Rechterlijke Eerherstelling. m GAAT ZIEN 19de Jaar. Nummer 40 Zondag 2 October 1904. Willemsfonds. Taal en Vrijheid. M. Jules RENS. De Veroordeelins van Denderbode. Geeraarclsbergen. Ill Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 4 fr. voor de stad 4 fr. 60 voor den buiten ^ooroP betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen Reklamen 76 centiemen Vonnissen op de derde bladzijdefranke Prijs der Annoncen per drukregel Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordft Handschriften worden niet terug gezonden.. Nee spe nee metu. AALST 1 OCTOBER. De boekerij van het Willemsfonds, Graaf yan Egmont Groote Markt, ingang laDgs de Leopoldstraat, waar iedereen kosteloos schoone boeken kan ter lezing bekomen is alle Zondagen open van 10 tot 11 uren voormiddag. Zondag 2 October ten 6 ure 's avonds, luisterrijke vertooniug op Stadsschouw burg vau het schoone drama KERMISKLOK-DOODSKLOK. De liberale volksvertegenwoordiger van ons arrondissement, M. Jules RENS zal zitting houden TE AALST den eersten Zaterdag van elke maand ten 9 uren 's morgends, in den Graaf van Egmont, lokaal der Liberale Associatie, Groote Markt. TE SOTTEGEM den tweeden Dinsdag van elke maand te beginnen van 11 Oc tober eerstkomende ten 9 uren 's mor gends, bij M. Achiel De Mulder-Fran- fois, aan de Statie. TE NINOVE den derden Dinsdag van elke maand te beginnen van 18 Oc tober eerstkomende, ten 9 uren 's mor gends, in het lokaal van deu Liberalen Burgers- en Werkmansbond bij M. Fir- min Leclair, op de Markt. TE IIERZELE den vierden Donderdag van elke maand, te beginnen van 27 October, ten 9 uren 's morgends, bij Madame W° Droesli'oudtaan de Statie. TE GEERAARDSBERGEN te zijnen huize, al de dagen des jaars, uitgezou- derd de hierboven vastgestelde zitdagen en de dagen, op welke zijnen plicht als volksvertegenwoordiger hem elders zouden roepen. Iedereen, arm en rijk, werkman, burger, laudbouwer, neringdoener, nij- veraar of bandelaar mag zich in volle vertrouwen tot M. Jules RENS wenden. De kiezerslijsten van Aalst, waren op tijd niet gereed. Natuurlijk, Aalst zal de laatste bergplaats zijn van klerikale wanorde en verzuim. Dat verzuim, tegen wet en recht, veroorzaakt eene vermeerdering van uitgaven maar wat geeft dat, de stads kas is immers goed voorzien en er zijn misschien bedienden die een fooiken noodig hadden voor overwerk. Eindelijk zijn Je kiezerslijsten uitge komen en liggen ter inzage van het publiek in het lokaal der Liberale Asso ciatie Graaf van Egmont Groote Markt. Gaat zien, vrienden, gaat zien of gij ingeschreven zijt met het getal stem men waarop gij recht hebt, doet het zelfde voor uwe broeders of voor uwe bloedverwanten, voor uwe geburen. Gaat zien. Alle eischen zullen gedaan worden zonder eenige kosten voor de kiezers, door de zorgen der Liberale Associatie. Geeft n dus allen de moeite te gaan zien, het is uw plicht als burger en als mensch. n In zaken van Joseph DE BLIECK, handelaar te Aalst, eischer Mter Schel- lekens, advokaat pleitbezorger te Den dei monde pleitende Mtor Hendrik Jaspar. Tegen Mr Clement Van de Putte drukker te Aalst, verweerder, Mter Cooreman, advokaat-pleitbe- zorger te Dendermonde, pleitende MtM de Bethune. Na de poging tot overeenkomst door gere gistreerd exploot van 28 April 1904, deed de eischer den verweerder verschijnen om Aangezien sinds verscheidene woken, de eischer van wege deu verweerder het voorwerp is van zware en voorbedachte aantijgingen, rakende zijne eer en zijne achting, in het dagblad De Denderbode B gedrukt door den verweerder en uitgegeven te Aalst dat sinds den 14 Januari 1904, de verweerder de aan vallen kondigde die hij tegen den eischer zou beweren Dat in het nr van