mmêm bm fc Nummer 39 Zondag 25 September 1904. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR M. Jules KENS. Dc Pensioenkas. Willemsfonds. De kiem van 't Kwaad. Uit Erpe. Eerst Oom en dan Oomkens kinderen. Nog een Oomkens-historie. ïtSlÊÈaf i (4 fr- voor de stad J Abonnementsprijs 4 6o voor voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van bet blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen Prijs der Annoncen per drukregel Reklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijde, frank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST 24 SEPTEMBER. De liberale volksvertegenwoordiger vau ons arrondissement, M. Jules RENS zal zitting houden TE AALST den eersten Zaterdag van elke maand te beginnen van 1 October aanstaaude, ten 9 urea 's morgends, iu den Graaf van Egmont, lokaal der Li berale Associatie, Groote Markt. TE SOTTEGEM den tweeden Dinsdag vau elke maand te beginnen vau 11 Oc tober eerstkomende ten 9 uren 's mor- geuus, bij M. Achiel De Mulder-Fran cois, aan de Statie. TE NINOVE den derden Dinsdag van elke maand te beginnen vau 18 Oc tober eerstkomende, teu 9 uren 's mor gends, iu het lokaal vau deu Liberalen Hurgers- eu Werkmausboud bij M. Fir- min Leclair, op de Markt. TE HERZELE den vierden Donderdag van elke maand, te beginnen van 27 October, ten 9 uren 's morgends, bij Madame W° Droeshoudt, aan de Statie. TE GEERAARDS BERGEN te zijnen huize, al de dagen des jaars, uitgezou- derd de hierboven vastgestelde zitdagen en de dagen, op welke zijnen plicht als volksvertegenwoordiger hem elders zouden roepen. Iedereen, arm eu rijk, werkman, burger, landbouwer, neringdoeuer, nij- veraar of handelaar mag zich in volle vertrouwen tot M. Jules RENS wenden. BERICHT. In ons voorgaand num mer hebben wij de storting voor Sep tember aangekondigd den 11 September aanstaande. Tengevolge van buitenge wone omstaudignedeu zal de storting plaats hebben den 25 SEPTEMBER (4en Zondag van September) in deu Graal van Egmont Groote Markt, van 3 1/2 tot 4 1/2 uren namiddag. Nieuwe deelnemers worden altijd aan vaard. Elk mag uitleggen naar goed dunken doch ten minste 3 fr. 's jaars om de wettelijke voordeelen te genie ten. Wie b. v. een jaar niet spaart krijgt voor dat jaar geene subsidie, maar van het gespaarde gaat niets verloren. Gee ne boeten worden toegepast. Al de personen die den vereischten ouderdom bereikt hebben en hunne aanvraag hebben gedaan om pensioen te bekomen, zonder iets verkregen te hebben, mogen, indien zij meenen recht te hebben, zich aanbiedeu om hun ge val uit te leggen, er zal nota van geno men worden en het noodige zal gedaan worden om recht te doen geven aan wie recht heeft. We zullen ook nota nemen van de misbruiken welke ons zullen kenbaar gemaakt worden. HET BESTUUR. Belangrijk Bericht. Wij verwittigen Dog eens de personen, geboren in 1843, 44 of 45, dat zij moe ten 18 fr. storr.eu in de lijfreutkas, wil len zij op 65 jarigen ouderdom het peu- sioen van 65 fr. bekomen. Zij moeten die 18 fr. storten in tep minste drie jaar. Bijgevolg Opgepast 1 De personen geboren iu 1843 moeten ten minste 6 franken op hun boekje hebben voor het einde van 1906. De boekerij van het Willemsfonds, Graaf van Egmont Groote Markt, ingang langs de Leopoldstraat, waar iedereen kosteloos schoone boeken kan ter lezing bekomen is alle Zoudagen open van 10 tot 11 uren voormiddag. Wil de overheid ontzag hebben, dan moet ze door hare houding, door haar eigen wezen, dat ontzag waardig zijn. De overheid moet- haar gezag steu nen op rechtvaardigheid, op onpartij digheid, op gelijke bekommering voor het welziju van al de ingezetenen. Ontbreekt dat alles niet aan onze be stuurders vau Aalst Steunt hunne macht niet op knoeierij en bedrog is die macht de vrucht niet van lage kuiperijen, vau sectie-slempe rijen, van dwang eu geweld om de meerderheid te behouden. Hebben zij in alle benoemingen enz. niet steeds partijdig gehandeld, hebben zij al hunne kreaturen, niet bijeeuge- raspt eu tot eeno ellendige kot-rie ver vormd waarvan eigenbaat, zelfzucht en belang de eemge banden uitmaken Hebben ze door hun slecht