JEF CONTENT 21ste Jaar. Zondag 21 Januari 1906. Nummer 5 Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR voorop betaalbaar HET ARRONDISSEMENT AALST Prijs der Annoncen per drukregel Volksboekerij, Voor Taal «n Vrijheid, De Pensioenkas, Het Ouderdomspensioen. Aan de Nagedachtenis mijner lieve Zuster Dc spreekuren van M. Jules RENS. Liberale Assoeialie Een Riinde. - 4 fr. voor de stad 4 fr. 50 voor den buiten Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST, Gewone, 15 centlemen Reklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijdefrank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST 20 JANUARI Wie aangename avonden wil doorbren gen met nuttige, leerzame en verma kelijke lezingen kan alle zondagen van 50 1/2 tot 11 1/2 uren voormiddag kos teloos hoeken bekomen in de Volksboe- kerij van het Willemsfonds, gevestigd in den Graaf van Egmont Groot e Markt, te Aalst, Men gaat vrij binnen langs de poort, jLeopoldstraat, de boekerij vindt men gemakkelijk, eerste deur rechts als men tbinnen komt. Bene lijst van nieuwe werken zal weldra bij deu kataloog worden ge- (voegd. Luisterrijke Yertooning op Stads- „schouwburg, ZONDAG 28 JANUARI 1906, ten;6 uren stipt. Deuren open om ■S iijg uren. Men zal opvoeren lc De Wonde, geprimeerd spel in één bedrijf door G. De Lattin, 2e Het Testament van Jan Splinter .geprimeerd blijspel door Lievevrouw- (Cdppman Prijzen der Plaatsen Beneden 2 fr, Balkon 1 fr. Gaanderij 50 centiemen. Op vertoon en tegen verruiling der Jiilkaarten, zijn er voorbehouden plaat, «en te bekomen in den c Graaf van jEgmontden 28 Januari van 1.0 tot 11 uren, Zondag 21 Januari 1906, derde zondag der maand., storting bij M. A. Gowie., jEerolid,, in Concordia, Het ouderdomspensioen vau 65 frank werd •ver 1 jen d.: In 1901 aan do behoeftigen geboren vóór en itot 31 December 1835 In 1902 aan de behoeflïgen geboren vóór en ,tot 31 December 1836. Novelle. 9. Kledden. 't Was diep in 't najaar. Het weder was somber, regenachtig. Vol slijk en plassen wareu de wegen. Treurig zoefde de wind door de bladerlooze takken der hoornen. De avon den waren lang en lang eu droef de nachteu. Gansch alleen in het hutje bij den haard, zat Wanna Content. Ze keek soms naar de huis klok die stil, onverschillig en eentonig haar gang ging en zij zuchtte telkens weer. Daar werd op do deur geklopt. Ze schrikte en vroeg Wie is daar Een onverstaan baar en naar gemompel beantwoordde van buiten haar vraag. Wie daar vroeg ze nog eens. Luider was het gebrom eu er werd aan de deur geschud of wou men ze uit haar heng sels schudden. Bleek en bevend deinsde het meisjen achter uit en ze moest zich aau een stoel vasthouden om niet te vallen. Ze hoorde immers duide lijk bet rammelen eener ketting en ze hoorde dat aan vensters en deuren werd gelicht, ge- krabt, gerukt en gestooten om die open te krijgen... Ja, 't was kladden die aan het hutje stond en zo was alleen... In 1903 aan de behoeftigen geboren vóór en tot 31 December 1837. In 1904 aan de behoeftigen geboren vóór en tot 31 December 1838. In 1905 aan de behoeftigen geboren vóór en tot 31 December 1839. Evenzoo zal bet verleend worden In 1906 aan de behoeftigen geboren vóór en tot 31 December 1840. In 1907 aan de behoefiigon geboren vóór en lot 31 December 1841. In 1908 aan de behoeftigen geboren vóór en tot 31 December 1842. Doch in 1909 zal, voordo eerste maal moe ten nagegaan worden of de storting van 18 frank voorafgaandelijk werd gedaan werd die storting gedaan, dan zal het ouderdomspen sioen van 65 fr. worden verleend. Iu 1909 aan de behoeftigen geboren tua- schen 1 Januari en 31 December 1843. In 1910 aan de behoeftigen geboren tus- scben 1 Januari en 31 December 1844. In 1911 aan de behoeftigen geboren tus» scheu 1 Januaii en 31 December 1845. Dus na 1911 zal er geen pensioen van 9 cen ten meer verleend worden; daarvoor moeten de oude werklieden de klerikalen dankbaar zijn. Maar hoe weinig bet ook zij, de rechtheb benden moeten bunne rechten doen geldeu, al dogeneu die geb<.n-n zijn in 1844 en iu 1845- zullen alle gemak h-bben mei zich aan te slui ten bij ón/.eu pensioen bond dan