ONZE KANDIDATEN Zondag 0 April 1904. 19de Jaar. Nummer 15 LIBERAAL WEEKBLAD VOOR voor de Wetgevende Kiezing van 29 iMci 1904. De Liberale Kandidaten. MEETINGEN. De Pensioenkas. Willemsfonds. Liberale Werkmanskring De klerikale kandidaten. Aandoenlijk Akkoord. 1900— 1902 1904 m 1 in Abonnementsprijs '^uten j voorop betaalbaar Meu abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor da stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. h HET ARRONDISSEMENT AALST J Gewone, 15 centiemen Pms der Annoncen per drukre&efl Reklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijde1 frank Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wocdtt Handschriften worden niet terug gezonden». Nee spe nee metu. AALST 9 APRIL. TITELVOERENDE KANDIDATEN. MM RENS Jules, Plaatsvervangend Vrederechter, Nij veraar te Geeraardsbergen. VAN DER SCHUEREN Odilon Gemeente-raadslid, Oud-Rechter bij de Koophaudelsrecht- bank, Brouwer te Aalst. DE DEYN Edmond, Burgemeester te Ninove. VAN HEDDEGEM, Oud Ondernemer Gemeenteraadslid te Sottegem. VERBRUGGHEN Sylvain, St. Lievens-Hautem. SUPPLEANTEN. LEVEAU Gustaaf, Werktuigkundige, Voorzitter van den Liberalen Werkmanskring, Gemeenteraadslid te Aalst. CEUTERICK, Kandidaat-Notaris te Sottegem. Den 29 Mei eerstkomende zullen de kiezers van een gedeelte des lands ter stembus geroepen worden om hunne ver tegenwoordigers te kiezen voorde Wet gevende Kamers. Het is den plicht van alle goede burgers mannen te kiezen onafhankelijk door stand en karakter, bekwaam door studie en ondervinding, ervaren door geleerd heid en praktijk, in alle vakken onzer bedrijvigheid. Het is nog den plicht van allen die stem recht hebben te kiezen voor mannen, die de belangen der bevolking ter harte zul len nemen, gelijk het mannen van eer betaamt. Gij, kiezers van het arrondissement Aalst zult te kiezen hebben tusschen 1° Eene lijst van advokaten de kle- rikalen verwaarloozen den arbeid, den landbouw, den handel en nijverheid. Niets dan advokaten willen ze gekozen hebben. 2" Eene lijst van M. De Backer, door zijn eigen parochianen in de laatste ge- meentekiezing afgestemd en die niets praktisch tot stand heeft weten te bren gen ten voordeele van het volk. 3° Eene lijst van ongekende al-belo- vers, die door 't onzinnig collectivism, den hemel op aarde zullen geven, in het jaar een als de uilen preêken. 4° Eene lijst van mannen behoorende tot den handel, de nijverheid, den land bouw, de magistratuur, behoorende tot het volk mannen van eermannen van 't arrondissement Aalst, die vastberaden streven naar ieders welvaart. Voor zulke lijst zult gij stemmen, gij allen, die genoeg bebt van al die advoka- terij en niets begeert dan orde en voor uitgang STEMT VOOR DE LIBERALEN I! Heden ZONDAG 10 APRIL, zullen ver scheidene liberale meetingeu plaats hebben in bet kanton Aalst. De Maatschappij Eerbied en Recht voor Alleu is wettelijk erkend. De stortingsdag, voor de leden aangesloten bij de pensioenkas is vastgesteld op Zondag 17 April (derden zondag van April) van 3 1/2 tot 4 1/2 uren namiddag in Den Graaf van Egmont Gioote Markt, bij Eilward Vau Brauteghem, eereiid der Maatschappij Nieuwe ledeu mogeu zich nog altijd laten inschrijve n. De boekerij van het Willemsfonds, k Graaf van Egmont Groote Markt, ingang langs de Leopoldstraat, waar iedereen kosteloos schoone boeken kan ter lezing bekomen is alle Zondagen open vau 10 tot 11 uren voormiddag. De eerstkomende Algemeene Vergadering zal plaats heboen in het lokaal, ZONDAG 24 APRIL ten 2 1 /2 uren namiddag. M. Woeste, advokaat, kent geen Viaamsch kent het arrondissement niet waar hij gekozen wordt door een katholiek