VOOR ONZE KANDIDATEN Om goed te kiezen. 19de Jaar. Nummer 20 Zondag 15 Mei 1904*. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR voor de Wetgevende Kiezing van 29 Mei 1904. Kiezers, Slemt voor de Liberalen Willemsfonds. De Pensioenkas. Het klerikale juk. Het Algemeen Stemrecht met Evenr. Vertegenwoordiging. De Waarheid. De Reus met leemen voeten* 4 fr. voor de stad Abonnementsprijs Yoorop betaalbaar r 4 fr. 60 voor den buiten r HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen Priis der Annoncenper drukregel 1 Reklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijdefranke Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. Nee spe Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden word# Handsckiif'ten worden niet terug gezonden.. nee metu. AALST 14 MEI. TITELVOERENDE KANDIDATEN. MM. RENS Jules, Plaatsvervangend Vrederechter, Nijveraar te Geeraardsbergen. VAN DER SCHUEREN Odilon Gemeente-raadslid, Oud-Itechter bij de Koophandelsreoht- bank, Brouwer te Aalst. DE DEYN Edmond, Burgemeester te Ninove. VAN HEDDEGEM, Oud Ondernemer Gemeenteraadslid te Sottegem. VERBRUGGHEN Sylvain, St. Lievens-Hautem. SUPPLÉANTEN. MM. VAN DER SCHUEREN Odilon, Aalst. VAN CLEEMPUTTE Paul, Burgemeester te Overboelaere. LEVEAU Gustaaf, Werktuigkundige, Voorzitter vau den Liberalen Werkmanskringy Gemeenteraadslid te Aalst. CEUTERICK, Kandidaat-Notaris te Sottegem. Men mag niet stemmen op twee ver schillende lijsten, anders gezegd men mag in de kiezing vaD 29 MEI niet panacheeren. Alle stembrieven waarop gepanacheerd is zijn nietig. Om goed te stemmen voor onze kan didaten, mag de kiezer le Het rondeken zwart maken in het vierkant boven de liberale lijst 2° Ofwel het rotideken zwart ma ken naast den naam van ééiien der titelvoerende kandidaten 3a Ofwel het rondeken zwart maken naast den naam vau ééneix der plaatsvervangers (Een stembrief waarop gostem 1 is voor eenen titelvoerenden en eenen plaatsvervanger van onze lijst is ook geldig). Het beste en eenvoudigste is te stem men boven de liberale lijst, door het ron deken zwart te maken in het vierkant boven die lijst. Van het arrondissement Aalst de Voeste-kandidaten, zijn belovers, ad- vokateu, mannen die hun arrondisse ment verloochenen en geen ondervin ding hebben van nijverheid, handel en landbouw. De liberale kandidaten 2ijn allen nijveraars, handelaars, neringdoeners, arbeiders, magistraten, die het arron dissement bewonen, te midden van het volk leven en beter dan al die advoka- teu uwe belangeu zullen kuuueu ver dedigen. De boekerij van het Willemsfonds, Graaf van Egmont Groote Markt, ingang langs de Leopoldstraat, waar iedereen kosteloos schoone boeken kan ter lezing bekomen is alle Zondagen open van 10 tot 11 uren voormiddag, De eerstkomende storting zal plaats hebben bij M. Van Styvendael Philemon, Lange Zout- straat, den derden zondag van Mei, dus 15 Mei van 3 1/2 tot 4 1/2 uren namiddag. Harder dan ooit drukt het klerikaal juk op België. Geen enkele doeltreffende- hervor- miag kan tot stand gebracht worden zonder zij gansch gekneed en hervormd worde op den klerikalen leest, en ten voordeele dient van klerikale eigenbelangen. Verplichtend onderwijs wordt niet ingevoerd, omdat zulks in strijd is met de klerikale partij, die voor zich zelve het uitsluitelijk recht wil de geeBten te kneden en te verstompen. Hoe dommer de massa hoe gemakkelijker zij door die geestelijke meesters kan geëxploiteerd worden. Meervoudig stemrecht mag