gezegd dagblad verschenen den 17 Januari daaropvolgende de verweer der onder andere uitgil, ouder den titel De Denderbode en Mr Joseph De Blieck in groote drukletter, de volgende regelen Wij hebben gehoord dat die Mr sterek tot uitlachen geneigd is, vooral sedert dat hij zij no leerzen met, (hij weet het wel) verruild heeft tegen de flerecijn pantoffels van Mr Raymond zaliger Dat in het nummer van De Denderbode verschenen deu 17 Maart 1904, de verweerder na te hebben verklaard in eene tweespraak, in schijn gehouden tusschen twee pompiers, dat er spraak was van Dezelfde De Blieck, ga weet wel dien bij wien het daar laatst in de brouwerij heeft gebrand er bij voegde Ware ik in de plaats van den Commaudant, ik zou die fameuze liberale controleurs gelas ten met de reperatie van alle gaten in de leerzen zij moeten biertoe bijzonder geschikt zijn om het op voordeelige wijze te doen volzinnen die vereenigd bij deze des nummers van 17 Januari voornoemd, een zwaar eer- roovend en beleedigend karakter vertoonen dat eindelijk in het nummer van zelfde dag blad, verschenen den 20 Maart laatst, de ver weerder in den loop van een zoo gezegde be knopt verslag der zitting, gehouden door den Gemeenteraad van Aalst, deu 4 Maart 1904, na de woorden die M* MGemeentera ids- lid, zou uitgesproken hebben, de volgende woorden tusscheu haakjes iulascate (Mr De Blieck moet nochtans weten dat gaten in de leerzen stoppen Kostelijk is, Madame weet er van te spreken. Red.) Aangezien dat deze lasterende aantijgeuin- gen ten allerminste eerroovende en beleedigen- de, in alle geval schadelijk, bijzonderlijk verachtelijk zijn, daar zij het privaat leven van den eischer raken, en dat de verweerder niet geaarzeld heeft do echtgenote van den eischer er in te mengelen. Dat hunne herhaling even als hunne voor bedachtheid, de uiterst slechte meening van den verweerder bewijzen en zijn wel gemeend inzicht van den eischer te schaden en hem der algemeene verachting prijs te geven Aangezien dat de schade, alzoo toegebracht aan den eischer door de schuld van den ver weerder, zooveel te grooter is, daar de eischer eenen belangrijken stand bekleedt in de ge meente Aalst en dat de laster des verweerders hem terzei ver tijd treft in zijne eer en in de achting noodig tot zijn beroep. Dat de veroordeelingen, hiervolgend geëischt, te nauwernood voldoende zouden zijn om bet ongelijk te verzachten dat hem vrijwillig door den verweerder is toegebracht Te hooren verklaren lasterend, ten minste eerroovend en beleedigend, in alle ge ral scha delijk de voornoemde artikels verschenen in het dagblad De Denderbode den 17 Ja nuari, 17 en 20 Maart 1904 en bijgevolg zich te booren verwijzen aan den eischer te betalen de som van vijftig duizend frank, ten titel van schade en intrest, met de wettige kroozen van af den datum der gezegde artikels en de rech terlijke intresten van af de dagvaarding ziph te hooren verwijzen de voorkomende veroor' deelingen in te lasschen met beweegredenen en verordering en 't opschrift Rechterlijke Eerherstelling in groote drukletters, on- miJdelijk gevolgd van de namen en de hoeda nigheid der partijen, in drij opeenvolgende nummers van De Denderbode n op de eerste bladzijde, de eerste bekendmaking geschieden de in het eerste nummer dat zal uitkomen ua de beteekenis van genoemd vonnis, en dit op straf van duizend frame schade en intrest, niet waarschuwend, maar beslissend bij bestatigde overtreding te booren zeggen dat de eischer zal toegelaten worden het voor te komen von nis te doen verschijnen, op dezeltde wijze in tien dagbladen van het arrondissement of van het land, volgens zijnen keus, eu dit ten koste v.in deu verweerder, deze kosten eischbaar zijnde