HERZIENING DER KIEZERSLIJSTEN 19de Jaar. Nummer 26 Zondag 26 Juni 19Ö4. voorop betaalbaar Prils der AnnoncesQeW0De' 16 06nttemen per drukregel Liberale Vrienden, Willemsfonds. Pensioenkas, Kermis-feesten van 1904. Veldfeest. Geklopt en... kolent LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs 4 fr. voor de stad 4 fr. 60 voor den buiten Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. --&• 1 sr - HET ARRONDISSEMENT AALST rnjs oer ftnnunoen Reklamen 75 centiemen v Vonnissen op de derde bladzijde, 1 franke Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden* Nee spe nee metu. De herziening der kiezerslijsten is een der belangrijkste werken, die de liberalen zinnens zijn voor ons arrondissement ijverig voort te zettefl, In verscheidene gemeenten zullen wij op die wijze veel stemmen bij winnen. Daarom verzoeken de Liberale Associatie en de Liberale Werkmauskring ons onderstaande tabel mede te deelen, die de voorwaarden aanduidt om kiezer te zijn i Om kiezer te zijn Een stern Een bijgevoegde stem Een bijgevoegde stem Twee bijgevoegde stemmen Algemeens AANMERKINGEN Voor de Kamer Voor de Senaat en de Provincie Voor de Gemeente De Liberale Yereonigingen roepen de aandacht van alle liberale kriDgen op de tijdruimte door de wet bepaald nopens het vragen van afschriften der kiezerslijsten. Zij moeten bij de gemeentelijke besturen aangevraagd worden voor 1* JXJJLiT. Hierboven geven wij zoo beknopt mogelijk de voorwaarden welke volgens onze barbaar- ache kieswetten vereisebt worden om kiezer te zijn voor de Kamer, Senaat, Proviucie en Ge meente. Met reden werd zulk kiesstelsel het schur- kenstelsel geheeten ter wille van de knoeierijen en het bedrog, welke bet den klerikaleu toe laat te plegen en waarvan zij in ruime mate gebruik maken. In geene enkele klerikale gemeente worden de kiezerslijsten behoorlijk en gewetensvol opgemaakt Verkeerde datums van geboorte, vervalsch- te opgaven betrekkelijk het kadastraal inkomen, logenaebtige verklaringen betreffende Diplomas en getuigschriften. Wij weten er immers te Aalst van te spre ken. Welnu, het middenbestuur der Vereenig- de Liberalen van bet Arrondissement, heeft be sloten de herziening te doen der kiezerslijsten van al de gemeenten van ojs arrondisssmeut zoo nauwkeurig mogelijk. Dat is een aanzienlijk werk en daar om moeten al onze liberale vrienden ons medehelpen. 1' EIk die recht heelt op de kiezerslijsten gebracht te worden, moet er zich van over tuigen of hij wel ingeschreven is. 2e Al wie recht heeft op vermeerdering van s temmeD moet zich intijds ervan verzekeren of hem recht is wedervaren 3* Al wie personen kent die ten onrechte op de kiezerslijsten staan, of die er op staan met meer stemmen dan waarop ze recht hebben moeten daarvan kennis geven aan een bestuur lid van eene der liberale Kringen van het ar rondissement We verzoeken onze liberale vrienden niet te l&ng te wachten. Het is niet voldoende, gelijk het soms ge beurt over een ol ander geval van gepleegd onrecht,moedwillige vergetelheid, vervalsching van cijfers enz. in gezelschap of in de herberg te praten, elke liberaal moet overtuigd zijn dat er van zijne opmerkingen nota wordt genomen. Het beste en zekerste is dus een woord ge- 8chrilt te richten aan een der gekende hoofd mannen der partij, aldus zal elk opgegeven ge val voorzeker onderzocht worden. Dus nfet gewacht tot eepige dagen yoor de kiezing floewel in de mate van het mogelijke de her., ziening van de kiezerslijsten werd gedaan, zijn den dag der