s Naar Ninove I c -1 19de Jaar. Nummer 7u Zondag 11 September 1904. Willemsfonds. Liberale Werkmanskring. M» Jules RENS te Aalst. De Pensioenkas. Reus der scholen. Vrijmetselaars, p Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 4 fr. voor de stad 4 fr. 60 voor den buiten voorop betaalbaar Men abonneert zioh op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. Nee spe nee metu HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen pep drukrege| Prijs der Annonoen Beklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijde1 frank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. AALST 10 SEPTEMBER. De boekerij van het Willemsfonds, Graaf van Égmont Groote Markt, ingang langs de Leopoldstraat, waar iedereen kosteloos schoone boeken kan ter lezing bekomen is alle Zondagen open van 10 tot 11 uren voormiddag. Algemeene Verplichte Vergadering, Zondag 11 September 1904, ten 3 uren namiddag, in Concordia. Orde van deö dag 1. Verslag der laatste Alg. Vergadering 3. Vakvereenigingen-Werkeloozenfonds 3. Mededeelingen 4. Betoogingen te Ninove. Onze volksvertegenwoordiger M. J. Rens zal den 1® zaterdag van iedere maand te beginnen van Zaterdag 1 October, zitting houden, in 't lokaal der Liberale Associatie, sekretariaat, waar iedereen, die hem wenscht te spreken, door hem ontvangen zal worden van 9 uren voor middag. Iedereen mag zich in volle vertrou wen tot hem wenden, zoowel werklie den en landbouwers als bedienden, ne ringdoeners en burgers. BERICHT. In ons voorgaand num mer hebben wij de storting voor Sep tember aangekondigd den 11 September aanstaande. Tengevolge van buitenge wone omstandigheden zal de storting plaats hebben den 25 SEPTEMBER (4en Zondag van September) in den Graai van Egmont Groote Markt, van 3 1/2 tot 4 1/2 uren namiddag. Nieuwe deelnemers worden altijd aan vaard. Elk mag uitleggen naar goed dunken doch ten minste 3 fr. 's jaars om de wettelijke voordeelen te genie ten. Wie b. v. een jaar niet spaart krijgt voor dat jaar geene subsidie, maar van het gespaarde gaat niets verloren. Gee ne boeten worden toegepast. Al de personen die den vereischten ouderdom bereikt hebben en hunne aanvraag hebben gedaan om pensioen te bekomen, zonder iets verkregen te hebben, mogen, indien zij meenen recht te hebben, zioh aanbieden om hun ge val uit te leggen, er zal nota van geno men worden en het noodige zal gedaan worden om recht te doen geven aan wie recht heeft. We zullen ook nota nemen van de misbruiken welke ons zullen kenbaar gemaakt worden. HET BESTUUR. Belangrijk Bericht. Wij verwittigen pog eens de personen, geboren in 1843, 44 of 45, dat zij moer ten 18 fr. storten in de lijfrentkas, wiL len zij op 65 jarigen ouderdom het pen sioen van 65 fr. bekomen. Zij moeten die 18 fr. storten in ten minste drie jaar. Bijgevolg OpgepastDe personen geboren in 1843 moeteq teq minste 6 franken op hjn boekje hebben voor jbet einde van 1904, Al onze vrienden van Aalst, leden der Libe rale Associatie, van den Lib. Werkmanskring en andere liberale kringen zullen het als een plicht aanzien deel te nemen aan de Betooging te Ninove ingericht ter gelegenheid 'au de inhuldiging der vlag van den Liberalen Bur gers-en Werkliedenbond. We mogen de gelegenheid niet laten ont snappen ons nader aan te sluiten bij de libo- ralen der andere kan ton b van ons arrondisse ment,'! is een werk van degelijke propaganda, 't is overigens maar een tegenbezoek dat we aan onze strijdgenooten van Ninove brengen ze namen immers zou talrijk deel aan de be- toogiog te Aalst. De reiskaarten van de leden van den Werk manskring