21ste Jaar. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs voorop betaalbaar «32a 61-33 S HET ARRONDISSEMENT AALST Annoncen Eeklamen 75 centiemen j per drukreflel Vonnissen op de derde bladzijdefrank. Nee spe nee metu. Volksboekerij. De spreekuren van M. Jules RENS. BERICHT Help U Zelve Aalst Groot Turnfeest met persoonlijke prijskampen Het erfdeel van pastoor Looten van Coxijde. Een dokument. Moed en Karakter. SPAREN. 4 fr. 50 voor den buiten 4 fr. voor de stad llen aboaneert zich op alle poslkantoren voor den buitan voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. Gewone, 15 centiemen Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan bet blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. AALST 16 JUNI. Wie aangename avonden wil doorbren gen met nuttige, leerzame en verma kelijke lezingen lean alle zondagen van 10 1/2 tot 11 1/2 uren voormiddag kos teloos boeken bekomen in de Volksboe kerij van het Wiliemsfouds, gevestigd iu den Graaf van Egmont Groote Markt, te Aalst. Men gaat vrij binnen langs de poort, Liopoldstraat, de boekerij vindt men gemakkelijk,eerste deur rechts als men Linnen komt. De liberale volksvertegenwoordiger van ons arrondissement, M. Jules RENS zal zitting houden TE AALST den eersten Zaterdag van elke maand ten 10 uren 1s morgends, in den Graaf van Egmont, lokaal der Liberale Associatie, Groote Markt. Het Bestuur der Fanfarenmaatschappp, Les Amis Constants beeft het genoegen de vrienden te berichten, dat er in het lokaal der Maatschappij, Zaal Concordia eene klas van notenleer (solfègegeopend is Do lossen worden gegeven den Dinsdag en Zaterdag van iedere week, telkens van 7 tot 7 1/2 uren 's avonds. Deze lessen zijn gaDSch kosteloos De liberale jonge vrienden, die muziek wil len leeren, kunnen zich laten inschrijven iu Concordia, of bij den secretaris der Maat- fiehappij Corn. VAN BRANTEGHEM, 1806 TURNCLUB ÏOOG (IIdl! Denderverbondsfeest) op Zondag 1 Juli 1906, (1" Kermisdag) om 3 1/2 ureu namiddag, op 't Esplanadeplein Aau dit feest, ingericht door den Turnclub Help U Zelve ter gelegenheid zijner X" Verjaring, en met de tusschenkomst'vau bet Gemeentebestuur, zullen verscbeideno Turnverenigingen, deelmakende van den Bel gischen Turnbond, bunne medewerking ver- leenen. HET BESTUUR. te gooien, want er zit niets dan verder felijks iri voor geest en hart en ziel. Moed en karakter De eerste christe nen, de martelaars die weerloos en zwak, voor het aanschijn van geheel bet beidensch Rome, dat vereenigd was om hen door hongerige leeuwen en tij gers te zien verscheuren, luid en man haftig hun geloof verkondigden, als ze met een enkel woord zich redden kon den ja, die hadden moed en karakter. De duizenden Belgen, die door de ketterjagers van Alva gegrepen wer den, door de inkwisiteurs werden ge marteld en gepijnigd, op den brandsta pel werden gesleurd en daar, terwijl do vlammen hen reeds aanvatteden, nog hunne liefde voor de vrijheid lucht ga ven, ondanks de pogingen der paters- foltoraars ja, die hadden moed en ka rakter. Onze medeburgers die ondanks alle klerikale vervolgingen, die ondanks broodroof en onrechtvaardigheid ge trouw blijven aan hunne overtuiging en aau hunne partij die niettegenstaan de allen tegenspoed geen duimbreed afwijken van don rechten weg en den strijd tegen onwetendheid en fanatism voorzetten ja, die hebben moed en ka rakter. Maar Mateo Morral was een schurk, een gemecne boef en bovendien een ver achtelijke lafaard. Wat zoudt ge zeggen van den kerel, die achter een boom verborgen, aan den omdraai eener straat iemand zou ai- wachten, welke hem nooit iets misdaan heelt en op dien persoon zou schieten om dau lafl'elijk weg te vluchten, Welnu Mateo Morral, deed nog ge meener. Hij ontving geld van andere schelmen om zijne misdaad voor te be reiden, hij verborg zijne bommen in een bloemenruiker en toch beefde de lafaard zoo zc-er, dat hij bijna zich zei ven doodde en niet het aangewezen slachtoffer, de koning van Spanje trof hetgene hem met min lafheid ge makkelijk ware geweest, maar door om te zijue haast om te vluchten tal rijke scbuldelooze