JEF CONTENT 21ste Jaar. Nummer 7 Zondag 18 Februari 1906. mm LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs i; voorop betaalbaar HET ARRONDISSEMENT AALST Prijs der Annoncenper drukregel Nee spe nee metu. Volksboekerij. De spreekuren van M. Jules RENS. Liberale Associatie Bureel van Kostelooze raadplegingen. l)e Pensioenkas. Aan de Nagedachtenis mijner lieve Zuster Gemaskerd Ral. Proper-iana. 4 fr. voor de stad 4 fr. 50 voor den buiten Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. Gewone, 15 centiemen _„„„i Reklamon 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijde, 1 frank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschiifteu worden niet terug gezonden. AALST 17 FEBRUARI Wie aangename avonden wil doorbren gen met nuttige, leerzame en verma kelijke lezingen kan alle zondagen van 10 1/2 tot 11 1/2 uren voormiddag kos teloos boeken bekomen iu de Volksboe kerij van het Willemsfonds, gevestigd in den Graaf van Egmout Groote Markt, te Aalst. Men gaat vrij binnen langs de poort, Leopol Istraat, de boekerij vindt men gemakkelijk, eerste deur rechts als men binnen komt. Eene lijst van nieuwe werken zal weldra bij deu kataloog wordeu ge- voogd. De liberale volksvertegenwoordiger van ons arrondissement, M. Jules RENS zal zitting houden TE AALST den eersten Zaterdag van elke maand ten 10 uren 's morgends, in den Graaf van Egmont, lokaal der Liberale Associatie, Groote Markt. VAN AALST Benevens de maandelijksche zittingen van ou/.en acliibareu volksvertegenwoordiger, Mr. Jules RENS, zullen er ten bureele der Libe rale Associatie, iu den Graal van Egmont, (grauwen steen), groote markt, alle Zater la gen, van 10 tot 11 uren 's morgens, heel bevoegde mannen in rechterlijke zaken ten dieusle staan van du liberale vrienden van den buiten en van do stad, om raad en inlich tingen te geven nopens alle zaken. Iedereen mag er zie!i in volle vertrou wen wenden. D raadplegingen zijn gansch kosteloos. Zondag, 18 Februari, van 3 1/2 tot 4 1/2 ure namiddag, storting voor de Pensioenkas in De Vier Winden Keizerlijke Plaats, bij M. Vanderlinden Jaak, eorelid der Maatschappij. Novelle. 10. Stant Stevens. Met kroten vau afgrijzen keken de boeren toe. Kledden was oen br^edgeschou lerde kerel met lange knevels, llij was Reel zwart, nevens de oogen waren twee stukjes gliinhout geves tigd. Het hoofd eu den hals waren met eon zwart doek gedekt, zooals de scbouwvagers dat doen.Zijn blauwe kiel was ia zijn broek ge stoken en deze was met een ledereu riem in de lenden vast. Hij had slobkousen aan en schoe nen zonder hielen aan de voeten. Een gröot, zwart koevel, door eeu meesterhand bewerkt, hing hem in zwierige plooien om zijn lichaam. Er was bloed om den mond, bloed om den neus, om de oogen het gelaat was vol builen en wouden door de harde ijzeren vuisten van Stant geslagen, 'i Was schrikkelijk om zien. En schoon kledden, hun gomecue vijand, daar nu weerloos lag voor huu voeten, toch beefden ze nog bij 't aanzien. Gegeven door de Symphonie Door Eendracht Groot, den Maandag 26 Februari 1906, ia het lokaal Concordia, Schoolstraat teu 9 uren 's avonds. Puik Orkest. Wel voorzien buffet. Prijzen der kaarten Beschermer 5 fr. Ingang 2 fr. voor he6ren 1 fr. voor dame. Een kaart van 2 fr. op voorhand genomen geeft recht op eene dame- kaart. Elk kent de groote en overwegende rol door de drukpers sedert hare uitvinding, verbete ring eu verspreiding gespeeld op het groote