Dora van de Spiegelhoeve. 19de Jaar. Nummer 50 Zondag 11 December 1904, wgssssi Luisterrijk AVONDFEEST De spreekuren van M. Jules RENS. Ouderdomspensioenen. Goed zoo Ceciliafeest der Oude Garde. -^«9 LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs 4 fr. voor de stad 4 fr. 60 voor den buiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het biad, Vrijheidstraat, 58 AALST. Nee spe nee metu HET ARRONDISSEMENT AALST Annoncen Sew0°e' 16 08ntiemen per drukregel ftlltioncen Reklamen 75 centiemen v Vonnissen op de derde bladzijde, 1 frank Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. AALST 10 DECEMBER. Liberale Werkmanskring VOORUITGANG DOOR 'T WERK. op Zondag 11 December 1904, om 6 uren 's avonds. Men zal opvoeren Per Express Lieben Trulleinans of bet vertrek naar de Piotten, boertige alleenspraak en De Boezemvrienden Deuren open om 5 1/2 aGordijn 6 u. De liberale volksvertegenwoordiger van ons arrondissement, M. Jules RENS zal zitting houden TE AALST den eersten Zaterdag van elke maand teu 9 uren 's morgends, in den Graaf van Egmont, lokaal der Liberale Associatie, Groote Markt. TE SOTTEGEM den tweeden Dinsdag van elke maand ten 9 uren 's morgends, bij M. Achiel De Mulder-Francois, aan de Statie. TE NINOYE den derden Dinsdag Van elke maand ten 9 uren 's morgends, in het lokaal van den Liberalen Burgers- en Werkmansbond bij M. Firtnin Le- clair, op de Markt. TE HERZELE den vierden Donderdag van elke maand, ten 9 uren 's morgends, bij Mê W° Droeshoudt, aan de Statie. TE GEERAARDS BERGEN te zijnen huize, al de dagen des jaars, uitgezou- derd de hierboven vastgestelde zitdagen en de dagen, op welke zijnen plicht als volksvertegenwoordiger hem elders zouden roepenv Iedereen, arm en rijk, werkman, burger, landbouwer, neringdoeuer, nij- Veraar of bandelaar mag zich in volle vertrouwen tot M. Jules RENS wenden. De wet van 10 Mei 1900, die aan den 65 jarigen werkman, in nood verkeeren- de, een pensioen van 65 fr. toekent is tamelijk ingewikkeld en is, zooals al de Jan trok dia smis binnen. Smid, zei Jan, ik zou nen zwaren stok Willen. Zoudt gij dien kunnen afmaken ter wijl ik in die Herberg wat ga rusten en wat eten. Hij zal gereed zijn tegen dat gij weer- komt, sprak de smid. Hij maakte neu stok, zoo zwaar als bij nooit eeuen gemaakt had en hij lachte ia zijne vuist want hij dacht die slimme, zal verwonderd staan gapen, maar hij zal toch betalen, of an ders wring ik hem den nek om. ÏL Jan kwam uit de herberg terug. Alzoo een stoksken, zegt Jan, ailosmid, dat is uiet gemeend, smeed daar eens uw aanbeeld bij en dan zullen wij eens zien, Jaa stak in het smee- den een handje bij en zoo geraakte de kluppel spoedig afgewerkt. Jan trok af. Lijk hij aan eenen molen, waarop men keien maalde, passeerde, zag bij eenen mulders- kneebt, die eenen grooten molensteen boven droeg. Kijk, zei Jan, dat is nog ne vent. Zeg wetten, door de katholieken gemaakt onrechtvaardig. Kieswet en onderwijs wet zijn er de klaarste bewijzen van. Wij willen dus onze vrienden nogmaals nader toelichten. De wet zegt, dat men op 1 Januari 1901 ten minste den ouderdom van 55 jaar moet bereikt hebben dus dat men voor 1 Januari 1846 dus in 1845 of vroeger moet geboren zijn. Alvvie dus na 1845 geboren is kan geen werkmans pensioen genieten en dat is de eerste on rechtvaardigheid der wet. Daaruit volgt dat, indien de wet niet veranderd wordt, de ouderdompensioe- uen van de begrooting zullen verdwij nen en dit zoodra al de personen in 1845 of vroeger geboren, zullen overleden zijn. Maar er is nog eene andere bepaling in de wet, namelijk dat al de belang hebbenden, welke op 1 Januari 1901 den ouderdom vau 58 jaar niet bereikt hadden, dus die na 1 Januari 1843 of in 1843, 1841 en 1845 geboren zijn, gedu rende 3 jaar in de Lijfreutkas eene som van minstens 3 fr. 