worden den 18 SEPTEMBER *8 morgends gegeven in de herbergen op het prograBJma vermeld, de andere deelnemers moeten hunne kaarten nemen gelijk voor eene gewone reis in de statie voor hot vertrek van den trein van 2u. 30 minuten. Al de medereizigers zullen vergaderen op de Groote Markt ten 1 1/2 uren, vanwaar men in stoet met muziek aan 't hoofJ naar de statie zal trekken, 's Avonds vertrek uit Ninove ten 8 uren. Nog een paar weken en de vacancie is ten einde, en voor vele ouders is er een belangrijk vraagstuk op te lossen de keus der scholen voor hunne kinderen. Het is noodig dat de ouders dat rijpelijk overwegen, om geen besluit te moeten nemen op het laatste oogenblik, om niet blindelings den raad te moeten volgen van lieden, welke er zeiven min verstand van hebben. Voor de keus der school moeten de ouders in acht nemen het onderwijs en de opvoeding. Het is onbetwistbaar dat het onderwijs veel meer waarborgen oplevert in de officieele scho len dan in de vrije. In de stads- en staatsscho len hebben al de onderwijzers een bekwaam heidsdiploma, en wordt over de uitvoering van het leerprogramma een nauw toezicht gehou den. In de vrije en aangenomen scholen treft men ouderwijzers aan zonder de minste bekwaam- beidstitels en die aan anderen zouden moeten leeren wat ze zeiven niet weten. In zake van opvoeding ook bieden de offi cieele scholen de meeste waarborgen aan, de onderwijzers en onderwijzeressen, leven niet afgezonderd van de wereld, ze zijn allen def tige menschen die hunne plichten als mensch en als burger verrichten. De ouders zijn vrij in hunnen keus. Ze zul len onderzoeken welke scholen tot heden do beste uitslagen hebban bekomen, welke hon derden waardige leden der samenleving hun onderwijs en opvoeding hebben genoten in de verschillende scholen en zonder aarzelen zul len ze hunne kinderen zenden Of naar de stadsscholen, bewaar- en lagere scholen. Of naar den kindertuin der Korte Zoutstraat (voorbereiding voor de Middelbare school) Of naar de Staatsmiddelbare scholen. Aldus zullen zij hunnen plicht vervullen jegens hunne kinderen, wien de ouders wape nen moeten voor den strijd des levens, door het verschaffen van een degelijk onderwijs. Wij herinneren nogmaals dat de ouders volkomen vrij zijn hunne kin deren naar de school te zenden, die ze verkiezen. Al de klerikale bladen gehoorzamend aap een orde woord kondigen ellen lange artikels af over vrijmetselarij en vrijmetselaars of fra- ïuasson8 en vernieuwen de banbliksems tegen hen uitgesproken door verscheidene onfeilbare pauzen, Wat al dwaasbeden er over vrijmetselarij en vrijmetselaars worden uitgekraamd is on zeglijk en de buitensporigheid de beschrijvin gen en verhalen is voldoende, om al wie en kel de waarheid betracht te overtuigen, dat al die beschrijvingen en verhalen slechts vruchten zijn der fantazij, heel dikwijls der kwaadwillige en betaalde fantazij. Sommigen doen de vrijmetsolarij opklim men tot de Tempeliers, de machtige Orde die in door paus Clemens V werd ontbonden en gedoemd, op zijn bevel werden overal door de Ohristene vorsten de Tempeliers aangehou den en als ketters veroordeeld. De koning van Frankrijk, Füips de Scboone deed den groot meester der Orde Jaak de Molay met een aan tal andere Tempeliers levend verbranden. De Tempeliers bezaten onmetelijke, rijkdom men welke de vorsten en de Kerk onder eikan der verdeelden. Dat was de groote reden der ontbinding eQ uitroeiing der Tempeliers Sedert dien zou volgens sommigeD de Orde der Tempeliers ïu 't geheim hebben voortbe staan en de vrijmetselarij zijn geworden. Anderen doen