ONZE KANDIDATEN Nummer 17 Zondag 24 April 19Ö4. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR voor de Welgevende Kiezing van 29 Mei 1904. Liberale Werkmanskring Willemsfonds. Openbare Zitting van den gemeenteraad. Een Prachtstuk» De Pensioenkas. Aan onze Vrienden. Wat ze beteckenen Ledriegt-den-Boer, Onze Kandidaten. Abonnementsprijs1voor de stad vooroD betaalhaar H 1 4 fr. 60 voor den binten *ooroP OetaalDaar Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. i HET ARRONDISSEMENT AALST o Gewone, 15 centiemen j i ac\ Prijs der Annoncen(per drukregel Reklamen 76 centiemen Vonnissen op de derde bladzijdefranke Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden tfott'di Handschriften worden niet terug gezonden.- Nee spe nee metu. AALST 23 APRIL. MM. MM. TITELVOERENDE KANDIDATEN. RENS Jules, Plaatsvervangend Vrederechter, Nijveraar te Goeraardsbergen. VAN DER SCHUEREN Odilon Gemeente-raadslid, Oud-Rechter bij de Koophandelsrecht- bank, Brouwer te Aalst. DE DEYN Edmond, Burgemeester te Ninove. VAN HEDDEGEM, Oud-Ondernemer Gemeenteraadslid te Sottegem. VERBRUGGHEN Sylvain, St. Lievens-Hautem. SUPPLÉANTEN. VAN DER SCHUEREN Odilon, Aalst. VAN CLEEMPUTTE Paul, Burgemeester te Overboelaere. LEVEAU Gustaaf, Werktuigkundige, Voorzitter van den Liberalen Werkmanskring, Gemeenteraadslid te Aalst. CEUTERICK, Kandidaat-Notaris te Sottegem. Algemeene Verplichte Vergadering morgen ZONDAG 24 APRIL, ten 3 uren namiddag, in het lokaal Concordia. De liberale Kandidaten zullen de zitting bijwonen. Concert ten lokale De Graai van Egmont n Groote Markt, morgen ZON DAG 24 APRIL, ten 5 uren namiddag en politieke Voordracht door M. Ver- couillie, leeraar aan de Hoogeschool van Gent. Ingang vrij en kosteloos voor iedereen. De boekerij van het Willemsfonds, Graaf van Egmont Groote Markt, ingang langs de Leopoldstraat, waar iedereen kosteloos schoone boeken kan ter lezing bekomen is alle Zondagen open van 10 tot 11 uren voormiddag. MAANDAG 25 APRIL ten 5 uren na middag openbare zitting van den ge meenteraad. Orde van den dag 1. Mededeelingen, gemeentereken- Schap, driemaandelijkse!) overzicht. 2. Burgerwacht, rekening 1903 Begrootin'g 1905. 3. Gemeentegoederen verkoop van grond. 4. Godshuizen, verkóop van grond-. 5. Bureel van Weldadigheid, incijus- geving vau grond aan M. Van Muylem. 6. Kerk van St. Martinus. Aanvaar ding van het legaat Raemdonck. 7. Kerk van St. Jozef. Machtiging tot het plaatsen van biechtstoelen. 8. Reinigheidsdienst. Aanbesteding Van een beirput. Geheime zitting Benoeming eener onderwijzeres en vaststelling der vergel ding voor de tijdelijke onderwijzeres. In den Graaf van Egmont is eene sóhilderij ten toongesteld van onzen stadgenoot Alb. MEGANCK een waar prachtstuk en kunststuk tevens dat de kenners voorzeker bewonderen zullen. Die schilderij is af te loten, een lot kost een frank. De trekking zal plaats hebben zoodra eentwee honderdtal kaarten zullen geplaatst zijn. Wie naar deze prachtige schilderij gaat zien zal voorzeker een nummer koopen. De eerstkomende storting zal plaats hebben bij M. Van Styvendael Philemon, Lauge Zout- straat, den derden zondag vau Mei, dus 15 Mei van 3 1/2 tot 4 1/2 uren namiddag. Liberale vrienden, we staan er voor en we zullen, we moeten er door 1 Het lot van bet ministerie, het jlot der kleri kale regeering kan afhangen van eene enkele stem en T zou eene schande wezen, dat ons arrondissement die stem niet geven zou. Onverschilligheid is thans eene misdaad, het komt er op aan den triomf der liberale partij te bewerken, de vooruitgang en ver spreiding der liberale gedachten te verzekeren bet uur der verlossing te doen slaan. Het geldt hier niet enkel te strijden voor een zetel, er valt te beslissen over het lot van ons land, over de toekomst vaa ons volk. Al wie aauspraak maken durft op deu naam van liberaal, moet zijnen