Belangrijk Bericht. 19de Jaar Nummer 43 Zondag 23 October 1904. Geeraarsbergen. Herziening der Kiezerslijsten. Willemsfonds. De spreekuren van M. Jules RENS. Goede Herders. Wie is die Goede Herder. De Justicie. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR ^ag§|g*L HET ARRONDISSEMENT AALST 4 fr. voor de stad wëMsMÊiMSS? Gewone, 15 centiemen Abonnementsprijs 4 fr 60 voor d<m j voorop betaalbaar P"|s dor AnnoncenKeklamea 75 centiemen j P«r drukregel Vonnissen op de derde bladzijdefrank. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST 22 OCTOBER. Vertrek uit Aalst der deelnemers aan het Feest der Liberale Jonge Wacht van Geeraardsbergen, ten 2 uren en half namiddag. Vorming van den Stoet op het Statie plein te Geeraardsbergen ten 3 uren namiddag. Groote Politieke Voordracht ten 4 u. Groot demokratisch banket de heeren Bernaeyge senator, Jules Rens, volks vertegenwoordiger, Van der Schuereu OJilon, plaatsvervangend volksverte genwoordiger en hunne medekandida ten aangeboden, ten 5 uren namiddag. Het muziek de Oude Garde neemt deel aan dit feest. De Kiezerslijsten van heel het arron dissement liggen ter inzage van het pu bliek in den Graaf van Egmont Groote Markt, lokaal der Liberale Asso ciatie waar iedereen ze kan komen raad plegen eu zien of hij er op ingeschreven staat en met het noodige getal stem men. Het Bureel is open alle dagen der week van 9 ure 's morgens tot 's mid dags en des avonds van 7 tot 9 ure. Deu Zondag morgeud van 9 tot 12 ure 's mid dags. Al wie 25 jaren oud zal zijn op 1 Mei 1905 en ton minste een jaar verblijf in de gemeente voor 1 Juli 1904 moet op de kiezerslijsten ingeschreven worden indien hij geene veroordeelingen heeft ondergaan die hem van zijn kiesrecht berooven. Dat iedereen zich dus overtuige of hij op de kiezerslijsten is ingeschreven. Men mag zich wenden tot de Liberale Associatie te Aalst, in den Graaf van Egmont (Grauwen Steen) Groote Markt bij den bediende P. ANNE daartoe aan gesteld. De Liberale Associatie gelast zich kosteloos alle kiesrechtvorderingen te doen, zonder dat de kiezers na noodige inlichtingen te hebben gegeven zich nog om ietB moeten bekommeren. Dat iedereen dus zijne plicht begrijpe en komt zien of hij is ingeschreven. Men weet bij ondervinding hoe sommi ge klerikale gemeentebesturen de lijsten opmaken, hunne vrienden bevoordeeli- geninhet toekennen van stemmen waar toe ze geen recht heben en de tegenstre vers vergeten in te nchrijven of het ge tal stemmen toe te kennen waarop ze recht hebben. Komt dus alleu zien, opdat alle onze vrienden hun stemrecht zouden hebben' De personen welke bericht ontvangen hebben van wege het Collegie van Bur gemeester en Schepenen, dat zij van de kiezerslijten zijn geschrabt of hun getal stemmen ia verminderd, mogen zich wenden tot het Bureel der Liberale Asso ciatie dat zal onderzoeken of de schrab bing ot vermindering gegrond is, P. ANNE. De boekerij van het Willemsfonds, Graaf van Egmont Groote Markt, ingang langs de Leopoldstraat, waar iedereeu kosteloos schoone boeken kan ter lezing bekomen is alle Zondagen open van 10 tot 11 uren voormiddag. De liberale volksvertegenwoordiger van ons arrondissement, M. Jules RENS zal zitting houden TE AALST den eersten Zaterdag van elke maand ten 9 uren 's morgends, in den Graaf van Egmont, lokaal der Liberale Associatie, Groote Markt. TE SOTTEGEM den tweeden Dinsdag van elke maand ten 9 uren 's morgends, bij M. Achiel De Mulder-Francois, aan de Statie. TE NINOVE den derden Dinsdag van elke maand ten 9 uren 's morgends, in het lokaal van den Liberalen Burgers- ea Werkmansbond bij M. Firmin Le- clair, op de Markt. TEHERZELE den vierden Donderdag van elke maand, te beginnen van 27 October, ten 9 uren 's morgends, bij Madame W° Droeshoudt, aan de Statie. TE GEERAARDSBERGEN te zijnen huize, al de dagen des jaars, uitgezou- derd