schouwtooneel der Meu6chheid. Elk kent de dankbaarheid welke wij de groo te manuen verschuldigd zijn, die bij middel der drukpers waarheid en recht hebbeu doen zegepralen over de dwalingen, het bijgeloof en de ongerechtigheid welke eeuwenlang deu scepter zwaaiden over het Meoschdom. Elk brengt hulde aan de kampioenen die door tijdschriften en nieuwsbladen de weten schap hebben rondgestrooid en met volle han- deu de moderne denkbeelden van gelijkheid, beschaving en vooruitgang hebben gevestigd. De vrijheid van drukpers, wordt echter het hevigst bekampt door degenen die er misbruik vau maken. Politieke bladen hebben voor taak recht voorde'vuist, het programma te verdedigen der partij waarvan ze't oigaan zijn. Die bla den hebbeu het recht de daden te besprekeu en te beküibbolen van al degenen die een openbaar ambt vervullen, zij hebben het recht eu dun plicht zelfs huuue lezors te wijzen op de g-brekea der wetten, op de misselijke in richting vau besluren euz. enz. Du politieke bladen hebben het recht eu den plicht de bevolking in te. lichten, de geestes ontwikkeling te bevorderen, de echto begrip pen van recht, waarheid, deftigheid en zede lijkheid bij do massa ingang te doen vinden. Do nieuwsbladen hebben het recht en den plicht de misdadigers aan de schandpaal te spijkeren, ja, door hunne tusschenkomst te bewerken, dat de booswichten die 's landswet- ton verkrachten, hunnen evenmonsch bescha digen, leed doen of benadeelen in handel of nijverheid in de handen der Justicie worden geleverd. Zeggen we 't rechtuit in algemeenen regel heeft de Belgische drukpers steeds haren plicht volbracht. Maar hier en daar ziet men soms blaadjes ontluiken, die oneer doen aan de uitvinders der drukpers oneer aan de groote mannen die haar zooveel luister bij zotten, oueer aan het nationaal karakter der Belgen. Het voed sel der plant waarop zulke blaadjes gedijen is fanatism en schijuhei igheid. Het verspreiden van zulke blaadjes geschiedt door de zorgen van schijnvrom j rijke heeren, Ik wil een deugniet heelen, als dat Ivo niet is. Ivo van boer Joris. Drommels zij keken van dichtbij Maar Ja, dat scheen wel Meetje wasch dien schelm eens wat Meetje knipte met een schaar de doeken los eu wie8ch het zwarte, bloedige aangezicht schoon. Ja, 't was Ivo een vreemde die kwam, men wist niet vanwaar, noch hoe, noch waarom en die nu pas eeu jaar in de gemeeute was geko men. Traag opende hij de oogen, wreef eren zuch tend aan zijn brandend eu bloedend voorhoofd ensm.ekte «Laat mo, als 't u blieft, eens drinken. Het altoos goedhartig Meetje, haalde een groote jatte koud water ou kledden dronk met gretige teugen het verkwi .kende vocht daarua wou hij zich oprichten maar hij voelde dut zijn pogingen gansch nutteloos zouden zijn en hij smeekte bevend om vergiffenis. Vergiffeuis grinnikten zij... He, dat ware mooi Zoogoedkoop zult gij er niet vau achterkomen. Wat zouden wij met hem doen In den die zich zooveel mogelijk verbergen, uit vrees voor de gevolgen, die bij elke gelegenheid de woorden God, Vaderland, godsdienst, heilig geloof, christelijk onderwijs enz. op de lippen hebben en geen ander doel na jagen dan hunne tegenstrevers nadeel te be rokkenen. Het privaat leven hunner medeburgers is voor die schijnheiligen niet veilig, do handel, de broodwinning hunner medemenscheu ont snapt niet aan hunne toomelooze dweep- en wraakzucht. Iu onze stad hebben we zoo een bladje (we zullen het de