ONZE KANDIDATEN Nummer 16 LIBERAAL WEEKBLAD VOOR voor de Wetgevende Kiezinn van 29 Mei 1904. Willemsfonds. De Pensioenkas. Liberale Werkmanskring De Klerikale» zeggen.... De Liberale Kandidaten. Kiesbedelbrief. Abonnementsprijs 4 fr. voor de stad v voorop betaalbaar 4 fr. 50 voor den buiten r HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen „„„i Prijs der Annonoen j Reklamen 75 centiemen Per drukre9el Vonnissen op de derde bladzijde1 frank. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. Mep maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST 16 APRIL. TITELVOERENDE KANDIDATEN. MM. RENS Jules, Plaatsvervangend Vrederechter, Nijveraar te Geeraardsbergen. VAN DER SCHUEREN Odilon Gemeente-raadslid, Oud-Rechter bij de Koophaudelsrecht- bar>k, Brouwer te Aalst. DE DEYN Edmond, Burgemeester te Ninove. VAN HEDDEGEM, Oud-Ondernemer Gemeenteraadslid te Sottegem, VERBRUGGHEN Sylvain, St. Lieven8-Hautem. SUPPLÉANTEN. MM. VAN DER SCHUEREN Odilon, Aalst. VAN CLEEMPUTTE Paul, Burgemeester te Overboelaere. LEVEAU Gustaaf, Werktuigkundige, Voorzitter van den Liberalen Werkmanskring, Gemeenteraadslid te Aalst. CEUTERICK, Kandidaat-Notaris te Sottegem. De boekerij van het Willemsfonds, Graaf van Egmonl Groote Markt, ingang langs de Leopoldstraat, waar iedereen kosteloos schoone boeken kan ter lezing bekomen is alle Zondagen open van 10 tot 11 uren voormiddag. De Maatschappij Eerbied en Recht voor Allen is wettelijk erkend. De stortingsdag, voor de leden aangesloten bij de pensioenkas is vastgesteld op Zondag 17 April (derden zondag van April) van 3 1/2 tot 4 1/2 uren oamiddag in Den Graaf van Egmont Groote Markt, bij El ward Van Brauteghem, eerelid der Maatschappij. Nieuwe ledeu inogeu zich nog altijd lateu inschrijven. Al de deelnemers zijn verzocht hun trouw boekje of dat bu mer ouders mede te brengen, zulks is onontbeerlijk om de stukken welke nog moeten ingezonden worden te vol ledigen. De eerstkomende Algemeene Vergadering zal plaats hebnen in het lokaal, ZONDAG 24 APRIL ten 2 1/2 uren namiddag. De klerikalen zeggen, dat de libera len de vijanden zija van den godsdienst. Dat is gelogen de liberalen willen de volstrekte vrijheid van geweten, ze willen den godsdienst buiten de politiek. De grootste vijanden van den gods dienst zijn de klerikalen, die den gods dienst gebruikeD tot dekmantel hunner politieke misdaden en hunner schijn heiligheid. Van hen heeft de Heer gezegd Dat volk vereert me met de lippen, maar niet met het hart. De Demokraten zeggen... De christen demokraten zeggen, dat de liberalen versleten zijn. Dat is nogmaals gelogen de versle ten partij is de demokraten-partij in de Kamers nog vertegenwoordigd door een man en half. De stichters dier partij, zijn mannen die zich beroemen liberaal te zijn, maar 't zijn schamele liberalen,die het woord je christen als lapnaam hebben aange nomen om gekozen te geraken. Ze we ten zeiven niet wat ze willen. De demokraten zijn als een vlaag op gekomen en zullen evpn snel ooi? weer yefdwijnen, De Socialisten zeggen... De socialisten zeggen, dat de libera len... geldzakken zijn... De grootste geldzak-partij, is de so cialisten-partij, 't Is al voor't geld dat die mannen politiek maken... coöpera tieven om buune kreaturen te plaatsen ondernemingen om hunne kopstuk ken een onbezorgd leventje te verschaf fen... komt maar zien naar Aalst De grootste geldzakken staan aan 't hoofd der roode partij Van Langen- doDck, Meysrrans, Furnómout. Van der Velde, De