Dora van de Spiegelhoeve Nummer 29 LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Pensioenkas. N I N O V E Geeft U de moeite bijeenkomst der Liberale Volksvertegenwoordigers. Jaar. Zondag 17 Juli 1904». w&mM Abonnementsprijs 4 fr. voor de stad 4 fr. 50 voor den buiten voorop betaalbaar Mo» abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen rfmkreael Prijs der Annoncen jjeklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijdefrank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST 16 JULI. Willemsfonds. De boekerij van het Willemsfonds, Graaf yan Egmont Groote Markt, ingang langs de Leopoldstraat, waar iedereen kosteloos schoone boeken kan ter lezing bekomen is alle Zondage„n open van 10 tot 11 nren voormiddag. Zondag, 17 Juli, van 3 1/2 tot 4 1/2 uren namiddag, storting der pensioen gelden in De Vier Winden, Kei zerlijke Plaats, bij M. Ernest Ladeuze. Nieuwe leden worden altijd aanvaard, er zijn noch achterstellen, noch boet, noch onkosten te betalen, en elk mag storten gelijk het hem past en wanneer het hem bevalt. Veldfeest. Den 31 juli eerstkomende zal een prachtig Veldfpest plaats hebben in de Vrijacht, op Sint Job. Dit feest wordt ingricht door de Maatschappij De ge wezen Onder-Officieren van het Leger en zal opgeluisterd worden door het Muziek der PupilleD. Wij ontvangen den volgenden omzendbrief dien we met genoegen opnemen. Waarde Heer en Strijdgenoot In den loop der maand September viert de Liberale Burgers- en Weikliedenbond van Ninove de lubuldiging zijner Vlag. Ofschoon slechts sedert eenige maanden gesticht korts na den laatsten zoo hevigen kiesstrijd van October 1903 telt de Bond reeds meer dau 500 leden, aangeworven onder al de standen der samenleving, en vooral on der de werkende klas. Hij voert een onophoudelijke strijd tegen het verstompend klerikalisin, voor het behoud van ons vrijzinnig Gemeentebestuur, voor stof felijke lotsverbetering en verstaudelijke ont- wikkeliug zijner medeburgers. Zulke edele strekkingen verdienen voorze ker aanmoediging, en daarom ook rekenen wij op talrijke bijtredingen, vooral uit bet Vlaamsche land, waar onze strijd zoo veel moed en zelfopoffering eischt. Ons feest, of liever onze betoogiug moet al- bier, op degauscbe bevolking, een blijvenden indruk daarstellen. Zij moet grootsch zijn, machtig, zoo grootsch eu machtig als de on- fiterfelijke gedachten door de liberale partij verkondigd. Aan de bekrompene geesten der laamsche buitenbevolking zij nogmaals getovnd, dat wij springlevend zijn, en d it do verlossing met groote schreden nadert. In de hoop op een gunstig antwoord te mo gen rekenen, bieden wij U, V aarde Heer, met al onzen dank, de uitdrukking aan onzer hoogachting. De Schrijver, Victob FRISCH. De Voorzitter, Jules VAN HAM, N. B. De Stoet wordt gevormd om 3 ure namiddag op het Statieplein. Bijzondere Kom- missarissen zulleu voor elke groep worden aan geduid. Wilt ge kiezer zijn Ja, omdat ge Belg zijt en omdat ge eerlijk man zijt, met ongeschonden naam en faam. Vergeet niet, dat al degenen die oud genoeg zijn (uitgenomen de in dienst zijnde soldaten)kiesrecht hebben tenzij, zij eene onteerende veroordeeling heb ben ondergaan. Al degenen die geen kiesrecht bezit ten worden met wantrouwen bezien en achter hunnen rug wordt gefluisterd zij bezitten geen kiesrecht, zij hebben iets op de lever. Ge wilt ook kiezer zijn, omdat gij als burger, als Belg uw recht wilt bezitten en wilt uitoefenen. Wilt gij meer dan ééne stem Wij willen Algemeen Stemrecht, elke man ééne stem, alle Belgen gelijk voor de wet. Maar zoolang het meervoudig stemrecht bestaat door de klerikalen ingevoerd om te beter bedrog te kun nen plegen, moet gij het getal stemmen eischen, dat u toekomt. Gij hebt uwe tweede stem, omdat ge huisvader zijt omdat gij een spaar boekje hebt enz... Indieu gij de tweede stem welke U Yau dieutwege toekomt niet vroegt, zou men met rede zeggen, dat gij misschien een onwaardige huis vader zijt