Gemeenteraad. •fpj *1 LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Willemsfonds. Pensioenkas. Oude Garde. Veldfeest. Onze scholen Een groot werk. Samen-gaan Een specialist. 4 fr. voor de stad Abonnementsprijs J 4 fr 50 voor den buiten voorop betaalbaar en abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore t van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALbf. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen drukregel Prijs der Annoncen Rei-iamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijdefrank Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan hét blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST 3D JULI. De boekerij van het Willemsfonds, Graaf van Egmont Groote Markt, ingang laDgs de Leopoldstraat, waar iedereen kosteloos scboone boeken kan ter lezing bekomen is alle Zondagen open van 10 tot 11 uren voormiddag. Zondag, 21 Oogst, van 3 1/2 tot 4 i/a tiren namiddag, storting der pensioen gelden in het Caté du Commerce Groote Markt, bij M. Richard De Stob- beleir. Nieuwe leden worden altijd aanvaard, or zijn noch achterstellen, noch boet, noch onkosten te betalen, en elk mag «torten gelijk het hem past en wanueer liet hem bevalt. Zondag 31 Juli eu Maandag 1 Oogst uitstap naar Blankenbergo eu Hcjst- aan-Zoe. Vertrek uit Aalst, Zondag morgend met den trein van 6 u. 43 minuten. 's Voormiddags te Hlankenberghe CONCERT op het Terras van het Ca sino 's avonds deelueming aan den lichtstoet. Den 31 juli eerstkomende zal een prachtig Veldfeest plaats hebben in de Vrijjacht, op Sint Job. Dit feest wordt ingricht door de Maatschappij De ge- Wezen Onder-Officieren van het Leger eu zal opgeluisterd worden door het Muziek der Pupillen en door verschei dene der befaamste zangers van 't land. Zitting van den Gemeenteraad, Maan dag 1 Oogst, ten 5 uren namiddag Dagorde i 1. Wijziging aan art. 8 van het re glement van inwendige orde. 2. Rekeningen 1903 van Stad, Wel dadigheidsbureel en Burgerlijke Gods buizen. 3. Gemeenterekenschap. Driemaan- delijksclr nazicht. 4. Gemeentebelastingen. Reklamen» 5. Afstand van grond gelegen aan de Stapelplaats tot inrichting eener goederenstatie van den buurtspoorweg Aalst-Assche. 6. Begrooting voor 1905 der Kerk fabrieken 7. Weldadigheidsbureel. Aanvaarding van het legaat Raemdonck. 8. Werkbeurs. Verslag over 1903. 9. Werkeloozenfonds. bladen voegden er zelts bij, dat de libe ralen hunue zegepraal alléén daaraan hadden te danken. Wij weten allen hoe onjuist dergelijke beperking is en al onze vrienden en tegenstrevers weten het ook. Nog nooit werd de propaganda door woord en schrift, met zooveel ijver en aanhou dendheid gemaakt als voor de laatste kiezing. Geen dag ging voorbij ot er werden rneetiugen gehouden in het ar rondissement en verscheidene propa- gandaschriften en manifesten werden met de post gezonden aan al de kiezers van hei arrondissement. Maar toch is 't waar, dat de herzie ning der kiezerslijsten, ons een aan zienlijk getal stemmen deed winnen. Welnu die herziening willen we dit maal nog nauwkeuriger doen maar de belanghebbenden moeten ons helpen, onze liberale vrienden van den buiten moeten bezonderlijk een handje toeste ken. Ieder eerlijk man die 25 jaren oud is moet op de kiezerslijsten staan. Vergeet dit grondbeginsel niet, en indien iemand als vriend der liberalen eeu6 inlichting heelt te geven, eene I uitlegging heeft te vragen of eene klacht te doen gelden, hij schrijve een briefje aan het volgend adres Den heere P. Anne Bediende der Liberale Associatie Graaf van Egmont AALST. Men mag de brieven ook staren aan den beer notaris De Windt, voorzitter der Liberale Associatie of aan een der Bestuurleden. Buiten het bestuur zal niemand keunis nemen van die brie ven. Te beginnen van 4 September eerstkomende zullen de kiezerslijsten van al de gemeenten van het arrondis sement Aalst ter inzage liggen van wie het verlangt in den Graaf van Egmont, (anders gezegd De Grauwe SteeD) Groote Markt, te Aalst. Wie wegens vrees voor broodroof in ziju dorp niet verlangt de lijsten te gaan nazien in 't Gemeentehuis, kan dit doen in den Graaf van Egmont n of een vriend daarmee gelasten of gelijk wij