1. i "^S w 19<ie Jaar. Nummer 47 Zondag "20 November 1904. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Voor Taal en Vrijheid. Willemsfonds. De Pensioenkas. Oude Garde. De spreekuren van M. Jules RENS. Vrijheid van denken. Uitbuiters. Venditie van plaatsen, Nonnekenslisten, hmi H Abonnementsprijs 4 fr. voor de stad 4 fr. 50 voor den buiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. r HET ARRONDISSEMENT AALST 15 centiemen Reklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijdefrank. Gewone, Prijs der Annoncen j Eeklamel per drukregel Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST 19 NOVEMBER. Luisterrijke Vertooning op Stad- schouwburg Zondag 20 November teD 6 uren stipt. Deuren open 5 1/2 ure. Men zal opvoeren le Die Ongelukki ge Schoenen, blijspel in een bedrijf door C. De Visschere 2e Twee Wee zen, fooneelspel in een bedrijf, door J.J. Queeckers 3e In de Val, blijspel in een bedrijf door K. H. De Quéker. Het tweede en derde stuk werd door Taal en Vrij beid opgevoerd in den kampstrijd te Brussel. Prijzen der Plaatsen Beneden 2 fr. Balkon 1,00 fr. Gaanderij 0,50 fr. Op vertoon en tegen verruiling der ïidkaarten, zijn er voorbehouden plaat sen te bekomen in den Graaf van Eg- niont, den 20 November van 10 tot 11 uren. De boekerij van het Willemsfonds, Graaf yau Egmoot Groote Markt, ingang langs de Leopoldstraat, waar iedereen kosteloos schoone boeken kan ter lezing bekomen is alle Zondagen open van 10 tot 11 uren voormiddag. Storting van December den eersten Zondag der maand 4 December. In de Vier Winden bij M. Ladeuze. Onze liberale Fanfarenmaatnchappij de Oude Garde, zal haar Ceciliafeest vieren Zondag 4 December eerstkomende. De liberale volksvertegenwoordiger van ons arrondissement, M. Jules RENS zal zitting houden TE AALST den eersten Zaterdag van elke maand ten 9 uren 's morgends, in den Graaf van Egmont, lokaal der Liberale Associatie, Groote Markt. TE SOTTEGEM den tweeden Dinsdag van elke maaud ten 9 uren 's morgends, bij M. Achiel De Mulder-Francois, aan de Statie. TE NINOVE den derden Dinsdag van elke maand ten 9 uren 's morgends, in het lokaal van den Liberalen Burgers- en Werkmansbond bij M. Firmin Le- clair, op de Markt. TE HERZELE den vierden Douderdag van elke maand, ten 9 ureix/s morgends, bij Me W° Droeshoudtaan de Statie. TE GEERAARDSBERGEN te zijnen huize, al de dagen des jaars, uitgezou- derd de hierboven vastgestelde zitdagen en de dagen, op welke zijnen plicht als volksvertegenwoordiger hem elders zouden roepen. Iedereen, arm en rijk, werkman, burger, landbouwer, neringdoener, nij- veraar of handelaar mag zich in volle yertrouwen tot M. Jules RENS wenden, De klerikalen nemen de vrijheid van denken aan als eeue daadzaak maar niet als een recht. De klerikalen voegen er zelfs bij dat die daadzaak maar geboren is uit het noodlotuit den beklageuswaardigen en betreurlijkeu loop der omstandigheden. Zulks beteekent duidelijk, dat, waren de klerikalen machtig genoeg om het noodlot te keer te gaan, de vrijheid van denken afgeschaft zou worden, vermits het geen recht is en men slechts dulden moet betgene waarlijk recht is. Wij liberalen zeggen, de vrijheid van denken is eeue behoefte, bet is eeno noodzakelijkheid, het is een na tuurlijk recht, en omdat het een recht is, zal de vrijheid van denken eene der groote veroveringen blijven van den modernen tijd. Wijsgeerig gesproken, zeggen de klerikalen, houdt de vrijheid van den ken op voor de waarheid De waarheid Ziedaar dus de grens van het denken. Doch wie wijst ons de waarheid De klerikalen ze wijzen gewoonlijk den verkeerden weg. Wilt ge bewijzen Toen de werken van Kepler versche nen over het heelal en ons planeten- stelstel, werd die nieuwe wetenschap pelijke leering door de Kerk veroor deeld als strijdig met de H. Schriftuur. Copernic, Kepler, Newtou enz. enz. hadden het recht niet verder te denken dan God schiep de zon, de maan en al de sterren en daarna de aarde in zes dagen. Voor die waarheid, hield hunne vrijheid van denken op. Ze zijn ontelbaar de werken der ge leerden, die aldus op bevel der vijanden van het denken verbrand en vernield zijn geworden ten behoeve