r 19de Jaar. Zondag HAugusti 1904. Willemsfonds. Pensioenkas. Vooruitgang door 't Werk. Dc Zondagrust. Wetsontwerp op de Zondagrust. Dc kanker van Vlaanderen Schelmerij. Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 4 fr. voor de stad x. voorop betaalbaar 4 fr. 50 voor den buiten Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST, Nee spe nee metu. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen Reklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijde1 frank Prijs der Annoncen per drukregel Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. AALST 13 AUGUSTI. De boekerij van het Willemsfonds, Graaf van Egmoot Groote Markt, ingang langs de Leopoldstraat, waar iedereen kosteloos schoone boeken kan ter lezing bekomen is alle Zondagen open van 10 tot 11 uren voormiddag. Zondag, 21 Oogst, van 3 i/a tot 4 1/2 uren namiddag, storting der pensioen gelden in het Café du Commerce Groote Markt, bij M. Richard De Stob- beleir. Nieuwe leden worden altijd aanvaard, er zijn noch achterstellen, noch boet, noch onkosten te betalen, en elk mag storten gelijk het hem past en wanneer het hem bevalt. Liberale Werkmanskring De Liberale Werkmanskring zal op Zondag 18 September 1904, deel nemen aan de Inhuldiging der blauwe vlag van den Liberalen Werkmansbond van Ninove. Het Bestuur is verzekerd dat al de leden het ten plicht zullen rekenen aan die inhuldiging deel te nemen. Prijs been en terug 0,85 fr. Men kau zich laten inschrijven bij de Boden. Op Zondag 28 Oogst, ten lokale Concordia Algemeene Verplichte Vergadering op boete van 0.25 fr. Orde van den dag 1° Balloteering van meer dan 100 nieuwe leden 2° Verslag der laatste Alg. Vergadering. 3° Verslag over de inkomsten en uitgaven gedurende bet dienstjaar 1903-1904 door den Schatbewaarder C. Vincent. 4° Verslag over de werkzaamheden des Iirings en zijne afdeeliugen gedurende het dienstjaar 1903-1904 door den schrijver P. Anne. 5" Inhuldiging der vlag van den Liberalen Werkmansbond van Ninove op Zondag 18 September. 6° Mededeelingen. 7° Kieziug voor 11 Bestuurleden in vervan ging der thans in dienstzijnde Bestuurleden aftredende en herkiesbare leden. We deelen bierachter het wetsontwerp mede betreffende de zondagrust, neer gelegd door het klerikaal goeverne- ment. Wat willen de klerikalen Het doel dat zij bekennen is hunne bezorgheid voor den werkman ze wil len, zeggen zij, dat de werklieden na zes dagen arbeid, den zevenden dag rusten. Het eigenlijke doel is de gedwongen zondagrust, dat doel bekennen ze niet omdat elke schikking welke verbiedt op eenen bepaalden dag der week te arbeiden strijdig is met de grondwet. Moest de wet onveranderd doorgaan 't ware een misbaksel, iets in den aard $er loi-wet, ze zon aldra in onbruik vallen, door de duizenden gevallen van uitzondering in welke door koninklijke lesluiten zouden te voorzien zijn. We vragen aan al wie onpartijdig spreken wil Waar in Belgie wordt er 's zondags gewerkt als er geen nood is Zie in Aalst er wordt 's zondags in de fabrieken en werkhuizen zoowel van liberalen als katholieken niet gewerkt, dan voor zooveel het volstrekt noodig is. Elders zal dat ook wel zoo wezen. Welnu volgens de nieuwe wet zal dat noodzakelijk werk, 's zondags mogen verricht worden gelijk voor en na. En vermits er anders 's zondags niet wordt gewerkt, beveelt de wet iets dat toch gebeurt. Wat vooral loensch schijnt, is de groote macht welke het goevernement zich voorbehoudt voor het toelaten van het zondagwerk in dringende omstan digheden en de pleegvormen welke de nijveraar te vervullen zal hebben om de toelating voor zondag arbeid te be komen. We weten hoe partijdig het goever nement is, we weten dat de werktoe- zichters meest klerikale voorloopers ziju, die men voor huune hevigheid door eene benoeming heeft geloond, wo weten hoe schandalig