plicht vervullen uit overtuiging, belangloos en met ijver. Werke loosheid is in die omstandigheden door niets te verscheonen, door niets te verontschuldigen. Liberale vrienden, lang strijden we, zouder hoop, zonder vooruitzicht, zonder uitslag, en nu er middel is eene bres te slaan iu de kleri kale vesting, nu er door de eendracht zeker heid is onze afgevaardigden in de Kamer te zien plaats nemen nu de grondvesten onzer partij eens voor good gelegd zijn in ons arron dissementzouden er liberale vrienden zijn die de armen zouden kruisen en werkeloos blij ven J Neen, hooit zouden wij dit kunnen aannemen en't schijnt ons in zulke plechtige oogenblik- ken oamogelijk dat er zulke liberalen zouden kunnen worden aangetroffen de strijd voor de princiepen van vrijheid en rechtvaardig heid, de strijd voor het liberalismus moet ge voerd worden ondanks alles. Werkeloos blijven ware meer dan eene mis- daad, ten ware eene misdaad tegen de partij eene misdaad tegen gansch het land. Wie zal de verantwoordelijkheid daarvan op zich willen nemen, wie zou de schuld willen zijn, dat den 29 Mei onze triomf minder zou wezen dan hetgeen hij wezen moet. Op dan Nog vijf weken scheiden ons van de kiezing. De tijd is kort, ja, maar voldoende toch om met de medewerking van allen aan de bevolking van ons arrondissement te doen be seffen hoe noodlottig de klerikale regeering voor ons land is geweest, hoe noodzakelijk het is, dat de liberalen het bewind terug in handen nemen, om Belgie van den ondergang te red den Liberale vrienden, ziet daar dea toestand. Ten strijde 1 ten strijde Dat elk zijn plicht doe En de zege is aan ons Als men de klerikalen maar wilt ge looven, moeten arbeider, boer en bur ger voor hunne kandidaten kiezen den 29 Mei eerstkomende. Elk van die kan didaturen beeft eene geheel bezondere bezondere beteokenis en die moet de kiezer volstrekt kennen, wil bij me: gezond oordeel eene stem uitbrengen. De kandidatuur van advokaat fPoeste Is de bevestiging van 't fanastism, dat door de klerikale partij het land terug voeren wil naar de middeleeuwen. Gee- ne vrijheid van deuken, geen vrijheid van drukpers, geen onderwijs, of zoo weinig mogelijk. In 1884 werd Woeste minister en zijne poiitiek was zoo hatelijk, zoo dweepzuchtig, dat de koning verplicht was hem weg te zenden, eu een katho liek hem noemde de noodlottige man van Belgie. De kandidatuur van advokaat De Sadeleer Is de bevestiging der Vlaamsche spreekwijze zoo fopt men Frederik, M. De Sadeleer is op de lijst der kleri kalen de kandidaat der landbouwers. Maar sedert jaren heeft M. De Sadeleer zijn dorp en arrondissement verlaten bij kent van den boerenhandel net zoo veel als een paling van pataten schillen, bij is vreemd aan het arrondissemeuc Aalst, bijna zoo vreemd als Woeste, die geen geboren Belg is, van Joodsche af komst is, en die van protestant katho liek is geworden. De kandidatuur van advokaat Bethune Is de bevestiging van het recht om gebrekkig te besturen. Het stadsbestuur vau Aalst, het onbekwaamste dat ooit in Belgie aan 't hoofd eener gemeente heeft gestaan, is een afdruksel van het klerikaal goevernement. Verprossing der geldmiddelen, ver- valsching der kiezerslijsten, alle mid delen van dwang en misleiding om aan 't roer te blijven, dwalingen en misgre pen, die de oogen uitsteken, partijhaat, kozijntjeswiukel, ziedaar den bilan van dergelijke burgervaders. De kandidatuur van dokter Pieraert Is de kandidatuur van het toeval, de kandidatuur der zwans. Hij is do scha duw waarop men de klerikale kiezers van 't kanton Geeraardsbergen wijst om lun te doen gelooven dat ze iets hebben en waarvan de bonzen der klerikale partij verder geene rekening houden. De kandidatuur van advokaat Moyersoen Is de bevestiging der volkomen een dracht onder de klerikalen die elkan- met christelijke liefde de keel zou len afbijten, het