kiezing nog vele personen tot ons gekomen met de vragen Waarbij komt het dat ik niot op de kiezers lijst sta Waarbij komt het, dat mijn gebuur drie stemmen heeft, bij beeft mot moeite recht op een odz. enz. Dan is het te laat. De bediende der Vereenigde Liberalen kan alles niet weten. De besturen der Liberale Kringen kunnen alle ongerechtigheden niet kennen. Liberale Vrienden, Alle opmerkingen betreffende de kiezerslijs ten zijn welkom, alle inlichtingen zullen met dank aanvaard worden. Moet gij, of familieleden of geburen op do lijsten worden ingeschreven Moet gij of familieledeu of geburen vermeer dering van stemmen bekomen Kent, gij tegeustrevers die ten onrechte zijn ingeschreven of aan welke men meer stemmen heeft toegekend dan waarop ze recht hebben. Laat het weten aan het komiteit der Ver eenigde Liberalen in den Graaf van Egmoot te Aalst of aan eender leden van de Liberale Kringen der kantons Sottegem, Herzele, Nino- ve en Geeraardsbergen. Alle verdere maatregelen zullen geheel kos teloos genomen worden om voor eenieder recht te eiscben, om alle bedrog en vervalschingen te keer te gaan Wij hopen, dat al do liberalen van het arrondissement onzen op roep zullen beantwoorden Da boekerij van het Willemsfonds, Graaf yau Egmoct Groote Markt, ingang laDgs de Leopoldstraat, waar iedereen kosteloos schoone boeken kan ter lezing bekomen is alle Zondagen open van 10 tot 11 uren voormiddag. Zondag 17 Juli, derde zondag dier maand van 3 1/2 tot 4 i/2 bij M, Érnest Ladeuze, Inde vier Wiepen, storting der pensioengelden, Nieuwe leden worden altijd aanvaard, er zijn geepe achterstellen te betalen, geene boet, geene onkosten elk mag sparen gelijk en wanneer kef bem past. In ons volgende nummer zullen de feesten aangekondigd worden, welke ter gelegenheid der kermis zullen gegeven worden door de liberale Maatschappijen der stad. Den 31 juli eerstkomende zal een prachtig Veldfeest plaats hebben in de Vrijacht, op Sint Job. Dit feest wordt ingricht door de Maatschappij Do ge wezen Onder-Officieren van het Leger en zal opgeluisterd worden door het Muziek der Pupillen. Hebben we niet gezegd dat de Ou bewaarders een maag hebben gelijk struisvogels. Drie weken is 't nauwelijks geleden dat ze de formidabele klopping op hun ne bedrogschotel kregen eu 't gerecht is verorberd en verteerd en ze zijn kon tent Drie weken hebben zij over de klop ping van 29 Mei gedubineerd, heimelijk gelamenteerd en gedisputeerd en nu deelen ze aan al de deuren brief kens uit om aan de kiezers hunne dankbaar heid te betuigen voor de behaalde ZEGEPRAAL Dat is toepet hebben Eu dat kwakzalvers-bedankingsken is onderteekend door MM. K. Van Vrec- kem, Senator, O. Vau der Haegen en O. Reyntens. Waarlijk M. Van Vreckem de welge- naamde is niet vrekkig op bluf en het zou hem beter staan op de Cannebière van Marseille te wonen dan onder de verstandige menschen van Meerbeke. Hoort ge wat de stoeffers zeggen De kieziog van 29 Mei 11. beves- tigt opnieuw het vertrouwen dat ons Vaderland sedert twintig jaren gesteld heeft in de Catholieke Re- v geering, Dat vertrouwen gelijk niet slecht aan 't vertrouwen, dat een bankroetier ge niet bij het publiek, er zijn altijd snul len die zich laten beet nemen, maar den 29 Mei hadden de oppositiepartijen; 40,000 stemmen meer dan de kleri kaleu. 