ICjIrNaar Ninove Zondag 18 September 1904. Willemsfonds. De Pensioenkas. M. Jules RENS te Aalst. Kerk en Staat. Lotsverbetering der werkende klas. Soldaten in Congé. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 4 fr. voor de stad Abonnementsprijs 4 fr 60 voor ien buIten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. Nee spe nee metu. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen rfr-iikrpftpl Prijs der Annoncen Reklamen 75 centiemen p Vonnissen op de derde bladzijde1 frank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. AALST 17 SEPTEMBER. De boekerij van het Willemsfonds, Graaf van Egmont Groote Markt, ingang langs de Leopoldstraat, waar iedereen kosteloos schoone boeken kan ter lezing bekomen is alle Zondagen open van 10 tot 11 uren voormiddag. Heden ZONDAG, 18 SEPTEMBER, inhuldiging der Vlag van den Liberalen Burgers-en Werkliedenbond van Ninove. Van 9 tot 11 ure voormiddag, uitdee- ling der reiskaarten aan do leden van den Liberalen Werkmanskring, in de herbergen op het programma aange duid. Ten 1 1/2 uren namiddag vergadering van al de deelnemers, op de Groote Markt, optocht met muziek uaar de statie. Betooging te Ninove Overhandiging der Vlag, Feestvergadering in 't lokaal van den Bond op do Markt, de heeren Buyl, Rens, Julius Hoste en andere spre kers zullen er eene korte aanspraak houden. Vertrek uit Ninove ten 8 u. 's avonds vergadering op do Markten ten 7 1/2 u. Alle liberalen op post. Gustaaf LEVE AU. Voorzitter van den Lib. Werk manskring. BERICHT. In ons voorgaand num mer hebben wij de storting voor Sep tember aangekondigd den 11 September aanstaande. Tengevolge van buitenge wone omstandigheden zal de storting plaats hebben den 25 SEPTEMBER (4en Zondag van September) in den Graai van Egmont n Groote Markt, van 3 1/2 tot 4 1/2 uren namiddag. Nieuwe deelnemers worden altijd aan vaard. Elk mag uitleggen naar goed dunken doch ten minste 3 fr. 'sjaars om de wettelijke voordeelen te genie ten. Wie b. v. een jaar niet spaart krijgt voor dat jaar geene subsidie, maar van het gespaarde gaat niets verloren. Gee ne boeten worden toegepast. Al de personen die den vereischton ouderdom bereikt hebben en hunne aanvraag hebben gedaan om pensioen te bekomen, zonder iets verkregen te hebben, mogen, indien zij meenen recht te hebben, ziph aanbieden ora hun ge val uit te leggen, er zal nota van geno men worden en het noodige zal gedaan worden om recht te doen geven aan wie recht heeft. We zullen ook nota nemen van de misbruiken welke ons zullen kenbaar gemaakt worden. HET BESTUUR. Belangrijk Bericht. Wij verwittigen Dog eens de personen, geboren in 1843, 44 of 45, dat zij moe ten 18 fr. storten in de lijfrentkas, wil len zij op 65 jarigen ouderdom het pen sioen van 65 fr. bekomen. Zij moeten die 18 fr. storten in ten minste drie jaar. Bijgevolg OpgepastDe personen geboren in 1843 moeten ten minste franken op han boekje hebben voer het einde yan 1905,. Onze volksvertegenwoordiger M. JRens zal den le zaterdag van iedere maand te beginnen van Zaterdag 1 October zitting houden, in 't lokaal der Liberale Associatie, sekretariaat, waar iedereen, die hem wenscht te spreken, door hem ontvangen zal worden van 9 uren voor middag. Iedereen mag zich in volle vertrou wen tot hem wenden, zoowel werklie den en landbouwers als bedienden, ne ringdoeners en burgers. Al de klerikale gazetten spuwen vuur en vlam tegen het Frausch Goevernemeut dat het Concordaat dreigt te verbreken. Wat, zeggen zij, honderd jaren geleden, werden alle kerk- en kloostergoederen