op het eenvoudig vertoon der kwittau- ciesder drukkers-uitgevers. Te hooren zegden dat het voor te komen vonnis in De Denderbode zal gedruat wor den in de Vlaamsche vertaling die er van zal gedaan zijn ten koste vau den gedaagde door eenen vertaler, te dien einde aaugestold door de Rechtbank en dat het vrij zal staan aan den eischer gezegd vonnis uit te geven in de tien hierboven bedoelde dagbladen,'t zij in eenen franschen teks', 't zij in de Vlaamsche verta ling volgens zijn goeddunken. Te hooren zeggen dat, buiten deze bekend makingen, den eischer toegestaau wordt, zulk- danig deel van de schade en intrest die hij zal bekomen, te bestedeu tot zulkdanige rucht baarheid van het voor te komen vonnis bij middel des dagbladen, zooals hij zal dunken best geschikt te zijn te booren zeggeu dat de verweerder, bij gebrek de veroordeelingen ten zijnen lasten uitgesproken te zullen uitvoereD, er toe gedwougen worden door alle rechtsmid delen, namelijk bij lijve den duur des lijfs- dwaags te hooren vaststellen op zes maanden, en eenen deurwaarder te benoemen om de voorafgaande dagvaarding tot die verrichting te beteekenen. Zich te hooren verwijzen tot de kosten. Het vonnis ta hooren uitvoerbaar te ver klaren bij voorraaad, niettestaande verzet of beroep en zonder borg. Mter Cooreman zich voordragende voor den verweerder, werd de zaak ingesteld den 21 Mei 19U4 en vastgesteld tot aanduiding van bevoegdheid bij akte geregistreerd vau 4 Junij 1904, besloot Mt6r Cooreman voor den verweerder, de klacht onaanemelijk en niet gegrond to willen verklaren hierbij komend te zien aannemen het bewijs te leveren eens feits Alles zooals er gezegd is in de bewoor dingen alhier voor aangehaald gehouden Door een geregistreed besluitsel aangezegd door akte van 22 Juni 1904, besluit M,sr Schel- lekens te zien verwerpen bet doel van den akt, aangezegd voor deu verweerder, de besluitse- len te zien toewijzen van het instellend exploit. Op bet verhoor van 1 Juli pleten de partijen het Openbaar Ministerie werd in zijn advies geboord den 16 July volgend; Waarop de Rechtbank, na te hebben beraadslaagd, het volgend vonnis verleende Gehoord de partijen in hunne middelen en besluitseleu Gezien de stukken van het geding Aangezien de artikels uitgegeven in de N" van 17 Januari, 17 en 20 Maart 1904, van het dagblad De Denderbode n, de esrste geti teld De Denderbode en M. Joseph De Blieck, beginnende met de woorden Toen wij Dinsdag en eindigende mot de woorden Verwaanden Stoeffer I de tweede getiteld 'T is van ods botten en beginnende met de woorden Tist komt uiteu eindigende met de woorden Naar den bliksem gezon den de derde getiteld Zitting van den Ge meenteraad ii en waar de volgende paragraaf zich bevindt Mr De Blieck moet nochtans weten dat gaten in de laarzen stoppen koste lijk is, Madame weet er van te spreken T lasterend en schadelijk zijn dat zij den eischer in zijn privaat laven raken, met het zichtbaar eu voortdurend doel van te schaden dat niet eene uildagiug er het hatelijk karak ter kan aan verzachten. Aangezien het noodig is do geleden schade van den eischer te herstellen met te besluiten zooals hierna gezegd werden. Aangezien de omstandigheden der zaak de toepassiug des lijfsdwangs niet wettigen. Orp deze redenen, de Rechtbank, gehoord M. De Heem, Substituut van den Prokureur des Konings, in zijn overeenkomstig adviea op den lijfdwang, zich beroepende op het ge recht voor het beloop der schade en intrest,, verwerpende alle meerdere eu tegenstrijdige: middels, verwijst den verweerder aan dem eischer te betalen ten titel van scüade eu intrest, de som van duizend frank, met de in tresten sinds de daging het tegenwoordig; vonnis, oorzaak en