hierboven zegdbn een briefje schrij ven» Alle reclamatien worden geheel kos teloos gedaan door de Liberale Associa tie. Een groot en bezonder werk is voor zeker de herziening der kiezerslijsten. Al de liberale bladen hebben met lof gesproken over de herziening der kie zerslijsten verleden jaar door de libera len in het arrondissement Aalst gedaan pp die lof is niet onverdiend, Sommige Zoodra het klerikale kraam omver zal gewor pen zijn, hetgeen onvermijdelijk in 't kort gebeuren zal, teu hoogste over vier jaren, zal het de eerste plicht zijn der oppositie, het volksonderwijs herin te richten. Twintig jaren zijn de klerikalen aan 't roer eu mets heelt zoozeer ouder huuue reaction- naire werking geledeu als het volksonderwijs. We zijn op dat gebied meer dan eene halve eeuw achteruit geboerd. Menschon van jareu herinneren zich nog de scholen van kruisken a. b. c gehouden op den buiten, door oude lidden, dikwijls om niet te zeggen meest altijd, kwezelaars en totebellen, die er een snuifdoos, een bril eu een blauwen snutdoek op nahielden, mitsga ders do plak en wat er verder behoorde om de kleuters, zoo uiet met methode, dan ten minste met begeleiding van oorvegen en kueukelkuip- pea het a. b, c. ia te duwen, het lezen te leeren en aan de verstandigsten ook wel de eerste beginselen der schrijf- en cijferkoust, die weieens tol de vier hoofdbewerkingen kwam, in te pompen. Maar de voornaamste bezigheid van de magisters, wier patroon, Sint Gregorius, jaar lij ks plechtig werd herdacht, door meesters, meestersen en leerlingen, waarbij pappenthee werd gedronken en mastellen geëteo, de be- zonderste bezigheid zeg ik, was de leerlingen den catechismus van buiten te leeren van Wat is de Allerzaligste leering tot Heb ik naar de zwemmers niet gezien f Lezen, cijferen en schrijven waren bijzaken, ondergeschikte wetenschappen, die tot de zaligheid onnoodig zijnde hoofdzaak was catechismus, heilige geschiedenis, gebeden. De meester en metsterse stonden rechtstreeks onder 't gezag van den pastoor, in groote ste den gelijk Geut mocht in't begin der XIXa eeuw niemand eene school openen zonder de toelating van de geestelijke overheid, die on derzocht of de aspirant-schoolmeester goed Roouisch-katholiek was om zijne verdere be kwaamheid bekommerde zich niemand. Vijftig jaren geleden bestond dit feitelijk nog zoo op den buiten (ik spreek van de Vlaamsche plattelands gemeenten) de onder wijzer hing geheel en al af vaD den pastoor, was veelal koster, of prefekt van de congrega tie, de voorbidder in de processie enz. Uit do Staatsnormaalscholen van Lier (on der leiding van priester De Coster) van Nijvel, Brugge, Gent enz. kwamen weidia eene me nigte onderwijzers met breeders opvatting van het onderwijs, met nauwkeuriger denkbeelden over opvoeding, methodeleer en vooral met meer kennissen gewapend dan de oude plak- voerders, liet ouderwijs nam eene heelo an dere wending, de oordjesscholen verdwenen, de a. b. c. boekende enkele eu dobbele spel lingen eu dies meer maakten plaats voor be tere leerboeken. In 1879 werd de wet gestemd op het onder wijs, waarbij den priester het oppergezag in de scholen werd outnomen. Die inkrimping van het gezag der priesters over de onderwij zers, is de eenige oorzaak geweest van den schooloorlog van 1879 en als de pastoors ba den Van de scholen zonder God en de mees ters zonder geloof verlos ons Heer, wilden ze enkel zeggen weg met de scholen waar wij de bazen niet ziju, weg met de onderwijzers die ons als knechten niet willen dienen. Oorlog dus aan de officieele school, al zij het goeveruemeut en het stadsbestuur klerikaal, want de officieele onderwijzer, kan, als hij vil als onafhankelijk man optreden en niet dansen naar de pijpen van den pastoor. Daatom na 20 jaren klerikaal bestuur, wordt de oorlog tegen de officieele ouderwijzers voort gezet, zelfs tegen degene, die uit belang als de ergste klerikalen in 't gareel loopen eu vooraan staan gelijk do veertig schoolmeesters, die als afgevaardigden der klerikale associatie vau ons arrondissement de vergadering van Aalst bijwoonden en Woeste met zijne bijloopers tot kandidaten benoemden, zonder zich nog te herinneren dat die noodlottige man eenmaal de onderwijzers toesnauwde Qu'ils s'en ail- lentwoordeu dia hij thans op hen in toepas sing zou hrougeu zoo de gelegenheid zich aan bood. 