partijdig de klerikale Bestendige Deputation zijn en... het is naar 't advies van dergelijke mannen eu besturen, dat het goeverne ment zich schikken zal om gevraagde toelatingen te geven of te weigeren. Wordt de wet gestemd gelijk het voorstel thans is, dan zal er op volgen Ofwel volslagen mislukking, ofwel veel plagerij voor sommige uij vera ars en niet het miuste voordeel voor de arbei ders. Waarom, indien de klerikalen zoo bezorgd zijn om de arbeiders waarom dan geheele kategorieu arbeiders uit gesloten Een paar artikelen zouden voldoende ziju, om. streng toegepast te worden, al de arbeiders van Belgie op tijd een dag rust te laten genieten. Art. 1. Het is aan elk hoofd eener nijverheid of onderneming verboden, andere personen dan de bij hem inwo nende dienstboden meer dan zes ach tereenvolgende dagen te doen arbeiden, zonder bet toestaan van een vollen rustdag, Daarmee puncfum. Met de nieuwe wet zullen er nog tal rijke werklieden zijn, dia weekdag en zondag zullen te werken hebben, met het eene hierboven opgegeven arti kel zouden alle nij veraars eu onder nemers (b. v. de Staat als uitbater der ijzeren wegen, posten en télégrafen) verplicht zijn den dienst zoo te regelen dat elke werkman, elke bediende (want de bedienden moeten niet uitgesloten zijn) wekelijks een rustdag hebben. In de zitting van den Gemeenteraad van 1 Oogst werd een wensoh uitge drukt ten voordeele der wet op de Zondagrust. De liberalen stemden dien wensch, onder voorbehouding gemaakt door M. De Blieck. Art. 1. Het is aan elk hoofd van ouderne. ming verboden, andere personen dan de bij hem inwonende leden zijner familie en zijne dienst boden of huisgenooten, meer dan zes dagen in de week te doen arbeiden. De wekelijkscbe ver- lofda4 is de Zondag. Art. 2. Dit verbod is niet van toepassing op dringende werkzaamheden, vereisebt door een geval van overmacht of nooddwang, welke de gewone gang van de onderneming niet deed voorzien, indien het hoofd der onderneming daarvan, bimen de vier en twingtig uren, keunis geeft aaD den inspecteur vau deu arbeid of aau den burgemeester. Art. 3. Een koninklijk besluit kan de voorwaarden van het wekelijksch verlof anders regelen 1. Voor de onderneming en die, hetzij door haren aard, hetzij om redenen van openbaar, gewoonlijk een gedeeltelijken of onafgebroken arbeid op zondag vorderen 2. Indien plaatselijke of andere omstandig heden het eischeD. Voor de ondernemingen, die vallen onder toepassing der wet vau 15 Juni 1896 bepaalt het wei kplaatsreglemeut de voor waarden van dat verlof. Art. 4. De koninklijke besluitan beschik ken. a) Bij algemeenen maatregel, ten aanzien van elke soort arbeid waarvoor eene voortdu rende uitzondering gerechtvaardigd is b) Bij afzonderlijken maatregel, te aanzien van else soort arbeid, waarvoor eene tijdelijke uitzondering door den belanghebbenden wordt aangevraagd. Art. 5. In het eerste geval vraagt de ko ning het advies 1. Van de bevoegde afdeelingen der Raden van Nijverheid eu Arbeid 2 Van de Bestendige Deputation der Provin ciale Raden 3. Vau den Hoogeren Raad voor openbare gezondheid 4. Van den Hoogeren Arbeidsraad. In het tweede geval vraagt hij het advies van de Bestendige Deputatie. Telkens wanneer eene uitzondering wordt aangevraagd op grond van plaatselijke omstan digheden, wint de geraadpleegde Bestendige Deputatie het advies van den gemeenteraad in. W anneer de belanghebbende het verlangt wor den de beroepsgroepen, waarvan hij deel uit maakt, gehooid. Deze verschillende collegiën brengen hun advies uit binnen twee maanden na het hun daartoe gedane verzoek bij gebreke daarvan wordt er buiten beu over beslist. Ten allen tijde kan de regeering, hetzij ambtshalve, hetzij op verzoek van een der collegierij-jwaarvan het advies moet worden gevraagd, opnieuw, de belanghebbende colle - gièu raadplegen en de verleende machtiging iutrekkeu of wijzigen. Art. 6. De afgevaardigden der regeering voor het toezicht over den arbeid houden het oog op de uitvoering van de voorgaande be palingen. Te dien eiudu hebben zij vrijen toe gang oveial waar een bij deze wet bedoelde arbeid wordt vei richt. Art. 7. De hoofden van ondernemingen of hunne gelastigden, die de bepalingen van deze wet en de voorschifteu vau de besluiten betreffende hare uitvoering overtredeu, worden gestraft: Met eene boete van 26 tot 100 fr. indien het getal der in strijd met de wet of mat de besluiten gebezigde personen, 10 niet overtreft met eene boete van 101 tot 1000 fr. indien het getal der personen honderd niet overtreft met eene boete van 1001 tot 5000 fr indien er meer zijn. Art. 8. Er bestaat strafbare herhaling zoodra een nieuw misdrijf tou last.e van een persoon, die reeds is gestraft wegens overtre ding van deze wet, wordt vastgesteld binnen e6ii tijdverloop van vijf jaren na de eerste veroordeeling, Art. 9, De vader moeder, of voogd, die huu minderjarig kind of pleegkiud iu strijd met de voorschriften van deze wet doen of la ten arbeiden, worden gestraft met eeue boet van 1 tot 25 fr. Art. 10. Artikel 85 van het strafwetboek is van toepassing op de overtredingen voorzien bij art, 7. Art. 11.Deze wet treedt in werking één jaar na bare afkondiging. Oto de drie jaren doet de regeering aau de Kamers verslag over de Uitvoering en de gevolgen der weL Leest een klerikale gazet, luistert naar een sermoen, een mandement van den bisschop eene bulle van den paus 't is altijd dezelfde weeklacht woorden van bitterheid, woorden van angst- En waarover? Over de slechte tijden Over de slechte meuschen! Over de slechte zeden! Als men zoo een nnr geluisterd of ge lezen heeft, sluiten die schrijvers of die redenaars met de uitroep Bidt! Bidt!! E11 zij zien niet eens dat zij zouden moeten zeggen tegen zich zei ven; tegen de hoofden der katholieken, tegen de bisschoppen, tegen de pastoors, tegen de paters, tegen de nonnen, tegen de katho lieke ministers, ambtenaars, rechters, professors Gij zijt de meesters sedert20 jaar! En de tijden tijn slecht! Waarom hebt gij ze niet verbeterd? Gij zijt meester sedert 20 jaar! De menschen zijn slecht. Waarom hebt gij ze niet beschaafd? Gij zijt meester sedert 20 jaar En de zeden zijn slecht Waarom hebt gij ze niet gereinigd? Maar zij vragen het niet zij durven hun eigen gruwel en misdaad niet be kijken. Zij huilen gelijk de honden in den nacht m Omdat zij vreezeu de roede van het eeuwig recht Want de edele godsiienst hebben zij verlaagd tot eeneu geldzaak. Want den mensch hebben zij verne derd tot slaaf. Want de zeden hebben zij bedorven. Zij moesten in den tempel Gods vrede< broederlijkheid en liefde prediken. Zij leven maar voor politieke strijden. Zij zijn verdoold in hengsteukeurin- gen, geitenbouden zij zijn kooplieden geworden, bankiers 1 Alles alles behalve dienaar Gods 5 Vrientlen zorgt voor uw stemrecht. De sukkelaars die geen ander bjacl lezen dan de geschandvlekte Dendevbode mogen er zich op beroemen propere lectuur te krijgen en wel ingelicht ta zijn. We weten hoe hij al wie niet in da tremels loopt van den klerikalen vuil- wagen door hem belogen en gehoond wordt, hoe hij de deugemeterij zoover drijft zijne tegenstrevers in hun privaat leven te belasteren. Wat het meest te bewonderen valt ig de getrouwheid waarmede, die god vruchtige gazet, voor Godhuisgezin vrijheidgeloof enz. verslag geeft over openbare vergaderingen eu besturen, In die verslagen worden de gezegden zijner vijanden verdraaid en vervalscht% er worden hen uitdrukkingen en zmuen in den mond gelegd welke ze niet heb ben uitgesproken of die ze niet aouden kunnen uitspreken, P-wr£:-. iiLmnuuKMtr 5 r '1. "'-1 1-*

De Dendergalm | 1904 | | pagina 1