m Rechterlijke Eerherstelling. GAAT ZIEN H 19de Jaar. Nummer 40 2 October 1904. Willemsfonds. De Veroordeeling van Denderbode. Taal en Vrijheid. M. Jules HENS. Geeraardsbergen. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs J buiten j Men abonnoert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. Nee spe nee metu. HET ARRONDISSEMENT AALST Prijs der Annoncen J*"™116' cell'i0m8a per drukregel Reklamen 75 can tinman 1 p 3 15 centieman Reklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijdefranke Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden.. AALST 1 OCTOBER. De boekerij van het Willemsfonds, Graaf van Egraont Groote Markt, ingang langs de Leopoldstraat, waar iedereen kosteloos schoone boeken kan ter lezing bekomen is alle Zondagen open van 10 tot 11 uren voormiddag. Zondag 2 October ten 6 ure 's avonds, luisterrijke vertooniug op Stadsschouw burg vau het schoone drama KERMISKL0K-D00DSKL0K. De liberale volksvertegenwoordiger van ons arrondissement, M. Jules RENS zal zitting houden TE AALST den eersten Zaterdag van elke maand ten 9 uren 's morgends, in den Graaf van Egmont, lokaal der Liberale Associatie, Groote Markt. TE SOTTEGEM den tweeden Dinsdag van elke maaud te beginnen van 11 Oc tober eerstkomende ten 9 uren 's mor gends, bij M. Achiel De Mulder-Fran- fois, aan de Statie. TE NINOVE den derden Dinsdag van elke maand te beginnen van 18 Oc tober eerstkomende, ten 9 ureu 's mor gends, in het lokaal van den Liberalen Burgers- en Werkmansbond bij M. Fir- inin Leclairop de Markt. TE HERZELE den vierden Donderdag van elke maand, te beginnen van 27 October, ten 9 uren 's morgends, bij Madame We Droeshoudt, aan de Statie. TE GEERAARDSBERGEN te zijnen huize, al de dagen des jaars, uitgezou- derd de hierboven vastgestelde zitdagen en de dagen, op welke zijnen plicht als volksvertegenwoordiger hem elders zouden roepen. Iedereen, arm en rijk, werkman, burger, landbouwer, neringdoener, nij- veraar of handelaar mag zich in volle vertrouwen tot M. Jules RENS wenden. De kiezerslijsten van Aalst, waren op tijd niet gereed. Natuurlijk, Aalst zal de laatste bergplaats zijn van klerikale wanorde en verzuim. Dat verzuim, tegen wet en recht, veroorzaakt eene vermeerdering van uitgaven maar wat geeft dat, de stads kas is immers goed voorzien en er zijn misschien bedienden die een fooiken noodig hadden voor overwerk. Eindelijk zijn de kiezerslijsten uitge komen on liggen ter inzage van het publiek in het lokaal der Liberale Asso ciatie Graaf van Egrnont Groote Markt. Gaat zien, vrienden, gaat zien of gij ingeschreven zijt met het getal stem men waarop gij recht hebt, doet het zelfde voor uwe broeders of voor uwe bloedverwanten, voor uwe geburen. Gaat zien. Alle eischen zullen gedaan worden zonder eenige kosten voor de kiezers, door de zorgen der Liberale Associatie. Geeft u dus allen de moeite te gaan zien, het is uw plicht als burger en als mensch. In zaken van Joseph DE BLIECK, handelaar te Aalst, eiscber Mter Schel- lekens, advokaat pleitbezorger te Den dei monde pleitende Mter Hendrik Jaspar. Tegen Mr Clement Van de Putte drukker te Aalst, verweerder, Mter Cooremau, advokaat-pleitbe- zorger te Dendermonde, pleitende Mte' de Betbune. Na de poging tot overeenkomst door gere gistreerd exploot van 28 April 1904, deed de eischer den verweerder verschijnen om Aangezien sinds verscheidene weken, de eiscber van wege den verweerder het voorwerp is van zware en voorbedachte aantijgingen, rakende zijne eer en zijne achting, in bet dagblad De Denderbode «gedrukt door don verweerder en uitgegeven te Aalst dat sinds den 14 Januari 1904, de verweerder de aan vallen kondigde die bij tegen den eiscber zou beweren. Dat