r Nummer 48 Zondag 27 November 1904. Willemsfonds. De Pensioenkas. Oude Garde. M. Jules RENS. Eerbied voor de dooden. Kinderbeulen. 1920-1904. ZoiidagrusU 19<ie Jaar. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs J buJten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen V „.„.i Annoncen (per drukregel Reklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijdefrank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST 26 NOVEMBER. De boekerij van het Willemsfonds, Graaf van Eg moot Groote Markt, ingang langs de Leopoldstraat, waar iedereen kosteloos schoone boeken kan ter lezing bekomen is alle Zondagen open van 10 tot 11 uren voormiddag. Storting van December den eersten Zondag der maand 4 December. In de Vier Winden bij M. Ladeuze. Onze liberale Fanfarenmaatnchappij de Oude Garde, zal haar C< ciliafeest vieren Zondag 4 December eerstkomende. De spreekuren van De liberale -volksvertegenwoordiger Van ons arrondissement, M. Jules RENS Kal zitting houden TE AALST den eersten Zaterdag van elke maand ten 9 uren 's morgends, in den Graaf van Egmont, lokaal der Liberale Associatie, Groote Markt. TE SOTTEGEM den tweeden Dinsdag van elke maand ten 9 uren 's morgends, bij M. Achiel De Mulder*Francois, aan de Statie. TE NINOVE den derden Dins lag van elke maand ten 9 uren 'a morgends, in het lokaal van den Liberalen Burgers- en Werkmansboud bij M. Firmin Le- clairop de Markt. TE HERZELE den vierder. Donderdag van elke maand, ton 9 uren 's morgends, bij M® W° Droeshoudtaan de Statie. TE GEERAARDS BERGEN te zijnen huize, al de dagen des jaars, uitgezou- derd de hierboven vastgestelde zitdagen en de dagen, op welke zijnen plicht als volksvertegenwoordiger hem elders zouden roepen. Iedereen, arm en rijk, werkman, burger, laudbouwer, neringdoener, nij- veraar of handelaar mag zich in volle vertrouwen tot M. Jules RENS wenden. De Zwarte Bazar. De ZWARTE BAZAR dor Achterstraat is het monster, dat onder de bescher ming eener slechte (of liever onvolledi ge) wet in 't leven is geroepen om eenige mannen te verrijken het is het monster met zeven koppen, dat met klerikale vodden omhangen dagelijks een offer verslindt, een neringdoener, winkelier of kleinhandelaar ten onder brengt. Het monster draagt een schoonen naam om er bekoorlijk uit te zien voor dege nen die het niet kennen het draagt een kruis op den kop om te gemakke lijker degenen aan te klampen, die langs zijne spelonk worden gedreven. De ZWARTE BAZAR is eene kapita listische onderneming, welke voor doel heeft, geld, veel geld te winnen en die floor de klerikalen begunstigd en be- voordeeligd wordt, tot verderf der klei ne burgerij waarvan ze zich valschelijk de vrienden heeten. Het monster is nooit verzadigd het wordt geliefkoosd door de klerikalen, die er met bedreigingen, geweid en dwaug de ongelukkigen heondrijven, die zij in hunne macht hebben. Ja, klerikalen zijn het die de arbei der» dwingen de vrucht van hun zweet aan het wangedrocht te brengen, opdat het groot en krachtig genoeg zou wor den om heel de kleine burgerij bak kers, schoenmakers, kolenhaudelaars en winkeliers te verbrijzelen en te ver slinden. O, de ZWARTE BAZAR zal ook pron kei. met God en Godsdienst, met Jesus en christelijkheid, met vroomheid en gebeden Ze zullen Gods zegen roepen op de verderfelijkste concurreucie, die hier ooit de neeringdooners werd aange daan. Ze zullen wijwater sproeien over de broodtn die de gedwongen klanten met tegenzin zullen moeten aanvaarden en met bitterheid zullen eten. Ze zullen gebeden prevelen over de waren die hunne verplichte werklieden met spijt en afkeer in bun huisgezin zullen moeten gebruiken. Ze zullen de namen van Jesus en zijne heiligen aanroepen, te wijl ze be klagenswaardige menschen verbieden zullen den penning te jonnen aan een broeder, een zoon, een gebuur of een vriend. De ZWARTE BAZAR zal door een priester met veel ceremonie worden gewijd en men zal in de spelonk van het moriBter een groot kruis hangen, het kruis der armoede, dat op vele ge ringe inwoners gaat nedervallen, het kruis der ellende die drukken zal op de gedwongen arbeiders. En dan Dan..., als de kiezing nadert zullen die zelfde klerikalen weer op alle tonen roepen Neringdoeners, kleine bugers, Ge moet voor onze mannen kiezen, want wij zijn uwe vrienden, wij zijn de verdedigers van God en Godsdienst, eigendom en huisgezin enz. Nadat de klerikalen God en Godsdienst zullen gebruikt en misbruikt hebben om uwen val te bespoedigen, nadat ze familieleven en naastenliefde zullen miskend en vertrappeld hebben, zullen zij u toeroepen Kiest niet toerde liberalen, gij die den godsdienst lief hebt gelijk wij gij die het welzijn betracht van ambachts man en neringdoeuer, Gij die gehecht zijt aan alles wat u dierbaar is. De liberalen zijn slechterikken, gods diensthaters, volksbedriegers, stemt al len voor de klerikalen tot eer van God en Vaderland Zoo zal het klerikale liedje weer zijn. Maar..,. Maar alle verstandige lieden zullen voortaan de waarde van al dat schijn heilig geschreeuw begrijpen, ze zullen die mannen oordeelen volgens hunne daden