Dora van de Spiegelhoeve 19de Jaar. Nummer 25 Zondag 1 9 Juni 1904. 3 IMm m LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Willemsfonds. Verplichte Vergadering PENSIOENKAS. DE ISETOOGING. Dc Veranderingen in de Kamer. Liberale Zegepraal mam l(4 fr. voor de stad Abonnementsprijs voorop betaalbaar l 4 fr. 50 voor den buiten r Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen „„„.f Prijs der Annoncen Eeklomen 75 centiemea P«r drukregel Vonnissen op de derde bladzijdefrank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST 18 JUNI. Do boekerij van het Willemsfonds, Graaf van Egmont Groote Markt, ingang laDgs de Leopoldstraat, waar iedereen kosteloos schoone boeken kan ter lezing bekomen is alle Zondagen open van 10 tot 11 uren voormiddag. Liberale Werkmanskring VOORUITGANG DOOR 'T WERK. Lokaal CONCORDIA. Algemeen e Zondag 19 Juni 1904, ten 3 1/2 ure namiddag. Op boete van 25 c"™ Orde van den dag 1. Aanstaande reis en Uitstap naar Luik in 1905. 2. De Kiezingen te Aalst en in het land. Propaganda. 3. Mededeelingen. AI de leden worden dringend verzocht deze Vergadering bij te wonen. Dat dus niemand ontbreke. De Voorzitter Gustaaj? LEVEAU. Maandelijkscbe storting, Zondag 19 Juni, 's namiddags van 3 1/2 tot 4 1/2 uren, in Concordia Schoolstraat. In den voormiddag regende het. 'e Namiddags was het weer opge klaard, de lucht was helder blauw en de zon... de geuzenzon nam deel aan de liberale betooging. Reeds ten 2 uren namiddag wemelde het van volk op het Statieplein en de aanpalende straten, voortdurend groei de de menschen-massa aan, bezondere treinen brachten betoogers aan van Geeraardsbergen, Ninove en Brussel. Overal heerschte geestdrift, overal bemerkten we blijken van tevredenheid en sympathie. Ha, zei Sander, als ze weder tot haar zelve kwam,'t is dus hij Hewel, mijn kind, zet nevens dien jongen een koningszoon, uw keus is nog de mijne Hebt ge dao van den ou den Sander gedacht dat hij een stoksteker was? Hebt gij uwen ouden vader kunnen ver denken een wezen te zijn zonder hart en ziel, ik die voor u mijn goed en mijn bloed, mijn alles zou geven Niets ligt mij nauwer aan den boezem, dan uw geluk. Neemt eeuen eerlijken braven jongen als 't uw gedacht is, pardjees Ik Sander van de Spiegelhoeve, ben rijk ge noeg om u te plaatsen, dat gij kommerloos kunt leven. 'tGelnk ligt niet in de weelde, maar in de deugd. Ach lieve God was het noodig daarom zoolang dat mooi kopken te laten hangen Streelend laat hij zijne vereelte hand over de zijden haren en de donzige wangen van het meisje glijden, beurt zacht dat hoofdje recht en zegt aanmoedigend in haar linkeroortje: Moed, Dora hoop en moed. Op de kermis 't Is kermis in Vlieregem. Hoog op den kerktoren wappert de driekleur. Voor het hekken van het doodenveld staat een paardokensmoleu, als een ouden, grooten, p&raplu te ephommelen. Wat verder, hier De stoet telde vier tot vijf duizend deelnemers, onafhankelijke mannen, die hunne gehechtheid aan de liberale partij vrij en vrank betoonden. Gezon dere omstandigheden verhinderden onze vrienden van Erembodegem en St. Lie- ven8-Hautem zoo talrijk op te komen als zij het gaarne hadden gedaan. Niet tegenstaande was de stoet grootsch en indrukwekkend en getuigde de kracht der liberale partij. De stoet doorloopt de bezonderste straten der stad en begeeft zich naar het lokaal van den Liberalen Werk manskring, Schoolstraat. Daar nemen beurtelings het woord, de hh. De Windt, voorzitter der Libe rale Associatie van Aalst, M. Feron Emile, volksvertenwoordiger,onzR twee gekozenen MM. Rens en Van der Schue- ren, M. Julius Hoste, uitgever van de Vlaamsche Gazet, Het Laatste Nieuivs en De Zweep en "M. Leveau Gustanf, voor zitter van den Liberalen Werkmans kring. Aan het bureel zetelden nog de andere kandidaten en afgevaardigden der ver schillende kantons. Het is ons niet mogelijk de verschil lende redevoeringen in hun geheel mede te deelen, de plaats ontbreekt ons maar allen vierden den liberalen zege praal, allen schilderden in geestdriftige bewoordingen de