19Je Jaar. Nummer 46 Zondag 13 November 1904. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Coöperatieve Dwingelandij. Zondagrust» Willemsfonds. De Pensioenkas. Turnclub Help U Zelve De spreekuren van M. Jules RENS. Gemeenteraad. Vuilhemdeken. Familie. Glucose. Vijgen naar Kermis. Abonnementsprijs 4 fr. voor de stad 4 fr. 50 voor den buiten voorop betaalbaar HET ARRONDISSEMENT AALST Prils der AnnoncenGawo,'e• 16 °entiemon per drukregel rrijs oer Mfinonuen Reklamen 75 centienien v Vonnissen op de derde bladzijde, frank. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. Nee spe nee metu. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. moeten verbieden. Waarom omdat ze kere Peterman beweert ontdekt te heb ben, dat de glucose arsenik bevat Een beroemde sclieidkundige verklaarde aan den voorzitter van het assisenhof geef mij een stuk van uwen zetel en ik zal u bewijzen dat er arsenik in is. En daarom zegt M. Daens vroeger was het bier een gezondheidsdrank, nu is het vergift, 't Is misschien daarom dat de twee heeren Daens geen druppel ken bier meer drinken ze vreezen voor vergiftiging. Moesten MM. Daens er de macht toe hebben, ze zouden de glucose-nijver heid eenvoudig dooden ze zouden die nijverheid, waarvoor Aalst befaamd is, verbieden ze zouden aan eene menigte werklieden de broodwinning ontnemen want glucose en siroop bevatten ver gift, beweren zij. Welnu dat is eenvoudig gelogen, we protesteeren tegen die leugen, voor de nijveraars en voor de werklieden. Volgens de hh, Daens zou er geen bier mogen gemaakt worden dan met mout water en hoppe. We zouden nog aan nemen, dat zij de regeling van het ge bruik der hoppe zouden vragen... Maar zeg eeDS, de eene verlangt bier dat zoet is, de andere min zoet, elk naar zijn smaak, waarom zou men dan het gebruik van glucose en siroop beletten? Omdat de Werklieden van Aalst nog te veel werk hebben Nog eens, te Aalst wordt geen kilo glucose of siroop gemaakt die schade lijke bestanddeelen bevat voor de ge zondheid, we dagen alle geleerden der aarde en zelfs de hh. Daens uit het te genovergestelde te bewijzen. Maar wat wilt ge MM. Daens heb ben niet het minste begrip van glucose- of biernijverheid en ze slaan er op los gelijk de blinde naar het ei, al vallen de slagen op den rug der arbeiders. Het arme vrouwkon raapte schramoeille op den ascahoop der fabriek. Daar kwam eeu botte, norsche vent uit de fabriek en die aeiG'eu neemt geen brood van onze coöperatief der Achterstraat, geen schramoeille voor u Foert en hij joeg de sukkelaarster weg. De werkman werd geroepen, bij oen stuk meestergast en die zegde hem Gij hebt eene vrouw en vier kinderen en ge neemt maar zooveel brood en geene andere winkelwaren van onze coöperatief. Ja, meester, maar mijn oudste zoon is bak ker en houdt een winkeltje, ik neem ook al eens wat brood van hem en... Indien gij al uw brood en al uw waren niet in onze coöperatief neemt, kunt ge bij uwen zoon gaan werken, hebt ge datg'hoord 1! Zoo heerscht de dwingelandij in de klerikale 1 ibrioken, zoo ver gaat de dwang, zoo maken de liefhebbers van den Welkom, of hunne kreaturen propaganda voor den groeten winkel. Dwang voor de werklieden Ondergang voor de neringdoeners, ziedaar 't klerikalism te Aalst 1 Dat was loffelijk van wege de com-» missie, en natuurlijk werd daarvan aam vrienden en bekenden gesproken door al de leerlingen der klasse. Toen de ker.nisplakbrief verscheen f zoo kemelachtig en bespottelijk, herin^ nerden wij ons de ingerichte prijskamp" en de belofte der commissie, het beste" ontwerp te zullen uitkiezen. We deden1 door een onzer medewerkers aan een der katholieke leerlingen der klasse vra-* gen, wiens teekening men had gekozen.- Zoo vernamen wij, dat niettegenstaan^ de de belofte der commissie, geen enkel ontwerp was gekozen en de leerlingen1 daarover zeer ontevreden waren. We' haddon ook moeilijk kunnen aanne-' men, dat zulk misselijk ding, het werk kon zijn van een leerling vanM. Isabie)i Dan schreven wij onze artikels over' die fameuze plakbrief en hekelden de" handelwijze der Commissie, die alsdan niets wist te zeggen. Vijf maauden nadien, komt de com-- missie weer met do zaak voor den dag.