Vos, Picard enz. enz. allen schatrijke mannen... die bun pollivien vageD aan 't kollektisvism in praktijk. KIEZERS, Luistert niet naar al dat ellendig ge praat en gezeever. De liberale partij is de eeuige, die bekwaam is het land terug te brengen op den weg van zedelijkeu en stoffelij- keu vooruitgang, in verhouding met den vooruitgang der andere beschaafde landen der wereld. De liberele kandidaten, doen geene valsche beloften, geene leugenachtige verklaringen of schermen met geene ijdele, onmogelijke ontwerpen. De libpralen willen een goed onderwijs voor de kinderen, een betamelijk loon voor den arbeider, eene goede verzor ging voor de ongelukkigen, een redelijk pensioen voor de ouderlingen. De liberalen willen een einde stellen aan al de misbruiken, die nog talrijk heerschen, zoowel de misbruiken van bet kapitalism, als de misbruiken welke op ander gebied bestaan. De liberalen willen de vrijheid van eenieder in zoover de beoefening dier vrijheid de belangen of het welzijn van anderen niet krenkt. De liberalen misleiden u niet gelijk de klerikalen met zwans- en parade wet ten, zo bluffen niet gelijk de demo kraten, die niets tot stand hebben ge bracht ze beloven u geene onmogelijke dingen gelijk de socialisten, met hun dom collectivism. Neen, de liberalen betrachten alle practische hervormingen welke nuttig kunnen zijn voor werkman, burger en landbouwer. Al die hervormingen verwezenlijken door klare duidelijke wetten, ziedaar welke de taak zal zijn der liberale partij, wanneer ze terug de teugels vuu het bewind in handen zal nemen, Daarom zullen alle kiezers, die den toestand rijpelijk zullen overwegen, die het klerikale juk van dwang en geweld moede zijn zullen in Mei eerstkomende Stemmen voor de Liberalen. Siemt niet voor de kierikaie Advokaten- tenlijst. Stemt niet voor de bluf-kandidaten van De Backer. Stemt niet voor de lijst der roode al belovers. STEMT VOOR DE LIBERALEN Hunne kandidaten zijn mannen die door hunne nijverheid, door hunne geleerdheid, door hunnen stand, door hunnen arbeid uw aller vertrouwen verdienen. Er zitten reeds te veel zeeveraars, stoeffers en nulliteiten in de Kamers. Stemt voor de Liberalen. Niets weten de klerikalen te zeggen tegen onze kandidaten. Halt 'k ben abuus 1 Ze zeggen dat M. Rens advokaat is, dat hij zelfs nog onlangs gepleteu heeft in de Koophan delsrechtbank van Aalst. Zeker Mijnheer Jules Rens is nijve raar en heeft ook zijn examen gedaan als advokaat. Maar dat M. Rens advo kaat is, belet geenszins dat hij ook nij veraar is, het bewijst enkelijk dat hij als praktisch man meer waard is dan de advokaten der klerikale lijst die advo- katen zijn en niets anders dan advoka ten. Tat M. Rens gepleten heeft voorde koophandelsrechtbank bewijst dat hij niet alleen een man is van zaken, maar dat hij ook als spreker die zaken met talent verdedigen kan. M. Rens Jules onze eerste kandidaat is nijveraar in de eerste plaats, bij is ook rechtsgeleerde en dat vermeerdert nog zijne verdiensten. Wat kunnen de klerikalen daarop afdingen. De klerikale kandidaten zijn advoka- teu 6D niets anders, waaruit volgt dat ze gewoonlijk prateu over dingen vau welke ze proef-ondervindelijk niets kennen. Ouze tweede kandidaat M. Odilon Yan der Schueren, brouwer te Aalst, was rechter aan de koophandelsrecht bank van Aalst, zullen de klerikalen hem zulke tot een grief maken Het blad der Aalstersche klerikalen heeft het hem reeds als eene misdaad aangerekend, dat hij brouwer is, waar gaan ze 