beropbeuring de libe rale partij, de eendracht in den strijd, den vooruitgang der ware demokratie. Donderend applaus begroette de re denaars. M. Rens, die uit corzake der onstelbare ramp die hem trof, geen deel nam aan de betooging, maar de zitting bijwoonde werd eene onvergete lijke ovatie gebracht. Onder den indruk nog van de smart, onder den indruk der eenparige blijken van achting en genegenheid, hem zoo geestdriftig ge geven, bedankt onze Liberale Volks vertegenwoordigers, allen die tot het behalen van den triomf hebben mede gewerkt. Uit al zijne krachten zal hij werken tot het veroveren der rechten van het volk, de volledige triomf is na kend, door de eensgezindheid in de li berale rangen. Steeds, zoo eindigt de achtbare spre- en daar tegen de herbergen aan, staan de kramen, waarroud de straatjeugd woelt en zingt Onzevader, dood. Amen. Te kermis staan de kramen, En als de kramen breken, Dan zullen wij koekon eten Er is veel vol* op het Dorp. 't Is er een gejoel en geschater dat er alles van opschrokt. Juichende boeren, arm aan arm met blozende en poezelige boerinnen, in lange rijen, trek ken zingend en dansend vau de eene herberg naar de andere. Oude mannen en vrouwen, diep gebogen onder de vele jaren, hebben ter gelegenheid der kermis nog eens (voor de laatste maal misschien) do verschoten trouwkleederen uit de kas gehaald en zijn met de familie tot in het Dorp geslenterd om er een glaasje te drin ken, nog eens mee te lachen als de jonkheid lacht en af te zien waar zij in vroeger vreugdi- ger dagen zoo gelukkig in mee stemden. En of om hen heen alles uitgelatenheid en vroo- lijkheid afwerpt, toch is het steeds - In onzen tijd was het wat anders r. De namiddag is parmantig. Ginder boven aan den reinen, blauwen hemel lacht de juli- zon en doet het al schitteren vau vreugdigen Anneken,, op haar paaschbest gekleed, in het lommerhuisje dat boer Vliegergs voor haar heeft doen timmeren, zit en droomt te middon barer bloemen. ker, s'eeds zal ik in de bres staan voor de verongelijkten en verdrukten,steeds zal ik mij in het arrondissement Aalst ter beschikking houden van allen wier rechten verdedigd moeten worden. Een oorverdoovend gejuich stijgt op, na de slotwoorden van M. Gust. Leveau, vooral MM. Feron en Hoste worden toe gejuicht. Onnoodig te zeggen, dat nauwelijks een derde van de deelnemers aan den stoet plaats hebben gevonden in de ruime zalen en tuin van Concordia, de menigte was te overgroot. In stoet trok men nu weer met mu ziek naar de Groote Markt, lokaal der Liberale Associatie In den Graaf van Egmont, i, waar de ontvangst zou plaats hebben der redenaars, gekozenen, kan didaten en afgevaardigden der vijf kan tons. Daar werd nog menigen heildronk gebracht aan MM. Rens, Feron, Van der Schueren, M, Hoste en de drukpers, M. De Windt notaris, aan de propagan disten en afgevaardigden daar werd besloten met onverzwakten ijver den strijd door te zetten daar werd nog menigen beker geledigd en een lustig strijdlied gezongen. Op de groote Markt, aan de statie over al in de liberale drankhuizen heerschte vroolijkheid en vermaak, de betooging eindigde in werkelijkheid, toen onze vrienden van Ninove en Geeraardsber gen, onder 't geroep der gulhartigste alscheidskreten vertrokken waren. 1° Verdwenen Laigs do SOCIALISTEN zijde zullen ver- dwe.ren zijn MM. Troclet en Donnay van Luik, Puuiile van Doornijk, Gouters van floei, Brnncquart van JBraine-le-Comte, Fut-démon t en Garot van Charleroi. Langs de KATHOLIEKE zijde zijn de vol gende genien uit den boek der Kamer ge- schrabt de Brown de Tiège van St. Nikolaas, Pieraert van Geeraardsbergen, Huyshauwer van Gent, de Korchove van Dendermonde, Delporte van Bergen, de Biulley van Verviers, de Cjrswarem vau Hasselt. Twee rozenknopjes steken op bare machtige vooruitspringende borst, schooner meisje dan Anneken Vliegers zou men te vergeefs in den wijden omtrek hebben gezocht. Hare wezen trekken waren zoo regelmatig en lief, hare oogen zoo blauw en schoon, hare huid zoo zui ver en blank, de kleur harer wangen en