Willemsfonds. Vooruitgang door 't Werk. N I N O V E De Pensioenkas. Herziening der Kiezerslijsten. Een fijn sermoen Al krottende, prottende. De Zondagrust. Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 4 fr. voor de stad 4 fr. 60 voor den buiten OOfOp bétaaibaar Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. Nee spe nee metu. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen Prijs der Annoncen Reklamen 76 centiemen per drukregel Vonnissen op de derde bladzijdefrank Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. AALST 27 AUGUSTI. Da boekerij van het Willemsfonds, Graaf van Égmont Groote Markt, ingang laDgs de Leopoldstraat, waar iedereen kosteloos sclioone boeken kan ter lezing bekomen is alle Zondagen open van 10 tot 11 uren voormiddag. zoo standvastig den strijd tegen het klerikalism volhouden, ten tweede om dat zij zoo talrijk deelnamen aan onze betooging. Liberalen van Aalst, den 18 September allen naar Niuove. Liberale Werkmanskring De Liberale Werkmanskring zal op Zondag 18 September 1904, deel nemen aan de Inhuldiging der blauwe vlag van den Liberalen Werkmansbond van Ninove. Het Bestuur is verzekerd dat al de leden het ten plicht zullen rekenen aan die inhuldiging deel te nemen. Prijs been en terug 0,85 fr. Men kan zich laten inschrijven bij de Boden. Op Zondag 28 Oogst, ten lokale CoDcoriia Algemeene Verplichte Vergadering op boete van 0.25 fr. Orde van den dag 1* Balloteeriog van meer dan 100 nieuwe leden. 2° Verslag der laatste Alg. Vergadering, 3° Vei slag over de inkomsten en uitgaven gedurende het dienstjair 1903-1904 door den Schatbewaarder (J. Vincent. 4° Verslag over de werkzaamheden des Krings en zijne afdeeliugen gedurende het dienstjaar 1903 1904 door den senrijver P. Anne. 5" Inhuldiging der vlag van deu Liberalen Werkmansbond van Niuove op Zondag 18 September. 6° Mededeelingen. 7° Kieziug voor 11 Bestuurleden in vervan ging der thans in dienstzijnde Bestuurleden altredende en herkiesbare leden. Wij roepen de aandacht onzer vrien den op het Vaandelfeest van Ninove. De strijd welke de liberalen daar hebben te voeren tegen de klerikale achteruit kruipers is zoo hardnekkig als hier dnar plegende kleriko's de omkooperij in 't groot, ja, in 't openbaar. De kie- zing is volgens die kerels eene markt, de meerderheid is voor hen die 't mees te geld kunnen besteden. De nieuwe liberale kring, welke reeds honderden ledeu telt, burgers en werk lieden, vooral werklieden, is gesticht om die ellendige kuiperijen te verijde len, om de onafhankelijke werklieden tot het volle besef te brengen hunner eigenwaarde, om hen te doen begrijpen, dat het liberaal programma, al de her vormingen, al de punten bevat van een echt demokratisch programma waarvan de verwezenlijking mogelijk isom hen aan te toonen, dat de klerikale stem- men8jacbelaar8 in Belgie maar een doel hebben namelijk de ontvoogding van het volk te verhinderen. We vernemen, dat de Oude Garde de Liberale Associatie en deu Liberalen Werkmanskring van Aalst deel zullen nemen aan het feest te Ninove, We zijn zeker dat de liberalen van Aalst talrijk zullen zijn den 18 Soptem- b3P te Ninove, De liberalen van Ninove verdienen dat ten eersten omdat ze Bij uitzondering zal de storting voor September plaats hebben den tweeden zondag der maand, 11 S ptember van 3 1(2 tot 4 1/2 ureu namiddag, in den Graal vau Égmont Groote Markt. In ons nummer van verleden zondag besproken we 't artikel in Denderbode verscheueu over de herziening der Kie zerslijsten, waarin slimmeken beweerde dat de liberale kitsdraveis karrevrach- ten ongegronde kiesreklamen indienden om zoo doende er een winstgevend stieltje van te maken. Denderbode weet beter dan wij dat de herziening der kiezerslijsten er brood- uoodig is. Immers de klerikalen zijn bekend voor 't knoeien en vervalschen der lijsten