der kleri kale waarheid. In een vorig artikel spraken wij over de onfeilbaarheid van den paus, die slechts onlangs als dogma werd uit geroepen door den paus zelve, ondanks de af keuring van talrijke prelaten. Die onfeilbaarheid is nu een geloofsartikel, een waarheid waarvoor het denken moet ophouden. Om de vrijheid van denken als eene kwaal te doemen moet men uit baat zucht of uit onwetendheid stompzinnig schijnen of zijn. Want al wie zijn ver stand oefent komt weldra in aanstoot met hetgene de klerikalen noemen de grens der waarheid. Te Parijs is een boekje verschenen van Monseigneur Turinaz, (1) bisschop van Nancy en Toul, waarin die kerk- prelaat wijst op het gevaar der weten schap voor het geloof, op het gevaar der wegen bewandeld door priester Loisy, priester Sifflit en talrijke andere priesters die de evolutie der dog- ma's overeen willen brengen met de groote strekkingen der moderne denkbeelden. De bisschop haalt vele paragrafen aan uit de werken der twee genoemde priesters-leeraars, die niet gelijk onze tameuze priester Bataille de moderne vrijheden veroordeelen. 6 Het is onmogelijk, zegt priester Loisy,zich aan deletter van het H. Schrift te honden, zelfs niet voor de voornaamste punten der Leering. (1) Les Perils de la foi (Paris, Roger et Chernovix) Priester Sifïlet, die ook al denkt, schrijft Het bloed van Jesus- Christus is niet in 't H. Sacrament. u Men moet geenzins aan de eenvou- o dige lieden laten gelooven enz. Moesten wij ooit schrijven wat pries ter Sifflet verder nog zegt, in zijn boek Cours lucide et raisonné de doctrine chré- tienne, de klerikalen zouden ons uit schelden voor blasfemeerders, ketters en wat weet ik al meer. O, grens der waarheid 0, weten schap. Monseigneur Turinaz is bedroefd over de richting der vele geestelijken, die de nieuwere denkbeelden aankleven en zooveel belang hechten aan de weten schap als aan de godgeleerdheid. Dender galm, is een politiek blad, daarom houden wij ons liefst met gods dienstzaken niet op, en keuren wij het af dat de klerikalen en de meeste pries ters in ons land den gods lieust tot een politieken winkel verlagen. Eu als de klerikalen ons vragen wat gelooft gij hiervan of daarvan zullen we zeggen We zullen u antwoorden als uwe prelaten en kerkvoogden zullen t'akkoord ziju. De H. Augustinus schreef een boek over de II. Drievuldigheid, op het einde van ziju boek verklaarde hij van dat geloofspunt niets te begrijpen en voeg de er bij weinige verstanden weten wat ze zeggen als ze daarover spreken Daarom laten we dat over aan de volgelingen van dien heilige, want wij huldigen de vrijheid vau denken, en we huldigen allen die de waarheid zoe ken door hunne denkkracht Luistert naar mijne woorden, maar let niet op mijne werkeu Dat spreekwoord wordt algemeen toegepast op de pastoors, die 99 ten 100 juist liet tegen overgestelde doen van hetgeen ze preêken. 't Spreekwoord is ook heel wel toepasselijk op de socialistische kopstukken, want 99 ten 100 van die proletariërs bassen tegen het kapitaal maar zitten met de schijven, huilen tegen de rijken maar leven zelf in weelde, brallen tegen de uitbuiters maar zoeken zelve door alle mid delen hun ponkskeu te vermeerderen. Als twee zulke koepon-kuippende socialisti sche geldzakken ruzie krijgen wordt het gor dijn wel eens opgelicht en ziet men de kome die door de gepommadeerde proletariërs ge speeld. Kent ge Van Kol en Domela Nieuwenhuys, de twee voornaamste kopstukken van het Hol- landsche proletariaat, die nooit zwarte nagels hebben genad, twee heoren die handel drijven in werkers-genegenheid en elkander benijden en verfoeien. Van Kol is een parlementaire socialist, Domeia Nieuwenhuys üeeft dat soort laten schieten en is revolutiounair geworden, zoo veel als anarcoist, die twee zijn elkander in 't haar gevloden en roepen elkanders onder zoek van geweten over alle daken. Van Kol, zegt Domela Nieuwenhuys, is een uitbuiter van de inlanders op Java 1! Van Kol is een der tien aandeelhouders en commisaris eener naamlooze vennootschap gesticht om een grond te ontginuon waarvan hij (Van Kol) voor 75 jaren de concessie heeft gekregen. Dat is waar antwoordt van