lippe- kens zoo teeder roos, dat nooit schilderpeuseel prachtiger hoofd op doek heeft gebracht. Ze was eer kloek dan tenger, vol levenskracht en frissche jeugd. Van in 't begin der week hal zij aan hare oüders de toelating gevraagd met den maeater naar het bal te gaan. De moeder, een goedige, zwakke vrouw had geredelijk toegestemd, maar de vader had ge weigerd Verdoemen, zei hij als gij uitgaat gaat go met Pier, hoort ge, en niet met den onder meester, met geen flierefluiters De koster is steeds mijn vriend geweest, zijn zoon is braaf en def.ig. gij zult te karmis met hem uitgaan Ik ga niet met hem, zegt Anneken kort weg. Tist kijkt verbaasd op. Het is de eerste ïnaal dat Anneken die hem steeds als een en gel van gelatenheid en zachtaardigheid heeft gehoorzaamd, zich zoo barsch tegen zijnen wil verzet. -Wat blieft Dat ik met kermis maar zal thuis blij ven I 2e Nieuwe. De nieuwe LIBERALE volksvertegenwoor digers zijn Fléchet van Luik, Persoons van Lokeren, Roger van Doornijk, Rens van Gee raardsbergen, Mechelynck van Geut, Van Damme van Baasrode, Dewandre van Charle roi, Descamp8 van Bergen, Peten van Velm (Hasselt). Er is een nieuwe SOCIALIST, Pirard van Verviers. De nieuwe KATHOLIEKEN zijn r Pblet van Luik, Terwagne van Hoei, Gravis van Soignies en Pirmez van Charleroi, Daarbij zullen de volgende LIBERALE' ge kozenen andere liberalen vervangen, die niefc meer aanvaardden van herkozen te worden iVasson van Bergen, Buisset vau Charleroi,, Gracia. De KRISTEN DEMOKR VTEN krijgen Pie1 Dae.cs in plaats vau dan overleden advokaat De Backer. Gedurende den laatsten kiesstrijd wasi het land kalm en ingetogen het kie zerskorps wachtte bedaard den dag vani den strijd af en haalde minachtend de1 schouders op voor al den onverdiendeni hoon en laster, welke de klerikalen te gen de liberalen uitwalgden in hunne1 leugengazetten en in hunne schimp schriften van allen aard. Niets werd gespaard door dezen, die zich uitgeven als katholioken leugens, bedrog, eerroof, dwang en omkooperij waren nogmaals hunne gewone strijd wapens. Hel en duivel wierden in alle kerken van uit den preêkstoel ter hulp geroepen maar 't volk, dat de waarde der politieke religie begint te kennen„ schokschouderde en scheen die heden daagse he pharizeeërs toe te roepen Wij kennen u onder dat masker van dets godsdienst gij zijt niets anders dam valsche volgelingen van Christus em politieke huichelaars En 't land door zag men Zondag 29! Mei de Liberalen zegepraal op zegepraal) behalen. In geheel het laud verliezen de Liberalen geen enkelen zetel maar,, zij winnen er NEGEN te LuikBergen CharleroiDoornijkHasseltSt. Niklaas; Aalst, Gent en Dendermonde.. De liberalen winnen ook 2 senateors te Oostende en te Antwerpen. Ah I gij zoudt thuis blijven Dat wam iets schoons Terwijl al de andore meisjes zich vermaken zoudt gij hier blijven koekeloeren* Neen, dat ook niet, dat zeker niet 1 Ik ga met den meester of ik ga mot nie mand 1 Dat zullen wij zien f Geheel do week is er ruzie geweest op de hoeve. Maar Pist was niet opgewassen voor den strijd tegen de vrouwen. Hij gaf zijn ontslag als baas van het kot en zegde Jat hij er zijne hielen aan vaagde. Om half vijf trad Pier den hof in, plukte ee« De gele roos en ging daa met een glimlach naar het prieeltje toe. De kosterzoon was een jent ventje van twin tig jareu, zeer flink, maar met iets kouds en sluws in den blik vau zijne stalen oogen. Da glimlach om zijnen mond was niet alleen spot tend maar kwetsend eu uitdagend. Hij was een grootspreker, fier eu hoovaardig omdat hij de rijkste jongen was van de gemeente. Hij riep overal maar luid dat hij het sohoonsta meisje vau Vlieregem naar zijne pijpen kon doen dansen. Iedereen wist dat hij daarmede Anneken Vliegers bedoelde. Ais men hem zei dat zij met den ondermeester vrijde, lachte hij spottend en wedde dat do onderwijzer vijf jaren met Anneken mocht verkeeren en als hij dan ging en twee woorden sprak, de andera met zijn kavel de straat opvloog. (Wordt Voortgezst) Bii-H ■j

De Dendergalm | 1904 | | pagina 1