Dora van de Spiegelhoeve. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Willemsfonds. Liberale Werk ma nsk ring. De Pensioenkas. De spreekuren van M. Jules KENS. Aan onze Vrienden. Drukkerij van Dendergalm. Helsche Mensehen. 19de Jaar Abonnementsprijs 4 fr. voor de stad 4 fr. 60 voor den buiten voorop betaalbaar HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen drukpege{ Prijs der Annoncen Reklamen 75 centiemen Vonnissen op cle derde bladzijdefrank. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiteu voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, ö8 AALST. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST 17 DECEMBER. De boekerij van het Willemsfonds, Graaf van Egraont Groote Markt, ingang langs de Leopoldstraat, waar iedereen kosteloos schoona boeken kan ter lezing bekomen is alle Zondagen open van 10 tot 11 uren voormiddag. ZONDAG 25 DECEMBER Algemeene Verplichte Vergadering in het lokaal Concordia, Schoolstraat, ten 3 uren uamildag. Op deze vergadering zal M. De Bliock, gemeenteraadslid, het woord voeren alsook andere sprekers. Geen enkel lid tnag op deze belangrijke vergadering ontbreken. De eerstvolgende storting voor de pensioenkas zal plaats bebben Zondag 15 Jauuuri (derden zondag der maand) bij Al. Richard De Stobbeleir. De liberale volksvertegenwoordiger van ons arrondissement, M. Jules RENS Bal zitting houden TE AALST den eersten Zaterdag van elke maand ten 9 uren 's morgends, in <leu Graaf van Egmont, lokaal der Liberale Associatie, Groote Markt. TE SOTTEGEM den tweeden Dinsdag van elke maand ten 9 uren's morgends bij M. Achiel De Mulder-Frangois, aan de Statie. TE NINOVE den derden Dinsdag van elke maand ten 9 uren 's morgends, ïu het lokaal van den Liberalen Burgers- en Werkmansboud bij M. Firmin Le- cluirop de Markt. Maar Jau geeft het niet op en slaat altijd tuaar voort. Hij ziet er eenigen in don kelder vluchten en daar iu een donker hol tuimelen. Jan springt dat hol binnen. Vele voeten diep rolt en bolt hij eerst was het pikdonker, nu worut het scheinerklaar. Eindelijk vindt hij nen vasten voetmaar ziet niemand. Hij gaat voorthij komt aan de deur eener kamer waar in hij iemand hoort zuchten. Jan stampt de deur iu en wat ziet hij I In eene rijke zaal, een schoon jong meisjo, zoo schoon als de engeleu van Onzen Lieven Heer en gekleed in zijde, goud cn diamant. Jan gaat maar stout bij haar en vraagt Zijt gij alleen thuis, schoons juffrouw Ik beu hier niet thuis zegt ze, maar ik zit hier gevangen. Ah! gij zit hier gevangen 1.... En kunt gij hier niet uit O 1 hier kan niemand uit, dit is zoo diep, zoo diep 1 Hoelang zit gij hier, lief kind Misschien meer dau een geheel jaar. Mijn vader is een rijke koning. Eens dat wij iu het bosch op jacht waren, liep ik verloren, de klabouters namen mij gevangen en sloten mij hier op. Ik zal hier misschien sterven, want niemand zal den moed hebben mij te komen yer lossen. Maar hij, die mij bij mijnen vader TE HERZELE den vierden Donderdag van elke maand, ten 9 uren 's morgends, bij Me We Droeshoudtaan de Statie. TE GEERAARDS BERGEN te zijnen huize, al de dagen des jaars, uitgezon derd de hierboven vastgestelde zitdagen en de dagen, op welke zijnen plicht als volksvertegenwoordiger hem elders zouden roepen. Iedereen, arm en rijk, werkman, burger, landbouwer, ueringdoener, uij- veraar of handelaar mag zich in volle vertrouwen tot M. Jules RENS wenden. We doen een beroep op al onze libe rale vrienden om ons te helpen in het verspreiden van ons blad. Steeds groo- ter en grooter wordt de invloed der drukpersen zwaar is de strijd welke de vrijzinnigen te voeren hebben tegen leugen, bedrog en verdrukking, In dien strijd heeft DE DENDER- GALM iu de mate van zijn vermogen zich beijverd zijn plicht te doen. We bleven en blijven getrouw aan de blau we vlag, getrouw aan de liberale grond beginselen van verdraagzaamheid en streven naar vooruitgang. Wat DE DENDERGALM met al de liberalen in de eerste plaats verdedigt is de rechtvaardigheid iu onze wetge ving, rechtvaardigheid