vrouwen en kinderen vermoordde. En diezelfde Mateo, voor aleer zich laffelijk te zelfmoorden, begaat nog de lafheid een nederigen agent te dooden. De niet-denker noemt dat moed en karakter de andore bandieton welke legen staats hoofden laffe aanslagen pleegden ook mannen met tnoed en karakter Hoever iemand het door niet-denken toch van den weg kan helpen. Geluk kiglijk hebben de weinigen die dat hebben gelezen moed en karakter ge noeg om walg te gevoelen voor hetgene de niet-denker bewondert. Nooit, nooit, in eene kaïnerkiezintj, is in YYest-Y laaudercn de onikooperij zoo openbaar, zoo onbeschaamd eu zoo algemeen geweest. Aan de vaders en moeders waren schoen, kleeren, geld e;iz., beloofd. Bij anderen een halt baukbrjefje vaa 20 Ir., ge-even en de andere helft zou op den goeden uitslag volgeQ. Daags na de kiezing was het in vele onder- pastorijen een ware processie van arme mom sclie'i die om buu loon kwamen, natuurlijk na volbrachte belofte. Zij kregen vijf fr. schoen of broek, enz. Meent met, lezer lief, dat wij overdrijven. En ze moesten, uit erkentenis, mot Sinxen te commuuie gaan, ter intentie van den Z. E heer Looten, in leven pastoor te Coxijde. En de wettige erfgenamen zijn in proces tegen Mgr. Waffelaert, bisschop van Brugge. De zaak is reeds opgeroepen geweest voor de rechtbank van Yeurne, doch uitgesteld. Men voorziet dat bet Hof van Cassatie zijn laatste woord zal te zeggen hebbeu. Onze lezers zul len op de hoogte gehouden worden dier gc- ruchtmakendo zaak. Hoe deugd en gemoed hedendaags nog verkeerd worden begrepen on be oordeeld kan men opmaken uit hetgene een niet-denker schreef over den aanslag van Mateo Morral, dio zoovele onschuldige slachtoffers heeft gemaakt. Al kunnen wij zulke daad niet - goedkeuren, de pleger heeft ge- toond dat hij veel moed en karak- ter bezat. Welnu rechtuit, hij die zulken on zin en wanzin schreef is de type van den niet-denker, onbewust van hetgene de woorden moed en karakter, beteeke- nen en wien die schoone hoedanigheden geheel ontbreken, Wij hopen wel, dat degenen die zul-, ken kost als geestesvoedsel te verorber ren krijgen, moed en karakter genoeg fcgbfeen om dien afval onverbruikt weg Niemand is verplicht het koning schap als een noodzakelijke instelling der samenleving te beschouwen, elk heeft het recht op wettige wijze die in stelling te bekampen, maar eene moord een laffen moordaanslag, alB een bewijs van moed en karakter voorstellen, dat werd tot heden nog slechts godaan door godsgeleerde Jesuieten b. v. pater Ma riana, die den lof maakte van Jacques Clément den moordenaar ran Hennrik III. Het was, schreef die pater, een jon geling zwak van lichaam maar eene groote deugd steunde zijnen moed en kracht. Men zou zeggen dat de niet-denker die zin van pater -Mariana heeft gelezen en zijne begrippen deelt want hij gebruikt schier dezelfde woorden Mateo Mor ral was een man met moed en karak ter, Dus waren Ravajliae? Balthazar Ghee, raerdt, de moerdenaar yag Garnof en 3,1 Waarom ik verladen week van voorspellin gen heb gesproken 1 Eenvoudiglqk omdat ik een oud, zeer oud dokument heb gevonden, dat voorspellingen bevat, welke bawij*en, dat de schrijver er"an oen Ziener een profeet moest zijn in den ecb ten zin van 't woord. Ik wil u in 't kort vertollen hoo ik aan dat perkament ben geraakt. Aan de Niouwstraatpoort woonden tot voor eeoige jaren twee oudjes die er een winkelken op--n hielden waarin ze kleerstoffen en bozon- derlijk befaamd blauw lijnwaaJ voor kiolen verkochten. Op den zolder van dat buis lagen hoopen papieren waaraan die monscbjes niet de minste waarde hechtien en waarvan zo roods lang pspieron zakken hadden geplakt zoo zo winkel van rijst en suiker hadden gehouden iu plaats van kleerstoffen uit te venten. In (lie papieren snuffelde Sy'vain Van der Gucht en r-.apte er do slof uit voor zijne Laatste Binders van Vlaanderen en andere prullen van dien aard al verzekerde leeraar Hipp. Meert mij, dat die papieren rechtmatig in zijne handen h iddep moeten komen. Wat er van zij, zekeren dag wandelde ik langs daar en mi,n hond, die me