eer niet aandoen den titel te melden zijn waren naam is door het volk goed gekozen) dat niets ontziet, dat tot schan de strekt aan do drukpers en iu elk nummer laat ziun hoe verachtelijk de m-innen zijn die er achter schuilen, daar ze te kleinhartig zijn om met op6n vizier voor hunne tegenstre vers te verschijnen. Ik bob hier voor mij liggen twee nummers van dat bladje het eerste van 18 November 1905, het tweede van 3 Februari 1906. In die twee nummers tref ik aan 30 maal de woordjes vuil eu smerig benevens eene heele vracht andere lieve dingen als daar zijn: helhondenbloedhondendaar ligt de vuile sukkelaar, stekelvarkenslogeknechten, vuil geuzenbloed, vuil en vuig, smerig samenraap sel, van den duivel bezeten, framassonsche bloedhondenvan achter H gat, enz. enz. Ge zult misschien denken, dat al die lieve benamingen in eene vlaag vau verontwaardi ging over walgelijke schelmstukken naar het hoofd zijn geslingerd van kerels die zich plich- tig hebben gemaakt aan wandaden als die waardoor de broeders van Maltebrugge zich berucht maakten, of van schurken als de be- zoedelaar en moordedaar der kleine Jeanne Van Calck Neen, neen, al die propere uit- drukkingeu worden uitgebraakt tegen men- scheu op wier privaat leven hiets te zeggen is, en die heel zeker deftiger zijn dan de lieve zachte christenen die het bladje zoo proper aaneenmorsen. We bedoelen dan nog slechts de gewone uitdrukkingen van het voddeken, de bedoe lingen, ergerlijke zinspelingen, bedekte aan tijgingen, vaEche beschuldigingen zijn nog een soort lager en gomeener eu daar zal wel eens elders over gehandeld wordeu. En dat bladje is 't orgaan van inenschen die God boven alles liefhebben eu hunnen naasten als hun zeiven, die dagelijks bidden en knielen voor de Koningin der hemelen, de heilige al lerzuiverste Maagd Maria, die op hunne scho len roemen waar de kiuderen opgeleid wordeu om hunne properë enhunne deftige zede lijkheid en manieren aan te leeren. Door het nieuwsblad moet het volk zijne opvoeding zooveel mogelijk voortzetten en vol trokken. Wij vragen ons af wat er van de jeugd moet gewordeu, dio slechts plaats vindt iu scholen waar ze tot dergelijke lectuur wordt voorbereid, want vergeet met. dat de bescher mers van dat bladje juist degénen zijn, die da aan elk toezicht onttroken scholen de hunne oulen tijd werden zulke rekels levend ver brand. Willen wij de buren bijeenroepen. Wij kunnen zien wat wij met hem aanvangen Wij ztUen lachen dezeu nacht Schrikkelijk bleek was de armo kledden en zijn tanden knersten. Hij wist niet welk lot hem wachtte, maar hij zag wol aau de gram me, hardvochtige gezichten, rondom hem, dat het niet heel goed ging afljopen en dat de straf misschien wel vreese.'ijk zou zijn. Laat me gaan, bad hij, en ik zal nooit meer herb -ginnen Dat zal waar zijn, zei Poet Dakkers ik voor mijn part, ik breek u de twee beeneu dan zult'ge wel later wat lastiger loopeu. En daar hij goeu vier oogen noodig heeft zullen wij hem zijn twee besto uitrukken... Ik verbrand zijn vel... Dat al'es is lachmarkterij, niet waar, zei Meetje 1.. 