gr li 11 1 l ÉsJ Belangrijk Bericht. jff Luisterrijke VERTOONING 3200 Flesschen WIJN, Nummer 42 Zondag 16 October 1904. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Herziening der Kiezerslijsten. Willemsfonds. M. Jules RENS. Vooruitgang door 't Werk. Vrijen en Rlusschen Napoleon en Bismarck Vrijheid van denken. Voor Taal en Vrijheid. MARKTPRIJZEN. yp- We Jaar. SpH i Abonnementsprijs 4 fr. voor de stad 4 fr. 60 voor den buiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op allo postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. Nee spe neo metu. 1 rr HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen HnntrAiipl Prijs der Annoncen Eeklamen75 oentiemen per 9 Vonnissen op de derde bladzijde, frank Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. AALST 15 OCTOBER. De Kiezerslijsten van heel het arron dissement liggen ter inzage van het pu bliek in den Graaf van Egmont Groote Markt, lokaal der Liberale Asso ciatie waar iedereen zekau komen raad plegen en zien of hij er op ingeschreven staat en met het noodige getal stem men. Het Bareel is open alle dagen der week van 9 ure 's morgens tot 's mid dags en des avonds van 7 tot 9 ure. Den Zondag morgend van 9 tot 12 ure 's mid dags. Al wie 25 jaren oud zal zijn op 1 Mei 1905 en ten minste een jaar verblijf in de gemeente voor 1 Juli 1904 moet op do kiezerslijsten ingeschreven worden indien hij geene veroordeelingen heeft ondergaan die hem van zijn kiesrecht berooven. Dat iedereen zich dus overtaige of hij op de kiezerslijsten is ingeschreven Men mag zich wenden tot de Liberalo Associatie te Aalst, in den Graaf van Egmont (Grauwen Steen) Groote Markt bij.den bediende P. ANNE daartoe aan gesteld. De Liberale Associatie gelast zich kosteloos alle kiesrechtvorderingen te doen, zonder dat de kiezerB na noodige inlichtingen te nebben gegeven zich nog om iets moeten bekommeren. Dat iedereen dus zijne plicht begrijpe en komt zien of hij is ingeschreven. Men weet bij ondervinding hoe sommi ge klerikale gemeentebesturen de lijsten opmaken, hunne vrienden bevoordeeli- geninhet toekennen van stemmen waar toe ze geen recht heben en de tegenstre vers vergeten in te schrijven of het ge tal stemmen toe te kennen waarop ze recht hebben. Komt dus allen zien, opdat alle onze vrienden hun stemrecht zouden hebben- De personen welke bericht ontvangen hebben van wege het Collegie van Bur gemeester en Schepenen, dat zij van de kiezerslijten zijn geschrabt of bun getal stemmen is verminderd, mogen zich wenden tot het Bureel der Liberale Asso ciatie dat zal onderzoeken of de schrab bing of vermindering gegrond is, P. ANNE. De boekerij van het Willemsfonds, Graaf van Egmont Groote Markt, ingang langs de Leopoldstraat, waar iedereen kosteloos schoone boeken kan ter lezing bekomen is alle Zondagen open van 10 tot 11 uren voormiddag. De liberale volksvertegenwoordiger van ons arrondissement, M. Jules RENS zal zitting houden TE AALST den eersten Zaterdag van elke maand ten 9 uren 's mofgends, in den Graaf van Egmont, lokaal der kibejrale Associatie, Groote Markt. TE SOTTEGEM den tweeden Dinsdag van elke maand te beginnen van 11 Oc tober eerstkomende ten 9 uren 's mor- gends, bij M. Achiel De Mulder-Fran- pois, aan de Statie. TE NINOVE den derden Dinsdag van elke maand te beginnen van 18 Oc tober eerstkomende, ten 9 uren 's mor- gends, in het lokaal van den Liberalen Burgers- en Werkmansbond bij M. Fir- min Leclair, op de Markt. TE HERZELE den vierden Donderdag van elke