ver beurd verklaard, en zou de Republiek nu wei geren, nog langer de jaarwedden van bisschop pen, pastoors en onderpastoors te betalen. Dat ware schandelijk. Ze vergeten te zeggen, hoe door schandelijke misbruiken, die jaren en jaren voortduuurden op,bet einde der XVIII" eeuw, de boeren, voor al in Frankrijk, tot da afgrijselijkste ellende waren vervallen, terwijl, door allerlei recuten en oude gebruiken, de landouwen door de kloosters, grootendeels waren ingepalmd. Dus zegde de Republiek is 't maar eene daad van rechtvaardigheid, aau de natie terug te schenken, wat haar op schandelijke wijze werd ontnomen. Dn klerikalen zeggen dat de Republiek on gelijk heeft. Dat na honderd jaren het bezit der verbeurde goederen onwettig is en er res titutie moet gedaan worden. De Kerk heeft echter het voorbeeld gegeven aan de Republiex. Werden de landen die de Pauselijke Staten uitm lakten, niet met geweld aan de wettelijke bezitters ontnomen en aan Pauzen geschonken. Werden die landen niet veroverd door het zwaard en hut vuur, tegen den wil der bewoners en hunner vorsteu. En toch hebben de pauzen nooit aan restitutie gedacht. Toen in 1869, door den wil van het Italiaan- sche volk, de wereldlijke macht van den Paus (die de vrucht was van moord en roof) werd geknakt, beweerde hij de eeuige wettige bezit ter te.zijn en sloeg den koning van Italië iD den ban. Het ware niet slecht zoo de Paus eens duide- lijk verklaarde welke de voorwaarden zijn van het rechtmatig bezit en door welke oorzaken, het recht van bszit vervallen kan. Er is nog een middel De paus zou op straf van excommunicatie, al de bezitters van vroe gere klooster- en kerkgoederen gebieden bin nen het tijdverloop van vijf jaren al die goe deren ten voordoele der kerk af te staan. Vermits de eigenaars van vroegere klooster- en kerkeigendommen op weinige uitzonderin gen na, groote klerikalen zijn, noniljous, barons, enz. die ue handlangers zijn der priesters en de vijanden der republiek is het vast en zeker dat zij allen op bet eerste woord afstand zullen doen van bosscben, weiden, hoeven, landerijen en kasteeleu die vroeger aan de geestelijke gemeente behoorden. Daarmede ware het vraagstuk ineens opge lost. In het Concordaat echter heeft de Paus namens de Kerk verklaard op gaene wijze de bezitters van onteigende Kerke- goederen te zullen verontrusten. Dat was eenvoudig weg de bekrachtiging van het voltrokken feiter viel niet meer op terug te komeu. In het concordaat verklaarde 't Fransch goe- vernemeut, eene jaarwedde te zullen betalen aau bisschoppen en pastoors, mits zekere voor waarden goedkeuring der benoeming, ge trouwheid aan 's landswetten enz. Welnu een deel der Fransclm geestelijkheid wil zich boven de wetten stellen der Republiek en daarom, dreigt de Republiek bet concor daat to verbreken. Weet ge wie in Frankrijk een der eersten de voordeelen der scheiding van Kerk en Staat heeft doen uitschijnen Het was de Aartsbisschop van Sint Paul in Amerika, monseigneur Ireland. Den 18 juni 1892 '8 avonds hield deze verlichte Kerkvoogd eene voordracht in do Groote Zaal dor Société der Géographie te Parijs. In die voordracht schetste hij den toestand dar katholieke Kerk in Amerika en zegde onder andere Voor den Amerikaanschen burger is de wet eene heilige zaak. Hij heeft ontzag voor de wet. Diksvijls staat ze hem niet aan, maar dan zegt hij Het is toch de s wet, ik gehoorzaam, b Wij bedienen ons nooit van de wet om b propaganda te inakeD voor ouzo eigene b denkbeelden. Welk is de toestand der Kerk in de