0 In ieder van ODze vijf Cantons bekomt onze gezindheid eene schit- terende meerderheid. Die schitterende meerderheid loopt uit op het verlies van een zetel be nach- tigd door de liberalen, die in vier jarea tijd 4000 stemmen hebben gewonnen. Nu volgens berekeningen, die eea bilan is zooals sommige venootschap- pen er weten op te maken om hun defi cit te verbergen en den nakenden on dergang te verduiken. Immers de kieziug van 29 Mei is da veroordeeling vau bet bankroet dear klerikale politiek r Yalsche kieswetten, Valsche vólks-wetten, Valsche kiezerslijsten, Yalsche meerderheid. Daags na de kiezing schreef het or^. gaau van den Aalaterschen klerikalen boetiek «De uitslag der kiezing heeft aan ouze verwachting met beaat-- woord. Nu bedanken die heeren de kiezer» voor den schitterenden uitslag en vomf het blijk van vertrouwen. Goed zoo 1 over vier jaar zullen zij de kiezers voorzeker nog meer moeten bedanken, want ze zullen langs om klaarder zien in de slechte politiek der1 klerikale regeering en het den volksbe-» driegers dan ook beter doen gevoelen als thans. Nog een paar klerikale zegepralen als die van 29 Mei en het klerikale kraam ligt in duigen, 't Is ook daarom, dat de bedanking zoo laat komt. De kiezers roepen de bluffers toe Wef mag het U bekomen, tot weerzfeu§ Geboren Belg zijn of de groote naturalisatie ontvangen heoben Sedert een jaar ten minste zijn wettig woonverblijf in dezelfde gemeente hebben. 25 volle jaar oud zijn op 1" Mei toekomend jaar. 35 jaar oud, gehuwd of weduwnaar zijn met wettelijke nakomolingen aangeslagen zijn met eene persou- neele belasting van minstens 5 fr. in hoofdsom eu opcentiemen ten voor- deele van den Staat en deze belasting voor het voorgaande jaar betaald hebben. Sedert ten minste één jaar eige naar zijn van onroerende goederen met een gezamentlijk kadastraal in komen van minstens 48 frank, of sedert ten minste twee jaar van eene insohrijving op het grootboek der openbare schuld gevende ten mins te 100 fr. rente. Houder van zekere diplomas, ti tels of getuigsehnften, in art. 17 der wet bevat een der openbare amb ten vervullen of vervuld hebben of eene der bedieningen vervuld heb ben, eene dei beroepen doen of ge daan hebben, vervat in artikel 19, tijdens de voorgeschrevene tijd ruimte. (Wet van 12 April 1894). De lijsten worden alle jaren her zien van 1 J uli' tot 31 Oogst j zij ko-- men in voege den 1 Mei- van het volgend jaar. De voorwaarden voor den ouder dom moetan Vervuld zijn als de lijst in voege komen de andere voor-- waarden op 1 Juli van het jaar der' herziening. De lijsten Voorloopig Vastgesteld: den 31 Oogst, zijn ter inzage van het- publiek van af 3 September. De klachten moeten voor 31 OctO<- ber aan het oollegie overgemaakt worden. De bepaald vastgestelde lijsten van 30' November zijn ter inzage van het publiek te beginnen van 5 December* De aanvrageu voor het beroepshof moeten bij den arrondiBsementscom-- missaris neergelegd worden voor den- 81 December. N. B. Niemand mag tó'eer dan S» stemmen uitbrengen voor de Kamera1 eu Provincie en 4 voor de Gemeente* Zelfde voorwaarden als hierbo ven, echter moet 30 in plaats van 25 jaar zijn. idem idem idem De kleine naturalisatie voldoet. Ouderdom 30 jaar op 1* Mei van het jaar volgend op de her ziening. Woonst 8 jaar, op 1 Juli van het jaar der herziening. idem maar 5 fr. belasting in de gemeen ten van min dan 2000 zielen, 10 fr. in die van 2000 10.000 en 15 frank In die met 10.000 en meer inwoners. idem idem De kiezer eigenaar van onroerende goederen met een kadastraal inko men tan 150 fr. ten minste, heeft recht op twee bijgevoegde stemmen, dit alleen echter voor de gemeente.

De Dendergalm | 1904 | | pagina 1