19de Jaar. Nummer 49 Zondag 4 December 1904. Willemsfonds. De spreekuren van M. Jules REN'S. De Winter. Noodzakelijke Hervormingen. De Messen. LSUZÜ LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs J buiten "»™p betaalbaar Men abonneert zich op alle posikantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST n_::„ -i_ Gewone, 15 centiemen Prijs der Annoncen per Reklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijde frank. maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan bet blad gezonden wond* Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST 3 DECEMBER. De boekerij van het Willemsfonds, Graaf van Egmoot Groote Markt, ingang langs de Leopoldstraat, waar iedereen kosteloos schoone boeken kan ter lezing bekomen is alle Zondagen open van 10 tot 11 uren voormiddag. De liberale volksvertegenwoordiger Van ons arrondissement, M. Jules RENS Eal zitting houden TE AALST den eersten Zaterdag van elke maand ten 9 uren 's morgends, in «den Graaf van Egmont, lokaal der Liberale Associatie, Grcote Markt. TE SOTTEGEM den tweeden Dinsdag ■van elke maand ten 9 uren 's morgends bij M. Achiel De Mulder-Francois, aan tie Statie. TE NINOVE den derden Dins lag van elke maaud ten 9 uren 's morgends, in liet lokaal van den Liberalen Burgers- en Werkmansbond bij M. Firmin Le- clairop de Markt. TE HERZELE den vierden Donderdag van elke maand, ten 9 uren 's morgends^ bij Me W° Droeshoudt, aan do Statie. IE GEERAARDSBERGEN te zijnen huize, al de dagen des jaars, uitgezou- derd de hierboven vastgestelde zitdageu en de dagen, op welke zijnen plicht als volksvertegenwoordiger hem elders zouden roepen. Iedereen, arm en rijk, werkman, burger, landbouwer, neringdoener, uij- veraar of handelaar mag zich iu volle vertrouwen tot M. Jules RENS wenden Elk seizoen moet op zijn tijd komen, zoo is t best voor iedereen, voor nering doener, winkelier, koopman en fabrie- kant. Zoo is't ook best, dat de winter op zijn tijd kome... maar helaas niet voor iedereen. Het weder is somber en grimmig, de dagen zijn kort, de boomen zijn naakt, de velden zijn kaal. Weldra valt de sneeuw in dichte vlok ken en spreidt een blanke deken over de geheele natuur, een gladde ijskorst bedekt sloot en vijver, beek en rivier. Vroolijk glijden de ijsstoelen over het glibberige sneeuwtapijt, vroolijk zwaaien de schaatsen over da effen vlakte, vroolijk rollen en bollen de kinderen in het dons en stoeien eu spe len, dat ze geen koude gevoelen. Maar niet voor allen is er vreugde. De dagen zijn kort, vele werkeu lig gen stil, en met het gebrek aan werk sluipt de armoede in vele huisgezinnen de treurige, afzichtelijke meedoogen- lpoze armoede. Begrijpt ge, beminde lezers, wat het fs de armoede in een huis, als daarbpi- ten de noorderwind giert en loeit, en alles verstijft en verdort als hadde de pood er zijn stempel op gedrukt. Misschien hebt ge wel eens, als ik honger gehad en koude, misschien hebt ge wel eens gebrek geleden, eu niet al leen in uw maag, maar ook in het hart te ledig gevoeld, welke degenen prangt die hulpeloos, verlaten en ellen dig moedeloos den strijd tegen het noodlot opgeven. Oh 't zou nog niets zijn om ons zei ven een man, een vrouw zouden hun lijden tot het einde verkroppen en om zich zeiven niet geven maar de kinde ren, de schuldelooze wezens, die smeo- ken om een stuk brood en vau koude ineenkrimpen aan den uitgedoofden haard... neen, die kunnen dat niet ze schreien van honger, ze jammeren vau koudearme, rampzalige schaap kens Ja, we weten wel, dat sommigen den zomer hebben doorgebracht, zonder eenige bekommernis over de slechte dagen die volgen moeten dat sommi gen zonder vooruitzicht de goede maan den hebben laten voorbijgaan, dat som migen even onbedacht als de vogelen des hemels, nuts hebben gespaard van t weinige dat ze toch hadden kunnen garen... Ja, we weten wel, dat men al eens in kwaden luim zeggen kan 't is zijne schuld, hij mag wel wat afzienof hij heeft maar, wat hij verdiend heeft. Wij mogen nochtans, die dingen niet zeggen uit wrok, we moeten bedenken, dat het onzen plicht is het lijden van alle uienschen te verzachten als we dat kunnen ze waren misschien schul dig door onwetendheid, door gebrek aan opvoeding en onderwijs. Daarom zeggen wij u, beminde lezers, laat geen mensch honger lijdenhet ware eene misdaad, immers alle men- schen moeten broeders zijn, dat is het hoogste gebod wie dat vergeet tegeno ver een ongelukkige