Ver- b eenigde Staten Het is de Kerk in eeneu vrijen staat. Eu zij bevindt zich goed in b hare vrijheid, b Er is in de Vereenigde Staten geene ge- b stieiite Kerk. Al de belijdenissen de b katholieke Kerk, al de protestantsche vor- b men, de Israëlitische Kerk, zijn voor de b wet volkomen gelijk, en alie bestaan 011- n der het gemeenzaam recht b. De wet beschermt al onze rechten zon- a der ons bezondere voorrechten toe te ken- a neu. Iedere Kerk houdt zich recht door b de vrijwillige bijdragen barer aanhangers, b In Amerika kiezen de priesters onder elkander tot bisschop dengenen die zij het a waardigste achten wij willeu niet dat een bisschop ons door vreemdelingen opge- a drongen worde. De AmerikaaDsche bisschop werd geestdrif tig toegejuicht. Op de eerste plaatsen bemerk te men graaf De Muu, M. de Vogüê, M. Piou, de prins d'Aremberg, priesters Lemire, De- cbesne, Joiniot, Kannengiesser, de paters Mauuus en Feuillette eu honderd anderen, katholieke kopstukkeu, priesters en paters, die telkeus tiet teekeu gavou der toejuichingen. Maar weldra werd door de klerikale ach ter uitkruipers. de opvatting der Kerk volgens monseigneur Ireland, heftig bestreden als ge vaarlijk en strijdig met de overleveringen. Het orgaan der Aalsterscbe klerikalen, piepte natuurlijk de groote bonzen van't klenkalism na. Ook te Rome verafschuwde men de denkbeel den van den Aartsbisschop van Sint Paul. De verkiezing der bisschoppen door do pries ters en tie verloochening der vreemde tussche.i- komst, was immers een inbreuk op de almacht van den Paus op kerkelijk gebied. 't Amerikamsm, werd bestreden, gelaakt, afgekeurd als ketterij. Rome wil vooral niet weteu van vrijheid en democratie I Tien jaar 11a da schitterende voordracht van monseigneur Ireland, zag men in Frankrijk de kloosterorden in opsland komen tegen de wet, do geestelijkheid zich werpen in den poli- tiekeu strijd, de paus zich het recht aaumati geu het burgerlijk gezag voor zijnen wil te doen buigen. En de honderden die den aartsbisschop toe juichten, vergaten hunne geestdrift voor den Amerikaanscheu eerbied voor de wet, voor de onafhankelijkheid der Kerk door de bijdragen der aanhangers, voor al de demokratiscbe ge voelens van den Amerikaansohen Prelaat. Opeen ordewoord van Rome werd de strijd tegen de Republiek aangevangen Rome v\il de burgerlijke macht overheerschen, ze vloekt de verbreking van het Concordaat, verbreking die volgens monseigneur Ireland een zegen zou zijn, zij vloekt het Amerikamsm in zake van" godsdienst, omdat ze liever de centen heeft der Republiek dan h ire vrijheid. Het bilan van de 20 jarige klerikale regee ring kan men volgender wijze opmaken Op politiek gebied kieswetten gemaakt uitsluitelijk ten voordeele der klerikale partij en school wetten, gemaakt om de onwetend heid waarin het volk verkeert, nog meer te doeu toenemen. Op sociaal gebied eehto facade wetten, aan bet ellendige volk almoezen verleenonde, waü- neer het zijn recht vraagt en eischt. De werkmanspensioenen Hoe belachelijk l^ dje onderstand van 18 centiemen daags dan nog aan hen die in nood zij 11, en bekomen enkel ca vernederende smeekingen. De wet op de werkongevallen voldoet nie mand, noch de werklieden die zij slechts half waarborgt, noch de patroons wier belangen zij schaadt mits zij afhangen van de verzeke ringsmaatschappijen, die enkel voor bet belan» banner actionnarissen staan. Het wetsvoorstel van M. Nyssens dagteekent van April 1898 en het eindje gebrekkige wet. dat er uit voortgesproten is, treedt nog in> voege niet. Intusschen