- Ze weet niet wie aanvatten M. Isabie of zijne leerlingen en ze dreigt deze met Uitsluiting indien ze niet nederig om verschoouing vragen voor de arti kels die wij schreven. Is dat geen comble Noch M. Isabie, noch zijne leerlingen hebben iets met ons blad te maken al heeft het hun misschien plezier ge daan, dat we die commissie eens op hare plaats hebben gezet. Do commissie heeft het recht niet een enktle leerling buiten te jagen, tenzij voor wangedrag en moest ze dat vege-, ten, dan zullen we zien wat er de gevol gen zullen van zijri. AALST 12 NOVEMBER. De boekerij van het Willemsfonds, Graaf yau Egraont n Groote Markt, ingang langs de Leopoldstraafc, waar iedereen kosteloos schoone boeken kan ter lezing bekomen is alle Zondagen open vau 10 tot 11 uren voormiddag. De eerstkomende storting zal plaats hebben, Zondag 13 November van 3 1/2 tot 4 1/2 uren namiddag bij M. Aug. Gowie, Concordia Sc beolstiaat. De storting wordt 8 dagen vervroegd om de bijdragen iu tijds, op de post te kunnen bestel len. Zij die nog niet genoeg hebben gestort om recht te hebben op al de voorcleelen (subsidies) worden verwittigd, dat zij zulks thans moeten doen, om die subsidies te genieten voor het eerste jaar. GROOT DANSFEEST den ledea en yrienaen aangeboden, Zondag 13 November eerstko mende ten 9 uren 's avonds in Concordia. Puik Orkest. Lekkere spijzen en drankoD. De liberals volksvertegenwoordiger van ons arrondissement, M. Jules RENS zal zitting houden TE AALST den eersten Zaterdag van elke maand ten 9 uren 's morgends, in den Graaf van Egmont, lokaal der Liberale Associatie, Grcote Markt. TE SOTTEGEM den tweeden Dinsdag van elke maand ten 9 uren 's morgends, bij M. Achiel De Mulder-Frangois, aan de Statie. TE NINOVE den derden Dinsdag van elke maand ten 9 uren 's morgends, in het lokaal van den Liberalen Burgers- en Werkmansbond bij M. Firmin Le- clair, op de Markt. TE HERZELE den vierden Donderdag van elke maand, ten 9 uren 's morgends, bij Me W° Droeshoudt, aan de Statie. TE GEERAARDSBERGEN te zijnen huize, al de dagen des jaars, uitgezou- derd de hierboven vastgestelde zitdagen en ile dagen, op welke zijnen plicht als volksvertegenwoordiger hem elders zouden roepen. Iedereen, arm en rijk, werkman, burger, laudbouwer, neringdoener, nij - veraar of handelaar mag zich iu volle vertrouwen tot M. Jules RENS wenden. Openbare zitting van den Gemeenteraad van Aalst, Zaterdag 19 November ten 5 uren 's avonds. In Aalst verschijnt een gazetje, dat geldelijk ondersteund wordt door de hupsche heeren der klerikale partij, om alle slag van vuil werk te verrichten te liegen, te zeeveren, te bezwadderen. Nauwelijks was dat bladje eenige ma len verschenen of het volk wist het zijn waren titel te geven, t Vuilhemdeken ieder kent te Aalst het Vuilhemdeken en geen titel kan voor 't Volksstemme- ken beter passen. De heeren die dat bladje steunen en voeden en laten verspreiden, behooren tot de groote klerikale familien der stad, tot degenen, die, als't hun mee gaat de geldschieters zijn van den Woes- tenwinkel, en weten, dat hij die betaalt alle werk kan gedaan krijgen. Voor 't aan een modderen van Vuil hemdeken hebben die heeren dan ook, een bezondere keuze moeten doen en men behoeft slecht een enkele welrie kende slip van dat Vuilhemde te zien, om te bemerken met welke soort men te doen heeft. Eene partij die zich zelve eerbiedigt, zou zulke vuilblikken en zulke opstel lers verloocheneu. maar de Woestekliek te Aalst is zoo laag gezonken dat ze niet meer leeft dan van 't werk van Vuilhem- dekensmannen. Daarom ook moet de Woesterij in baar eigen laagheid ver gaan. We willen een enkel staaltje geven van de deftige polemiek der Vuilslip. Men leest daarin het volgende Een ware katholiek deelt zijne spijze niet met een liberaal, dat is ons gedacht. De Vuilslip bedoelt hier M. Vincent- Dierickx, gewezen katholieken volks vertegenwoordiger van Geeraardsber- gen, bij