19de Jaar. Nummer 30 LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Willemsfonds. Pensioenkas. Oude Garde. Veld feest. NINO VE. Zijt ge Kiezer Wat er in België sinds 1830 verandert is. Voor 't Algemeen Welzijn. - t- i (4 fr. voor de stad Abonnementsprijs J 4 60 wor flen bulten j voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. HET ARRONDi: Gewon! Prijs der Annoncen Eeklar] Vonnissen op de Men maakt melding van elk werk waarvanl Handschriften wordl Nee spe nee nietu. AALST 23 JULI. De boekerij van het Willemsfonds, Graaf van Egmont Groote Markt, ingang laDgs de Leopoldstraat, waar iedereen kosteloos schoone boeken kan ter lezing bekomen is alle Zondagen open van 10 tot 11 uren voormiddag. Zondag, 21 Oogst, van 3 ï/2 tot 4 1/2 «ren namiddag, storting der pensioen gelden in het Café du Commerce Groote Markt, bij M. Richard De Stob- beleir. Nieuwe leden worden altijd aanvaard, er zijn noch achterstellen, noch boet, noch onkosten te betalen, en elk mag storten gelijk het hem past en wanneer het hem bevalt. Zondag 31 Juli en Maandag 1 Oogst uitstap naar Blankenberge en Hcyst- aan-Zee. CONCERT te Blankenberge, Terras van den Casino, deelneming aan ■den lichtstoet 's avonds. Al de deelnemeis worden verzocht Dinsdag -26 Juli te vergaderen, in Concordia alwaar de laatste schik kingen zullen genomen worden. Den 31 juli eerstkomende zal een prachtig Veldfeest plaats hebben iti de Vrijjacht, op Sint Job. Dit feest wordt ingricht door de Maatschappij De ge wezen Onderofficieren van het Leger en zal opgeluisterd worden door bet Muziek der Pupillen. Wij vernemen met genoegen, dat de Betooging van Ninove Inhuldiging derYlag van den Liberalen Burgers- en Werkliedenbond welke vastgesteld was op 31 Jilli verdaagd is tot 18 Sep tember. We zeggen dat we die verdaging met genoegen vernemen-, ons duukens is een kermisdag een niet goed gekozen dag voor eene politieke betooging, wat nieer is den 31 Juli konden vele liberale vrienden van Aalst geen deel nemen aan de betoogiDg. Dus, Zondag 18 September liberale betooging te Ninove, talrijk zullen de Aalstenaars, met hun muziek deel nemeu aan het feest ingericht door den nieuwen liberalen Bond, die thans reeds meer dan 500 leden telt. Zijt ge 25 jaren oud Hebt ge niets op de lever Hebt ge geene onteerende veroordee ling ondergaan Welnu dan moet ge kiezer zijn, want alle deftige Belgische burgers, welke 25 jaren oud ziju hebben kiesrecht soldaten in dienst uitgezonderd. Veroordeelden, bankroetiers enz. enz. alleen hebben geen kiesrecht Dus ge moet kiezer zijn Onthoudt dit goed lezers, en zegt het aan al uwe vrienden, bekenden, gebu- ran en bloedverwanten. Misschien hebt gij maar eene stem, misschien zijt. gij alleen kiezer voor de Wetgevende Kamers, maar al wie 25 jaren geworden is moet op de kiezers lijst staan. Ik weet dat bet zeer moeilijk is al de bezonderheden onzer chineesche schur- kenkieswetten te onthouden en te we ten welke voorwaarden er zooal moeten vervuld worden om 2, en 3 stemmen voor Kamer, Senaat en Provincie en 1, 2, 3 ot 4 stemmen voor de gemeente te hebben. Maar, nogmaals herhaald als gij 25 jaren oad zijt moet gij op de kiezers lijsten staan of uwe medeburgers zou den van u denken dat gij een oneerlijke kerel, een bankroetier of misschien uog iets slechters zijt. Zijt ge kiezer Hebt gij het getal stemmen waarop gij recht hebt De liberale Associatie van Aalst zal de kiezerslijsten hebben van al de gemeen ten van het arrondissement. Ge kunt dus te beginnen vau 4 Sep tember eerstkomende in Ben Graaf van Egmont Groote Markt, te Aalst gaan zien, ot gij op de kiezerslijst staat gelijk bet behoort. Indien gij, dat niet gaarne doet schrijft een briefje aan De Jieere P. Anne Bediende der Liberale Associatie Graaf van Egmont AALST. Geeft daarin op uwen naam en voornaam, plaatsen datum van geboor te, plaats en datum van uw tiuwelijk en alle mogelijke inlichtingen over uw eigendom, de belastingen die gij be taalt, spaarboekje enz. Doet hetzelfde voor al onze vrienden die gij kent, duidt ons de tegenstrevers aan die ten onrechte op de kiezerslijs ten staan, of die er op staan met meer stemmen dan waarop ze recht hebben. Een eenvoudig briefje is genoeg, de Associatie zal kosteloos al het noodige doen om al degenen, die recht en eer lijkheid willen en daarom den triomf der liberale partij betrachten, te doen inschrijven met het getal