Kol, maar de arbeiders worden zoo goed behandeld als zulks- in tijd. van krisis in de koffieprijzen xu eene kapitalistische maatschapij mogelijk is. Maar men (dat wil zeggen, ik Van Kol) profiteert van de slechte betaling vai\ den ar- ueid, doch dat is het geval bij die allen kleeren dragen, brood eten enz. gemaakt onder voort- durenden loondiefstal Domela Nituwenbuys, zegt Van Kol na bo venstaande belijdenis, is ja een voorlooper der sociaal-d mokratie in Holland, maar niet te genstaande zijn rijkdom heeft aij dikwijls eene wreede gierigheid betooud, door zijne pirtij- gangers van honger te laten omkomen. Domela Nieuwenhuys, voegt Van Kol erbij, was precies een der eerste geldschieters mijner exploitatie op Java, hij heelt in 1886 een voorschot gedaan van 30000 gulden (62.340 fr) die hem een minimum-intrest gaven van 5 ten honderd 's jaars. Welnu, werklieden wat zegt ge van zalke- arbeidersvrienden. Zoudt ge er niet om bersten van 't lachen indien het niet zoo treurig ware. Die kt reis putt n hunne politieke macht in hun lawaai tegen kapitaal en kapitalist, ter wijl ze volgens eigen bekentenis schatten ver garen op de slechte betaling van den arbeidt hunner eigen werkieden en op voortdurende® loondiefstal. In iielgie ziju de Van Kol'» talrijk, al dia' proletariërs, die schaaf en hamer hebben neer gelegd om gemakkelijker te tieren in de socia listische winkels, hebbeu voortdurend de woor den uitbuiters en loondiefstal in den mond of onder pen, terwijl ze op groote schaal de kapitalische misbruikeu in voege houden. Verleden week nog was 'i er opin de goede* stad Gent en we zagen er de werklieden va® Vooruit Bakkerij en Weverij bekampt door bestuurders van den Rnodeu winkel. We dach ten dat de profeet uit Hand aan Hand naar Gent zou reizen om er de werklieden die altijdl gelijk hebben volgens zijne leering tege® de kopstukeu der socialisten te verdedigen. Maar hij zal geen tijd hebben gehad (die' hem echter nooit ontbreekt als er spraak i® van een liberalen baas) Waarom Hij mag niet, hij is immers de dienaar der onderne ming en weet wat hij zeggen mag. 't Kan ook gebeuren, dat hij te veel werk heeft met het paaien van sommige werklieden die reeds jaren ni ts hoeren dan haffen en boffen on als ze het lustig en gemakkelijk leven hunner bazen gadeslaan ook al denken Praten vult geen gaten. Van Kol heeft veel leerlingen in ons land. Zullen tie werklieden zich door hun ijdel ge zwets en blikslagerij laten misleiden. Dat is de kwestie Wie stelt ze in en hoeveel Vijf honderd franken, zes zeven 1 acht E negen honderd duiz nd franken Niemand niet meer als duizend franken, niemand niemand Proficiat 1 Het wordt natuurlijk niet geroepen gelijk bij den afslag eener vonditie van pottecarrie> of meubelen, maar in vele gemeenten worde® de plaatsen van secretaris, ontvanger, onder wijzer, ja, ook van grafmaker aan de meest biedenden verkocht Waarom niet Op vele gemeenten worde® wel ouderlingen en weezen aan de miustbie»- denden verpacht. Nog niet lang geleden was er op eene pa rochie niet ver van hier eene plaats open va® onderwijzeres. Een ntan eeuer naburige ge meente, kwam den burgemeester, een oude- kenuis, bezoeken en vertelde hem dat zijne dochter het diploma van onderwijzeres had< behaald io eene Staatsnormaalschool enz. Als vriend, verzoek ik U, heer burge meester, mijne dochter te doen benoemen, zij; heeft verledeue week hare aanvraag gedaan.. Kunt gij dat Dat kan zijn, antwoordde de burgemeesv- ter, maar dat moet 1000 franken kosten. Duizend franken 11 daar moet ik eerst met de vrouw over spreken, ge begrijpt, ik. kan dat wel geven maar... luister, burgemees ter, ik zal overmorgen terug keeren. De burgemeeste r trok de schouders op e® de vader ging mistroostig weg. Toeu hij twee dageu nadien terug kwanr, was het te laat, eene andere nad meer gebode® en bekwam de plaats. Zoo gaat het op den buiten in vele gemeen ten waar de klerikalen meester zijn. Het was conferentie in de school der zuster- kens van het tl. ilart te X. Op de lessenaars waren de werken der leer1- lingen tentoongesteld, alsmede het schoolga rief. V "XC* 5 EK3 C', r-v -.

De Dendergalm | 1904 | | pagina 1