enz. Wie is de schuld daarvan 7 De klerikalen. Overal waar ze da ba zen zijn, vervalscben zij op schandalige wijze de kiezerslijsten. Personen die kiesrecht hebben worden van de lijst gelaten, menschen die recht hebben op twee of meer stemmen worden inge schreven met ééne stem, en soms ge- schrabt. Zoo werpen de klerikalen, op al wie niet naar hunne pijpen danst verden king en schande en zoo vestigen zij hunne macht op de oneer, die ze wer pen op den naam hunner eigen mede burgers. Wie is daar nog de schuld van Heel dikwijls de kiezer zelve. Elk heeft het recht te beginnen van 3 Sep tember naar het Stad- of Gemeentehuis naar de kiezerslijsten te gaan zien of hij ingeschreven is met het getal stem men waarop hij recht heeft en tot 31 October volgende heeft hij tijd om zijne reclamatieu bij 't schepencollegïe zijner gemeente in te dienen met denoodige bewijsstukken. Is dat zoo gemakkelijk We weten, dat op vele dorpen en zelfs bier ter Btede, vele menschen be vreesd zijn, recht te eischen ze zijn benauwd voor broodroof, voor vervol ging, persoonlijke voetstappen doen om kiesrecht te eischeu zou hun als misdaad kunnen aangewreven worden. Wat is er dan te doen U wenden tot het lokaal der liberale Associatie te Aalst. Gij schrijft een briefje aan 't volgend adres De heere P. Anne Bediende der Liberale Associatie Graaf van Egmont AALST. Daarin schrijft Gij uwen juisten naam, plaats en dag uwer geboorte en van uw huwelijk alsook sedert hoelang gij uwe stad of gemeente bewoont en verders alle inlichtiiigen, welke ge geven kunt betreffende uwen eigendom, uw spaar boekje enz. De liberale Associatie van Aalst zal de kiezerslijsten hebben van al de gemeen ten van het arrondissement. Alle mededeelingen en blieven wor den volstrekt geheim gehouden, nie mand buiten den bediende en de be stuurleden heeft er kennis van, en verder behoeftrde kiezer zich om niets meer te bekommeren, zijn kiesrecht wordt geëischt zonder dat hij een voet te verzetten heeft, zonder dat hij een centiem heeft uit te geven. Moet ge nog iets doen? Ja, zeker. Wie aanhanger is van recht en rechtvaardigheid, zal ook laten we ten of zijne vrienden, geburen of beken den op de lijst staan naar behooren hij zal ook laten weten welke achteruit kruipers die hij kent op de lijst «taan zonder recht of met meer stemmen dan hun toekomen. Wanneer moet ge dat doen Alle inlichtingen geven zoo spoedig mogelijk, en heel zeker onmiddelijk na 3 September. Van dan af zullen de kie zerslijsten ter inzage liggen in alle ge meentehuizen. De kiezerslijsten van heel het arrondissement zullen ook to raadplegen ziju in Den Graaf van Egmont n Groote Markt, te Aalst. De kiezerslijsten der stad Aalst zullen ter inzage liggen in verscheidene libe rale lokalen der stad. Den 2 Juli, vereenigden zich de leden der Li berale linkerzijde van de Kamer der Volksver tegenwoordigers in eene der Sektie-zalen van het Natie-Paleis. Van de 43 leden, die de liberale tegenpartij uitmaken, waren er 40 aanwezig. M. Janson zit voor. Hij wenscht de nieuw gekozenen geluk en heet ze welkom. Hij wijst er op dat geene der uittredende liberalen van kant gesteld werd en dat de Linksrzijdo negen nieuwe gekozenen telt. Nochtans niet op onza lauweren ingeslapen, maar nieuwe zegepralen voorbereid. De laatste verkiezingen hebben het ontwaken der liberale par!ij doen uitschijnen, (Van nu af aan 't werk! Algetneene toejuichingen De liberale linkerzijde bedankt de Liberale Jonge Wachten voor den machtigen bijstand, dien zij tot de zegepraal van de partij verleend hebben. Zij verklaart dat de manifestatie, die zij het eerst op touw gezet hebben en die dea 6 November in een der voorgeborchten van Brussel zal plaats hebben, al bare sympathie heeft. De liberale volksvertegenwoordigers zul len deelnemen aan het banket, dat na de betoo ging zal plaats grijpen. De vergadering beslist aan de linkerzijde van den Senaat voor te stellen, de oppositie der twee Kamers in