is de naam mensch niet langer waardig. De lange, bange winter is daar. Vergeet vooral de arme weesjes niet en de weduwen, zij loch hebben geene schuld aan de misgrepen van anderen vergeet de ongelukkige kinderen niet, zij kunnen niet verantwoorden voor de onbedachtzaamheid van den vader. Kijkt eei.s rond u, beminde lezers, weigert de bete broods niet- aan hem die ze n vraagt, geeft als ge geven kunt, eene weldaad is nooit verloren. Eu wordt er al eens misbruik gemaakt van eene mt het hart gejonde aalmoes, de daad is steeds vereerend. Let bezonderlijk op hen die niet be delen durven eu juist daarom het mees te lijden tracht zulke meuschen ter hulp te komen zond r hen te vernede ren, dan zal uwe woldaad dubbol waard zijn eu u dubbel vereereu, al wordt ze niet aan 't klokzeel gehangen. De barre, grimmige wint6r staat voor de deur. ergeet de armen niet. Vergeet de kinderen niet, Vergeet bezondeilijk de weduwen en weezen niet. Verricht het go.ede zooveel het in uwe maclu is, strooit weldaden rond u, helpt de schamele armen. M eest liefdadig en moge dan al ttwep arbeid gezegend wezen. la den laatsten Zomer biedt mejuffer X, te N.... zioh aan in een Normaalschool van den Staat Zij mislukt I Weinig tijds nadien, op een Zaterdag, zon der een aanvraag te hebben gedaan, vertrekt zij naar een normaalschool door zu3terkens gehouden, 's Dijusdags keert zij in 't vaderlijk buis terug haar ingaugsexaam is afgelegd eu zij is aanvaard 1 Ik misgun mej. X die goede kans niet ik wil er enkel op wijzen, dat zoo iets mat heel ernstig meer is en bet meer dan tijd is dat alles te hervormen. Binnen een twintigtal jaren, als de aange nomen normaalscholen al hun creaturen in 't onderwijs hebben geworpen, en de goedzak kige middenjurij hare onbekwame paternos- tersprevelaars bij boopen in onze rangen zal hebben gestuurd, zal 't niveau van 't officieel onderwijs zóó gezakt zijn, dat de katholieke dagbladen, zonder vrees voor ernstige tegen spraak zullen mogen uitbazuimen dat het vrijo ouderwijs boven het staatsonderwijs klom Men moest dat radikaal hervormen 1 Men moet 1° Een middenjurij benoemen voor al de normaalscholen, zoo voor de ingangs-als de uitgangsproeven. I6 Slechts degenen aannemen die bewijzen gaven dat zij voldoend middelbaar onderwijs genoten. 3° De aangenomen leerlingen verdeelen in al de normaalscholen van het land, rekening hou dende met hunne keuze, te doen na ingangs proef. 4° Die middenjurij samenstellen als volgt 1 HoofJinspebteur2 rustende bestuurders vau middelbare scholen, 2 inspecteurs. 2 on derwijzers en 2 onderwijzeressen. Dan zou't niet gebeuren dat de professors, eenige dagen voor de uitgangexameus, de vra- geD, die zullen gesteld worden, dicteeren en de antwoorden voorbereiden. De Staat neemt den schijn aan toezicht te houden over de uitgangsexamens, die plaats hebben in de aangenomen normaalscholen.' De minister noemt een inspecteur, die als af gevaardigde de proeven bijwoont, maar er niets te zeggen heeftIs dat ernstig Zeker, bij mag de bemerkingen diejer te maken zijn aan de hoogere overheid overzenden mair de gevolgen zijn niet altijd bemoedigend. Een... beer die nu in't onderwijs een boog ambt bekleedt, was afgevaardigde in de nor maalschool der Zusters te W... ergens in het vlaamschsprekend deel van België... Hij was nog al... we zullen schrijven erg. De Zuster-Overste zegt hem Mijnbeer K gij zijt te streng Ik verwittig u dat ik over u aan monseigneur zal scbriiven en dat gij geen afgevaaroigde meer zult zijn, als gij u niet betert Die heer had echter het hart de onbeleefde zuster op bare p aats te zetten mot het deftige antwoord Zuster, ik kom hier om uwe leerlingen te hooren ouderzoekon en niet om diploma's te zien weggeven Ik kan niet zeggen of hij nog afgevaardigJe geweest is nadien De heer A. D, R. thans koster in een parochie nief ver van Aalst, studeerde te St. Niklaas een jaar voor koster hij legde het examen voor koster at en men geeft hem een diploma van onderwijzer. Ik weet niet of dat diploma later is gewijzigd, maar ik geloof het niet. Ik vraag nog eens of dat ernstig is, en of bet niet meer dan tijd is dat te hervormen 't Was Sint Katharina dag, de feestdag der tabakbewerkers en kuipers. Natuurlijk moet er dan een fikschen pot gepakt worden en heeft moeder 's morgeiis wat dieper in 't potteken te tasten om de geld beugel vau Yader of zoon eens goed in te vetten zoo min of meer op zijn kermis. Goed 