21ste Jaar. Nummer 12 Zondac 25 Maart 1906. HET ARRONDISSEMENT AALST Prijs der Annoncen per drukregel LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs I: 4 fr 50 voor den buiten j voorop betaalbaar Klerikale bilan. VRAGEN. Een Ordewoord. Wat kan men daartegen inbrengen Zalig zijn de Zachtmoediger). Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiton voor de stad, ten kantore Men maakt melding ran elk werk waarvan eon exemplaar aan het blad gezonden wordt van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. Gewone, 15 centiemen Reklamen 75 centiemen F a Vonnissen op de derde bladzijde1 frank. 4 fr. voor de stad 1 AALST 24 MAART. I)e kiezing is nabij nog slechts eeni- ge weken scheiden ons ervan. Geen enkele maal, wanneer de gele genheid zich voordoet, laat de liberale pers na, de bevolking in kennis te bren gen wat de klerikale meerderheid - welke sinds 20 jaren, helaas 1 ons lande- ken op schandelijke wijze regeert aooal gedaan heeft sedert die ongeluk; kige partij aan 't bewind was. Wij houden er thans aan een kort overzicht te geven van hetgeen de kle rikalen hebben ten uitvoer gebracht sedert hunne regeering 1. Ze verhoogden den soldatendienst van 11 tot 13 jaar 2. Ze behielden aide vorige lasten en stemden er nog 190 miljoen bij 3. Ze lieten de onderwijzers schande lijk in den steek broodroofden er dui zenden die getrouw waren gebleven aan hunnen eed, en veranderden de gemeen tescholen in koe-, paarden- en zwijnen stallen ze ontredderden op verschrik kelijke wijze het volksonderwijs 4. Ze brachten 't budjet van oorlog van 54 tot 80 miljoen franken 5. Ze gaven oorringen, kalk en me- daliën voor de beesten en de honuen der boeren 6. Ze gaven 150 miljoen aan den Congo 7. Ze wierpen 83 miljoen nutteloos weg voor de forten der Maas 8. Ze stemden de eerlooze kieswet ten 3 en 4 stemmen, 30 jaren ouder dom voor de gemeente, enz. 9. Ze beroofden bij de 100 duizend werklieden die uit Frankrijk 40 tot 50 miljoen zuiver geld brengen, van hun stemrecht, met de kiezingen te doen plaats grijpen op een tijdstip dat zij uit ons land zijn 10. Ze vermeerderden de openbare schuld met twee miljard 11. In 1885 verteerde België 380 miljoen in 1904 verteren de klerika- len 500 miljoen 'sjaarsof 120 miljoen meer! 12. De klerikalen stemden de loi-wet en het Vergunningsrecht, eene der slechtste wetten die er bestaan, daar zij niet gelijk is voor iedereen 13. Zij vermeerderden voor 40 miljoen de alkoolrechten 14. De klerikalen stemden voor 30 miljoen rechten op de eetwaren, waar door de werkende klas het meest geteis terd werd 15. Zoo slecht kenden de klerikalen den toestand van het land, dat er tijdens hun bestuur verschillige gewapende op roeren plaats hadden, die 't leven kost ten aan ongeveer 200 personen en waar in meer dan 1500menschen gekwetst werden 16. Zij hebben de lasten van burger, boer en werkman opgeslagen 17. Zij stemden houderden miljoenen voor nuttelooze forten. En meer, veel meer zouden wij nog bewijzen kunnen aanhalen, welke ge tuigen van huu slecht bestuur. Welnu, verdienen zulke slechte be stuurders nog uwe stem, kiezers Neen, niet waar Ook zullen alle verstandige lieden in de kiezing stemmen voor de kandidaten der liberalen. M. RENS de liberale volksvertegen woordiger van het arrondissement heeft aan de bevoegde ministers de vol gende vragen gesteld. Aau den heer Mmister van Binnenlandsche Zaken en Openbaar Ouderwijs Eichem en Klein Oultre zijn twee gehuch ten, die respectievelijk afhangen van Appelte re en Oultre, gemeenten gelegen in het kanton Niuove. Beide gehuchten liggen op grooten afstand van de kom der gemeente en de kinde ren zijn verplicht een uur te voet te gaan om school hij te wonen en het onderwijs te ontvan gen waarop zij recht hebben. Sedert verscheidene jaren vragen de in woners dier twee gebuebteu te