ONZE KANDIDATEN IVIeiboom-Kermis. Nummer 18 Zondag 1 Mei 1904. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR voor de Wetgevende Kiezing van 29 Mei 1904. Willemsfonds. De Pensioenkas. EECLOO. NINOVE. 't Is Mei. Zitting van den Gemeenteraad op Maandag 25 April 1904. 19^e Jaar. Abonnementsprijs bulteB voorop betaalbaar Man abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST Prils der Annoncen 0ewo°e' 16 centiemen per drukregel tfijS uei Annoncen. R,eklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijde1 frank Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden WÖfcU Handschriften worden niet terug gezonden, Nee spe nee metu. AALST 30 APRIL. TITELVOERENDE KANDIDATEN. MM. RENS Jules, Plaatsvervangend Vrederechter, Nijveraar te Geeraardsbergen VAN DER SCHUEREN Odilon Gemeente-raadslid, Oud-Rechter bij de Koophaudelsrecht- bank, Brouwer te Aalst. DE DEYN Edmond, Bur gemeester te Ninove. VAN HEDDEGEM, Oud Ondernemer Gemeenteraadslid te Sottegem, VERBRUGGHEN Sylvain, St. Lievens-Hautem. SUPPLÉANTEN. MM. VAN DER SCHUEREN Odilon, Aalst. VAN CLEEMPUTTE Paul, Burgemeester te Overboel.aere. LEVEAU Gustaaf, Werktuigkundige, Voorzitter van den Liberalen Werkmanskring, Gemeenteraadslid te Aalst. CEUTERICK, Kandidaat-Notaris te Sottegem. Zondag 1 Mei heeft de vermaarde Mei boom-kermis plaats welke alle jaren zoo veel volk lokt naar de Molenstraatpoort. Dit jaar zal er niets ontbreken, de mei boom zal schitteren en draaien, ter ver welkoming der schoone meimaand. Ten 5 1/2 uren 's namiddags groot Volksconcert gegeven door de a Oude Garde op den Kiosk der Hovenierstraat, voor 't lokaal der Moedige Strijders bij Edmond Van den Bulcke. De boekerij van het Willemsfonds, Graaf van Egmont Groote Markt, ingang langs de Leopoldstraat, waar iedereen kosteloos schoone boeken kan ter lezing bekomen is alle Zondagen open van 10 tot 11 uren voormiddag. De eerstkomende storting zal plaats hebben bij M. Van Styvendael Philemon, Lange Zout- fctraat, den derd<m zondag van Mei, dus 15 Mei van 3 1/2 tot 4 1/2 uren namiddag. ZONDAG 8 MEI, Vaandelfeest te Eecloo. Inhuldiging der Vlag der nieuwe en reeds bloeiende, liberale Werkliedenmaatscbappij. Eene afvaardiging der Liberalen van Aalst zal aan dit feest deel nemen. Overal in Vlaan deren ODtwaakt de geest van vrijheid, overal moet de liberale partij de bovenhand herne men. ZONDAG 8 MEI in 't lokaal der Liberalen Dreefstraat, Vergadering van den Liberalen Werklieden- en Burgersbond, ten 3 uren na middag. M. Gustaaf Leveau, Voorzitter van den Li beralen Werkmanskring van Aalst, lid van den gemeenteraad, kandidaat voor de kiezing van 39 Mei, en andere sprekers zullen er het woord voeren. 't Is Mei, de maand der bloemen, de maand van de geheele ontwaking der natuur. Overal tooien velden, weiden en bos- schen zich met bloomen en loover, fris- scher lucht waait over de bergen en dalen, sneller vloeit het bloed door de aderen, hoop en moed vervullen de har ten. Ja, hoop en moed vervullen de harten hoop op verlossing van het klerikale juk, moed om den strijd onverpoosd voort te zetten, tot we den 29 Mei als een zegedag zullen mogen begroeten tot we juichen zullen triomf voor de vrijheid triomf voor de liberale partij Niet meer gerust, vrienden, die het juk van dwang en geweld reeds lang te zwaar hebt gevonden die het klerikale juk van bedrog en vervalsching als eene schande voor Balgie verafschuwt. Overal waar ge komt, overal waar ge vrienden hebt in het arrondissement zult ge onze kandidaten doen kennen en den laster vernietigen die zoo schande lijk tegen hen door echte schurken wordt verspreid. Onze vrienden mogen geene gelegen heid voorbij laten gaan om telkens het te pas kan komen, onze liberale kandi daten nij ver aars, handelaars, magis- straten, maunen op de hoogte der werk eu landbouwkwestien tegenover de kan didaten onzer tegenstrevers te plaatsen en te doen zien dat zij de eenigsten zijn die met kennis van zaken de belangen Ivan al do inwoneis van ons arrondisse- iment kunnen verdedigen. 