's jaars moeteu stor ten, sem die gezamentlijk minstens 18 fr. moet uitmaken om recht op peusioen te kunnen hebben. Daaruit volgt dat sommige personen, zonder in de lijfrentkas te storten pen sioen kunnen genieten, en dat andere moeteu storten, hetgeen eene tweede onrechtvaardigheid uitmaakt. De behoeftige ouderlingen geboren iu 1839 hebben recht in 1905 zonder storQ 1840 1906 1841 1907 1842 1908 Maar die geboren in 1843 (dus 61 jaar) zullen in 1909 1844 60 1910 1845 59 n 1911 recht op pensioen hebben, op voor waarde, dat zij in de lijfrentkas gedu rende 3 jaren eene gezamentlijke som van 18 fr. (minstens 3 tr. per jaar) ge stort hebbeu. Daarom moeten zij die ge boren zijn in 1843 storten, ten laatste in 1906 07-08 1844 n 1907-08-06 1845 n 1908-09-10 Het is dus hoog tijd, bijzonder voor die geboren zijnin 1843, zich bij onze erken- eeiis, kameraad, moet dezen andereu steen ook boven Ja, kameraad, kom geef hem aan, want ik begin reeds te zweeten. G.trdi roept Jan, hij komt. En bij plaatst den steen als eenen grooten paraplu op zij Den stok en zwiert hem boven. Drommels, vriend, gij zijt kloeker dan ik. Gaat gij mee met mij, vraagt Jan. Ik ga met u, alware bet naar Jerusalem; zegt de maaldersknecht. en met hun tweeen gingen zij wijder. Ze kwamen aan eenen ande ren molen, en niet ver van den molen lei daar in 't gras ne man op zijnen buik. Wat doet ge hier zegt Jan. Wel, ik lig hier te blazen, om dien molen te doen draaien, zegt de andere, die verwon dert den stok van Jan bezag. Kom, laat dat stieltje varen en ga mee met ons, De blazer dee dat ook. Zij gingen altijd maar voort, maar voort Ze kregen honger en dorst, want het was lang geleden dat zij geéten en gedronken hadden. In 't midden van neu don kereu bosch kwamen zij aan een kasteel, waar van de deuren en de veasters gesloten waren. Daar zullen wij eens gaan zien zei Jan. de spaarmaatschappij aan te sluiten, of zelf het bedrag die som in de Spaar en Lijfrentkas te storten. De wet is wel onrechtvaardig, maar toch moet zij gevolgd worden. Do aan vragen moeten gedaan worden in De cember van 1 jaar voor bet pensioen. Formulen van aanvraag zijn op ieder stad- of gemeentehuis te bekomen. Al de personen welke ouder zijn zul len geen pensioen meer ontvangen, dan voor zooveel zij er zullen voor gespaard hebben. Om met gemak en voordeel te sparen kan men niet beter doen dau lid worden van de Pensioenkas Eerbied en Recht voor Allen ouder het Eerevoorzitter schap van MM. Gustaat Leveau en Jean Üe Biuecker. De stortingen hebben plaats den der den zondag vrn elke maand, in Januari aanstaande bij M. Richard De Stobbeleir op de Groote Markt, waar nieuwe leden zich dan ook kunnen laten opschrijven. Onze medewerker uit Denderhoutem schrijft in zijn artikel over de weduwe van den overle- edeu volksvertegenwoordiger De Backer en Ihet pensioen dat men haar zou moeteu verlee- nen. Wij vernemen met genoegeD, dat donderdag in de Kamers een wetsvoorstel werd neerge legd om baar eene behoorlijke lijfrente toe te staan. Dat wetsontwerp is ook voorgesteld door volksvertegenwoordigers van velschil lende partijen namelijk door de heereu Braun, Carton de Wiart, Destrée, Heynen en Beukin. Goed zoo, wij hopen dat het met algemetne stemmen zal aangenomen worden. Verleden zondag en maandag vierde de Li berale Muziekmaatschappij de Oude Garde (of Les Amis Constants) haar Ceciliafeest. Ten 12 uren voormiddag had de Algemeene Vergadering plaats iu het lokaal waar door de heeren Van der Schneren, Leveau en Van Branteghem een bemoedigende aanspraak tot de werkeude leden wordt geiicbt. Al Leon Camu wordt onder algemeen handgeklap lid gekozen van het bestuur, verscheidene nieuwe werkende leden werden geballoteerd. Ten 5 1/2 ureu 's avonds had liet banket plaats, üe gtrichten waren meesterlijk bereid en de wijn was lekker. Ten 6 uren's avonds trad M. Jules Rens, volksvertegenwoordiger, binnen, al de aanwezigen stonden recht en brachten onzen liberalen afgevaardigde eene ovatie. M. Van der Schueren ondervoorzitter stelde Ze klopten, ze ging en rond het kasteel niemand dee open. Wij moeten nochtans binnen, zei Jan, en bons 1 de deur ligt in spaanders. Ze gingen binnen ze vonden iu de kèusen nog tafels, stoelen, brood, wijn, er was ook eenen haard om vuur in te maken. Hadden wij maar vleesch, zei de blazer, wij konden hier eens eens zielmis doen. Wij zullen op jacht gaan. Zij gingen jagen in het woud en sloegen een wilt valken dood. De muldersgast zou voorop het eten gaan gereed maken, Jan en de blazer zouden nog wat voortjagen. De maalder had bet verken goed gereed gemaakt en het schoon gebraden op de tafel gezet en bij had daar brood