stemmen dat hen toekomt. Als antwoord op de kiesparade der kierikalen die zich beroepen op de meeniug Uer leden van de constituante in 1831, heeft de Efoile Beige eeuige uittreksels medegedeeld van de redevoe ringen, gehouden door de priesters, deelmaken de van den katholieken groep van 't nationaal Congres in 1830. Zij zijn oprecht leerzaam. Abt Verduyn zegde De godsdienst en de staat kunnen slechts op een terrein samengaan en dit terrein is de vrijheid voor ieder in alles en door alles. Abt De Smet sprak Wat wij willen, dat is de volledige schei ding van Kerk e.i Staat.» Abt Verbekt zegde Door het feit alleen dat de staat verklaart geen enkele godsdienst aan te nemen, is, in de oogen der wet, de godsdienst onverschillig de tempel i3 een gebouw de cermoniën, de sacra menten bestaan niet voor den Staat de pries ter is een burger en niets meer.n Abt Andries sprak Ik zou mij als de onwaardigste der men- scben aanzien, indien ik, na uit al mijne krach ten medegewerkt te hebben tot de uitroeping der gewetensvrijheid en van andere vrijheden, liet onderstellen; dat ik die vrijheid maaralleen voor mijn godsdienst wilde.» Abt de Haerne zegde Wij willen de vrijheid voor alles en voor allen. Onder dit regiem moeten de katholieken noch bescherming, noch voorrechten vreezeu. Zij zullen hun eicen leven hebben. De gods dienst zal volledig gescheiden zijn van den Staat. Abt de Foere sprak Indien ik de vrijheid van drukpers kom vragen, in hare algeheelheid, dan is het om een openbaar bewijs te leveren dat, zonder eenige voorbehou.iing, wij volstrekte vrijheid voor alles willenvoor zooveel zij overeenkomstig zij met de orde der samenleving. Abt Van Crombrugge zegde Gelijk wij de vrijheid van eeredienst en der drukpers willen, willen wij ook de vrijheid van onderwijs de eene kan niet bestaan zonder de andere De bisschop van Luik, Mgr. Van Bemmel. zich tien jaren later in eene wetgevende kiezing gemengd hebbende, zegde de Foere b De macht der bisschoppen strekt tot de ge boden Gods, de geboden der H. Kerk en de Kanonieke wetten. Buiten dat hebben zij geen overheid, geen macht. Het is door die wetten dat de geestelijkheid en de geloovigen hunne plichten, de bisschoppen hunne macht houden. Inde geestelijke orde, even als in den Staat, zijn het de wetten die rechten en plichten vast stellen. Er bestaat geen enkele kerkelijke wet die aan de bisschoppen het recht toekent tus- schen te komen, als overheid in de kiezingen, ook geen enkele wet, die aan de geloovigen op legt in dit opzicht, zich te gedragen volgens de voorschriften der bisschoppen Onze kierikalen zeggeu dikwijls dat het libe ralisme veranderd is. Wat zouden wij dan van onze tegenwoor dige klerikale moeten zeggen, wanneer wij ze vergelijken met die van 1830. Deze wilden de scheiding van Kerk en Staat, terwijl onze meesters in den Staat enkel den uitvoerder ziet der hevelen van de geestelijke overheid, en den officieëlen betaler, gelast met al de geestelijke ondernemingen geldelijk te steunen. De ware liberalen verdedigen heden, gelijk in 1831, al de grondwettelijke vrijheden, ter wijl de kierikalen en de Katholieken Vereeni- gingen, die viijheden enkel aannemen om be ters wil, in afwachting ze te kunnen vernietigen om ze te vervangen door christelijke wetten anders gezegd kierikalen dwang. Wat zou de houding zijn van priester de Foere, der priesters van 'r nationaal Congres, moesten zij uit hun graf opstaan en onze tegen woordige priesters zich openlijk met de kie- zingen zien bemoeieD, en zelfs in meetingeo, in kiesvergaderingen en iu menigvuldige gazet ten politiek voeren rn.-t het oog op de kiezing Zeker is er sedert 1830 in Beleië iets veran derd, doch het vrijziuuig liberalisme niet Iu de algemeene vergadering der ver schillende sectien van den Gemeente raad welke den 15 dezer gehouden werd, om te handelen over de kwestie der plaats welke do leden der liberale minderheid voortaan in den Gemeente raad zullen bekleeden, werd namens de kierikalen de volgende verklaring gedaan door M. Bethune Wij.be- trachten het algemeen welzijn der stad, onze bestuurlijke dadeu mo- gen echter beknibbeld worden, doch wij vragen, dat dit gedaan worde op de hoffelijke wijze We zullen niet meer terugkomen op de hoffelijkheid der klerikaleD, zij ziju het die 't voorbeeld geven van lompheid eu oubeschoftheid iu woorden, te be-

De Dendergalm | 1904 | | pagina 1