maand, te beginnen van 27 October, ten 9 uren 's morgends, bij Madame W° Droeshoudt, aan de Statie. TE GEERAARDSBERGEN te zijnen huize, al de dagen des jaars, uitgezou- derd de hierboven vastgestelde zitdagen en de dagen, op welke zijnen plicht als volksvertegenwoordiger hem elders zouden roepen. ledereen, arm en rijk, werkman, burger, laudbouwer, neringdoener, nij- veraar of handelaar mag zich in volle vertrouwen tot M. Jules RENS wenden. Liberale Werkmanskring Lokaal Concordia, Schoolstraat. op Zondag 16 October 1904, ten 6 ure stipt 's avonds, te geven rloor de Tooneelafdeeling Voorwaarts met de medewerking van Mejuffer Romanie Coppitters van Gent en de Symphouiekring Door Eendracht Groot van Aalst. Men zal opvoeren Blijspel met zang in een bedrijf door Pr. Van Langendonck. Blijspel met zang in een bedrijf door P. Kints. Een transvaalsche Held ernstige Alleenspraak. Deuren open ten 5 ure. Gordijn ten 6 u. stipt. In sommige Athenea en Middelbare Staatsscholen, wordt als leerboek een werkje benuttigd van zekeren priester, waarin de grondwettelijke vrijheden als verderfelijk worden afgekeurd. Het is den pliebt van den Staat de vrijheden door de grondwet gewaar borgd ongeschonden te handhaven. Doet de Staat dan zijn plicht als hij in zijne scholen die vrijheden, welke tot basis dienen van ons nationaal bestaan leert verrachten en verfoeien. Behooren onze Staatsscholen aan de geuzen vraagt in vette letters, de brave Denderbode. Neen, man Gods, de Staatsscholen behooren aan iedereen maar sedert eenige jaren hebben de klerikalen er bijhuizen van gemaakt hunner gestich ten, waar men onze instellingen en de moderne vrijheden leert verguizen en misprijzen. 't Wordt tijd dat de nationale scho len ophouden sectarische scholen te wezen, waar onverdraagzaamheid den kinderen wordt ingepompt. De vrijheid van denken is geen natuurlijk recht, verklaart Denderbo de. Dat is wel de klerikale leering, en 't is ten gevolge dier leering, dat dui zenden en duizenden op bevel der Inkwisitie werden gefolterd, geroosterd levend begraven, om hen te doen voe len, dat denken geen (natuurlijk recht is. En met de klerikale partij houdt Denderbode staan, dat wie de vrijheid van denken aanneemt waarheid en leugen op dezelfde lijn stelt. Ziedaar de klerikale geest in al zijne naaktheid. Wat is waarheid, wat is leu gen Waarheid is al wat de klerikalen als waarheid aannemen, leugen alles wat daarbuiten ligt de menschelijke vrij heid van denken strekt dus niet verder, dan wat de klerikalen voor waarheid verkondigen. Maar wat hier waarheid heet, is el ders leugen, en toch zijn de klerikalen van alle godsdiensten het met Dender bode eens. Hier is het b. v, eene godde lijke waarheid, dat de paus de onfeilba re stathouder is van Christus en de men schelijke vrijheid vau denken mag daar niet buiten gaan volgens de protestan ten is de bijbel de grondslag des geloofs en voor hen mag de menschelijke vrij heid van denken die waarheid niet over schrijden volgens de Joden moet de Messias nog komen en de menschelijke vrijheid van denken houdt voor die goddelijke waarheid op. Leefden we nog in de middeleeuwen, we werden met onze vrijheid van den ken door de Joden gekruisigd, door de protestanten opgehangen, door de kle rikalen gevierendeeld. Maar het onge luk der tijdeD, zooals Denderbodezulks noemt, heeft gewild dat de dweepzucht niet meer beschikt over de rechterlijke macht en den beul en de folterkuilen. Toen Pius IX de voornaamste prela ten vergaderde om