en wijn bijgevoegd. Maar ineens kwam een keele hoop mannekens in de keuken gestoven. Ze pakten den maalder vast, sloegen hem half dood aten alles op en dronken alles uit. En 's uoens als Jan en de blazer scheel van honger thuis kwamen vonden zij hunnen mak ker half dood en de tafel ledig. De maalder vertelde wat er gebeurd was. Ik zal ik het eten gereed maken voor dezen avond, zegt de blazer, laat ze eens afkomen Gij zult ze zien vliegen lijk blaadjes papier een heildronk in aan den Koning. Daarna stelde spreker ook voor te drinken op de ge zondheid vaD onzen eerbiedwaardigeu Voor-- zitter M. Karei De Moor, dieondauks de mee- Ling welke hij verleden jaar uitdrukte tbnus niet meer in ons midden te zijn, nog gezond i3 en hopen we, nog dikwijls ons feest zal bijwo-- wouen (toej.) M. Karei De Moor bedankt met diep bewo-- gen gemoed. Hij is gelukkig nog deel te kun nen nemen aan een feest waar zooveel eensge- zindheid en verstandhouding beerschen. Wat betreft de nog lange jaren, ik wacht met ge rust gemoed wat 't lot me voorbeschikt (toej). M. Jean Anne ziDgt het lied van Karei De' Moor, al de aanwezigen herhalen in koor het refrein. M. Gustaaf Leveau zegt het is een heugelijke dag, het 117de O.ciliafeest onzer Maatschap, pijen lange jaren is het geleden dat we de eer en het geluk hebben gehad een liberalen Volks vertegenwoordiger aan ons feestmaal te zien deelnemen, ledigen wij ons glas op de gezoud- beid onzer gekozenennoor onvermoeid werken zullen wij in ons arrondissement een tweeden zetel veroveren. Leve onze volksvertegenwoor diger M. Jules Rens. M. Jules Rens, volksvertegenwoordiger dankt voor de blijken van genegenheid welke hem hier worden gegeven, hem drukken nog smartvolle herinneringen, maar, zegt hij, betuigingen als deze welke me hier te beurt vallen wekken mijn moed weder op. Hij richt een woord van dank aan do voorgaande spre kers, een woord van dank aan al de vrienden die hem zoo gulhartig bejegenen. M. Rens behandelt daarna in eene redevoe ring meermaals onderbroken door luidruchtige toejuichingen, de politieke kwestien van den dag. Hij schetst in striemende bewoordigen da klerikalcn politiek, welke helaas de poitiek is geworden der politieke pastoors. Hij wraakte de dubbelzinnigheid van het klerikaal goeveruement waarvan al de hande lingen buheerscht worden door twee invloeden,, die van de priesters die over alles de meesters; willen zijn en die van bet altijd klimmend geld gebrek. Hij spreekt over de wet op echtscheiding;, de financen (het gemeentefonds) den briefdess Ironings betreffende bet leger en de noodzake lijk der verwezenlijking van het liberaal pro gramma voor het welzijn van het Vaderlaudl (Ovatie) Er wordt verder muziek gamaakt en gezon gen. Mr Gustaat V. d. Veurst sedert 2&jareai lid der M-utschappij ontvangt een mooi,ge- scheuk, alsook M. Betrus Clarya die 25 achter eenvolgende jaren den dienst heeft geregeld opi de banketten der Oude Garde. Laat, ja, tot 's morgends toe springen dOi kurken omhoog. 's Zond-.gs voormiddag eu 's MbandagSj 'savouds werd een een vroolijk uitstapje ge», maakt met muziek. Jan en de maalder gingen dan jagen, terwij de blazer kookte. Maar nauw beeft hij het etencp de tafel ge zet of hij hoort een gerucht. /Vii schelmen, zijt ge daar Wacht wat En purdaf 1 hij werpt zich op den buik ep; blaast, blaast zooveel bij kan. Maar de andt-. ren lachen hem vierkant uit en gaven hem nog, wat meer, dan zij den maalder gegeven had den. 's Anderendaags is de kookbeurt aan Jan -f de maalder en de blazer waren bet bosch. iji. getrokken, nog half kreupel van de rammeling.. Jan had hun gezeid Ga maar gerust uyven, gang, ge zult dezen noen wel eten vinden, datt verzeker ik u. Het maal staat gereed op de tatel. De win,dj blaast de schobbejakken komen af. fs ons eten' gereed f roepen zij en allep, gelijk bolderen zij de keuken in. Maar Jan de beer neemt zijnen stok uit den, boek van den haard en bonk bonk bonk l; slaat hij zooveel bij maar slikm kan. Armen,t beenen, koppen, halve lichamen vliegen langs', alle zijden rond eu maken vloer en muren roodj van bloed Die nog loopen kan, loopt al kei-^ mend. (Wordt voortgezet^ i *i jtÊk _-j?4a2a>fi5-'jïï. kis i-A-d a'I.M 1 li

De Dendergalm | 1904 | | pagina 1