vergeefs dat eeD school zou opgericht worden hetzij te Eichem, hetzij te Klein Oultre deze voldoe ning werdt hun echter geweigerd 1 In plaats van de zoo onontbeerlijke school, die men haar aanvraagt tot stand te brengen, houdt de ge meenteraad van Appelterre liever een onder wijzeres iu beschikbaarheid en betaalt haar eeno jaarwedde om niets te doen buiten het geven van naailessen. Meent de heer Minister niet, dat hij in dit geval de dwaugmiddeleu mag gebruiken, die hij het recht heeft te gebruiken tegenover de kwaadwillige gemeenten, om haar te verplich ten de school, door de inwoners van die twee gehuchten aangevraagd tot stand te brengen. II. Aan don heer Minister van Spoorwegen, Posterijen en Telegrafen. Den 23n Mei 1905 verklaarde de heer Mi nister dat het voorstel om de eerste postbestel ling te Okegem te vervroegen, werd bestudeerd en dat hij op inlichtingen wachtte. Wat is de uitslag van het onderzoek, door het postbc- stuur dienaangaande ingesteld en zal er voldoe ning worden geschonken aan de ingezetenen van Okegem, die klagea dat ten hunnent de eerste postbestelling te laat geschiedt 't Is zeker, dat er een ordewoord ge geven is in de clerikale partij om zoo veel mogelijk het petitionnement tot het bekomen van den leerplicht in Bel- gie tegen te werken. Dat zien wij aan de wenken, die in de clericale bladen daartegen gegeven worden. Kan men den leerplicht niet beletten met een gezonde redeneering men tracht het te doen met leugens Ten eerste, zegt men, men wil de ouders dwingen hun kinderen aan het geuzenondorwijs toe te vertrouwen ten tweede, men wil de kinderen dwin gen tot hun 14 jaar naar school to gaan en wie zal er de werklieden het verlies van dagloon vergoeden, aangezien men hun kinderen 2 jaar aan het werk ont trekt Daarop is kort en goed te antwoor den De kinderen zouden niet gedwongen worden naar de gemeentescholen te gaan, met uitsluiting van de vrije scho len, evenmin als zij zouden gedwongen worden naar de vrije scholen te gaan, met uitsluiting van de gemeentescho len. De keus der school is vrij en alle gewetensbezwaren worden dus voorko men. Niets Wat betreft den ouderdom der schoolgaanden, niets is (lesaanuaaude nog bepaald. Zeker is hel, dat de grens der schoolbijwoning niet veertien jaar zal zijn. Waarschijnlijk is het, dat die grens ten hoogste tot 12 jaar zal be paald worden. Al de ons omringende landen hebben den leerplicht ingevoerd (België alleen is hierin ten achter). Zien wij even tot welken ouderdom de schoolbijwoning er bepaald is Engeland 5 tot 12 jaar, Nederland 7 tot 13, Groot-Hertogdom Luxemburg tot 12, Frankrijk 6 tot 13, Italië eerst 6 tot 9, nu is bet 6 tot 12. Iu België verbiedt de wet den arbeid der kinderen beneden de 12 jaar. Dus, als zij school gaan tot 12 jaar, is er geen werkverlet, dus geen verlies van dag loon. Kinderen, die een lager onderwijs genoten hebben en dus wat kennis be zitten, zullen, integendeel des te beter voor allerhande werk geschikt blijken en in staat zijn een grooter loon te ver dienen en werk, handel en nijverheid zullen van die volksverlichting den gunstigsten invloed ondergaan. 't Was in 1892 den 18 Juni 's avonds. Mgr. Ireland de aartsbisschop van St. Paul, Vereenigde Staten van Ame rika, hield te Parijs in de groote za3l der Société de Geographic eeno voor dracht over de Kerk iu noord-Amerika. Hij maakte er den lof der Amerikaau- sche Republiek, den lof der vrijheid van denkwijze, den lof der scheiding van Kerk en Staat. Mgr. Ireland werd deswege gepre zen door alle vrijzinnige katholieken, hij werd aangerand, gelasterd en uitge scholden door de fanatieken. In Frankrijk is de soheiding van Kerk en Staat verwezenlijkt. De kerken en bidplaatsen blijven ter beschikking der geloovigen, maar de Staat bemoeit zich niet meer met godsdienstige zaken en de priesters