en ze zullen deuken Genoeg, huichelaars, we stemmen voor de liberalen, want Gij hebt de arbeiders en de kleine burgers verdrukt en onderkropenuwe woorden klinken Voor God en Vaderland maar door uwe daden door uwen ZWAR TEN BAZAR hebben we reeds geleerd dat het bij u is Voor Pot eo Paterland Verleden maandag had de begrafenis plaats van juffrouw Zylmans, talrijk waren de familieleden en vrienden die de droeve plechtigheid bijwoonden. Toen de rouwstoet aan het kerkhof kwam was het hek nog gesloten en de put was niet gemaakt. Men was ver plicht het lijk in het doodhuis neer te zetten. Iedereen was verontwaardigd. De dienst der begravingen is hier al lergebrekkigst ingericht. De hulponderwijzer van Meldert werd dus veroordeeld voor slaan en verwon den. Die veroordeeling voorwaardelijk tot 1 f. boete is, op zich zelt genomen, zeer gering, maar daar zij hem, zijn leven door, als een onafkeerbaar ver wijt zal volgen, is zij grooter dan men denken zou Zulke veroordeelingen zijn heden daags zeldzaam, hoewel het afslaan van kinderen in vele scholen, hevig voort- woedt. Wel schreef Michel de Montaigne, 350 jaar geleden Otez-moi la violen ce et la force il n'est rien, a mon avis, qui abatardisse et étourdisse si fort une nature bien née. In die tijden van dom me verkrachting van lichaam en geest was die afzweeping noodzakelijk. Al de paedagogen der latere tijden volg den het voorbeeld van Montaigne. Maar het schijnt dat een aantal onderwijzers en bijzonderlijk degenen die komen uit de bisschoppelijke normaalscholen eu zij die door den middenjurij onderwij zer worden gebombardeerd, de heilig ste princiepen hebben verleerd, of nooit hebben gekend, en vrienden zijn ge worden van stok en plak. Een schoolopzichter vertelde dat hij onlangs een school inspecteerde. Opeens stijgt uit de 2® klas een jammerlijk ge kerm op de hoofdonderwijzer ver roert met, de inspecteur loopt en wat ziet bij De godgezegende hulponderwijzer, heeft een knaapje van 8 jaren gegrepen, hem het hoofdje tusschen de knieën genepen en trommelt met platte hand op de gespannen hespkens, flinker dan de duivel op Geeraard De schoolopzichter verlost het arme jongsken, dat met moeite ziju lijveken rechtstreek terwijl dikke traantjes langs de paarsche, sidderende wangjes zijpe len. Een ander typisch feit is wel het vol gende. Jan De T... had nevens den weg een goed geladen perelaarken staan. De schoolguitjes namen elke gelegenheid te baat om het boompje te ontlasten. Jan deed er op een middag zijn lijd af en ving een kleinen dief De boer wilde niet slaan en ging niet het ventje bij den weester. Hebt gij aan de peren gezeten Meester, 't was Tiestje. Zweep zegt de onderwijzer en hij geeft den kleinen man een oorveeg, dat hij voor de voeten van den verbaasde» boer rolt. Kermend kruipt het knaapken recht. Ja of neen brult de magister. Meester smeekt ft arme kereltje. Maar do beul grijpt hem, geeft hens links en rechts een reeks klinkende oorvegen en werpt hem halfdoof gesla gen de deur uit Meester, zegt de beteuterde boerf zooveel was er niet aan verdiend 1 Kinderbenlen 1 roep ik, schreeuw ik verontwaardigd De kracht van den onderwijzer ligt zijn kalmte, in zijn karaktersterkte,,. i» zijn zielegrootheid. Mijn oude Vader zei dikwijls r u Ee» kind is als een zak meelslaat er opr het beste vliegt er uit Hij had ge lijk menschen vieesch wil niet geslagen, worden. Ik wenschte dat alle dagbladen, even als DE DENDERGALM de heldendaden der kinderbeulen aan de baak stelden die bij name noemden en in 't publiek hun lafheid verweet dat zou misschien meer helpen dan een veroordeeling dia door de absolutie wordt weggevaagd De klerikale stadkasprotters (2500 ballekeus 's jaars zonder de brokkelin gen en daarbij veêren en kleeren) vieren, heden zondag hun Cecilia-feest. Ze vol gen het voorbeeld der liberalen en spe len niet meer in de kerk.. Een hunner werkende leden, Emi'ell \ernimmen, heeft op het programma, in vette letters gedrukt 1920-1904.. Is dat om te doen gelijk zijn boezem vriend Van de Putte, die het Te Deitm, op den 16 November deed plaats heb ben, of zijn de klerikale mannen alle maal een beetje van hunnen center se dert de laatste kiezingen. Men zegt, dat die cijfers met opzetb zijn gedrukt ze beduiden dat de kliek dit jaar 1904 slapen gaat om, daarna, voorgoed den dieperik in te gaan.. Zonder subsidien en bijbrokken, moet, de stadskas-harmonie al krottende prot- tende spoedig ad patres. Belangrijk Bericht. M. DEPRATE RE), Apotheker-scheikundige te Oostende,, verzoekt, ous de geabonueerden te verwittigen dat hij geen,e andere remedie vervaardigt tegen den, hoest en tegen den borst- en keelziekten dan, den Borstsiroop Depratere van klearlooze. teer. Weigert dus andere soortgelijke produk-. ten verwekt door den groeten bijval van den, Siroop Depratere hij alléén geneest altijdi zonder gevaar den hevig&ten hoest. Van 's middags tot *s middernacht^ IledeD Zondag 27 November 1904 dienst doende apotheker M, Van Caelenberg Leopoldstraat. Een abonnement op DE DENDERGALM kost maar 4- franken 's jaars,

De Dendergalm | 1904 | | pagina 1