't Ware schande U verdedigen als JStant, de brave, kloeke jongen deed, dat is goed Maar een weerloos mensch doodmartelen, al zij die ook een boosaard, dat is onmogelijk en onchristelijk eu dat zal niet gebeuren 1 noemen. Wat moet er van een volk gewordnn, dat voor eenig geestesvoedsel deu inhoud vau dergelijke papieren te verteren krijgt. Moeten de scholen voor die heeren beoor deeld worden naar hunne eigene litteratuur, dan gaan we weidra een geslacht hebben vau stompzinnige, kwaadaardige geestdrijvers, die niet eens meer in staat ziju te onderschei den tusscheu het eerbiedwaardige eu het vuige, tusscheu het goede en het gemeeae, tusschen het scboone en het afzichtelijke. We willen hier als boeket een kleiu arti keltje uit bedoeld bladje overdrukken, arti- ketlje dat de sythesis is van al den geest, do christelijke gevoelens, de wetenschap en taal kunde van de verdedigers der katholieke scho len. Hier volgt hot, zonder dat wij er ecu loi ter aau veranderen. Dikke, Vette al niet de betere, blauwe, valsche, hippo- critische geuzen van achter 't gat car- lo38on, kareis, charelowie of chalers niet in heele goede relatie met lonctje hebben n zoo huu plezier omdat men het dezen zoo fijn uitgeschopt wordt. Maar ze mogen niet te veel lacheu hoor want ze behouren ook tot het echt libera- len ras niet zoowel als Lonetje. n Niet waar, lezers, dat is lief Lief van in houd, lief van Btnl, lief door zijne wendiug, lief door zijn echt christelijken zin. En to Aalst weet eu begrijpt elk dat iu dat walgelijk artikeltje bedoeld wordt'M. Karei Schuerm.ius, eeu achtbare nij v^raar, onzer stad, schoonbroeder van M. Meert, katho lieke schepen van Aalst, M. Karei Schuurman* gewezenveorzitterder Koophandelsrechtbauk, Voorzitter van hut Koninklijk Gilde van St. Sebastiaan enz. Maar M. Karei Schuermans is liberaal, verstaat ge 't We weten wol, dat die heer voor de gemeenheid van zulkon aanval, (de schouders ophaaltwij hebben enkel willen aautooneu wal vruc iten meu verwachten kan van scholen die ouder de hoede staan van lie den, die de proza van het voddekon, waarin bovenstaand artikel verscheen, als onmisbaar beschouwen, om deu volke deu weg te wij zou der deftigheid, der reinheid, der rechtvaardig heid, der christelijke liefde... en dea weg naar den hemel. A 's men zoovejl stomp'.innigheid op eoo ge stapeld ziet, als men bemerkt hoe aldus do afdwaling van 't verstand wordt bewerkt, zou men haast de uitvinding der drukkunst be treuren gelukkiglijk behalen waarheid eu rechtvaardigheid teu slotte altijd de zege praal. De aanoeuflansors van schriften verdienen voorwaar allerlei zegeningen voor het reiue werk dat ze verrichten. Maar voor 't welzijn van 'i Volk ware 't beter, dat ze zich zei ven de Vlaamsche spreuk toepasten Schoenlapper blijf bij uwen leest. Elk zweeg, want Bella Stevens werd vau allen bemind en geacht. Ik weet, vervolgde zij, dat Stant kledden heeft gevangen niet omdat gij u zoudt wrekeu over 't geleden onrecht, maar om aan allen to toouen dat wij bloodaards waren en dat wij schrik hadden en aan hel en duivel dachteu omdat een mensch zich anders kleedde, met een ketting kon rammelen en zwakken en on- noozelen den doodschrik op het lijf kon jagen. Wij zullen in 't vervolg wel verstandiger zijn, eu Ivo zal niet meer herbeginnen Stant zal grootmoedig ziju en vergeven, niet waar?. Zeker Meetje, als gij dat vraagt... Ziet ge wel Wij hebben op hem geèu recht 1 Ivo is de gevaugene van Stant, niet van ons, niet van u 1.. De jongen i8 lèelijk getrakteerd J dat hij nu belooft, zweert... Ventermardjee I Kledden is mijn gevan gene 1 Ik wist wel dat ik hem krijgen zou de de kerel Allo op, ventermardjee en mee naar 't kot I En Nelen de champetter duwde de boeren op zijde... (Wordt voortgezet).

De Dendergalm | 1906 | | pagina 1