't Is Mei de maand der kiezing. Dat hoop en moed de harten vervul len, dat elk zijn plicht doe en den 29 Mei zal de blauwe vlag wapperen over onze zegepraal. De kreet moet zijn Stemt voor de liberalen. Be Voorzitter-Burgemeester verklaart de zitting geopend ten 5 uren namiddag. De Sekretaris geeft lezing van 't verslag der laatste Zitting dat zonder opmerkiugen wordt goedgekeurd. Men geeft leziug van een brief voor het slichten eener stedelijke hulpkas voor werkc- loozen ingezonden door den Antisocialistischen Bond van eu een brief van den Bond van Bur gers en Weikliedeu. Een brief der inwoners van de Zoutstraatpoort eu St. Camielstraat voor het herinrichten ee ner afgeschafte kermis. Deza worden verzonden naar de bevoegde sectien J. Dricmaandelijksch overzicht der gemeen- terekensshap, aangenomen. 2. Burgerwacht, rekening 1903. Begrooting 1905. Schepen Bethune geeft verslag van die re kening. M- Van der Schueren vraagt lezing van de verschillige uitgaven en ontvangsten. M. De Wolf zegt dat vroeger de rekening 3600 fr. beliep en nu over de 5000 fr. 31. Bethune. De nieuwe wet legt ons die sommen op maar de Burgerwacht is veel ver beterd. M. Be Blieck Iedereen heeft daarover zijne appreciatie. M. Bethune maakt daarvan gebruik om tegen M. Be Blieck uit te vallen en antwoordt juist nevens de kwestie. M. Be Blieck. Ge moet u tot 31. De Wolf weuden maar niet tot mij, ge richt u tot een verkeerd adres. M. Bethune maakt gebruik van het mani fest uitgegeven door de liberalen voor de kie zing en meent de leden der minderheid te be. schuldigen tegen de Burgerwacht te zijn, zeis slordig enz. Be liberale raadsleden doen hem opmerken dat bet bestuur der stad slordig was wat M, Bethune heel goed weet (de besteling der stadskas was er het gevolg van). In die discussie doet de Voorzitter M. Be Blieck opmerken, dat bij gedurig onderbreekt maar hou.lt. de oogen en ooren gesloten voor wat betreft de katholieke raadsleden. 31. Van der Schueren zegt dat de kosten meer beloopen door het aanstellen van het tweede bataiüon. Het was de plicht van den verslaggever daarmee te begiunen in plaats van dit manifest te lezen. 31. Bethune ziende dat zijn truk niet lukt wijzigt zijne beschuldigingen en zegt dat de minderheid bet recht beeft het Bestuur der stad te kritikeereu (Red.,) En vooral uw Be stuur uiet waar 31. Bethune. De bewijzen uwer zorgeloosheid ziju genoeg geleverd ge weest. 31 Leveau. Ik neem de verantwoordelijk heid van het manifest op mij. Inden tijd dat in de burgerwacht de liberalen de meerderheid hadden was zij zoo goed als nu eu kostte veel miuder. Ze bestond alsdan uit 2 batailfons met een muziek. Vaantjesman. Hoort go dat 31. Van der Schueren. M. Leveau. Als liberaal ben ik vrij mijn gedacht over iets uit te drukkeu. Ik zeg nog dat de burgerwacht onder het bevelhebberschap van wijlen den achtbaren heer kolonel L'clercq zoo goed was als nu. Gij hebt de Burgerwacht ontbonden om de meer derheid aan de katholieken te geven. Men legt de burgerwachten te veel dieust op. Zonen van kleine burgers en werklieden moeten 4 dagen in de week oefeningen doen en worden zoo van hun werk getrokken Dat is te veel (terwijl AI". Leveau sprak ouderbrak de Burgemeester en 31. 3Ieert zonder op louden. 