't halen 1 M. Yan der Schueren, behoort tot eene familie die overal naam en faam heeft verworven op landbouwgebied, wie van een Vau der Schueren spreekt, spreekt over vak mannen in zake van veeteelt, paarden- kweek en al wat den landbouw betreft. M. Odilon Van der Schueren houdt zich sedert jaren bezig met fruitteelt en landbouw, hij is lid der Commissie tot verbetering der Hopteelt en niemand zal hem in dat opzicht zijne bevoegd heid betwisten, die voorzeker meer waard is dan die van de kandidaten der advokatenlijst. Ook de andere liberalen worden niet gespaard, M. Edm. De Deyn, burge meester van Ninove wiens heele leven gewijd was aan 't welzijn zijner mede burgers, die tijdens de hevige choleia ziekte met zijn vriend M. Van Impe hulp bracht aan de ongelukkige door de ziekte aangetast en die de lijken uit de huizen der rampzaligen haalde om ze eene ordentelijke begrafenis te be zorgen, toen er niemand meer gevonden werd, moedig genoeg om dien laatsten plicht jegens de dooden te vervullen. M. Sylvaia Verbrugghen die eene fa milie vertegenwoordigt geacht en ge- eerd door heel het land, M. Leveau d& zoo populaire Voorzitter an den Libe ralen Werkmanskring van Aalst, MM. Van Heddegem, Van Cleemputte en Ceu- terick allen worden door de klerikale papieren aangerand. Maar niets weten ze te beknibbelen, van hun openbaar, noch van hun huise lijk leven, want de jakhalzen der druk pers, die iu dienst zijn der klerikale partij ontzien niets en zouden niet na laten onze kandidaten door den modder te sleuren indien ze daartoe eenige kana zagen, zonder gevaar bij de tong te worden gepakt, gelijk het Denderbode. is gebeurd die voor 't gerecht zal ver schijnen voor zijne schandelijke aanval len tegen M. De Blieck., Daarom slaan ze bovenarms op hun nen godsdiensttrommel, dat is nog het; eenige dat ze tegen de liberalen gebrui ken kunnen. De liberalen zijn de vijanden van dea godsdienst. Zou men niet zeggen I Dat M. Rens, alle dagen een priester op eet, dat M. Van der Schueren alia weken eene kerk afbreekt enz. In de liberale steden staan de schoon ste kerken en woruen deze best onder- houden. In de liberale steden zijn de priesters* veel liover dan op de kleine klerikale» parochiekenB. De klerikalen van Aalst maakten ee ne pop in pastoor verkleed die ze ver brandden. De klerikale Denderbode kondigde eem liedjen af op de priesters. In een katholiek lokaal te Aalst werdl een priester op een transparent getee- keud onder do gedaante van een beest. Eene katholieke tooneelmaatschappijj van Aalst vertoonde een kluchtspel waarin de priester bespot en beschimpt; werd. En 't zijn dezelfde klerikalen die da liberalen verwijten dat ze tegen dea godsdienst en de priesters zijn, omdat, de liberalen zeggen de priesters welka zich werpen in den politieken strijd vergeten hunne zending in hun ambt. Stemt allen voor de liberalen tl Menheer den Dendergahn Alle kieeren as de kiezink noaderd krijg ek nen kiesbedelbrief vau de kattelieke en da lees ek toeu sovends oau men vra veur. Toe, Kobeke, zei men Trien, gisteren ovend, dor es dor azoo en pampier gebrooht, leest da ne kieer, 't es masschien om ons te loate we ten dad ons pacht en derde vermendert es. Jo, afsloan Triene, zei 'k azoo, opsloan ja, da zou 't ieer zijn. 'k Pakte mijnen verrekijker, 'k zette mij op mijn zeven gemakken en 'k giuk on 't lezen terwijl Trien ne lap zette op de valdeerbroek, van ons klein Jefken. Wad est Kobeke vroeg Triene,

De Dendergalm | 1904 | | pagina 1