wieu M. Corn, van Branteghem ondervoorzitter van den Liberalen Werkmanskring van Aalst en schoon broeder van M. Dierickx, middagmaal de. Dus M. Dierickx is een slechte katho liek omdat hij zijne spijze deelt met zijn liberalen Schoonbroeder?!!! Natuurlijk zou M. Dierickx veel ka- tholieker handelen indien hij zijn schoonbroeder aan de deur zette en in zijne plaats, de opstellers en den uit gever van 't Vuilhemdeken met zijne familie aan tafel ucodigde. Zie, dat is ONS gedacht, maar dat niemand M. Dierickx over zulken voor keur feliciteeren zou is allemans ge dacht. Zelfs met de voedstervaders van 't Vuilhemdeken zou hij nog verliezen. Begrepen,jongens We vragen onze lezers verschooning ons met dat Vuilding te hebben inge laten. Wa zijn nochtans van tijd tot tijd daartoe genoodzaakt opdat iedereen in Aalst zou veten hoe en door wie de klerikale kaspolitiek in Aalst wordt gemaakt. In zijn nummers van 30 October en 6 november geeft 't Land van Aalst een heel sermoen af over al de zorg die vol gens de encykliek Rerum Novarum de Staat aan de werklieden moet wijden, en dat is heel wel, al heeft de paus nooit van verplicht onderwijs of al de rest iets gerept. Maar in zijn nummer van 6 nov. valt 't Land van Aelst bovenarms, op eene nijverheid, welke in onze stad eene broodwinning verschaft aan talrijke werklieden de glucose-nij verheid. Volgens 't Land van Aelst is glucose en siroop vergift en meu zou 't gebruik daarvan om het bier zoeter te maken Wat is dat nu weer in de Akademie onzer stad Gaat men daar het spel herbeginnen der Muziekschool Wel, wel, wel wat geknoei Iu 't begin vau dit jaar werd er een soort van prijskamp ingericht onder de leerlingen der klasse van M. Isabie, tot het samenstellen van een ontwerp van teekening voor de kermis-affiche. Van 's middags tot 's middernacht^ IledeD Zondag 13 November 1904 dienst i doende apotbeker M, Ghyselinck:^ Molenstraat. HOPMARKTEN 1 baal primé, prijs 183 fr. 2 balen ortl. prijs 160 fr. Boter 309 kloLfen 2470 kilos van 9J (Qt 93 i- t - mii iM 1 I III |1T~ Verleden zondag gaf de Aalsterscho Talc van hefy, Algemeen Nederlandacii Verbond zijn eerste feest*, avond. De Heer E. Hullebroeck van Gent, een onzer meest;, verdienstelijke jonge kompouisten, hield een voor-, draeht over Peter Bauoit's leven eu werken. In een keurige, gloedvolle rede, opgeluisterd door,- fragmenten uit de werken van Beuoit, die 't zij door- M. C. Hullebroeck zelf, zij door den machtigen bag.-, zanger M. Jan De Vos van Gent, of door de gewaar-, deerde soprano zangeres Mev. Van Kerclchove van, Aalst, werden voorgedragen, leerde voordrachtgever- ons beter den grooten meester kennen. Hij deed zien, welk reuzegenie Beuoitwas op gebied der muziekkunst waar bij alie vakken aandurfde, en er ook in slaagde.. Zoo werden wij tot weenens toe bewogen bij het, hooren Mijne Moederspraak terwijl het fragment, uit de kautato Conscience herdacht ons een kal-, me gelatene droefheid voorspiegelde, en het Lied, der Vlamingen ieders bloed deed bruisen. Hop. diep ingrijpend was niet het Onze Vac.er uit hek Drama Christus Dit lied mag een waardig tegen-, hanger genoemd worden aan Gounod's vermaard Ave Maria Daarna leerde de heer Hullebroeok ons Benoit kennen als letterkundige, wat voor allen, een ware veropenbaring was. Hij eindigde zijn, voordracht met een oproep tot het publiek om de, werken van Benoit, en andero vlaamsche meestens to koopen, en vooral die te gebruiken,-Na eeu be-, dauking van den beer H. Meert was het officieele, gedeelte afgeloopen, maar de drie zaugers waren, zoo, goed hot publiek nog op eenige stukjes ce vtrga3ten,. waaronder een Wiegeliedje getoonzet door den," heer Hullebroeck, eeu pereltje van 't zuiverste water. Kortom, een avond zooals we er vele zonden wil-, leu kunnen doorbrengen maar, daarom, is er steun, noodig en hopen wij dan ook dat menig lezer zich, bij bet Algemeen Nedenaudsch Verbond zaL aanslui ten. Zoocloenae zal hij medewerken tot herQpb^n,- ring van het vlaamsche volk. CL,. --"S

De Dendergalm | 1904 | | pagina 1