en indien de herziening niet gedaan wierd, dan ware de triomf der kleriaaleu voor altijd verzekerd. Als men nagaat hoe sommige kiezers lijsten op deu buiten zijn opgesteld dan ziet men seffens tot wat sommige kleri kale besturen in staat zijn. Zoo treft men gemeenten aan in ons kanton, waar aan meer dan 60 personen het getal stemmen niet is toegekend, waarop ze recht hebben. De mannen zeggen, we bevoordeeligen enkel onze vrienden, onze tegenstrevers hebben al genoeg met eene stem. Al wat we hun toekennen is tegen ons. We zijn nieuwsgierig de nieuwe lijs ten te zien en op welke wijze ze nu zullen opgesteld zijn. Menigvuldige klachten zijn verleden jaar aan de be voegde overheid gedaan, over de ge brekkige wijze waarop de lijs'eu waren aaneengeflausd. We verwachten dees jaar wat beters, het is immers zoo moeielijk niet de kie zerslijsten zorgvuldig op te maken, als deze die er mede gelast zijn zieh een weinig moeite willen getroosten. Ook denken wij, dat de gemeentebe sturen ons de gevraagde lijsten op den door de Wet bepaalden tijd zullen doen geworden, anders zullen wij gebruik maken van ons recht en aan den heer Goeverneur de Besturen aanklagen die opnieuw nalatig zullen geweest zijn. O. P. Kecht. Een dorp in de omstreken van Aalst is gezegend met een onderpastoor, die er met den groven borstel doorgaat en de parochianen behandelt gelijk Tippo- tip zijne slaven. De prediker van Gods woord predikt niet, hij snauwt de ge zalfde des Heeren zalft niet, hij slaat de man Gods spreekt niet, hij brult. Als 't kermis is op die groote gemeente wordt er niet gedanst, dansen is immers des duivels en op bevel van den ouder pastoor, gaat zijn domme knecht, de burgemeester, met den veldwachter van herberg tot herberg en maakt pro» ces-verbaal op tegen degenen die vin den, dat het kermis is om eens een flikker te slaan en dat dansen nu geen zonde is zoo min als ten tijde van David die danste voor de Arke des Verbonds tegen degenen, die toch een speelman hadden doen komen in de overtuiging, dat het eerbaarder is in deftigheid een polka of redowa te dansen, dan achter hoek en kant te flikflooien. Eene kermis zonder muziek en dans is een uitvaart, en de zeden winnen er niets bij, integendeel. Maar beeft het onderpastoorken fel gedonderd tegen het dansen op kermis, nog feller heeft hij getierd tegen... de soldaten. Ge moet weten, nauwelijks is de ker mis voorbij, of een nieuw gevaar, dreigt de parochie. Zondag, 28 Oogst, komen er soldaten en ze zullen slechts 's maan dags opkrameD. Het onderpastoorken is woedend, ge lijk een haan, -lie met de vleugels slaan de rond zijne hennen loopt als hij in de lucht een steekvogel ziet, zoo woedend loopt het onderpastoorken van huis tot huis en waarschuwt de meisjes tegen de hellekindir8, die men soldaten noemt. Verleden zondag preekte hij op de soldaten en sloeg bovenarms op het blad van den stoel der waarheid Die mannen, riep hij zijn niet te betrouwen, ze brengen met zich het verderf der steden, de slechtheid der kazernen. Ze kunnen meestal fijn klappen, vrien delijk piakoogen op de meisjes, maar gij deugdzame dochters vau X, wacht u wel voor hen en als er een vau die dra gonders m, t vleierij tot u komt, zegt hem dan Foert smeerl... Geheel de week hebben de parockia nen over dat smeer... sermoen geklapt. De uitslag is, dat al de meisjes er inwen dig uaar snakken de knappe soldaten te zien. fluane nieuwsgierigheid i« door bet smeer.... sermoen opgewekt en de deugdzame maagdeu van X zuchten al ik wou dat 't al zondag ware Dus voor dien onderpastoor zijn de soldaten sm.... lappen. Dan zijn de offi cieren voor hem groote sm.... en de priesters die met den graad van officier dienst doen als aalmoezenier van 't le ger, wat zijn die dan We bevelen dien ouderpasloor aan bij de soldaten en oversten die zondag op die parochie