het ontstaan der vrijmetselarij opklimmen tot Salomon, den grooten bonwer of metselaar van den Tempel van Jerusalem en Hiram zou de bezonderste grootmeester zijn geweest. Water van zij, we willen niet gewagen van de Vrijmetselarij, waarvan men heden geene geschiedkundige sporen meer vindt, wat ons aanbelangt is de moderne vrijmetselarij, wel ke in Belgie hare eerste Logien bad in de XVIII* eeuw te Bergen, Brussel, Luik, Aalst enz. in lokalen, die van elk waren of nog zijn bekend. De vrijmetselaarslogien waren een slag van Maatschappijen, leden aanvaardende van ver schillende geloofsbelijdenissen eD die voor doel hadden elkander onderling te steunen en te helpen en verder met de opbrengst der bijdragen goed te stichten waar er nood was, onverschillig tot welken godsdienst de onder steunde zou bohooren. Hooggeplaatste personen, werden ledenvan verschillende vrijmetselaarlogien, priusen, graven, bisschoppen, koningen maakten er deel vaD uit en beschermden, die instellingen die op hunne beurt de kunsten en wettenschappen beschermden. Onze eerste koning Leopold I was vrijmet selaar dat zegt genoeg boe dom het is te be weren dat de Franscbe revolutie bet werk is geweest der vrijmetselaars, die, voegen de klerikale gazetten er bij, de oorzaak zijn ge weest der vernedering van Frankrijk iu 1870 en dat land thans geheel onder het juk willen brengen van Duitschland. Slechts personen vau onbesproken gedrag en zeden worden bij de vrijmetselaars aan vaard. Maar in de oogen der Kerk beeft de Vrijmetselarij eene grove misdaad op 't gewe ten zij aanvaard leden zonder zich te bekom- mereu over den godsdienst dien zij belijden, Tot in 1830 was dat goed, dan was het grootste deel der geestelijkheid nog ouder den indruk der nieuw-ontwaakte denkbeelden van vrijheid en vooruitgang en kerkvoogden sloten zich bij de vrijmetselarij aan of begunstigden ze, maar het duurde niet lang of die verdraag zaamheid ging te leur, de geestelijken die er deel vau maakten werden zeldzamer en woldra werden da vrijmetselaars als booswichten met al de banbliksems der pauzen beladen. Toch hebben de klerikale gazetten beweerd dat Monseigneur La Nordez, bisschop van Dijon lid is eeuer vrijmetselaarsloge. Om de vrijmetselaars bij het volk afschuwe lijk te makeu, gebruikten de klerikalen bun gewoon wapen de leugens en den laster. Afgrijselijke historiën werden onder het volk verspreid over de iramassons d|e kerels ver kochten hunne ziel aan satan, in hunne bijeen komsten aanbaden zij den duivel onder de ge daante van eenen bok, 's nachts vlogen zij door de lucht door satan gedragen enz, enz. Znlke historiën vinden lichtelijk een goeden grond, bjj de onwetende menigte eu weldra was de reputatie der vrijmetselarij naar den zin van Home en naar zijn weusoh verspreid, Bij de eenvoudige lieden is de schrik voor fra- massons, zoo groot als de schrik voor spoken en geesten. Framasson is bijna synoniem ge worden van den duivel 5 nog slechts weiuige jaren geleden waren er vele boeren eu boerin-, nen die voorbij 't Zwart Concert op de Kas-, ianjpvesfen of Keizerlijke plaats niet zouden gegaan zijn zonder het krqisteekea te maken, Op den buiten rond Aalst, was het immer» algemeen geweten, dat in dat lokaal der Kei zerlijke Plaats, de framassous hunDe vergade ringen bielden, en een oud vrouwtje hoorde ik enstig en nog ijzend als zij er aan dacht verkla ren, dat ze zekeren avond laat zwarte gedaan ten van daar weg door de lacht bad zien zwe ven, waarbij ze wonderbare mnziek had ge hoord. Is het te verwonderen, dat eenvoudige men schen, door den laster