is tevens de bevestiging der oppermacht van 't geld in het kleri kale kamp. De klerikale kandidaten vertegen woordigen een van 's lands grootste pla gen de advokaterij. Ingewikkelde wet ten, onuitvoerbare wetten, slechte wet ten, ziedaar wat we die klerikale wet gevers verschuldigd zijn. Geeu landbouwer, Geen handelaar, Geen nijveraar, Geen neringdoener, Geen arbeider... staat op de klerika- e lijst, advokaten, allemaal advokaten, jebalve M. Pieraert, die maar een troost leeft, namelijk dat hij de meeste kans leeft door de mande te vallen, Fanatwm en onverdraagzaamheid, slordigheid en verwaandheid, onver' sclulligheid en vervreemding, toeval ea knechtschap, geldmacht en dwang, zie''» daar in 't kort de beteekenis der kleri» kale kandidaturen. Zullen de verstandige lieden nog httü-» ne stem uitbrengen ten voordeele der advokatenlijst, zullen ze nog met hun-» ne stem mannen vereeren, vreemd aan hunnen oorsprong, vreemd aan hunne zeden, vreemd aan hunne taal en vreemd aan hunne belangen.- W illeu de kiezers een einde steïïea aan de slechte regeering des lands, wil-» len ze billijker lasten, een rechtvaardig' kiesstelsel, de opbeuring van den land- bouw, de verheffing van den waardigea werkman, de afschaffing der schandalig ge kieswetten, het verdwijnen van ott- recht en voorrecht, dan zullen zij da lijsten der kandidaten goed onderzoa* ken en Stemmen voor de Liberalere.- M. Bethune heeft in de Kamers verteld g& slecht de inrichting is der statie van Aalst ent heeft verbetering gevraagd hij heeft aange toond hoe slecht het verkeer is op de spoorwe gen eu hij heeft verbetering gevraagd. M. Bethune zegt aan de brouwers dat hij its priciep tegen de invoerrechten is, aan de boe ren zegt hij dat hij de rechten op de hop zal'- stemmen gelijk hij de rechten heeft gestemdl op de staken. M. Bethune belooft aan de beenhouwers datf er maatregelen zullen genomen worden tegen- 't gebrek aan vee aan de boeren belooft hij; dat er maatregelen zullen genomen worden tegen 't inkomen van vreemd vleesch en aani de werklieden belooft hij dat er maatregelen! zullen genomen worden om het vleesch to doen alslauD. M. Bethune verklaart dat het klerikaal goe vernement veel deed voor de hoppeboeren j maar verklaart dat het nog niet half genoeg i& en hij daar zal voor zorgeu. M. Bethune verklaart dat het klerikaal'goe vernement de beste vriend is van landbouwer,, burger en werkman, en hij doet zien, dat z<* voor niemand iets deden dat de moeite is orni er van te spreken. M. Bethune zegt dat het klerikaal goeverne ment in gebreke is gebleven voor de landbouw scholen, voor de congressen, voor de veekwee kers, voor de hoppepIanter3, voor de kooplie den van deu buiten, volgens M. Bethune heeft het goevernement voor niemand gedaan watt zijn plicht was. Wat besluit M. Bethune daaruit dat al' da kiezers voor dat goevernement moeten stem men, want stemmen voor de klerikale advoka tenlijst waarop M. Bethune staat is stemmen voor dat slecht goevernement dat altijd en in alles ondersteund wordt door Woeste,Be thune en Pieraert. Dat is 't spelleken van bsdriegt-den-boer Willen de kiezers van 't arrondissement Aalst, mannen in de Kamers hebben, die geen goe vernement zullen ondersteunen zoo onverschil lig aan 't geeu ons betreft als M. Bethune het zegt, dan zallen ze den 29 Mei. Stemmen voor de Liberalen. Wij hebben in een ander artikel aan gehaald welke de ware beteekenis is der derikale advokaten-kandidaturen dweepzucht, wanbestuur, kozijntjes- winkel, ondermijning van 't burgerlijk gezag, vernieling van 't volksonderwijs, afkeurlijke inmenging der geestelijk- leid in de politiek. Al degenen die het noodlottige der derikale politiek begrijpen, die voor de toekomst het gevaar duchten waar aan ons landekeu wordt blootgesteld zullen in Mei voor de liberalen kiezen. F.?w

De Dendergalm | 1904 | | pagina 1