beheer, niet voor altijd hunne aanspraak op ontzag verloren hebbeu ze de zuurbe taalde gelden der lasten betalers niet laten vingeren, eu deu ontrouwen be diende in dienst gelaten, tot de Justicie hem niet meer treffen kou. Hebben zij de gevolgen hunner eigene verantwoordelijkheid niet geschoven op deu nek hunner medeburgers eu is zulke doening de handelwijze van mannen die ontzag willen hebben. Overtreden ze niet op schandalige wijze de reglementen, die ze zeiven hebbeu gestemd worden de rechten van verdienstelijke politieagenten b. v. niet vertrapt door benoemingen, die in alle cfpzichteu strijdig zijn met de billijkheid en de verordeningen. Meer dan eens hebbeu we 't gezegd, indien onze politie te wenschcn over laat, is het niet aan de agenten te wij ten waar van er velen niet beter vragen dan stipt hu ine plichten te vervullen, de oorzaak ligt hooger Het bestuur mist alle gezag door zich zeiven. Wat meer is er zijn te veel klerikale kopstukken, die willen, dat de agenten niets anders zouden zijn, dan de gedweëe werktuigen hunner politieke luimen, huuner politieke kuoeierijen en nog meer Daar ligt het kwaad Zoolang we een koteriebestuur zullen hebben, zal het iu Aalst niet deugen, zal de politie ondanks den goeden wil der meeste agenten, niet beter zijn dan de rest. Vrijdag, 9 september laatst vergaderde on zen gemeenteraad om de begrootiug vast te stellen voor het jaar 1905. Op negen leden waren er diep iu de zes te genwoordig. L)e kiezing is nauwelijks voorbij eu reeds hebben die keeren den tijd niet meer de zittingen vau den raad bij te woueu, om de zaken der gemeente te beredderen. Nu was uochtaus bet oogenbhk gekomen om te tooueu, hoezeer zij de belangen van at de Erpeuaren willen ter harte nemen, un moes ten de uitgaven worJeu bepaald voor het uit voeren vau nuttige en nooulge werken. Maar gelijk Suske Valsch zegt Veel beloven en weinig geven doet de zotten in vreugde leven, en de meuschen van den Hoonegem zullen voort door modder eo slijk mogen polseu en hunne kinderen naar de ver afgelegene school zenden door regen en sneeuw. Indien Vien nu eens zijn woord wilde hou den en de kinderen een goeden capuchon ge ven, daD zouden de Hoouegemmenaars toch iets hebben. Maar daar is ook niet meer aan te denken, Vien heeft met dat liedje zijn stem versleten en zoo ver is 't gekomen, dat die mooie zanger op de kermis maandag zij u vol- len congé heeft gekregen op de hoogzaal. Sic transit gloria mundi dat wil in 't Vlaamsch zeggen wie droomt van goud grabbelt iu bout. Komen we terug op de zitting van den ge meenteraad Vau de toelage aan 't muziek hebben de ge meentevaders vijftig franken afgenomen om ze te schenken aan het pompierskorps om den ekiliber te behouden iu de begrootiug. Wilt ge nu weten, waarde lezers waarvoor onze flinke bestuurders dat gedaan hebben Eenvoudig- hjk omdat de commandant der pompiers zon der darmen, die tezelfdertijd ook schepen is, vindt dat het muziek de pest is der gemeente. Ja, ja, gij hebt wel gelezen, het muziek is de ptst der gemeente naar het oordeel van dien grooten nriu, zoodanig is den geest van dien held ontwikkeld Eu het is de eenige pluim niet, welke hij op zijne muts met lange klep mag steken. Iedereen herinnert zich nog den schrikkelij- ken braud welke een viertal weken geleden uitbarstte in de Iiommelstraat op ongeveer 150 meters van de heek. Dapper waren ouzo pompiers op huunen post, de pomp werd bij de beek geplaatst, de darmen ontrold... en toen belaas I bemerkte de Cummandaut dat bij minstens tien m.'ters darui te kort kwam. Gevolg ondanks de pogingen der pompiers werden behalve de twee reeds afgebrande hoeven, de stallingen van den heer notaris Eemau iu asch gelegd, en werd de schuur met den oogst van een braven, reeds diep beproef den landbouwer de prooi der vlammen. Al wie recht oordeelt moet zeggen, dat wie aan het hoofd staat vau de brandweer een deel der verantwoordelijkheid moet dragen indien er zorgelooshei 1 heerscht in zu ken nuttigen dienst, en dat bij eeu goede pomp ook meer dan 200 meters darm p ist, wil men met zeker heid, een braud van eenige