1 welgezind trekken de mannen de beste kleeren aan, en in 't geniep wordt het ponksken gelicht dat voor de gelegenheid op zij is gelegd en daarmee op weg.... De voormiddag gaat rustig voorbij, ia vroo- lijkheid en pleizier, 's middags heeft moeder voor een goed broksken gezorgd, in een woord! t is een echte blijde feestdag, zoo mogen z© gevierd worden, vreugd in de familie, vrede ia het hart. Na het noemaal wordt een uilken gevangea en dan weer op gang. Er is met de kameradea afgesproken en men mag op de bijeenkomst niet ontbreken j lustig wordt er nu gedanst ea gezongen en arm aan arm trekt de vrootijke troep van herberg tot herberg.. Alles gaat nog in vrede, wel zijn de hoofden van sommigen min of meer verhit, wel zija er onder de kameraden reeds eenigen, die- alles verkeerd opnemen en verkeerd verstaan, maar de meesten zijn te verstandig om daarop, te let ten en alles gaat nog in stilte over.. Maar het wordt later, de verstandigste® zijn reeds naar huis, de anderen hebben een glas te veel gedronken en zijn zoo verduldig niet meer de slechtsten zoeken twist met iedereen,er kan geen woord gepast gezeid worden, er kan geea stoel naar hunne goesting werden verzet, niets staat hun aan. Ze zagen en vloeken als beesten, ze tierea dat het schande is, ze trekken hunne mes sen, het schuim slaat hun op den mond, et gaat eene moord gebeuren.. Neen, gelukkiglijk, zoover is het verleden zondag niet gekomen te Aalst. Wel werd er in eene bevolkte wijk onzer stad, door dronken kerels ijselijk gevloekt met de messen gedreigd en een leven gemaakt als van helsehe duivels, maar de jongens op wie zij hunae vechters-woe de wilden uitwerken, hadden voorziohtig do plaat gepetst en ze deden wei.. Helaas die messen, die messen f Deze week, lees ik slken dag van moorden met messen gepleegd, bijna alle op den bui ten. Verleden zondag gingen eenige jongens van Moll in de Kempen naar de kermis te Ëaelen een nabij liggende gemeente *s avonds ontstond er twist de messen werden getrokken, de ge naamde Jan Lemuiens kreeg een steek en stierf na eenige uren af „rijselijk lijden. Waarom hebben dë messengevechten zoo dik wijls plaats op den huiten De landbouwers hebben bij hun werk, voor allerlei dingen een mes noodig, das elke land man die zestien, zeventien jaren oud is heeft; een mes gewoonlijk een lierenaar of iets in dieu aard, soms met eene rugveer waardoor h.et ge opend mes een korte dagge gelijkt. Zelden of nooit hoort men of leest men,daA gedurende de week op den buiten gebruik go- maakt wordt van de messen anders dau voor- het werk alle messendrama's hebben plaatt des zondags of op kermissen. De boeren gebruiken hun mes ook om tabak te kerven, een stokje af te snijden, een appel te schillen, een pruim tabak te nemen enz, daarom doen zij ook des zondags en op kermia-- markt en loteliugadageu hun lieren i ar mede, zei Is de braafste en vreed.zaam.ste inen,8,Qheft doen dat uit gewoonte. Op den buiten, zoowel als in de stad treft1 men ruziemakers aaD, die zich zat driuken of zeifs zich zat gebaren om twist te zoeken en te kunnen vechten, er zijn kerels die op niets arn- uersi uit zijn, die geen auder pleizier kennen ea die bij de minste gelegenheid de messen trek ken,.. Dan gebeurt het ook, dat brave, vreed'zatue lieden het hoofd verliezen eu hun leven in ge vaar ziende zich ook met hun mes wapenen tot verdediging... r Waarom groeit het getal messengevechten weer aan Omdat de Justicie te toegevend is voor de ke rels die de messen tr ekken. Wie zijn mes trekt doet het met het doe 1 eene m isdaad te bedrijf ven, wie zijn mes trekt is een moordenaar... en men kan niette streng zijn voor dip Qmnent. secben. Gaat naar *t is gelijk welke gemeente en zo<& ge wilt zal men u dadelijk de vechtersbazen noemen hunne reputatfe is overal gemaakt en ze zijn tot alles in staat, men schuwt ze zoo veel mogelijk daarom kunueu ze gewoonlijk hunne heldendaden slechts verrichten op, ker missen en bij andere gelegenheden waar veel volk te zamen komt. Die schelmen worden weinig of niet gestraft als zij een slachtoffer hebben gemaakt, eep jongeling gewone of een mensch verminkt..... wordt ten hunnen voordeel invloed en voor spraak gebruikt, er zijn kiezers inde familio en de stemmen zijn kostbaar. Soms is de duur der gevangzitting mindor voor het vermoorden van een mensch dan voor 't stroppen vau een haas. Weg de messen 11 I i I f

De Dendergalm | 1904 | | pagina 1