staatsman geuoatnd de nood lottige man van Belgie. Kenspreuk Blijft getrouw aan 't ge loof uwer vaderen en der saucissen. M. Bethune, advokaat, boemmelt nu en dan iu gebroken Viaamsch eene re devoering af, schepen van fiaancen der stad Aalst, waar tengevolge vau zor geloosheid, de stadsontvanger de ge meentekas plunderde. Berucht door de kieskuoeierijeu van Aalst. Kenspreuk Hoe zal ik mijn doel be reiden, watterrat M. Be Sadeleer, advokaat. Boezem vriend van den voorgaande, die hem bij gelegenheid ferm naar de lepels heeft gebeten. Heeft zijn arrondissement sinds lang verlaten en begrijpt nog altijd niet hoe het toeval hem zoover heeft ge bracht. Kenspreuk 't Geluk vliegt, die het grabbelen kan heeft hel. M. Pieraert, halve-kaDskandidaat en dokter. Voor twee jaar op de kussens gezet,om de katholieken van Geeraards- bergen kontent te stellen. Zal het re cept niet vinden om de reactie te gene zen en hem op de zetel te houden. Zijn halve kans is verkeken. Recept Hodie mihi, eras tibi heden ik, morgen gij... M. Rens. M.advokaat. Heden, zondag 10 april, wordt de vijfde klerikale kandi daat uitgeroepen, to Aalst, 't zal iu alle geval oen advokaat ziju Woe woe woe of kliugeliogeling kandidaat Zouderkaus. Kenspreuk Als twee honden vechten om een been... enz. Ziedaar de fameuze lijst. Non hutse pot van advokaten met een mislukte doktoorsaus. I9 advokaat, 2° advokaat, 3e advokaat enzWoeste, de zooge zegde machtige Woeste, heeft nooit iets bekomen voor ons arrondissement, Be- thune leest nu en dan in de Kamers een papierken af, dat men hem in de handen heeft gestopt. De Sadeleer, is te groot geworden, om nog in-te-zitten met het arrondissement Aalst, hij heeft den boer sinds te lang vergeten. Advokaten, Geen begrip van boerenbelangen, Geen kennis van werk en nijverheid, Geen ondervinding van handel. Zullen de kiezers van ons arrondisse ment nog langer van dien hutsepot willeu Zulleu de landbouwers blijven kiezen voor maunen die geeu gerst van haver kunnen onderscheiden, die geen verstand hebben van veekweek of van paarden, die nooit rechtstreeks met werklieden hebben omgegaan. Neen, geene weldenkende kiezers zullen nog stemmen voor de achteruit kruipers, der klerikale lijst al wie praktische mannen wenscht in plaats van veel-belovers zal den 29 Mei Stemmen voor de Liberalen. Er bestaat een aandoenlijk akkoord tusschen katholieken, demokraten en socialisten om te gen de liberalen te donderen en de liberale partij iu alle opzichten af te breken. Natuurlijk zwijgen ze als visscben over wat de liberale partij heeft gedaan en bezonderlijk wat ze beeft gedaan voor de arbeidende klas se telkens zij de regeeringin banden bad. De liberalen deden in 1848 een krediet stemmen van 800,000 frank daarna nog een ander van 1 millioen om werk te geven aan de ongelukkige werklieden van Vlaanderen. Zij deden betzelfde jaar de wet stemmen op de patenten, waarbij meer dan 60,000 werklie den ontlast werden. Zij stemden de eerste wet op de werklieden- cooperatieveu. Zij schaften in 1860 de zoo verfoeilijke oc trooien af. Zij stemden eene belasting op de winsten der uaamlooze vennootschappen. Zij riobtten in 1850 de Algemeene Spaar-en Lijfrentkas in. Zij stichten in 1865 de Spaarkas welke zoo groote uitbreiding nam. Zij deden in 1851 een krediet van meer dan 1 millioen stemmen om de arbeiders en boereu ter hulp te komen. Zij bevrijdden de kleine nalatenschappen van erfeni8recbt. Zij stelden voor de groote eifenissen met een groot recht te belasten, de klerikalen de den dat voorstel verwerpen. Zij stemden in 1861 de wet op de arbei derswoningen. Zij stemden in 1862 eene som van een half millioen om de werklieJen ter hulp te komen en vermeerderden met 20 ten honderd de loo- nen der kleine bedienden. Zij schaften in 1870 de belasting af op bet zout en op den viscb Zij deden in 1851 de wet stemmen op de onderlinge bijstanden Zij schaften het verplicht werkboekje af en richtten de werkersraden in 1859. Zij stemden bet pensioen voor aide werk lieden die bij 't leger gediend hadden (De kle - rikaleu schaften dat pensioen af) Zij richtten het gemeentefonds in dat eene) zoo rijke hulpbron is voor steden en gemeen.