voor arm en rijk, voor burger, boeren werkpaan, DE DENDERGALM is het orgaan van al de liberalen van Aalst, we verdedi gen bet programma der liberale partij de demokratiscbe hervormingen die het behelst, al de verbeteringen die het bevat ten voordeele van het gansche volk. DE DENDERGALM staat in de bres voor verplicht onderwijs, omdat het onderwijs de bron is der grootheid van een volk en wij een vaderlaud wenschen dat door zijn onderwijs zoowel als zijn handel en nijverheid eene eereplaats zou bekleeden in de rij der natiën. DE DENDERGALM verdedigt de grondwettelijke vrijheden waarop de moderne mensch met fierheid mag wij- wederbrengt zal ik trouwen, dit heb ik gezwo ren bij den heiligen naam vau Maria. Eu zult ge dien eed houden Ja, dat zal ik, zegt zij... Goed 1 wij gaan eens zien of hier niet uit te komen is. En Jan begint met zijnen stok de deureu in te slaan en alle s overhoop te werpen. Op dat lawijd komt een oud manneken met een langen grijzeu baard, de koning van de anderen, toe- geschoteu. Jan grijpt hem in den uei< eu sleept hem voor de schooue koningsdochter. Ge gaat eens rap zeggen hoe die marnme- zel hier uitkomt, schreewt Jan. Die kau uiet weg, zegt de grijze schelm, dan nadat haar vader ons al het goud vau zijn land hebbe gegeven. Gaat gij zeggen hoe zij wegkomt, tiert Jan, kort en goed of ik sla u iu seldermenlen van een. Hij grijpt hem bij den baard en heft zijnen slok op gereed om te slaan O sla niot, sla niet, ik zal het u zeggen. Hij neemt een zilveren fluitje uit deu zak en fluit er eeus zachtjes op. Eu daar kwam een zeer grooteu vogel gevlogen Zet u daarop, Jonkvrouw, deze vogel zal u aan den rand van dees hoi afzetten. De koniugs dochter zet zich op deu vogel en weg is zij 1 Eu nu, vraagt Jan. Nu Welnu zij is voor altijd voor u ver loren 1 zen als op den triomf der rede over ver drukking en fanatism. We verdedigen die vrijheden omdat wij de beoefening ervan beschouwen als een recht en niet als een noodlottig gevolg van droeve omstaudigheden. DE DENDERGALM bekampt alle be drog en knoeierij, die hier zoo welig tieren iu onze streek in alles wat kie zingen, bestuur- en benoemingen be treft. DE DENDERGALM vraagt do mede werking van alle vrienden door het bezorgen van inlichtingen, bijdragen, briefwisselingen. Geene bijdragen of brieven worden opgenomen, als de schrijver zich niet doet kennen. Stipte geheimhouding is aan alle medewerkers gewaarborgd. DE DENDERGALM hekelt de ver keerdheden, misslagen en wandaden van degenen die een bestuurlijk man daat vervullen en van wege hun ambt voor de opinie aansprakelijk zijn voor hunne daden. Iu het privaat leven tre den we slechts dan als we door lage aanvallen van gemeen persuitschot daartoe gedwongen zijn, DE DENDERGALM behartigt de stof felijke belangen van neringdoeners en arbeiders die thans zoozeer worden ge krenkt, door den dwang, welke door klerikale bazen hier op hunne werklie den wordt nitgeoefend ten bate van den Zwarten Bazar. We willen Algemeen Stemrecht, Evenredige Vertegenwoordiging, leer plicht, persoonlijken dienstplicht, een betamelijk pensioen voor de oude Werk lieden, Liberale vrienden, wilt gij onze pro paganda ondersteunen, wilt gij mede doen in den strijd voor waarheid en rechtvaardigheid, neemt een abonne ment op DE DENDERGALM. Een abonnement op DE DENDERGALM kost slechts 4 franken 's jaars. Ter drukkerij van DE DENDERGALM kau men aan zulke gunstige voorwaar den, als iu welke andere drukkerij het Wat? Gij komt hier nimmer uit. Gij denkt dat ik bier wil blijven Zeg eens spoedig boe ik bier uitkom of ik sla ge heel uw huishouden iu gruis 1 En Jan zwiert met zijnen sohrikkelijken stok Hij grijpt deu oudea bij het haar en werpt hem achterover Spoedig of gij zijtdood. Het manneken haalt zijn fluitje uit den zak, floot eu daar kwam eau hert gesprongen. Kruip daarop, het zul u bovenbrengen als gij hem alle drie sprongen een stuk van dit vleesch geeft. Jan neemt plaats, grijpt al het vleesoh en weg is hij. Twee dagen springt de hert en nog is Jan niet