zijne onfeilbaarheid ais dogma te doen aannemen, was de aartsbisschop van Parijs Mgr Dupanlonp er hevig tegen en met hem omtrent de helft der aanwezige bisschoppen. Toch werd de onfeilbaarheid van den paus eene goddelijke waarheid en Mgr. Dupanloup die dacht dat die waarheid eene leugen was, moest ophouden te denken. Hij was niet vrij tegenover de waarheid. Is dat mogelijk Kan men ophouden te denken, wat men altijd gedacht heeft Denken is zelfs meer dan een na tuurlijk recht, 't is eene natuurlijke be hoefte gelijk dan eten, slapeu, wer ken, De aarde is rond, de drukking der lucht vermindert naarmate men booger klimt, twee maal twee is vier, is liet ooit noodig geweest te verkondigen dat de vrijheid van denken voor die waar heden ophoudt. Kan iemand anders denken. Hebt ge ooit gehoord Jat een mensch werd gepijnigd of vervolgd om te denken dat de aarde vierkant is, of dat twee maal twee vijf is. Och neen, de waarheid dringt zich zelve op, en al werd Galileï door de voorloopers der klerikalen in den ker ker geworpen, om verkondig te hebben dat de aarde draait, de waarheid is daar zonder dat de discipelen van Galileï er ooit aan gedacht hebben, de looche naars dier waarheid te vervolgen of te straffen. Als men waarheid en dwaling op denzelfden voet stelt, wijkt de dwa ling van zelfs. Door de godsdiensttwisten hebben millioenen menschen het leven verloren ontelbare godsdienstoorlogen werden gevoerd, misdaden en schelmstukken bedreven, duizenden en duizenden boe ken geschreven en de Godsdienst kwestie is nog niet verder gevorderd dan duizenden jaren geleden. Wat hier goddelijke waarheid is, beet men dui- velsche leugen eenige mijlen verder. Over de goddelijko waarheden zijn het slechts die menschen eens, welke hunne denkkracht aan banden leggen voor hetgeue inen hen als waarheid voorhoudt. Zonder twist, zonder geweld zijn de 1000 millioen denkende wezens der aar de het eens over menschelijke waarhe den als twee maal twee is vier over goddelijke waarheden wordt getwist van land tot land, van volk tot volk laat ons daarom de vrijheid van denken huldigen, laat ons verdraagzaam zijn om niet terug te keeren tot de tijden der vervolgingen. Ziedaar het modern grond begin, dat tot basis moet dionen eener welinge richte samenleving. De vertooning van 2 October op Stadsschouwburg was iets puiks. Kermiaklok, Doodsklok is een drama, dat nog steeds de gemoederen ontroert en de tranen der minstvoeligen doet vloeien, als het vertolkt wordt gelijk het zulks werd den 2 october door den tooneelkring Voor Taal en Vrijheid Dit vereert dien Kring te meer daar in de laatste dagen drie leden, die een belangrijke rol hadden te vervullen, door ziekte of rouw verhindert werden te spelen en door medeleden moesten vervangen worden, schier op het laatst© oogenblik. Al de tooneelisten hebben met takt en gevoel gespeeld en Mevrouwen Roels- Fauconnier en Van de Wiele waren be- wouderenswaard. We genoten een voor- treffelijken avondstond. Stadie van den Notaris BRECKPOT, te Aalst. VENDITIE van ciroa Bordeaux, Bourgogne Champagne en andere. Dan Donderdag 27 October 1904, om 2 uren juist namiddag, ter Estaminet van Mr Joseph Van der Vorst, te Aalst aan St. Martenskerk. AALST 15 October 1904. Tarwe00-00 00 00 Masteluin00-00 00-00 Rogge00-00 00-00 Geerst00-00 00-00 Haver. per 100 kil. 00-00 00-00 Boter 349 klonten 2790 kilos van 90 tot 96 HOPMARKTEN 8 balen primé, prijs 150-1-60 fr. 7 balen ord. prijs 140-160 fr. 3

De Dendergalm | 1904 | | pagina 1