October, voor de heropening van 't Parlement, in eene volle zitting te ver eenigen. De liberale linkerzijde, vast besloten kracht dadig het klerikaal konkelfoezen in de kiezers lijsten te bekampen, roept de aandacht der li berale kringen van 't land op de belangrijkheid van de herziening der kiezerslijsten en op de noodwendigheid bnnne pogingen te regelen om onmiddelijk het werk der herzienning iu al da arrondissementen in te richten. Zij Lesluit de wettelijke-middeleu op te zoe ken o.n het kiesbedrog te keer te gaan, alsook om het misbruik der valsche politieke schriften Sjrt dreunt het in eenen boek. Dat is op de kommerschap geschoten 1 lacht Sus Tappers, do bil latende zakken. Boeh vuilaard 1 roept Mina die met de handen aan den neus de schuur invlucht dat stinkt als rotte eiers 1 Neem uw paart en zwijg lacht Sus. Nom de dore zegt Klaas, jongens dat •tinkt Sus, ge zijt een vuilbroek Bah 1 mort de andore, iedor heeft zijüe gebreken. Ik zou dat toch ophouden, zegt Mina, nog eens snuivend om te zien of alle onraad afgedreven was. Ophouden grinnikt Sus. Mijn vader hjeld er eene op in de kerk hij werd er onpasselijk van en betaalde vijf franken aan den doktor voor flesch en visiet. Telkenmale ik er zoo een gezonde aan de deur zet, denk ik bij mij zelve vijl franken gespaard, Moet ge met zoo'd vuil kasteel bij eene vrouw kruipeu, zegt Netteken meesinuileud. Mijn kasteel is ui t tuiler dan't uwe, snapt Sus. Louis Doom staat recht, steekt het linker been uit en laai zijn beiaard klingeleu zoo lang en zoo aardig dat allen schier kreupel zijn van lachen zoowel om de vieze gezichten die hij trekt, als om de zonderlinge wijs van het aria. Dat wij eens een ander liedjen opzette- den, zegt de oude Trees, die ook reeds eenige malen heeft geduwen, maar geeu toon uit haar versleten speeltuig krijgt. O, ja I roepen de meisjes, de meester moet zingen. De meisjes zingen eerst. Gij zult dan ook iets afgeven Vlaamsche, he, meester Zeker 1 Ha dat is goed Anneken zingt eerst, dan de meester en daarachter Mina. La musicjue en avant roept Klaas, die hij de grenadiers heeft gestaan. Houd u muil, Klaas. Allo, Anneken, begin l Maar wat zal ik zingen Wel, De liefde op'tijsl b. v. dan kan Mina da tweede partij zuigen. Niemeudalle schreeuwen de anderen verward dooreen van Rozalie, van Het Kaartspel, van Het Herderinne tje van Lolo 1 schreeuwt Louis Doom boven de andereu uit eu hij zingt, over en weder wiegend op zijnen stoel 'k Zal niet doen gelijk Lolo Zwijg daar, schreeuwmuil, tiert Klaas een heel handvol hopbladeren in zijn gezicht gooiend, on va commenser, savez-vous Anneken zingt met hare schoone, reine alto- atem het volgend lied Doch God vergeet zijn kindren niet, Hij zal mij helpen in 't verdriet. De hope leeft nog in mijn hart, Eu hope leüigt alle smart, Do Heer kent de arme weduwvrouw En zij bljjlt hem altoos getrouw, En eeuwig zing ik, zonder dwang, Mijn godgewijde zang 1 Zoet en plechtig klonk het uit haren engelen- mond in de stilte tegen de muren op. De her haling der twee laatste verzen zongen allen meteen. Aardiger koor kon men niet hooreu AuDeken, Mina en Netteken zongen als nach tegalen Klaas zong met eene stam die uit eene holle wilg scheen te komen Louis Doom zoo valsch als een kater Dolf da zoon uit De Koestaart zong door den neus eu stak den hals uit of giog hij kraaien Sus Trap pers loeide als een os, Leo, de Rater, trok den mond scheef open tot aan het linkeroor bijkans en balkte als een ezel Trees, hoewel diep in de zestig, stemde in dit koor met iets dat aan het geklater van een wanmolen geleek. Als het lied ten einde was zong Klaas met zijne afgrijselijke basstem Le chanteur a bieu chanté II faut boire, il faut boire a sa santé. De wijze waarop hij de Fransche woorden uitsprak deed dea meester en Annekeu sehier barsten van lachen. Nieuwsgierig vroeg Tist Vliegers Want zingt die daar Is dat Fransch (Wordt voortgeaet). ■HBH I - I ■■■■I

De Dendergalm | 1904 | | pagina 1