31. Be Blieck deed het den burgemeester opmerkeu. Deze zegt vau hem geene lessen te moeteu ontvan gen. 31. Van der Schueren. De geest der Bur gerwacht is heden dezelfde als vroeger zij zal haren plicht doen waar bet past. 31 Be Blieck. Ge zijt een partijdige voor zitter. De minderheid verbiedt ge te spreken en uwe aanhangers laat ge gedurig onderbre ken. Een hevig incident ontstaat. Be VaantjeS man komt er tusscben. M. Be Blieck. Ge moet zoo niet bassen M Acbiel. Vaantjesman. Men noemt mij in uw blad bleekersbond maar we hebben er nu nog eeU grootere. 31. Be Blieck me dunkt dat ge fier zijt ovef dieu naam, proficiat {De Burgemeester Schiet in eene kattekolei-- re zwaait met de armen en springt reent. Even als een Don Quichotte snauwt hij M. De Blieck toe'. Ge meent zeker dit ge iu eene herberg zit. Als ge niet zwijgt doe ik u met de politie buiten zetten. Beproef het eeDS, zegt M. De Blieck. (Gelukkiglijk fluisterden zijne nevenmaten hem in Toor dat hij eene beestigheid deed of we hadden 31. Be Blieck onder 't geleide van Burgemeester Kazak zieu 't Salon Pierre in draaien) (red.,) Ik zal de zitting schorsen riephfj. 31. Be Blieck. Dat recht hebt ge f Dit bewijst dat 31. Ghceraerdts zelf niet weet wat recht hij als Voorzitter in dea raad heeft. (Dit incident xs te wijten aan Schepen Bethu ne die zich eens goed in 't net heeft geworpen met lezing te geven van het manifest waarin men het bestuur van onze stad slordig noemt» Men zou hem misschien eene decoratie moe ten vragen om aan do stadskas meer dan hon derdduizend franken te laten ontstelen of zoo hij misschien postuleeren naar den Rurge- meesterssluier. Daarna wordt de rekening goedgekeurd. 3. Punt. 1. Gemeentegoederen. 1. Verkoop van gronden 4. Godshuizen, Verkoop vao grond, aangenomen. 31. Van der Schueren, vraagt dat elk der vijf notarissen der stad zijne beurt zouhebbeo voor het doeD van verkoopiugen voor de stad, nu is 't altijd M. De Gbeest, schepen. 31. Leveau stelt voor als er nog een lid t® benoemen is in het bureel der godshuizen E. V. er in toe te passen. Hij spreekt van een» feit gebeurd in bet weez-eugesticht. Be Voorzitter. Dit staat uiet aan het dagor de en ge moogt niet voortgaau 31. Leveau. He zal het er doen opbrengen, 4. Bureel vau Weldadigheid intijnsgevmg vau grond verzonden naar de bevoegde secti®. 6. Kerk van St Martiuus. Legaat Raem ionck. 7. Plaatsen biechtstoelen ia St Joseph,, aan genomen. 8. Reinigbeidsdienst. Aanbesteding van een beirput. Drie vragen zijn ingezonden, Hermans gemetste put in steen gecimauteerd 5230 fr. Peynsaert gemetste put iu steen geeimeo- 5340 fr De Vos in beton 4250 fr. Man zal de toewijzing doen na eerst den Stadsbouwkundige geraadpleegd ta hebben dia thans voor eenige dagen afwezig is. De Voorzitten heft de zitting, doch i\I. Ver- bestel gekozene der werklieden drukt zijne ver wondering uit, zijn voorstel over het minimum van dagloon vastgesteld in het lastkohier vau den pac iter van den Reiuigheidsdienst, uiet aan het dagorde te zieu vermeld. Ik zal klop pen en blijven kloppen zegt de achtbare vriend tot de werklieden recht hebben verkre gen. De Burgemeester zegt d aarover den aanne mer geraadpleegd ta hebban en deze hem ver klaard heeft dat de werklieden aan den Rei nigbeidsdienst gebruikt, maargemiddeld 9 3/4 uren werken. eenige wintermaanden desjaars 8 uren daags andere maanden 9' Zomermaanden 11 Hij heeft van hem ook een brief ontvangen door do werklieden geteekend waarin zij aan nemen te willen werken voor een loon van II fr. iu de week mits deu afval en vodden voor hen te mogen houden. 3d. Verbestel zegt dat de werklieden niet geweten hebben wat ze teekeudeu eu er too gedwongen waren uit vrees voor broodroof. 31. Leveau zegde dat een werkman is door gezonden omdat bij niet wilde teekenen. 31. Verbestel zegt dat de uren opgegeven door den ondernemer onjuist zijn het werkvolk werkt er meer uren. Ge zegt neer Voorzitter dat het werkvolk tevredon is over het werkloon yam

De Dendergalm | 1904 | | pagina 1