zijn ze zeker, dat hunne reenten niet zullen betwist worden. Wie na 1S45 geboren is lean slechts voor zooveel lijfrente of pensioen genieten, als hij er zelve voor gespaard zal hebben. Daarom ook kan men niet beter doen dan zich :aau te .sluiten bij onze perisioenbond bet bestuur gelast zich met het vervullen van al de formaliteiten en de leden genieten het maxi mum der voordeelen welke door staat eu pro vincie verleend worden. De liberale volksvertegenwoordiger van ons arrondissement, M. Jules RENS zal zitting houden TE AALST den eersten Zaterdag van elke maand ten 10 uren ^8 morgends, in den Graaf van Egmontlokaal der Liberale Associatie, Groote Markt. 't Was zaterdagavond en Jef was weg, hij was na de middag heengegaan om verstelde schoenen naar huis te brengen. Met deu regen die, Da zijn vertrok, gevallen was, moest de gang vei slecht zijn en zoo was de karaanto broeder niet bijtijds te huis geraakt... Als hij maar gezelschap had dan gaf zij er nieis om... Niemand immers van het heele gehucht, zoo oud als bij was, waagde zich 's nachts ot 's avonds alleen buiten. Sedert een veertiental dagen liep een kledden rond en sloeg de eenvoudige Itoesbekenaren met angst en schrik. Lij het spinnewiel gezeten vertelden zij mal kaar dat kledden op non avond, terwijl de vrouw van Klos aau't melken was, iu den stal was geslopen, zich op nen bussel stroo bad nedergezet, met haar medegiug tot aan de huisdeur, daar ka-ir emmer melk uitgoot en met eeu ijselijken schaterlach wegvlood. De oude Yalck kwam iu den valavond, als het begon te duimsteren van het Hofkwartier. Juist over de Plank n springt hem kledden tegen het lijf, gooit hem iu een diepe voor en gaat 8chrij lings zitten op den gevallen grij saard. Zijn adem brandde als vuur en zijn oogeu gloeiden als karboukels.Zwarte Stinus kwam met eeu ledigen kruiwagen uit Ternath terug. Op het Moleveld springt kledden op den wagen eu doet zich meevoeren maar Stinus was eeu stevige knaap eu schoon die kerel wel 300 kilos woog toch voerde hij hem mede, VAN AALST Bureel van Kostelooze raadplegingen. Benevens de maandelijksche zittingen van onzen achtbaren volksvertegenwoordiger, Mr. Jules RENS, zullen er ten bureele der Libe rale Associatie, in den Graat van Egmont, (grauwen steen), groote markt, alle Zaterda gen, van 10 tot 12 uren 'e morgens, heel bevoegde mannen in rechterlijke zaken ten dienste staan van de liberale vrienden van den buiten en van de stad, om raad en inlich tingen te geven nopens alle zaken. Iedereen mag er zich in volle vertrouwen wenden. De raadplegingeu zijn gansch kosteloos. Daar strompelt eene arme blinde langs de straat geleid door een kleinen knaap, zijn eigen zoontje. Smart en droetheid zijn op het gelaat van den ongelukkige te lezen, want slechts door den ncod gedwongen heeft hij het orgeltje opgenomen en eet nu met bit terheid en weemoed het genadebrood, dat hij ook voor zijn g «ziu aanbrengen moet. Van M zoo is de naam van onzen rampzaligen stadgenoot, was een moe dig werkman, en het doet hem groot harteleed door zijn arbeid niet meer to kunnen voorzien in het onderhoud van ziju gezin, zooals hij het vroeger altijd zoo eerlijk en ijverig deed. Toen ik hem eens ontmoette en de pijnlijke uitdrukking zag op het strak ke gelaat, die glanslooze, doffe oogen die niets meer bewonderen kunnen vat) de schoone natuur, vroeg ik hem Maar Van M..,., hoe hebt ge toch het gezicht verloren. Eu dan vertelde de man mij eene lange geschiedenis van lijden en ellen de, van tolteringen en gebrek, van da gen vol wanhoop en marteling. Van M.... is een oud-werkman van den Staat, het was in dienst van den Staat, en aan zijn werk, dat Van M werd getroffen en ten gevolge van een ongeval blind werd. Vruchteloos vroeg de man eene schade vergoeding welke de Staat hardnekkig weigerde onder allerlei voorwendsels nen goeden gang... Maar opeens wipt hij zich over't hoofd van den kruiwagen, steekt zijn setting tusscben de speeksn van het wiel en liet zich zoo voortsleepen. Water en bloed zweette de arme Stinus en hot scheen hein dat hij nooit de eerste hnizen te Horsbeke zou be reikt hebben. Wol