uitgestrektheid bekampen. Mijn doel is geenszins de pompiers over den hekel te halen, er ziju ouder hen knappe en moedige jongens maar het moet niet aange naam zijn ouder 't bevel te staan van iemand, die het materieel eu de beuoodigheden van het korps zoo onvelledig laat, het inoet droef ziju als man gelijk in de Iiommelstraat met den besten wil der wereld de voltrokking vau iemands ondergang moet bij woueu zonder hulp te kunnen bieden omJat het materieel onvol doende is. L lat ons hopen dat het nu beteren zal, de vijftig franken zullen niet dienen om bier te pompen, maar om deu darm dor spuit een beetje te verlengen en als 't nog eens brandt, zal iedereen kunnen zien, dat het veel beter zal gaan, Kebber, heeft het gezegd. M. DE MOOR werd ontheven uit zijne bediening als dokter van den arme. Zoo herkennen de kleppers vau Aalst de diensten van een man, sedert meer dau eene halve eeuw met eone weerga- looze toewijding aan 't lijdende mensch- dom bewezen. Er is geene ongerechtigheid, geene schande, geene boosheid, waarmede die zoogezegde katholieken hun rampzalig bestuur niet zullen bevlekt hebbeu terwijl ze iutusseheii zouder ophoudou hun eigen lot bezingen op alle tonen en op alle wijzen. Wij achten het onnoodig langer aan te dringen op de onwaardige beslissing j tegen den edelen grijsaard M. Karei DË MOOR genomen, de mentaliteit der klerikale kleppers is zoo verre geschopt dat ze wellicht geen begrip meer heb ben van het leelijke huuner daden. Weet ge wie als plaatsvervanger van M. Karei DE MOOR werd benoemd Een piepjong doktoorken, pas uit de universiteit gekomen en die men aldus in den handel wil brengen, ik ging haast zeggen op de markt. Die piepjonge geneesheer, wordt dua verkoren boven dokter Van de Velde, 't Was nochtans de beurt vau M. Van de Velde. M. Vau de Velde, bood zich vroeger reeds aau voor deu dienst vau dokter der armen. Toen verklaarde hem M. E liiiond Scheerlinckx, lid van het Bu reel van Weldadigheid, dat de commis sie besloten had niet meer dan tien geueesheeren voor den arme te benoe men, doch dat bij de eerste gelegenheid zijne benoeming zou plaats hebben. Het spreekt, dat M. Vau de Velde zich niet aanbood voor de belangrijk heid der praktijk, nergens worden de dokters voor den armeudienst ellendi ger betaald dan te Aalst en onder stof felijk oogpunt is het ambt van armen- dokter slechts voordeclig voor een jongeu arrivist gelijk degene, die M. Karei DE MOOR vervangen moet. Wij halen het geval maar aan, om de handelwijze der kleppers aan de kaak te stellen om hunne partijdigheid,, kwade trouw, eu woordverbrekeu te gispen. Bij hen wordt voortaan stiptelijk de spreuk verwezenlijkt Eerst oom en dan oomkens kinderen. De 4, 5, 6, 11, 12 en 13 October heeft de verpachting plaats der Armen- goederen, ter herberg het Land van Riem, hij M. Victor Keppeus, telkens ten 8 uren voormiddag- De aankondiging dier verpachting; wordt gedrukt bij Clemens Van de Putto uitgever van DenJerbode en voorzitter van bet Weldadigheidsbureel. De verpachting heeft plaats door het: ambt vau Meester De Gheest, notaris en schepen der stad Aalst. Meester Van da Putte eu Meester De Gheest ziju twen meesters iu het toepassen van het eerst oom en dan oomkeus kiudereu. Dat meester Van de Putte voorzitter vau het Weldadigheidsbureel, de aan kondigingen drukt voor dat bureel is niet onwettig, maar kiesch is het niet en andere drukkers der stad, miu be gunstigd dau hij, zeggen dat het effen af schande is, die kazakdraaier, zeggen ze, is nooit kontent ware hij alleen baas bij slokte het al binnen. Van wege meester Van de Putte ver wondert ons zulks niet, mannen vau ziju slag hebben zellsde beteekeuis vau het woord kieschheid vergeten, iudiea zij die ooit geweten hebben. We weten wel dat notaris De Gheest, al is hij schepen der stad Aalst, toch als notaris voor de stad en de besturea welke er vau afhangen fungeerea mag. Dit punt werd lang betwist en vele rechtsgeleerden, hé lden staan dat er ouvereenbaarheid bestond vau het ambt van schepen met dat vau notaris der staü, tot eeu vonnis vau het Verbre-

De Dendergalm | 1904 | | pagina 1