niet gewijzigd worden, omdat het belang der klerikale p irtij dit vergt. Dank aan het meervoudig stemrecht, kunnen de clericalen de kiezerslijsten vervalschen en voor eene partij die enkel aan 't roer blijft door bedrog en vervalschingen, is 't meervoudig stemrecht eene onschatbare hulpbron. Persoonlijke dienstplicht mag niet ingevoerd worden omdat zulks strijdig is met de eischen der clericale schoot hondjes die vreezen tiet land te moeten verde digen en dien last liever opdragen aan eene bende soldeniers, aan mannen die hunne ziel verkoopen, om ons te bedienen van eene oude volksspreuk. Het belastingstelsel dat meer dan eene eeuw oud geworden is, mag niet eens aangeroerd en moet met de heden- daag8ohe opbrengsten en vereischten in over eenstemming gebracht worden. Intusschen verhoogen maar altijd de lasten, drukkend op de neringdoenden en op de eetwaren gebruikt door de werkersbevolking. Het drankmisbruik oorzaak van geestesverval en ellende, mag niet beteugeld worden, want het ministerie heeft millioenen aan allerlei clericale instellingen te besteden en zoekt zijne hulpmiddelen in de opbrengst van den alcocl. De roerende goederen zijn onbelast, omdat de brandkasten der kloosters, bezwijkend onder onschatbare waar den, van allen aard, zouden moeten aange sproken worden, en zulke belasting de kolos sale rijkdommen der kloosters zou aau 't licht brengen. De werkerswetten in de laatste tijden door de oppostie ia de Kamers aan de regeering opgedrongen, zijn zoo gestemd geworden dat zij allen hun doel missen, en eekel lapplaatsters zijn op maat schappelijke wonden. De wet op de beroepsvereenigingen is eenvoudig een werktuig van clericale propa- gande, evenals een ginsche rommelzoo cleri cale ingevoerde instellingen, die allen voor doel hebben zooveel mogelijk de vriendjes te laten putten in de goevernementeele kassen. De kozijutjespolitiek tot het uiterste gedre ven, zieuaar het senige streven der clericale regeerende partij. Langer wachten om tegen dezen toestand op te komen, ware te kort blijven aan onze heiligste plichten. Daarom hoog de halten, en als een man ten strijde onder den kreet LEVEN DE LIBERALE KANDIDATEN. De bespreking van het nieuw voorstel van herziening der Grondwet, ten einde het zuiver Algemeen Stemrecht met volstrekte Evenredige Vertegenwoordi ging in te richten voor alle kiezingen, heeft plaats gehad, in de Kamer, op donderdag namiddag. Daar de Kamer nog verschillige wet ten moet stemmen en daar zij, vrijdag 6 mei ontbonden werd, maar 24 uren had voor dit alles te doen, heeft den tijd ontbroken om al de redenaars te aanhooren. Iedereen heeft toegestaan de bespreking te sluiten, na de redevoe ring van M. Van der Velde. Het grootste getal der ingeschreven redenaars, namelijk de ingeschrevene liberalen, hebben dus de gelegenheid niet gehad het woord te voeren. De voorstel van herziening is verwor pen door al de katholieken tegen geheel de oppositie 70 katholieke stemmen tegen 55 stemmen der oppositie. Werklieden der katholieke patrona- giën, kleine landbouwers, begrijpt nog eens dat de katholieken, die u traktee- ren en vleien, u van uwe rechten van burgers berooven Op het gebied van 't kiesrecht blij ven de katholieken staande houden dat gij maar den helft het derde of zelfs het vierde van eenen mensch moogt zijn Stemt voor de Liberalen. De klerikale kandidaten van het arrondiss e ment Aalst Woeste, Bethuue en d<- andere advokaten, hebben voor hoofdorgaan, het