JEF CONTENT 21ste Jaar. Nummer 9 Zondag 4 Waart 1906. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs I; j 4 fr 50 voor den bulten j voorop betaalbaar HET ARRONDISSEMENT AALST Pnjs der Annoncen; j Eeklamen75 centiemen per drukregel Volksboekcrij. De spreekuren van M. Jules RENS. Liberale Associatie Bureel van Kostelooze raadplegingen. Oude Garde. Aan de Nagedachtenis mijner lieve Zuster Het Liberaal Programma. Congozaken. Meu abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore Men maakt melding van elk werk waarvan eon exemplaar aan liet brad gezondea wordt Tan het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. J Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. 4 fr. voor de stad Gewone, 16 centiemen Vonnissen op de derde bladzijdefrank AALST 3 MAART. Wie aangename avonden wil doorbren gen met nuttige, leerzame en verma kelijke lezingen kan alle zondagen van 10 1/2 tot 11 1/2 uren voormiddag kos teloos boeken bekomen in de Volksboe- k'erij v-a het Willemsfonds, gevestigd in den Graaf van Egmont r Groote Markt, te Aalst. Men gaat vrij binnen langs do poort, Leopoldstraat, de boekerij vindt men gemakkelijk, eerste deur rechts als men binnen komt. Eene lijst van nieuwe werken zal weldra bij den kataloog worden ge voegd. De liberale volksvertegenwoordiger van ons arrondissement, M. Jules RENS eal zitting houden TE AALST den eersten Zaterdag van elke maand ten 10 uren 's morgends, in den Graaf van Egmont, lokaal der Liberale Associatie, Groote Markt. VAN AALST Benevens de maandelijksche zittingen van onzen achtbareu volksvertegenwoordiger, Mr. Jules RENS, zullen <k ten bureele der Libe rale Associatie, in den Graat van Egmont, (grauwen steen), groote markt, alle Zaterda gen, van 10 tot 11 uren 's morgens, heel bevoegde mannen in rechterlijke zaken ten diensto staan van de liberale vrienden van den buiten en van de st%d, om raad en inlich tingen te geven nopens alle zaken. Iedereen mag er zich in volle vertrouwen wenden. De raadplegingen zijn gansch kosteloos. Zondag 4 Maart ten 9 uren 's avonds Groot gemaskerd en verkleed Bal voor de leden en hun huisgezin. Uit reiking van prijzen te middernacht. Novelle. 11. Op de Jaarmarkt. Een struische boer Tan Deuderhautem trok de partij van Charles Coels en riep op hefligen toon. Deze heeft gelijk en gij hadt u daar mee niet te bemoeien. Denkt ge dat Ja, ik donk dat I of zijt ge misschien familie van dien liedjeszanger Neen, ik ben Doe (1) De Schepper. Da's gelijk Doe De Schepper van den hond... Hij sprak zijn verwenschiug niet geheel uit. De vuist van De Schepper viel hem Terpiet- terend Tlak in het gezicht en reutelend viel hij in de armen zijner rrienden. Een oogenblik keken die van Denderhautem met opeengesloten tanden en krakende ruis ten hun afgeslagen gezel aan, maar dan vielen p j Judocusj Joost}, Verplicht onderwijs. Op dit oogenblik wordt, door de zorgen van den Onderwijsbond van Brussel, gansch bet land overstroomd met intekenlijsten tot het bekomen eener wet, den leerplicht invoerende. Deze lijsten vinden overal een gunstig ont haal, en het initiatief van den Onderzo ijsbond zal niet n*Iateu indruk uit te oeieneu op de Wetgeving. Verplicht onderwijs is een der hoofdpun ten van het liberaal programma. Het onder richt is een der machtigste hefboomen voorde welvaart en den bloei van het land, en de kle- rikalen, die den leerplicht uit al hunne