in het nr van gezegd dagblad verschenen den 17 Januari daaropvolgende de verweer der onder andere uitgaf, ouder den titel De Denderbode en Mr Joseph De Blieck in groote drukletter, de volgende regelen Wij hebben geboord dat die Mr sterek tot uitlachen geneigd is, vooral sedert dat bij zijne leerzen met, (hij weet bet wel) verruild heeft tegen de flerecijn pantoffels van Mr Raymond zaliger Dat in het nummer vao De Denderbode verschenen den 17 Maart 1904, de verweerder na te hebben verklaard in eene tweespraak, in schijn gehouden tusschen twee pompiers, dat er spraak was van Dezelfde De Blieck, ga weet wel dien bij wien het daar laatst in da brouwerij heeft gebrand er bi] voegde Ware ik in de plaats van den Commaudaut, ik zou die fameuze liberale controleurs gelas ten met de reperatie van alle gaten in de leerzen zij moeten biertoe bijzonder geschikt zijn om het op voordeelige wijze te doen volzinnen die vereenigd bij deze des nummers van 17 Januari voornoemd, eeu zwaar eer- roovend en beleedigend karakter vertooneu dat eindelijk in bet nummer van zelfde dag blad, verschenen den 20 Maart laatst, de ver weerder in den loop van een zoo gezegde be knopt verslag der zitting, gehouden door dea Gemeenteraad van Aalst, den 4 Maart 1904, na de woorden die Mr MGemeentera ids- 'id, zou uitgesproken hebben, de volgende woorden tusscbeu haakjes iulascata (Mr De Blieck moot nochtans weten dat gaten in de leerzen stoppen Kosteüjk is, Madame weet er van te spreken. Red.) Aangezien dat deze lasterende aantijgeuin- gen ten allerminste eerroovende en beleédigen- de, in alle geval schadelijk, bijzouderlijk verachtelijk zijn, daar zij bet privaat leven van den eischer raken, en dat de verweerder niet geaarzeld heeft do echtgenote van den eischer er in te mengelen. Dat hunne herhaling even als hunne voor bedachtheid, de uiterst slechte meeuing van den verweerder bewijzen en zijn wel gemeend inzicht van den eischer te schaden en hem der algemeene verachting prijs te geven Aangezien dat de schade, alzoo toegebracht aan den eischer door de schuld van den ver weerder, zooveel te grooter is, daar de eischer eenen belangrijken stand bekleedt in de ge meente Aalst en dat de laster des verweerders hem terzei ver tijd treft in zijne eer en in de achting noodig tot zijn beroep. Dat de veroordeelingen, hiervoigend geëischt, te nauwernood voldoende zouden zijn om het j ongelijk te verzachten dat hem vrijwillig door den verweerder is toegebracht Te hooren verklaren lasterend, ten minste eerroovend en beleedigend, in alle geral scha delijk de voornoemde artikels verschenen in het dagblad De Denderbode den 17 Ja nuari, 17 en 20 Maart 1904 en bijgevolg zich te hooren verwijzen aan den eiscber te betalen de som van vijftig duizend frank, ten titel van schade en intrest, met de wettige kroozen van af den datum der gezegde artikels en de rech terlijke intresten van ai de dagvaarding j zich te hooren verwijzen de voorkomende veroor deelingen in te lasschen met beweegredenen en verordering en 't opschrift Rechterlijke Eerherstelling in groote drukletters, on- middelijk gevolgd van de namen en de hoeda nigheid der partijen, in drij opeenvolgende nuinmer8 van De Denderbode n op de eerste bladzijde, de eerste bekendmaking geschieden de in het eerste nummer dat zal uitkomen ua de beteekenis van genoemd vonnis, en dit op straf van duizend Irauit schade en intrest, niet waarschuwend, maar beslissend bi) bestatigde overtreding te hooren zeggen dat de eischer zal toegelaten worden het voor to komen von nis te doen verschijnen, op dezelfde wijze in tien dagbladen van het arronJissement of van het land, volgens zijnen keus, eu dit ten koste van den verweerB-r, deze