- ten. Zij sebaften art. 1781 af van het Burgerlijk wetboek (Volgens dat art. werd de baas altijd! opzijn woord geloofd, als hij een geschil hadt met een werkman) Zij richtten de werk-en nijverheidsraden ini op voorstel van Frêre-Orban. Be liberalen deden de eerste ijzeren wegem leggen. De Liberalen richtten het volksonderwijs; ia» en stichtten scholen in alle gemeenten. Be Liberalen deden de wet stem men og< da» buurtspoorwegen. In alles en altijd hebben de liberalen ge streefd naar het algemeen welzijn. Veel zous- den we nog kunnen aanhalen, dat door hem verricht werd, om de welvaart van Belgie te> bevorderen. We bepalen ons bij het aanhalen der bezon— derste weiten en hervormingen welke ons land; te danken heeft aan de liberale partij, we zul len het nog dikwijls herhalen en we verzoekeui onze vrienden zich dat alles goed te herinne ren als zij de liberale partij zal hooren aanb randen door klerikalen en andere achteroitj- kruipers.. Wat hebben de klerikalen daartegen ta> stellen Eenige kleine uitbreidingen van be staande wetten, het pensioen van 9 centen,, eene bedriegurskieswet en eene schrikkelijke» vermeerdering van lasten en schulden. Wat hebben de demokraten daar tegen te» stellen de mislukte ondernemingen van M. Doa Backer te Denderhoutem en Kerkxken tem voordeele der werklieden....en gepraat.. Wat hebben de socialisten daar tegen ta> stellen Eenige dozijnen maunen die van da» politiek leven, werkstakingen, wanorde,... en» 'taan roer blijven der klerikalen. Het verledene der liberale partij is oenen waarborg voor de toekomst. Stemt voor de Liberalen Wie kan den uitslag der kiezing vaai 29 Mei voorspellen.. Met juistheid kan dat niemand wijj hebbeu iu 1895 gezien in hoe weinig- tijds de openbare meening kan gewij,-- zigd worden en andere voorbeelden zijp, daar om te bewijzen, dat elke kiezing- eene verrassing kan zijn. In ons arrondissement zijn de vlotten de kiezers, dat wil zeggen zij die door.- de misslagen eener partij of door andere» omstandigheden, nu zoo dan anders kie-- zen betrekkelijk groot en 'tis het vlot-, tend element, dat over den uitslag bfe-. slissen moet Iu 1900 bekwamen De liberalen De socialisten 7451 stommen 3187 stemmen De katholieken De demokraten 33,339 stemmen 10,667 stemmen In 1902 bekwamen De liberalen De socialisten Dd katholieken 12,200 st. 5,967 st. 35,805 si.. In 1900 streden de liberalen in de n,a-. deeligste voorwaarden, er ontbrak een-- heid verstandhouding en gezamentlijka werking en er bestonden andere oorza-i ken van ontevredenheid en ontmoedi* ging- In 1902 streden de liberalen voor zetel met de hoeten Reus en Leveau als* effectief en suppleant. De tijd en de ge-= legenheid ontbrak om nuttige propa,-» panda te maken en toch bekwamen, onz$ vrienden 12,200 stemmen. In 1900 werd M. De Backer gekozen met 10667 stemmen, hij had zich bij onze vrienden beroemd meer liberaal ta zijn dan de liberale kandidaten en da omstandigheden die ons nadeelig Waren kwamen hem ten goede. DENBERGA MM. VAN DER SCHUEREN Odilon, Aalst. VAN CLEEMPUTTE Paul, Burgemeester te Overboelaere.

De Dendergalm | 1904 | | pagina 1