veroordeeling in te lasschen met het opschrift Rechterlijke Eerher stelling n in groote drukletters, onmiddehjk gevolgd van de namen eu hoedanigheid der- partijen in drij opeenvolgende nummers van, De Denderbode op de eerste bladzijde, de- eerste bekendmaking geschiedende in hefc eerste nummer dat zal uitkomen na de betee kenis van het tegenwoordig vonnis, en dit opi straf van schade en intrest vast te stellen, bij, bestatigde overtreding zegt voor recht dat de, eischer zal toegelaten zijn, het tegenwoordig vonnis te doen verschijnen in drie dagbladen, vau het arrondissement of vau het land, ten, zijnen keuze en dit ten koste van den ver-, weerder, deze kosten eisebbaar zijnde op het. eenvoudig vertoon van kwitancie, zonder dat. de onkost de somme van twee honderd vijf eai twiutig frank moge te boven gaan dat het tegenwoordig vonnis in De Denderbode zal gedrukt worden, in de Vlaamsche vertaling gedaan ten koste van den verweerder, door- M. P. J. De Maesschalk, leeraar te Dender-. monde, wien de Rechtbank ten dien einde, aanstelt, na voorafgaandelijke eedaflegging door dezen in banden van Mr Van der Hof- stadt wien de Rechtbank te dien einde heeft, aangesteld dat het vrij zal staan aan den, eischer het tegenwoordig vonnis te doen, ver schijnen in drij dagbladen van het arrondis sement of vau 't land, in eenen frauschen tekst of 't zij volgens de vlaamsche vertaling na- r zijn goeddunken, dat de eischer toegelaten is, zul idanig deel der schade eu intrest die hem is toegestaan, te besteden om aan het tegen woordig vonnis bij middel der dagbladen, zulkdauige ruchtbaarheid te geven als hij het best zal vinden verwijst den verweerder tot de onkosten verklaart het tegenwoordig vonnis uitvoerbaar bij voornad, niettegen staande verzet of beroep en zonder borg de. kosten begroot op honderd drij frank, 39 cen tiemen, niet inbegrepen de kosten des af-- schrifts vau het tegenwoordig vonnis. Aldus gedaan en uitgesproken ter openbare, zitting van deze Rechtbank, eerste kamer, den 23 Juli 1904, waar zetelden MM. Blomme, Voorzitter, Vander Hofstadt en Steyaert, Rechters, LaDgerock, Substituut des Procureur des Konings, Loret, Griffier adjunkt. (getd) BLOMME, A. LORET. De Liberale Jonge Wacht van Geeraards-, bergen, gesticht tijdens den Schoolstrijd van 1834 en waarvan de heer doctor N. VAN HEGHE, Voorzitter is, viert op S3 October, aanstaande de twintigste verjaring barer stichting en richt eene Groote Hu.ld.eb.etoo- ging inter eere van de Liberale gekozenen, de Heeren Hyacinthe Bernaeyge, senator,. Jules Rens, Volksvertegenwoordiger, Odi- lon Van der Schueren, bijgevoegd Volks vertegenwoordiger en hunne Medekandidaten. Het feit der stichting en bijzonderlijk't bloeien, en groeien in bet klerikaal Vlaanderen, tij-, dens de jaren van tegenspoed, eener Vereeni- ging vau jonge en moedige liberalen ongemeen, zijnde, rekeuen wij het ons ten plicht, een, 1'eest in te nchteu om het scheppen uu,zer ver- eeuiging te herdenken en durven wij op, d,a medewerking rekenen van talrijke vrienden om dit Geuzenfeest te doen lukken de ver jongde en groeind.e Liberale partij, zal een blijk van aanmoediging aan de dappere atrij-, der van bet land van Aalst geven en talrijk naar de Manifestatie van 23 Oktober te Gee- raardsbergen komen. Feestprogramma. Zondag 23. Oktobery 's morgends Qntvau«s,| der vreemde vrionden die verlangen d<m Oglen, berg en de schilderaputige omstreken der Den dervallei, te bezoeken. Om 3 ure Vorming van den feeststoet. Om 4 ure Ontbinding van den stoet 61J Groote Folitieke Voordracht. Om 5 ure GROüT VOLKSBANKET de liberale gekozen u Mijnbee'reu Hyacinthes Bernaeyge, Senator v «ïulus Reus, \'olk§v$ift

De Dendergalm | 1904 | | pagina 1