macht bestrijden, vinden daartoe geene betere argu menten dan te schermen met de vrijheid van den huisvader. De kleri kalen zijn voor staanders der vrij heid, als zulks ten beste komt voor hunneu winkel^t Is wat moois, die vrijheid van den huisvader, vau zijne kinderen dit geestelijk voedsel te ontzeggen, dat hun later waardige burgers moet maken, gehard tegen de wissel valligheden van den strijd om het bestaan. De laatst verschenen statistieken over het ouderwijs leeren ons de gevolgen kennen dier geroemde vrijheid I? Het huidig klerikaal goevernement, dat zijn eigen onderwijs in den grend boort, ten bate van kloosterscholen, vermeerdert langs om meer het getal ongeleerde menschen, en on wetendheid leidt tot zedeloosheid. Ziehier een bewijs Op bladzijden 2S8 en 289 vao den jaarlijk- schen rechter, ij keu kalender, vindt men de volgende aanduidiugen Er zijn 636 gevangenen, waarvan 579 man nen en 57 vrouwen, die locU lezen noch schrij ven kunnen. Er zijn 1646 gevangenen die zeer weinig kunnen lezen of schrijven, waaronder 1540 mannen en 106 vrouwen. Er zijn 647 gevangenen die wel lezen en schrijven kunnen, waarvan 611 mannen en 36 vrou.ven. Er zijn 216 gevangenen die een onderwijs hebben van zoo wat boven lezen en schrijven, waarvan 209 mannen eu 7 vrouwen. Dus op 3145 gevangenen zijn er a) 20 per honderd die volkomen ongeletterd zijn b) 53 p. h. die een beetje schrijven en lezen kunnen (ioo hunnen naam zetten) c) 21 p. li. die nog al wel lezen en schrijven kuuuen d) 6 p. h. die wat hooger geleerd zijn. Is het dus niet ten klaarste bewezen dat. de onwetendheid de grootste oorzaak is van de opvulling onzer gevangenissen Ziehier de soort van vonnissen uitgesproken volgens den graad van geleerdheid Ter dood 21 per honderd kunnen lezen noch schrijden 51 p. b. kunnen zoo wat lezen en schrijven 19 p. h. kunnen lezen en schrij ven, en 6p. h. zijn wat hooger geleerd. ze als verwoede dieren op Doe 1... Deze stond op zijn staalharde beenen vast als een eik in den boschgrond en zijne lange, gespierde armeD, waaraan een koppel vuisten hingen uls kliefhamers, (1) vlogen ronkend door de lucht ei» beukten er op los dat het een aard had. Langs alle zijden werd de kloeke jongen bestookt en pal stond hij toch, pal als de vuurbaak in de zee. Eerst sloegen die uit Denderhoutem met vuisten, maar4zij die bijlie pen bedienden zich van eiken of mispelaren stokken en dik ais hagelsteenen bij een wilde najaarsvlaag vielen zij op Doe. Eerst bad hij leute om den oogelijken strijd maar hij begon in te zien dat het zoo niet duren kon en dat een kwalijke slag hem zou nederwerpen. Loeiend als een stier sprong hij in de ronde en zocht zich een doortocht te banen. Te ver geefs Gelukkig voor hem daagde ©p hulp op. De twee De Brakeniers snelden toe en Stant vau Witten Steven voegde zich bij hen. Met hun vieren begonnen zij een *an die gevechten waarvan de oude menschen nu nog spreken. (1) Zware houten hamers, waarmede men de giggen in het hout drijft. Tot eeuwigdurenden dwangarbeid 24 p. b, k.uonen noch lezen noch schrijven 51 p. h. kunneu moeilijk lezen of schrijven 22 p. h. kunnen lezen en schrijven, en 9 p. h. hebben een hooger onderwijs. Tot tijdelijken dwangarbeid 23 p. b. kun nen noch lezen noch schrijven 46 p. b. kun nen een weinig lezen of schrijven, 22 p. h. knn- neu lezen en schrijveu, en 9 p. h. zijn wat hoo ger geleerd. Tot opsluiting 26 