hebben er in België 30,000 werkongevallen per jaar plaats waar van ruim het vierde moet schadeloos gesteld worden door de nieuwe wet, eu gemiddeld per jaar komen 288 werklieden in de mijnen om. Wat de ziekten betrelt, die de werklieden op het werk opdoen, sinds de 20 jaren dat da klerikale p vrtij aan het bewind is, beeft zij nog den tijd niet gevonden er aan te denken. En nochtans bewijzen de statistieken dat op 100 werklieden er gemiddeld 36 zijn per jaar, die door ziekte aangedaan worden, sommigen enkele dagen, andere weken en maanden. Wie zorgt alsdaus voor den zieke, voor vrouw en kinderen Op 100 Belgische werk lieden ziju slechts 12 bij eene maatschappij van ouderlingen bijstand aangesloten, dit zijn de verstandigen. Maar de anderen Voor hen het gasthuis 1 Voor hunne familie de ellende, het bureel van weldadigheid. Wat is er te doen Een volledig stelsel van sociale verzekering inrichten. De verzekering tegen ouderdom en onmoge lijkheid van werken moot aan de werkers beider geslachten, zooals van den buiten als vau de stad, een voldoende pensioen verzeke ren, van zoohaast zij door den ouderdom of door een lichamelijk letsel onbekwaam zijn gewordon om nog in hun onderhoud te voor zien. De verplichte verzekering tegen ziekten eo ongevallen zou moeten tusschenkomen niet alleen ten voordeele van den zieken of ge kwetsten werkman, die kosteloos geneesheer en medecijnen zou genieten, maar ten voor deele zijner vrouw en kinderen, die eene gel delijke ondersteuning zouden genieten, zoo lang hun broodwinner werkeloos moet blijven. De verzekering tegen onvrijwillig werkverlet zou die groote democratische instelling bekro nen, en dan zou de toekomst ook voor de lan delijke arbeiders verzekerd zijn. Dan zouden zij niet meer moeten vreezen ten allen stond, onverwachts aan de ergste en onverdiendste ellende blootgesteld te worden. Dat alles is mogelijk dit zijn geene droom beelden. Het bewijs daarvan vindt men in Duitschlaud, in Oostenrijk, in andere lauden waar, door de samenwerking van den Staat, de patroons, de werklieden, de werkersverze- keriug sinds 20 jaren bestaat en er de beste uitslagen oplevert. Iu België alleen komt zulks niet tot stand, omdat bet eene regeering heeft die zich enkel ernstig bezig houdt met do belangen der kleri kalen. In den loop der kiesperioden hebben de antiklerikale sprekers, met reden,, de sch.au*. delijke handelwijs, zoo van misbruiken, alsi van voorrechten, die in het leger bestaan, over den bekel gebaald., Nocb de lotiDg, nocb de plaatsvervanging! hebben geene de minste verbetering in het, lot der militianen gebracht. Een punt voorna melijk, dat uit het oog niet mag verioreu wor den, is de al te vrije handelwijs, waarmede de Staat de soldaten voor verscheidene weken naar huis zendt, zonder de minste vergoeding. Elkeen, voor wien het lot ongunstig was, ift verplicht zijn werkhuis, zijne bediening te veriaten om zijne militaire plicht te vervullen en intusschen zijnen dienst, door een ander te zien innemen.. De kas van bet Goevernement tot op den bodem ledig wezende, zoekt allerlei besparin gen te doen,en op bet budget van onderwijs, niets meer te knagen vindende, werpt het zich. als een uitgehongerde wolf, op bet voeder en de vergoeding. Natuurlijk durft de minister van geldwezen, dio zich zoo gaarne op zijn kundig bestuur roemt, geene besparingen op de zoo rijk bepaalde traktementen der geeste lijken doen, of hij krijgt deze zoo kostelijke kieadravers tegen en welhaast vliegt bij ana dfl

De Dendergalm | 1904 | | pagina 1