale partij om hulp en bij stand smeeken. Gelijk Het Verbond van Geeraards- bergen het zegt, alle drie deden, in 't openbaar voetstappen om met de liberale partij overeen te komen. Hunne bladen IClokke RoelandVooruit en de katholieke Gazet Geeraard van Geeraardsbergen hebben voorstellen ge daan om van de slechtste partij, die er bestaat ondersteuning te bekomen en MET haar den strijd aan te vangen. (We geven in een ander artikel eeni- ge uittreksels uit de Geeraardweke lijks verspreid om de kandidatuur van deu katholieken heer Pieraert te doen lukken. De liberale partij is dus niet slecht vermits de drie andere partijen naar beur gezelschap zeer verlangen. De liberale partij is niet dood Zij herleeft in geheel Belgie, ze wordt al sterker om sterker en in Mei aanstaan de zullen hare tegenstrevers oudervin den, dat de liberale partij in 't geel niet van zin is de pijp aan Merten te geven, dat ze integendeel immer met meer kracht de vijanden van vooruitgang en van vrede zal bekampen Geeraardsbergen had reeds een katholiek blad. Maar nu M. Pieraert bij toeval ia de Kamers is geraakt, klampt bij zich aaa zijn zetel vast, gelijk een drenkeling aaa 't gras, hij wil er per forte inblijven. Dat ia ta begrijpen. Welnu 't schijnt dat het klerikaal papierkeo van Geertsbergen wat te flauwkens was voor M. Pieraert en daarom verscheen een tweede klerikaal blaadje Geeraard met het uitsluit»» lijk doel M. Pieraert in den zetel te beffen. In het elfde nummer van dat nieuw blaadje lezen we dingetjes, die ons waarlijk deugd doen en waarvan we eenige brokjes aan onze lezers willen mede deelen Het kan zijn dat onze stad (Geeraardaber» gen) twee Volksvertegenwoordigers levert. Dit zou 1* eene eer zijn voor ons, 2* eene macht uitmaken in de vertegenwoordiging van bet arrondissement, 3° de bron zijn van talrijke stoffelijke voordeelen. Is daar kans voor Ons nederig oordeel is Ja... als de ea» ne de andere zou helpen. De strijd is half beshat de drie eerste x gekozenen zijn katholieken, er bestaat halva x zekerheid dat dokter Pieraert den vierde m x zetel zal behouden enz. x Nemen we stemmen af van de liberalen, x zij vau ons, wij doen aan niemand voordeel x dan aan De Backer, die van onze twisten x gebruik zal maken om er zooals verletten x keer door te slibberen. x Wilden de werkers van bet kanton etkan» x der stilzwijgend verstaan... ten voordeel» x van ons en de liberalen. Daar kunnen liberaleu en katholieken nul x bij vinden. Zoo spreekt do gazet van M. Pieraert, ka» tholieke volksvertegenwoordiger. Wel... Sernapitjes 1! dat zijn kloppen I Jaar in, jaar uit, worden de liberalen mtge» maakt voor sleohterikken, geuzen, ketters ea nu komt een katholieke representant verkon digen Indien er een liberale representant gekozen is zal bet eene eer zijn voor ons en 't zal een macht uitmaken en 't zal eene broa zijn van talrijke stoffelijke voordeelen. Dat is het klaarste bewijs, dat onze kandi daten mannen zijn die eer verdienen, mannen die machtig zoudeD zijn, mannen die de stoffe lijke belangeu van hun arrondissement zouden verdedigen. M. Pieraert heeft gel jjk f De wa arde onzer kandidaten ïsgrooterdan die der klerikalen advokatenlijat en 't zal eene eer zijn voor on» arrondissement door hen vertegenwoordigd te zijn. Juist daarom zullea de liberalen van Geerts bergen zoowel als die van de andere Kantons M. Pieraert wandelen zenden en voor de libe ralen stemmen. We zijn overtuigd dat M. Pieraert in de klem zit, hij bekent zelt dat er voor hem maar halve kans bestaat herkozen te worden,..,, welnu de liberalen zullen die halve kans vep- brijzeleu, M. Pieraert zal niet herkozen worden en de hevigste strijd zal gestreden worden tns- schen den tweeden kandidaat der liheraleu en M. De Backer, Onze vrienden van Geertsbergen sohrijven S x Nooit kan er van de verstandhouding spraak x zijn, een monsterverbond van liberalen en x klerikalen enkel om M. Pieraert te redden, x dat ware afstand doen van alle politieks x eerlijkheid, We juichen onze vrienden van Geeraards bergen toe, We hebben overigens ook geen qq. gent)lik getwijfeld aan 't onthaal dat de kleri kale voorstellen van hunnentwege te beurt zouden vallen, De kans is te sohoon, de wind blaast ts voordeelig in onze zeilen om ons door ikzuchti ge en baatzuchtige weuken van den goeden weg te laten helpen. M. Pieraert heeft de libe ralen voor al te naïef gehouden, Er was maar een kans M. Pieraert om u op de kussens te houden, dat was de derde plaats te eischen op de klerikale lijst, maargezijt op 't achterplan gezet voor drie advokaten, Ts beter voor ons 1 WTr fc

De Dendergalm | 1904 | | pagina 1