kosten eischbaar zijnde op het eenvoudig vertoon der kwittan- cies der drukkers uitgevers. Ie hooren zeg^eu dat het voor te komen vonnis in De Denderbode zal gedrukt wor den in de laamsche vertaliug die er van zal gedaan zijn ten koste van den gedaagde door eenen vertaler, te dien einde aaugesteld door de Rt-chtbauk en dat het vrij zal staan aan den eischer gezegd vonnis uit te geven in de tien hierboven bedoelde dagbladen, 't zij in eenen Iranschen tekst, 't zij in de Vlaamsciie verta ling volgens zijn goeddunken. Te hooren zeggen dat, buiten deze bekend makingen, den eischer toegestaan wordt, zulk- danig deel van de schade en intrest die hij zal bekomen, te besteden tot zulkdanige rucht baarheid van het voor te komen vonnis bij middel des dagbladeD, zooals hij zal dunken best geschikt te zijn te hooren zeggen dat de verweerder, bij gebrek de veroordeelingen ten zijnen lasten uitgesproken te zullen uitvoeren, er toe gedwongen worden door alle rechtsmid delen, namelijk bij lijve den duur des lijfs- dwaags te hooren vaststellen op zes maanden, en eenen deurwaarder te benoemen om de voorafgaande dagvaarding tot die verrichting te beteekenen. Zich te hooren verwijzen tot de kosten. Het vonnis te hooren uitvoerbaar te ver klaren bij voorraaad, niettestaande verzet of beroep en zonder borg. Mtor Cooreman zich voordragende voor den verweerder, werd de zaak ingesteld den 21 Mei 1904 ou vastgesteld tot aanduiding van bevoegdheid bij akte geregistreerd vau 4 Juuij 1904, besloot Mter Cooreman voor den verweerder, de klacht onaanemelijk en niet gegrond te willen verklaren hierbij komend te zien aannemen het bewijs te leveren eens feits Alles zooals er gezegd is in de bewoor dingen alhier voor aangehaald gehouden Door een geregistreed beslnitsel aangezegd door akte van 22 Juni 1904, besluit M«er Schel- lekens te zien verwerpen het doel van den akt, aangezegd voor den verweerder, de besluitse- len te zien toewijzen van het instellend exploit. Op het verboor van 1 Juli pleten de partijen het Openhaar Miuisterie werd in zijn advies gehoord den 16 Juiy volgend Waarop de Rechtbank, na te hebben beraadslaagd bet volgend vonnis verleende Gehoord de partijen in hunne middelen en besluitselen Gezien de stukken vau het geding Aangezien de arlikels uitgegeven in de Nr« van 17 Januari, 17 en 20 Maart 1904, van het dagblad De Denderbode de eerste geti teld De Denderbode en M. Joseph De Blieck, beginnende met de woordeu :„Tuen wij Dinsdag en eindigende met de woorden erwaanden Stoeffer de tweede getiteld T is van ons botten en beginnende met de woorden Tist komt uiten eindigende met de woorden Naar den bliksem gezon den de derde getiteld Zitting van den Ge meenteraad eu waar de volgende paragraaf zich bevindt Mr De Blieck moet nochtans weten dat gaten in de laarzen stoppen koste lijk is, Madame weet er van te spreken lasterend en schadelijk zijn dat zij den eischer in zijn privaat laven raken, met het zichtbaar en voortdurend doel van te schaden dat niet eene uildaging er het hatelijk karak ter kan aan verzaohten. Aangezien het noodig is de geleden schade van den eiscber te herstellen met te besluiten zooals hierna gezegd werden. Aangezien de omstaudigheden der zaak de toepassing des lijfsdwangs niet wettigen. Qm deze redenen, de Rechtbank, gehoord M. De Heem, Substituut van den Prokureuiv des Konings, ia zijn overeenkomstig advies op den lijfdwang, zich beroepende op het ge recht voor bpt beloop der schade eu intrest,, verwerpende alle meerdere eu tegenstrijdige middels, verwijst den verweerder aan den. eischer te betaleu ten titel van scüade eu intrest, de som van duizend frank, met de in— tresten sinds de daging het tegenwoordig' vonnis, oorzaak