de hierboven vastgestelde zitdagen en de dagen, op welke zijnen plicht als volksvertegenwoordiger hem elders zouden roepen. Iedereen, arm en rijk, werkman, burger, landbouwer, neringdoener, nij- veraar of handelaar mag zich in volle vertrouwen tot M. Jules RENS wenden. Het volgeDde briefje verscheen deze week in den Moniteur van het bisdom van Gent. Bisdom Gent Gent, 3 October 1904. Beste heer Deken Ik heb door uwe bemiddeling den brief ont vangen van M. Petrus Daens. Tot mijn groot leed ben ik verplic'it u te verzoeken M. P. Daens te berichten, dat het niet mogelijk is tot de offerande toe te laten M. priester Daens, gekleed met het priesterlijk gewaad, dat wij hem verboden te dragen. Ik blijf, Mijnheer de Deken Uw gansch verkleefde in J. C. f Ant. STILLEMANS. Elk kent de Historie. M. De Galan, schoonbroeder der hee ren Daens, kwam te Luik ongelukkig lijk aan zijnen dood. M. De Galan, was een braaf mensch en allen die hem kenden, zonderonder scheid van denkwijze droegen hem ach ting en genegenheid toe. Een dienst had plaats in de Sint-Mar- tinuskerk tot rust der ziel van den af gestorvene en priester Daens werd ver wittigd, dat de zegen hem zou gewei gerd worden indien hij ten offer kwam, en dat op bevel van den bisschop van Gent. Velen weigerden zulks te gelooven. De brief welke wij hierboven afkondi gen bewijst, dat het de volstrekte waar heid is. Oh, die goede herders Oh, die brave discipelen van Jesus- Christus, die zegde Ge zult geen haat in uw harte dragen. Daar voor het altaar Gods, waar wij honderden malen de zegen hebben zien geven, en pateen hebben zien kussen door veroordeel len, door schelmen, door lichtekooien, door slecht volk.... zonder dat pastoor, deken of bis schop er ooit iets wist op te zeggen voor dat altaar van den God der liefde wordt uit politieken haat, de benedictie geweigerd aan eeu priesterdie er, gelooven we, tocli ook ten minste eeu cent voor in de schaal zou gelegd heb ben. Noch den rouw, noch de droefheid, noch de smart der familie, kan de har ten dier goede herders, die als wolven handelen, vermurwen, zo moeten luciit geven aan hunnen haat. Waarom Üuidat priester Daens niet in het gareel loopt van Woeste, omdat hij als politiek man geen slaaf wil zijn In 't Land van Aalst heeft priester Fon- teyne de kooplieden uit deu tempel eens goed op hunne plaats gezet. Hij sprak de taal dor waarheid, hij kent immers die lieden van nabij eu wij hebben hierover bueue waardigheid, plichtgevoel eu christelijkheid kunnen oordeelen. Al die waarheden verschijnen in cbristalijke bladen, b. v. in de gazet van M. P. Daens, moesten wij zoo iets hebben geschreven, dan hadde ook M. P. Daens ons in de ban gedaan en gezegd gelijk voor de laatste kiezing Geen kristen mensch mag voor de liberalen kiezen. Hoewel we de waarheid voor niemand sparen, achten we 't goed onze lozers te vertellen wat onafhankelijke caristene meuscben van hunne goede herders deuken. We vernemen uit Bet Recht een christen blad het volgende Monseigneur Stillemans is een zeer bedrijvig man. Hij is altijd op de baan om de riike zondaars en zondaressen te bekeeren. Gewoonlijk kan men hem ten 1 uur of ten 5 uur namiddag het een of ander groot huis zien binnen trbkken, hotel of paleis genaamd. Eu daar gelijk de goddelijke Heiland aan de tafel van deu rijken publikaan Zacaeus (Evangelie van S' Lucas, 19) gelukt bij erin, tusscben bet verobereu van de fijnste gerechten en wijnen dor beste merken, te midden der wolken van echte havanas, een woord te zeggen over den godsdienst of zedeleer wel te werstaan als zulks te pas komt. Reeds te Sint-Niklaas waar hij bet collegie bestuurde was onze bisschop zoo, hij kende beter den weg naar de woningen der rijke katholieken, dan den weg naar het hart en den geest der kinderen waarvan de opleiding hem was toevertrouwd. Hij die doof