zijn onafhankelijk van den Staat. Op voorstel der katholieke Senators werd er een wetsartikel gestemd, bepa lende, dat de inventaris der meubelen van elke Kerk zou worden opgemaakt om vervreemdingen en misbruikeu te beletten. Maar toen di9 schikking moest uitge voerd worden, hebben vele priesters daarvan eene politieke kwestie ge maakt, hebben de eenvoudige meu- schen opgehitst, hebben ongelukkige bedienden doen mishandelen, hebben bloed doen vergieten, kerken en bid plaatsen door geweld doen ontheiligen. Zalig zijn de zachtmoedigen. Al de klerikalen in Belgie, schreeu- weu als gekeelde varkeus moord en brand, om die eenvoudige door de katholieken gevraagde opmaking der inventarissen, 't Is alsof do wereld ging vergaan en toch bestaat er in Belgie geene enkele kerk of er moet een inven taris zijn van de bestaande meubelen en benoodigdheden. De belgische kleri kalen brullen tegen de scheiding van Kerk en Staat door den aartsbisschop Mgr. Ireland aangeprezen als noodza kelijk voor het welzijn der Kerk zelve. Al het geweld der politieke Iransche priesters, (de belgische zijn bijna allen politieke aanleiiiers) is verre van alge meen. Meer dan 50.000 inventarissen zijn opgemaakt geweest zonder de min ste moeilijkheid. Slechts daar waar het volk opgeruid werd door fanatieke pastoors werd bloed vergoten, werden doodslagen gepleegd, in naam van ge loof en van God. Zalig zijnde zachtmoedigen... Mgr. Fuzet, aartsbisschop van Roeaan beveelt zijne onderhoorige priesters er voor te zorgen, dat de inventarissen zooder stoornis, door de bevoegde amb tenaars kunnen opgemaakt worden en eischt dat alle pastoors daartoe de noo- dige inlichtingen zouden geven. Mgr. Germain, aartsbisschop van Toulouse keurde de geweldenarijen der kwezelaars af en bevool dat al de wer- kingeu met kalmte, waardigheid en rechtzinnigheid zouden gebeuren. Hij werd door een duizendtal fanatieken uitgejouwd en beledigd, die brave kris tenen wierpen zelfs met Steeneu naar hunnen bisschop. Zalig zijn de zachtmoedigen Mgr. Lacroix schrijft iu zijn mande ment van den vasten aan de priesters en geloovigen Wacht n wel iemand in zijn privaat leven aan te randen. Wij moeten in de eerste plaats ge- hoorzamen aau de wetten van ons land, we moeten de voorschriften van Jesus Christus volgen, en het betaamt niet dat iemaud zich aan- stelle als opstandeling tegen zijn Vaderland. Mgr. Lacroix werd schandelijk aan gevallen door grooto klerikale gazetten maar hij antwoordde aan La Libre Parole Iu mijn diocees is alles rus- tig afgoloopen, zonder eene bele- a diging tegen de bedienden gelast met het opmaken der inventarissen a Ik dank God daarvoor. Wie heeft a er Jesus, wet nageleefd zij die s k bloed hebben doen stroomen of hij die vrede en liefde heeft gepre- dikt a En nog andere bisschoppen hebbeq het schandelijk gedrag der politieke priesters geschandvlekt, talrijke geleer de priesters keurden met Mgr. Ireland de scheiding van Kerk en Staat goed Mannen als priesters Leinire, en Gay. raad, volksvertegenwoordigers, keuren de inventarissen goed. Het zijn alleen de fanatieken die ge weld gebruiken en gelijk de arnachisteq moord en lafheid aaupreêkeu tegen weerlooze menschen die slechts hunnen dienst verrichten, Zoo is 't in Belgie, de liberalen wor den op gemeene wijze aangerand, voor de priesters is de godsdienst niet meer heilig, zoo min als hun ambt velen maken hom Blechts tot eene zaak van broodwinning on gebruiken hem alg een wapen om het slechtste gooverne- ment recht te houden dat we ooit in Belgie hebben gehad. Kisdeeliefde. Dienstmeisje (tot haren vrijer) daar komt mevrouw aau, Willem i too speel gauw mét de kioderen. Mevrouw. Wat is dit I Dienstmeisje. O, metronw, de kinderen zijn gek op soldaten daarom heb ja tea meegeuomen pib met hen te spelen,

De Dendergalm | 1906 | | pagina 1