verdwaald, door de ver beelding bedrogen vast geloof hechten aan 't. vliegen op een bezemstok, aan de aanbidding van Satan door heksen, tooveraars en framas- sons, als menschen gelijk Woeste, die aan de spits willen staan der moderne geestesontwik keling, geloof hechten aan vertelseltjes die nog; honderdmaal stommer zijn. Zekere Leo Taxil was wegens slecht gedrag' uit de Vrijmetselaarsloge, de Groot-Oosten,, van Parijs gebannen. Hij veinsde zich te be keuren en om geld te verdienen en zich over' zijne uitdrijving te wreken, scbrijfde hij eene' heele reeks werken over de vrijmetselarij waar in de wonderlijksteen ongelooflijkste dingen- werdeu verteld. De vurige Leo Traxil werd door dën Pausi gezegend en door de klerikalen getroeteld,, werd bij bisschojrpen en pastoors op maaltij den genoodigd, leefde in weelde terwijl het geld toestroomde. In een zijner werken vertelt, hij van zeker» miss Diana, die door koppeling met den duivel moeder zal worden van Antichrist. Die mis». Diana woonde de vergaderingen bij der vrij metselaars. waar dan ook satan verscheen eat met zijn staart op den naakten rug van Dianm allerlei voospellingen schreef In de Kamers verklaarde Woeste, dat hij- volkomen geloof hechtte aan de zoogenaamde onthullingen van Leo Taxil, dat bij geloof hechtte aan de historie van miss Diana. Zoo zeer kan het faDatism iemand verblinden. Eenigen tijd na die verklaring van Woest» kondigde Leo Taxil eene openbare voordracht aan over de vrijmetselarij. Talrijke priesters en klerikale groote heerschappen woonden, de vergadering bij, begerig naar al het ijs.eiij- ke dat de sroode Leo over de frammassoos vertellen zou. Leo Taxil verscheen, hoonlachend op de es trade. De comedie was uit hij had geld genoeg uit de zakken der kwezels en kwezelaars ge klopt om voortaan lustig te leven. Hij rukt» dan ook het masker af en riep spottend Dwazen en domkoppen, bier vergaderd n, ge zijt nog dommer als ik meende, al wat its u heb vertelt zijn verdichtsels, ik meen- 1 de het zoo grof te maken dat gij de lea- a gens tasten mocht, maar boe dwazer het a was boe beter gij gelootdet. 't Wordt tijd a k dat er een einde aan kome, uwe domheid:.. Er ontstond in de zaal een groot rumoer- kreten van woede en razernij, Leo Taxil ge» raakte met moeite uit de voeten, hij werd weer in den ban gedaan... maar hij zat mat, de centen. De vrijmetselaars huldigen de vrijheid van geweten en daarom worden ze gedoemd en, verafschuwd, daarom werden en worden, ze- door de klerikalen vervolgd en belasterd. Om aangenomen te worden in eene vrijmet- selaaralogie moet men zexere zonderlinge for maliteiten vervullen en in de maatschappij bestaan voor de aanduiding der bestuurleden benamingen, die reeds meer dan twee ho-ndei^ jaren dezelfde zijn gebleven. Hetzelfde treft men immers aan in andere, Maatschappijen die vele jaren bestaaus tellen b. v. bij sommige sckuttersmaatschappijea de koning, de keizer, de baljuw, enz. en waar bij de aanvaarding van een lid of de vergade-, ring van het bestuur ook zonderlinge gebruia ken in zwang zijn gebleven. Wat kwaad steekt er in die overleveringen, benamingen en gebruiken Vrienden lezers, al wat de klerikale eazet-* ten over de vrijmetselarij schrijven is leugen of dwaasheid. De klerikalen moeten de een voudige men8cheu onder den indruk honden vau den schrik, daarom zien ze spoken eq duivels overal, daarom verzwijgen ze moed-: willjg de waarheid om de lolizen te zijn vaq leugen en bedrog. Immers de klerikale partij houdt zioh maaf staande door 't bedrog. siwfm Li- i'd 1 1M' e»w<

De Dendergalm | 1904 | | pagina 1