boveu en het vleesoh is op, nog zes sprongeu en hij is gered maar hij heeft geen zierkeu vleesch meer hij slaat en schopt op de hertmaar het is al water in den wijn. Hij wil het doen terugkeeren het beest is al vastgegroeid hij wil er afspriugeu en naar boven kruipen bij kan niet weg. Jan zweet watereu bioed. Zal hij daar nu sterven van honger en dorst, op zes.stappen vau de verlossing. De oude uit het hol wist wel. dat er twee stuk-- ken vleesch te kort wareu maar hij wou zich op Jau wreken, en daarom wüde hij hem. daar doeu kreveereu. Maar Jan de beer was gesn uil 1 Hij trekt een rn.es uit deu zak, snijdt uit de bit vau den bert een stuk vleesch eu geeft bet hem, Het maakt drie sprougea hij snijdt nog eeus uit de andere bil eu hij is ho?eu.Maar ook weze, alle slag van drukwerk laten uitvoeren, zooals Omzendbrieven, strooibrieven, liede-' ren, programma's, manifesten, plak brieven van verkoopingen, feesten enz.- doodbrieven, trouwbrieven, facturen,* kaarten voor bijeenroepingen, schietin-" gen, bollingen enz. kwijtbrieven, aan giften om te brouwenimmers al wat deu drukkersstiel betreft. Men mag altijd op spoedige bediening rekenen. Alle drukwerk wordt zorg vuldig nagezien en verbeterd. Men ge last zich desnoods, met het vertalen der stukken, het opstellen van doodbeelde» keus enz. Schoone Visietkaarten te beginnen van 1 frank de 100 en aan meerdere prijzen volgens hoedanigheid. Ik beveel mij aan bij alle liberale vrienden van de stad en van den buiten. De uitgever van De Dendergalm René VAN BRANTEGHEM, Vrijheidstraat, 58, AALST- In het Vuilh... (pardon, lezers, we zullen* bet morsig ding uiet noemen) worden de pro testanten die Aalst bewonen voor helsche meu- seheu die ijselijke godslasteringen uitbraken,, uitgescholden en beledigd. De protestanten bebben eeo strooibriefje; uitgedeeld waarin zij verkonden, dat ze niefci gelooveu aan de Onbevlekt Ontvangenis. We hebben ons daarin niet te mengen, iedere beeft volkomen het recht zijn geloof te belij den en zijne Godsvrucht te betooueu door. ofi- ferauden, gebeden, verlicntiug enz. enz.. Maar de heilige Bernardus, de heilige Tho mas van Aquineu en vele audere heilige kerk vaders loochenden hardnekkig de Onbevlekt Ontvangenis tot het einde huns leveus en toch. zijn ze heilig verklaard de onfeilbare paus. Paulus V verbood, dat de degenen die eraaa. geloofden en degenen die er uiet aan geloofden, elkander voor ketters zouden uitmaken.. Wij zeggen Vrede aan de menselien die; van goeden wil zijn. Waarom zouden de pro testanten geene brave menscheu zijn Ge woonlijk zijn ze rechtzinniger iu hun .gelooft dan de Roomsche-katboliekeii. 't Komiekste van al is dat iu Holland'hett klerikaal ministerie samengesteld is uit pnar. testanten en katholieken, met dooiiuéo Kny-- per aan 't hoofd. de konings dochter is weg. Zij is met den maalder en de blazer bij dern koning gegaan, en zij beeft daar gezeid dat dies twee baar verlost hebben want ze hadden ge dreigd haar wear in't hol te werpen,, als,zy, dat niet zeggen wou. Jau hoort dat vertellen. Hij loopt naar het, pileis en openbaart aan deu koning de geheels- waarheid. De vorst doet zijne dochter noepeoi en deze bekent dat bet Jan alleen is die haar* uit de gevangenis verlast heeft. Nu zal Jan da. beer met de schoone koniugs, doen ter trouwen.. De blazer eu.de mulder worden beiden, iu. eene groote ton, waar lange pinnen doorsteken genageld en zoo van eeneu hoogeu berg ia. tor- kond water gerolde En in de gracht daar sprong een, puifc„ Eu mijn, vertelseL is uit- Dat is goed verteld,. Trees,, zegt de onder meester,. wis leerde u dat 0, ik keu er oog schoonere, stoft Treea van Jau de dief,, van Jan Overzag, van Hala- wijn t Heer Hale wijn sauc eeo liedekijn, Al wie dat boorde wou hij hem zijn. Vader kent er ook schoone, roept Anne- ken. Toe boer, dringen eenigen aan, eentje Niette doen, tiert Klaas-ik heb de laat ste rank op, de uwe zijn haast af wij zullen nu maar uitstellen tot toekomende jaar. (.Wordt vourt&ezai.) M— - h

De Dendergalm | 1904 | | pagina 1