vergezelde raapte er spelend eeuo rol perkament op, kwam er spelend men te buis en toen ik hot hem daar afnam, borg iï het voor de aardig heid weg. Langen tijd nadi-n viel het ma weer iu han den en begon ik het onderwetsch geschrift te te ontcijferen. Het werd geschreven anno M I) VI op ten solderp. van tgrae.nhnus cat- iestraet-poirte, van Jan Tserpens. Wie was die Jan Tserpeus Er zijne geene verdere aanwijzingen op het stuk, alleen is zeker dat het een groot profeet is geweest. Met behulp van Menheer Charel, die destijds iu den Ooievaar, oude archieven kopieerde hob ik van liet Oude dokument afgeschreven wat hier volgt. (Al de voorspellingen betreffen bezonderlijk de stad Aalst;. Hoojtstuk V, (Ik sla de hoofdstukken o-er behandelende de vorige eeuwen wat er dan gebeurt is jeert Ons do gcscbiedepis). Eudo doe men screefanno J.C, MDCCCO Poe saQh men ae jprmamont gtpuwo- a lijke dingen, teekens van porijkels ende malheuren groot Ende 't was daarenboven een rumoer ende va.idalie as ncch nooit metten ooehon en es gesien ofte metten oeren es gehoort. Ik sack in de iocht onafsienlike scaren boeken de groj welen ende de sonden ver- tooueudo daarin do cathoiijke van den stede van Aolst doe versoükon waren. «Die hoeken si.n di 1 vuiis'e van creaturen de creatie eDde wol geschikt oinme den spectakel te geven van alle do boosheden ende oorruptieuvan die abominabele seote. Ende wat sie ick Die boeken metten lampen traineeren don Hoore lanks de straet, ende sij hangen gout en sijdo op- a ten horens en de singen vale en Biecht, ende se stampen ende verdummeleeren wat goet is oude doen tuilnis, want si nommeoren vertueus wat niet en deucht ende boos wai eersaam es Ende doe rolden si met grouweliik ge- ra s holle casson over den soldere van den hemel ende lieten die armen croveeron of- te gaven dio bonkon eude stooten. Doe werd de perturbatie alte duvels, die boenen werden vos oude se waren be- ™0I:8t getacheord, ende se vielen bij broeken vaneen, ende se logen ende mediseerden, ende lasterden boven mate. lok riep totten Heer O I Hoero, sal- veert Aelst van die beesten, ende doo ble- ten alle die boeken, eudo lieten scandaleu- selijck haar achterste sion. Dogh, daar re, s do blawe eceinering van den niewen dageraat eude al die boeken tumeklen met crot ende vuul in der diepten van Lucifers ketele. 'f'was doe men screef nono MDCCCCVII. We zijn vast overtuigd, dat niemand te Aalst aan doze voorspelling van don eerwaar^ den Jan Tserpens twijfelen zal. A. B. Wanneer men de vraag stelt Wat is sparen dan is het eerste waayaan gedacht wordt, liet op zijde loggen van geld. Geld verzamelen, dat heet men sparen, en aan nndero zaken denkt men, gewoonlijk niet. Doch gold sparen,. dat enkel muntstukken bijeenbrengen 1.' Wel neen. Geld is een ruilmiddel,, maar- liet is vooral ook een waardemfiter. Geld; drukt eene waarde uit. Bijgevolg spaart men geld, als men besparing do,et op> alles wat waarde heeft, 't zij voor nu 't zij voor later. Gezondheb'l, arbeid'? have en goed, werktuigen, tijd, en, wat dies meer hebben onbetwistbaar eena waarde, en daarom moet de tnonsoh on spaarzaam op zijn. Hij, die geen geldj heelt, heeft immers, u;et spaarzaam to zijn op 'leze opgesomde waardon, het middel om geld te winnen. Bij het tiaohten naar sparen, wordt al te licht het spreekwoord vergeten i «alle baten helpen en daarom geldt als eerste stelregel hij hem dje sparen wil pas op de kleintjes en déza andere vele kleintjes maken een groot en 1 beken maken btrooinoit Woeker met den tijd, en denk sfeedg dat elk oogenblik zijne waaide heeft, Spaar uwe gezondheid. Menigeen heeft deze onbesuisl gekrenkt, op dus eeq groot kapitaal verioren, met eonigq duiten door overworking te wilfea yep* dienen, Daarom versmaad de regels der ge zondheidsleer iiietzij leeron y een ka* pitaal bewaren en vergrooten, dit na melijk uwer lichaamskrachten, Helaas 1 Licht powonnen, licht ver teerd, wordt dpor eenioder eiken dag hij 't volk waargenomen, Hoe menig meusoh verteert m plezierpartjjtjes zijnf ZRur gewonnen spaarpenningen, Yog{,

De Dendergalm | 1906 | | pagina 1