't Klerikaal goovernement en de klerikale besturen doen hun best om de officieele scho len uitgeroeid te krijgen. Al hun streven heeft maar een doel De staat uit de school, de pastoor eriu. De staatsnormaalscholen levereu jaarlijks nog slechts enkele goede on ierwijzers, de aan nemingen zijn door het goeveruemeut tot een gering getal Leperkt de klerikale besturen worden gemachtigd hunne gemeentescholen af te schaffen eu in kroegen te veranderen, en de minister De Trooz sluit de oogeu voor al de ouwettighedeu welke op deu buiten ge beuren. kursus voor volwassenen (avond en zondag-* school) zonden volgen hu i exameu konden afleggen voor onderwijzer In die school fuu- geeren onderwijzers, die zelveu geen bekwaam heidsdiploma hebben, verbeeld u dan wat kleppers hunne leerlingen moeten zijn. In een volgend nummer zal ik bekend ma ken hoe 't in Aalst met den oorlog tegen da goede scholen is gesteld eu wat er door do liberale partij dieut gedaan te worden. Ja aardige koppelingen hebben wij den 5 en 12 Juni zien aan elkander flan- zen Het zijn geene monsterverbonden meer van liberalen en socialisten, want nu hebbeu wij ook dergelijke verbonden zien aangaan door Socialisten, en Ka tholieken. Laat ons eens het geweten onderzoe ken van iedere partij. 1° De Socialisten. Er waren 24 ballotagen in de provin- tiëu Henegouwen, Luik, Antwerpen, Oost-Vlaauderen en Brabant. In 12 dezer 24 plaatsen beslisten de socialisten over de meerderheid. In vier plaatsen geven zij veel meer stemmen aau de klerikalen dan aan de liberalen en stemmen daarenboven groo- tendeels met witte briefjes.Aldus doen zij 11 klerikalen kiezen In twee plaatsen verdeelen zij zich omtrent in tweëu Ant- I werpen). In zes andere (Brabant, Luik en O-Vlaanderen) wordt/er goed legen de klerikalen gestemd, 2° De Liberalen. Er waren zeven balotagen tusschens Klerikalen en Socialisten. In alleü, (uit genomen te Roeulx en te Jurnet) geven de Liberalen de 3/4 hunner stemmen aan de Socialisten. De Liberalen waren de oorzaak dat er te Roeulx eu te Ledaberg Klerikalen gekozen werden. 3° De Klerikalen. Er waren 5 ballotagen tusschen libe ralen en socialisten. In drie dezer kiezen de Klerikalen voor de Socialisten .In twee andere stem men zij den helft voor de Liberalen en deu helft voor de Socialisten. In gansch het land hebbeu de klerika- leu zich volgender wijze gedragen in da balloteerin^en Stemmen aande liberalen gegeven 72925.. socialisten 81(>3h n met witte briefjes 4443* De fanatieke jeefkens, die zoo graag van het roode Socialisten spook gewagen^ stemmen nog liever voor die socialisten dan voor de liberalen. 't Ziju van die dingen, die te pas kernen voor later I De aangenomen en vrije normaalscholen, deelen diploma's van onderwijzer of onderwij zeres uit aan al wie er een begeert, wie naar eene klerikale Normaalschool gaat is zeker niet gebuisd te worden, (evenals degenen die voor priester studeeren) na eenige maanden worden ze schoolmeester, ja zelfs regent der middelbare scholen gebombardeerd. Dit jaar nog werd er een strooibriefje in Aalst rondgedeeld, waarbij men aau de lief hebbers liet weton, dat zij die twee jaar, de Wetten en reglementen zijn maar gemaakt om door de kleppers van Aalst overtreden ta worden, de vroede mannen onzer stad geven voor wet en recht geen pruim tabak, ze zijn in huune oogen niets waard. Een politiek haantje-vooruit, nevenknie van Casteleyu moest beloond worden voor zijoa jarenlange hunkering naar.,, iets. Daar zal de bloeiende stadskas wei voor zorgen, een man min of meer te betalen zal haar niet armer maken en de lastenbetalera zyn immera daar om af te duimen als 't nood doet, P. Van Nuffel, is dus specialen agent be noemd bij de Aalstersche politie, 't Vuilhem deken heeft zoo voortreffelijk de eerlijke f?ï) politiek der klerikale op onbeschaamde, onna- schofie, grove manier verdedigd, dat wa ver wonderd ziju als we bedenken dat Van Nuffel zoolang naar een plaatsken heelt moeten wachten,

De Dendergalm | 1904 | | pagina 1