las hij schietgebeden en zei brokken uit Sint Jans-Evangalie, 't was boter aan de galg klodden lachte hem vierkant uit. Klaas van Bellepeter beweerde dat hij er met zijn mes op gesloken had, inaar dat het niets aftelde een zeker teeken dat er den duivel mode bemoeid was. Alle boevenstreken waren do zijne. Hij schoof «Ie balieën van do vet weiden open en joeg de koeien de velden ia. Hij draaide bij ocoassieden windmolen uit het windgat en verdween toeu als bij too versla:' Hij hing des nachts aan den staart der paar den van de Tinhoeve als die op den boomgaard waren gedreven en reed ze af dat het schuim et met pakken afviel. Men sprak den heelenavond in de gansche wijk vau niets anders de kinderen en de vrouwen zagen kledden zelfs des daags en al leen in gezelschap durfde men 's avonda uit gaan. Niemaud wist raad, verzon een uitkomst. De sterksten, de moedigsten waren bang. Het werd als een vreeselijk nare, aanstekelijke ziekte. 't Moet u dan ook niet verwonderen dat Wanna van angst tot in het verste hoekje van het keukentje wegkroop en zij heur harte in en met macht van valscho reden, wel dra volgde de armoede en het gebrek en de ongelukkige kon ni«t verder zijn recht vorderen. Dan kwam eon advokaat ter hulp, een advokaat die zonder voorafspraak of voorwaarden zich de zaak ter harte trok eu den Staat voor het gerecht daagde. Ongelukkiglijk, de wetgeving is al zonderling en zoowel in eersten aanleg als in beroep werd de zaak verloren de Staat betaalt niets voor den rampza ligen man, die niettemin den advokaat uiterst dankbaar is voor al betgeen hij voor hem heeft willen doen. (Terloops zij gezegd dat de Graaf vaa Vlaanderen hem mild ter hulpa kwam). Maar is het geen oprecht schandaal, dat de Staat, die alle nijveraars ver plicht te betalen voor ieder ongeval, dat hunue werklieden overkomt, zelfs al is het ongeval hen nocli van verre ot bij te wijten, is het geen oprecht schan daal zeg ik, dat de Staat zoo slecht handelt met zijne werklieden, hij die liet goede voorbeeld diende te geven. Want al spreken we hier van een enkel geval, de handelwijze zelve is al gemeen en naarmate hoogverheven na gelkrabbers voor hun niets doen koste lijker worden betaald, moeten de nede rige bedienden en arbeiders het bezuren en wordt hun nog betwist wat hun rechtmatig toekomt. Wilt ge de eerlijke handelwijze van den Staat kennen onder de verafschuw de heerschappij der klorikalen Luis tert Er bestaan voor kloinere bedienden en arbeiders, dozijnen en nog dozijnen onderrichtingen welke het stoffelijk onmogelijk is uit te voeren zelfs al wa reu ze gekend, omdat onder die vele dozynen onderrichtingen verscheidene dozijnen geheel tegenstrijdige dingen voorschrijven. Moesten de bodienden en werklieden van den ijzerenweg b. v. al de onderichtingen die ze kennen en ontvangen stiptelijk naleven in min dan twee dagen kou er geen enkele trein meer rijden. Maar die onderichtingen heeft de Staat noodig, want bij elke ramp valt haar boezem voelde kloppen... En toch wist zij zoo goed als er een God is. dat niemand binnenkomen koD. Was het huizeken niet groot, 't was stevig gebouwd en zijn eiken den- ren, luiken en balken kou geen reus uit zijn gebinten schokken. Zij luisterde.., Niels meer Alles bleef stil, doodstil De oude klok tikte onverschillig, koud gevoel loos en vrooiijk knappert het bout op liet vuur. Hoe traaehoe traag kruipt do tijd,.. Ja, nu hoort ze wat... Vlugge stappen nade ren, stappen die ze wel kent. Er wordt op do deur geklopt en met een blijde kreet springt ze toe en schuift de grendels weg... Een vrooiijk goêu avond begroet haar. 't Is Stant. Wat is er vraagt de jongen verbaasd. Ge zijt zoo bleek 1 Jef is weg nog altijd niet te huis... Ilr ben bevreesd voor hem. Langs waar zou hij komen Mogelijk over 't Berrevolduken, den Mui- weg op... Ik zal hem te gemoot gaan Eu mij alloeu laten, zei ze egoïstisch Maar spoedig vergat ze zichzelve om alleen aan hem te denken en zei zo Ja, ja, ga rap. Maar 't was niet noodig de denr, vloog open met nen dollen slag en Jef Coutent viel iu huune armen. (Wordt voortgezet).

De Dendergalm | 1906 | | pagina 1