en veroordeeling in te lasschen' met het opschrift Rechterlijke Eerher stelling in groote drukletters, onmiddelijk gevolgd van de namen en hoedanigheid der- partijen in drij opeenvolgende nummers vani De Denderbode op de eerste bladzijde, de eerste bekendmaking geschiedende in hete eerste nummer dat zal uitkomen ua de betee kenis van het tegenwoordig vonnis, en dit. op. strai van schade en intrest vast te stellen bij bestatigde overtreding zegt voor recht dat de' eiscber zal toegelaten zijn, het tegenwoordig vonnis te doen verschijnen in drie dagbladen, van het arrondissement of vau het laud, ten, zijnen keuze en dit ten koste van den ver weerder, deze kosten eischbaar zijnde op het eenvoudig vertoon van kwitancie, zonder dat de onkost de somme van tweehonderd vijf en, twintig frank moge te boven gaan dat het tegenwoordig vonnis in De Denderbode zal gedrukt worden, 111 de Vlaamsche vertaling gedaan ten koste van den verweerder, door M. P. J. De Maesschalk, leeraar te Dender-, monde, wien de Rechtbank ten dien einde, aanstelt, ua voorafgaaudeiijke eedaflegging door dezen in aanden van Mr Van der "Hof-, stadt wien de Rechtbank te dien einde heeft; aangesteld dat het vrij zal staan aan den, eischer het tegenwoordig vonnis te doen ver schijnen in drij dagbladen van het arrondis sement of van 't land, in eenen frauschen tekst of 't zij volgens de vlaamsche vertaling na r zijn goeddunken, dat de eischer toegelaten is zul «danig deel der schade en intrest die hem is toegestaan, te besteden om aan het tegen woordig vonnis bij middel der dagbladen zulkdanige ruchtbaarheid te geven als hij het best zal vinden verwijst den verweerder tot de onkosten verklaart het tegenwoordig vonnis uitvoerbaar bij voornaJ, niettegen staande verzet of beroep en zonder borg da kosten begroot op honderd drij frank, 39 cen tiemen, niet inbegrepen de kosten des af- schrihs vao het tegeuwoordig vonnis. Aldus gedaan en uitgesproken ter openbare, zitting van deze Recutbank, eerste kamer den 23 Juli 1904, waar zetelden MM. Blomme!" Voorzitter, Vander Hofstadt en Steyaert Rechters, Langerock, Substituut des Procureur des Konings. Loret, Griffier adjunkt. (getd) BLOMME, A. LORET. De Liberale Jonge Wacht van Geeraards- bergen, gesticht tijdens den Schoolstrijd van 1884 en waarvan de heer doctor N. VAN IIEGHE, Voorzitter is, viert op S3 October aanstaande de twintigste verjaring barer stichting en richt eene Groote'Huldebetoo- ging in ter eere van de Liberale gekozenen de Heeren Hyacinthe Bernaeyge, senator, Jules Rens, Volksvertegenwoordiger, Odi- lon Van der Schueren, bijgevoegd Volks vertegenwoordiger eu buune Medekandidaten. Het feit der stichting en bijzonderlijk 't bloeien, eu groeien in het klerikaal Vlaanderen, tij dens de jaren van tegenspoed, eeuer Vereni ging vau jonge en moedige liberalen ongemeen' zijnde, rekenen wij het ons ten plicht, een, 1'eest in te richteu om het scheppen onzer ver- eeniging te herdenken en durven wij op da, medewerking rekenen van talrijke vrienden, om dit Geuzenfeest te doen lukken de ver jongde ,en groeinde Liberale partij, zal een blijk van aanmoediging aan de dappere stnj-- der van het land van Aalst geven en talrijk naar de Manifestatie van 23 Oktobei; te Gee raardsbergen komen. Feestprogramma. Zondag 23 Oktober, 's morgends Qntvangafc der vreemde vrienden die veriaugeu d»'u Ou le i," berg en de schilderachtige omstreken der'Den- dervallei te bezoeken. Om 3 ure Vorming van den Feeststoet. Om 4 ureOntbinding vau dan s,to.et en Groote Folitieke Voordracht. Om 5 ure GROOT VOLKSBANKET «At liberale gekozen ii Mijnbeérèu Hy taintR Bernaeyge, Senator, Julus Reus, Volka,ve^

De Dendergalm | 1904 | | pagina 1