blad De Denderbode, welke thans voor 't ge recht is gedaagd voor laster en eerroof. De klerikalen hebben lekkere verdedigers Dezelfde Denderbode zegt dat wij MM. Be- thune, schepen van financen en Gheeraerdts, burgemeester van Aalst beschuldigden gehol pen te hebben aan het rooven der sta lskas. Dat hebben we nooit gezegd, maar wat we zegden was de waarheid eu we zullen 't nog eens herhalen De zorgeloosheid, onachtzaamheid en onbe kwaamheid vau MM. Bethuue eu Gheeraerdts zijn de oorzaak geweest dat de ontvanger meer dan 100 duizend franken uit de kas heeft kun nen verduisteren. In October 1898 wisten MM. Bethuue en Gheeraerdts dat de ontvanger de stadskas had geplunderd en ze lieten hem in bedie*- ning, zoodat hij de gelegenheid had nog an dere sommen te verduisteren hetgeen hij ge>- daan heeft. MM. Bethune en Gheeraerdts, hebben ge wacht den ontvanger bij de Justicie aan te kla gen tot in 1902 en dan was er prescriptie op de- bezonder8te feiten, 'tis te zeggen dat MM. Bethune en Gheeraerdts den ontvanger maar hebben aangeklaagd als hij voor de bezonder- ste ontvreemdingen niet meer kon vervolgd, worden. Waaraan de ontvanger een groot deel van' het ontvreemde geid heeft gebruikt, is onver klaard gebleven tot heden toe. Ziedaar wat er gebleken is uit het proces dat te Dendermonde heeft plaats gehad. Wi j) hebben er nog bijgevoegd MM. Bethuue en> Gheeraerdts zouden verantwoordelijk moetem zijn voor de begane verduisteringen, dat warm recht en billijk, maar zij hebben alles op dem nek geschoven der Aalstersche lasteubetalers^, die het tekort hebben moeten betalen.. Dat weet te Aalst iedereen. Welnu, Vrienden van den huiten, wat dunktt U van de lekkere gazet en wat dunkt U van de- mannen, die U voor 29 Mei uwe stemmen komen afbedelenzijt ge liefhebbers vani klerikale onbekwame, zorgelooze bestuurders gelijk die waarmede Aalstgeschuren zit?? Neen P?? Stemt dan voor de Liberalen Brievendragers, Accijnsbedienden, kleine; Bedienden en Werklieden van den Staat.. Over drie maanden stomden de liberalen in de Kamers om uw loon te doen vermeerieren de katholieken stemden er allen tegen ent verwierpen alle vermeerdering van uw loon Herinnert u, op 29 Mei, de katholiekee uithongeraars l Stemt voor de Liberalen., De klerikale pers wil steeds de regee- riug doen doorgaan als staande rotsvast, op hare grondvesten. De victorie in de aanstaande kiezing is zekor, de klerikale blok is onover winnelijk en onverbrokke^baar ziedaar- het dagelijkscb thema der klerikale gazettiers. Eu nochtans wijzen dagelijks kleri kale redenaars er op dat de klerikale partij in gevaar is. Hetzelfde schrijft men in een kleri kaal propagandablad te Brussel, duoc M. Ch. Beyaert uitgegeven j Ziehier bedoelt artikel Men vergete het niet in do Kamer hebben wij slechts 20 stemmen meer- derneid. Eu alles wel ingezien kunnen zij ons licht ontsnappen, lu Limburg behouden wij onze zetels met enkele stemmen meerderheid eenige stemmer* min te Hasselt, te Tongeren eu de libe ralen of de socialisten dringen binnen ir* de versterkingen van het Belgisch Ka tholicisme. Te Aalst, te Turnhout, zelfde ge vaar. De verdeeldheid alleen onzer tegenstrevers verzekert ons hei welluk- ken te Dendermonde en te St-Niklaas, Zal die verdeeldheid bij de volgende kieziugen nog bestaan Verplaatst eenige stemmen /te Brussel, te Antwerpen, te Gent en het getal onzer afgevaardigden vermindert. Te Bergen, te Verviers hebben wij

De Dendergalm | 1904 | | pagina 1