blijft voor de roerendste smee- kingeu der gebroeders Daens voor't lijk van hun schoenbroeder, kan geene uitnoodigiug weigeren, op gevaar af aan twee banketten op een dag te moeten doel nemen, gelijk het geval heeft plaats gehad toen hij ten 1 ure deelnam aan een feestmaal in het klooster te Loveudegem en ten 5 uren meedeed aan een banket dat plaats had te Gent. Ziedaar wat een christen blad ons vertelt vau Monseigneur Stillemaüs, die alle jaren eene vasteubulle uitvaardigt om de arme men- schen te laten weten dat ze 's vrijdags gebruik mogen maken van afgesmolten vet, dat ze in den vasten melk en eieren mogen gebruiken, mits zuivelgeld te betalen. Als Jesus nog eens terug kwam zou hij met duizend zweepen niet genoeg hebben om de sjachelaars uit de tempel te jageu. Over eenige dagen deed het parket eene huiszoeking in het lokaal der so cialisten en in de woning van een geken- den jongen socialist. Voorop kwam M. Commerraan, on dercommissaris, daarop volgden drie heeren van 't Parket en wat verder een paar gendarmen. Ze zochten en her- zochten en vonden niets. Wat zochten ze Dieven knoeiers vervalschers stokslagera meineedi- gen Neen, neen, ze zochten nummers van een socialistisch propagandablad, Du Kazerne,. j Natuurlijk legden zij de handen op een ijlen nest ze vonden niets, 't Schijnt dat het parket gehan deld heeft op hooger bevel, want ook te Gent en te Brussel hadden dergelijke huiszoekingen plaats. We vinden, dat vertoon afkeurlijlr, op zijn minst genomen belachelijk. Wié nog van het blad De Kazerne niet had gehoord, werd nieuwsgierig,, wou het lezen en natuurlijk zijn er zooveel nummers van te bekomen als men wilT het parket heeft er propaganda voor ge maakt. We waren ook kurieus om dat mis* dadig blad te lezen, en we bekennen het, we treffen er niets in aan dat de ge wone geweldige taal van sommige socialistische schrijvers overtreft* We keuren al die blikslagerij niet goed, het gelijkt te veel op toneelge- donder, dat men achter de schermen verwekt met het af- en opduwen van geblutste stoofplaten al die holle op roepen, die onhebbelijke verklaringen bewijzen niets en kunnen alleen de een- voudigen misleiden en tot dwaasheden aansporen De snnllen alleen laten zich door dien bluf bedriegen. Immers ook in een land waar de so cialisten meester zouden zijn, zou er politie eu soldaten noodig zijn om de- orde te handhaven, er is zelfs geene partij die onder de leden waar het- bestuur macht op heeft zulke nauw» tucht eischt als de roode partij en om- zulk regiem te doen heerschen in ge heel het land, zou een socialistisch goe- vernement een grooter leger noodig hebben, dan hetgene thans besta t. Maar buitensporige artikelen kun nen we wekelijks lezen in de socialis tische bladen in -< Le Peuple in «Voor uit en in de bijbladjes gelijk het socia listisch afgiotselken van Aalst en meer andere van betzelde gehalte. Bijna dagelijks wordt in die bladen de burgerij verpletterd, verbrijzeld^ vermorzeld er zijn honderden »n hon derden voorbeelden aan te halen van; te wapen, ten strijde, den nek omvrin- gen enz. enz, dat dient om het klein garnaal aan het lijntje te houden, want de partij zelve wordt meer om meer een politieke partij, geleid door burgers en de toon van mannen als Terwagne, PU card en andere schatrijke proletariërs is gewoonlijk veel bedaarder. Waarom eensklaps nu, dat hevel tot optreden aan het Parket. Wij hebben een zonderling gouverne ment, uit hoofde van afkeur lij ke oproe pen aaa de jongelingen die naar 't leger» trekken worden de Parketten gedwon gen, tot uitzonderlijke maatregelen den toevlucht te nemen terwijl datzelfda goevernement in de officieele scholen de miskenning onzer vrijheden toolaat, ja, degene beschermt die onder voor wendsel van godsdienstles de grondsla gen onzer Grondwet leeren vexguizsa.

De Dendergalm | 1904 | | pagina 1