p. h kunnen noch A noch B 35 p. h. lezen onvolmaakt30 p. h. kunnen eenigziDS lezen en schrijven, en 9 p. h. kunnen wat meer. Correctionneele gevangveroordeeling 19 p. h. kuunen niets 53 p. h. kunneü wat lezen en schrijven 21 p. h. lezen en schrijven en 7 p. h. wat meer. Jonge getangenen in de verbeteringscholen 31 p. h. kunnen ncch lezen noch schrijven 67 p. h. zoo iets van deze twee vakken 2 p. h. wel lezen en schrijven, en 0per honderd heb ben eene hoogcre geleerdheid. Deze laatste cijfers zijn welsprekend. Al de ze kinderen zijn zonen van arme en kortzich tige ouders. Klein zijnde heeft men die jon gens den weg der straat, der fabriek, der her berg in plaats van dien der school aangewezen. Aide ondeugden der stiait, der fabriek cn der herberg hebben zij verzameld. De onder wijzer heeft de kans niet gehad lessen van wel levendheid en zedeleer ia die harten te stor ten. Doch wie is de schuld van dat alles? Niet dat ongelukkig kind dat de noodige bewaking miste. Niet de ouders die hunne plichten niet kenden, die het verstand niet hadden om voor hunne kinderen te zorgen, die moer waarde hechten aan eenige stuivers dan aan de opvoe ding en het geluk van hun kroost. Neen, aan u, landregeerders, ligt de schuldaan u, klerika le regeering, die het volk dom houdt, die lie ver forten, gondarmeriën, kazernen, gevange nissen en verbeteriüg8huizen bouwt dan scho- Igd, die eerst de kinderen laat bederven eu ze dan door dwaug en gevangenis wilt oprichten. Gij, klerikalen, die weigert den leerplicht tot wet te maken, zijt daarvan de schuld gij die weigert te zorgen dat de zoon van den ar me ter schole ga, dat hij een kloek lichaam krijge en niet versleten zij voor tot de jonge lingsjaren gekomen te zijn, en die belet dat er deugden wonen in het hart, dat nu bedorven wordt in 't midden, waar gij die jougeos laat ronddwalen. Dat het volk dom blijve, dat is der kle rikalen leuze. Doch al trachten zij ook alle licht te dooven, al verzetten zij zich tegen allen vooruitgang, de oogen des volks gaan open en weldra zal de dag aanbreken, die een einde zal stellen aan zooveel volksonheil. De zegepraal der liberalen brengt het ver plichtend onderwijs met zich. De ondervraging van den heer Van der Velde in de Kamer heeft opnieuw de aandacht getrokken op de herhaalde De Brakeniers waren felle kerels, niet tieel rap maar uitnemend taai eu sterk. Stant was zeker de zwakste maar bij won liet op de an deren door weergalooze vlugheid. Eenige minuten keerde ..de kans ten voor- deele der Meerbekenaren maar die uit Oelter kozen de partij van Denderhoutem. Eenige vechters hadden reeds hunne messen getrok ken. Elk vluchtte de vrouwen kermden de kinderen huilden. Neleu de champetter, die daareven een pa- gadet had gekregen dat hem zijn wachters muts tot over de ooreq was geschoven, liep zooveel hij beenen kun en ging op den. kerk-, toren de stormklok luiden- Intus8chen vocht men voort iiumer hardnek kiger, immer woedender. Doe De Schepper had een messteek gekregen in den linkerarm, die heng nu, schier roerloos,aan de zijde hing. Met een razenden kreet van staart was hij achteruit gesprongen en hij was gevallen o.ver de halve ton, die do vrouw vau den zanger daar had gelaten. Vlug was hij weer op do beon, greep het vat in 't bomgat en in woes-, ten witdc kringen zwierde hij dat om zich heen, vooruitgaande gis een gladiator, Eik zgcht een gat I Ojj min dag twee minuten was aantijgingen tegen het bestuur van den Congostaat. 