zullen kampeeren. Unze soldaten zijn over 't algemeen volksjongens, jongens van den buiten, vrooJijk en braai, al is er soms een schuil tig schaap ouder, maar de mees ten zijn ten minste zoo deftig als de ouderpa8toor, die hen uitmaakt voor sm... iappeu zouder hea te keuuen. Wij hopen, dat zondag aanstaande, de soldaten goed zullen onthaald wor den ten Noord-Westen van Aalst,ze ver dienen het. Elke vader die kinderen heeft en een soldaat te logeeren krijgt zal zeggen, ik wil voor dien jongen eens goed zorgen, wie weet zal een mijner kinderen, later ook niet verplicht ziju met den troep van dorp tot dorp te trekken om naar zijn garnizoen terug te keeren. ludieu de soldaten op de parochie van 't fameus onderpastoorken als sm. lappen ontvangen werden, weten zij aan wien ze 't te danken hebben. Het kan niet anders of die slimme onderpastoor krijgt van 't muziek eene puike serenade, 't Een plezier is 't ander waard, Mogelijks krijgt hij ook één of twee kopstukkeu van die smeerl... te logee- ren en dan zal hij zijue meid moeten verwittigen, dat ze bijhun intreden roe pen moet Foert Wat deftig volk De Jonge Garde heeft een heele paternoster eereleden, die allen eene vette bijdrage beta len, zij heeft eene aanzienlijke toelage van de stad zonder de staarten, ze betaalteen spot- loon aan baren muziekoverste, die dan soms nog lang naar het hem verschuldigde moet wachten. De Jonge G irde onder het Eere-Voorzitter schap van Al. Woeste en het Voorzitterschap van Al. Gheeraerdts is eene ellendige, armtie rige Maatschappij geworden, waarvan de ken spreuk Al groeiende, bloeiende dient veran derd te worden al krottende, prottende, of al krimpende, trimpende, otal knoeiende, loeiende elk volgens keus, 't past allemaal. In de processie van halfoogst maakte de koninklijke harmonie een bedelaarsfiguur, met bare zes geleende mannen. Zes geleende mannen om eene processie-marsch te spelen. M. Gheeraerdts zal gezegd hebben dat de Maatschappij nooit zulke geleende hoogte heeft bereikt. Het orgaan der Aalstersche kliek, werd te Dendermonde veroordeeld we gens zijne eerlooze aanvallen tegen M. De Blieck, liberaal gemeenteraadslid. Die veroordeeling ligt hem op de maag als een kar kasseisteenen en geene ge legenheid laat hij voorbijgaan om M. De Blieck onbeschoft aan te randen. Na zijn valsch verslag der gemeente raadszitting van 1 oogst, neemt hij in zijn nummer van 14 oogst een gedeelte van ons verslag op betreffende de zon dagrust en daarop weeft hij een heel stuk met leugens en dwaasheden sche ring en inslag. M. De Blieck heeft gelijk gehad na mens de minderheid de voorbehouding te maken, welke hij gemaakt heeft want de wet zal vele werklieden ver hinderen wekelijks een dag rust te ge nieten omdat die wet zegt, dat de rust dag, de zondag moet zijn en er niet bij bepaalt, dat in de nijverheden waar het zondagwerk onvermijdelijk is. de werklieden toou hunnen dag rust zullen hebbou. Denderbode drukt in vette letter Het recht van den arbeider op eene natuurlijke rust moet gehandhaafd worden tegenover den willekeur der patroons en Als hij de rust niet nemen kan, als hij in zijn reoht wordt bedreigd door den patroon, dan moet de staat hem beschermen. Goed zoo Maar waarom hebben de werklieden die in sommige nijverheden zullen verplioht zijn 's zondags te wer ken, geeu reoht op die bescherming Daar komt de klerikale aap uit de mouw. De klerikale regeering, die de werk lieden moet beschermen, tegen den wil lekeur der patroons, is zelve de wille- keurigste patroon vau het land en hij spot met het recht van den arbeider op eene natuurlijke rust van een dag ter week De klerikale regeerifig geeft het slech te voorbeeld, en heeft zij sommige diensten ontredderd om eenige bedien den een schijn van zondagrust te gun nen (die huu willekeurig kan outno-

De Dendergalm | 1904 | | pagina 1