't Is dat in den laatsten tijd deze aan vallen zich zoo dikwijls hernieuwd en zoo bijzonder bepaald hebben, dat zelfs de ongeloovigen en de onverschilligen het oor hebben moeten leenen. Er iss geen rook zonder vuur, zei Uilenspie gel. Hel zou wel vreemd zijn, dat alles' valsch en ingebeeld zou wezen in de1 aanklachten der Congo Reform Asso ciation, in de beschuldigingen der ka- holieke en protestantsehe zendelingen, in de aanvallen van verschillende reizi gers. Reeds de aanstelling door den Congostaat van eene Onderzoekscom missie nopens de aangeklaagde finten ia! een klaar bewijs dat de Regeering van» den Onafhankelijke» Staat zelf well overtuigd was, dat er menige zaak sb den haak niet zat. Het verslag van die Commissie,, sa-- mengesteld uit Belgische ambtenaars, is verpletterend geweest, niet voor dem Congostaat, zooals men gewoonlijk be weert, maar voor zijne wijze van be stuur. Aan die gegevens, die geen en kel onbevooroordeeld man 't recht heeft in twijfel te trekken, ontleende de heer Van üer Velde zijne feiten en cijfers. Dat een gouverneur om de negerhoof den tot het belastingbetalen te dwiugeu, kampen van gijzelaars inrichtte, is be schamend voor onze natie, waaraan de Staat zijne ambtenaars ontleende. Ter wijl de Staat zijne handeling ginds als- edelmoedig beschavingswerk uitgaf, vernemen wij de gruwelen van dé' zweepslagen, van de verplichte arbeids,-. uren, van het handen-afkappen., tfetfc gansche beheer schijnt eenvoudig in<»e-- richt geweest te zijn om zooveel, moge-- lijk caoutchouc en fossiel elpenbeen, aan de zwarten af te persen. Van de, niet-ontgonnen of niet-bebouwde gron-. den met een pennetrek koninklijk do-- mein te maken, is eenvoudig de negor-, stammen bcrooven van de gemeengoe-- deren, die zij voor weiding, jaclR eiij teelt noodig hebben. Uit zulk een land. in enkelen tijd zeventig miliioen halen,, zal wel een weinig erg schijnen uitba-, ten is geen uitbuiten. Onnatuurlijk zpl- 't ook blijken, dat acties vau zekere maatschappij van 500 fr. in titel, 425, fr. 's jaars opbrengen alles heeft topb zijn grenzen Het zou alB eene verontschuldiging- kunnen voorkomen, dat al de naburige landen in hunne koloniën met dezelfdp, heel de plaats voor de kerk schoongevnagd. Dan zotte Doo zijn tou weer neder eu ging eg. opzitten als of er niets was gebeurd! De Brakeniers wareu nog a' geblutstmaar bij die de hardste noten had gekraakt wa% Stant. Wel tien messteeken had hij gekregen en heel bebloed was hij op duu kerkestichel ueergevulleij. Men droeg hom, in een herberg waar de wonden werden uitgewasschen eu verbonden dan voerde hom de champetter op een kruiwagen, naar itoesbeke, Stant ge^ nas spoedig maar kwanselde sedert. Lang zaam kwijnde hij weg en in de zoete Lentei Stierf hij. in de stilte van haar jong, trouw hart weende Wanna Co.ntent veol dagen, voel nachten, Stant immors had haar eenwi-o liefde gezworen en zij zag den braven, kloeken jongen zou gaarne, Niemand wist iets van die liefde. Enkel de bron w.-.j de stomme getui-m geweest van bun reine, zalige vrijerij, W anna en de brpn hadden den eed gehoord van don lustigen boerenzoon en Staut en do bron da kuiscbe belofte van 't eenvoudige kind. Zwaar woog beur eenzaam loed, zwaar voor baar treurend hart als voof moeder ecu dgu^ (Wprdf vQhïtgetey,

De Dendergalm | 1906 | | pagina 1