Weekblad tot verdediging der belangen van Boer, Werkman k Staatsbediende Stpifd der Kerk CJP7 l&U dt Aan onze correspondenten. <%JA Aan de Waschkui Derde Jaar, Nirtnmer 55 9 Januari 1910 5 centiemen het nummer Ziekenfondsen STERREN Toestand tan tiet lokken der Huisdieren. SPOORWEGNIEUWS Benoemingen. Sterfgeval y> DE DAGERAAD Abonnementsprijs voorop betaalbaar: 1 jaar, 2,00 fr.; of alle 3 maand 0,50. Men schrijft in bij den uitgever en in alle postkantooren des lands. Voor 't buitenland is de prijs 4,50 fr. per jaar. OPVOEDING WELZIJN VAN HET VOLK VERSCHIJNENDE DEN ZATERDAG xjrrGJSVirR Roti}. Var; Naüwc, Botermarkt, Aalst GODSDIENST MOEDERTAAL ONDERWIJS Annoncenprijs per druk'egel Gewone, 0,15; dikwijls herhaalde, bij overeenkomst vonnissen 0,50; reklamen 0,75. - Alle briefwisseling, behoorlijk geteekend vrachtvrij te sturen vóór dinsdag, aan den uitgever. Aan dit blad behoort een bijvoegsel. Lees van boven in de conditiën van De Dageraad: AllebriefwisselingmoetBElIOOR- LIJK GETEEKEND, vrachtvrij VOOR DINSDAGgestuurd worden aan den uitgever. Deze week komt ons weer eene correspondentie toe ONGETEE- KEND en den DONDERDAG AVOND. Men is dan verwonderd dat het niet of niet bijtijds verschijnt. Wij herhalen het, de briefwisseling moet OP TIJD ingezonden worden en klaar onderteekend. Die ons zijn ver trouwen niet schenkt, hoe gegrond ook zijn schrijven weze, kunnen wij onmogelijk het onze schenken. Voor elkeen gelijk Wij verwachten dus het handteeken van den schrijver in kwestie, wil hij hebben dat zijnen bedank en zijne goe de raadgevingen verschijnen. De Dageraad. Het leven der Kerk op aarde is een aanhoudende strijd. Strijdende is zij opgerezen, strijdende heeft zij haren weg gevolgd en volgt dien nog. Hare geschiedenis is dan ook een verhaal van voortdurenden strijd. In dien kamp zijn het immer de zelfde beginselen die tegenover elkan der staan Licht en duisternis. Telkens dat de vorst der duisternis verslagen wordt, verzint hij nieuwe leerstelsels, terwijl de Koningin des Lichts steeds schittert door hare eeu wige deugden en waarheden. Niet in blinkend wapenpraal is de Kerk in het strijdperk der wereld ge treden; zij is gekomen in een arm een voudig gewaad; het kruis is haar wa pen en hare eerste aanvoerders waren arme visschers, enkel gesterkt door de oneindige Godheid. Lijden is het karakter van den strijd der Kerk. Lijden is hare weerstand, here verdediging, hare overwinning. Door het lijden wordt ze steviger en breidt zicli meer en meer uil. Wreede slagen worden soms den stam toegebracht, maar het sap dat uit de wonden vloeit, versterkt de wortels, zoodat deze vas'ter en vaster vergroeien in de harde rots. Belijden en lijden. Zonderlinge strijd door hare belijdenis betuigt de Kerk wie zij is, wat zij wil; door haar lijden wi! zij het recht om dat te zijn, doen gelden. Stout vat zij den strijd aan, zij aarzelt of wijkt niet, en zij strijdt al lijdende, om het te blijven volhouden. Soms zou men geneigd zijn, zich voor te stellen dat de strijd tegen de Kerk haasi uitgestreden is. Alle wape nen zijn gebruikt, alle middels uitge put; niets werd onbeproefd gelaten. Elke wetenschap heeft getracht de zuil der waarheid van haar voet stuk te lichten of los te rukken. Elke wetenschap heeft de leer der Kerk als onnoodig, onwaar, redeloos of schade lijk voorgesteldhet was al wat ze konden. Alle machten der wereld hebben de Kerk vervolgd, door list en geweld; zij werd geoordeeld en veroordeeld, in naam der waarheid, in naam van den Staat, van 't lecht, der wetenschap, ontwikkeling, enz. En niettemin is de Kerk gebleven wat ze was; en niet alleen bleef ze pal staan en trotseerde zij alle onweers vlagen, maar ze werd steeds grooter en machtiger. Doch, de strijd is niet geëindigd, verre van daar... Op onze dagen, dat men om zoo tezeggen van niets spreekt dan van volksontwikkeling, tracht men een wapen te smeden tegen de Kerk, met haar te doen doorgaan als vijandig aan alle ontwikkeling van 't volk. Sommigen doen zulks, omdat zij alle geopenbaarde waarheid verwer pen; anderen gaan nog verder en wil- ien van niets weten dan van de krach ten der natuur, zooals zij ons omgeeft. De vijanden der Kerk beweeien zelfs dat het katholicism vijandig is aan alle volksontwikkeling. Huichelaars!.. Valschaardsü... Ja, vriend lezer, op het gebied des geestes woedt de godsdienstoorlog niemand kan ontkennen dat bij ieder vraagstuk twee partijen onwrikbaar tegenover eikander staan. Wie den strijd des geestes, den gods-< dienstoorlog zou willen ontkennen, moet tegelijk bekennen, dat hij bitter weinig kent van den hedendüagschen toestand. Eenmaal wordende woorden daden, de beginselen staan tegenover elkander als wereldlegers. Nog ligt de groote botsing in de toekomst, al voelt de menschheid reeds de eerste schokking. Maar de waarheid, welke ieder kris ten hert bemoedigtDe Kerk is op de rots gebouwd, en de poorten der her zullen tegen haar niets vermogen is en blijft hare waarborg. Botha. Paaien. Paaien. «Mtoos maar... paaic- Dat is van den ouden tijd. Als men dat nu toch bepeist, voor 1910 wordt er nu nog niets voorzien als subsidie voorde Zieken fondsen. 't Roept wraak. Er is nochtans in 1909 geweldig ge spaard dat er die bagatelle voor dergelijke nuttige inrichtingen nu zou afmogen. Er is 300 fr. ontnomen aan den Onder- lingen Bijstand van M. Willems op de Markt, wat wij afkeuren zoolang men ze allen niet subsidieert. Er kan maar iemand wel mee zijn. Er is 500 fr. subsidie afgenomen aan de Pensioenkassen. D'horloge van de post staat al een jaar inden donkeren. In de Vischmijn is den post van Direc teur afgeschaft. M. De Veylder is daar op eene aardige manier weggemoezeld, wat wij niet al te goed keuren. Men heeft de burgerij 4 °/0 opgeslagen. Er is opslag geheven voor de pakjes in den entrepot. Er is geweldig gespaard door den nieu wen maatregel over den geneeskundigen dienst in het armbureel. En niettegenstaande al dat, en al wat wij niet en weten, bijten de Ziekenfondsen op de kom. Hulde aan deze die onze wenschen in den raad steunden. Bijzonderlijk hulde aan onze volksvrienden de Bethune en Dr De Clercq. Als de zon met hare stralen Gaat in 't westen nederdalen, En reeds onder is gegaan, Breekt de avondstonde aan. Komt de nacht stil aangevlogen, Ziet men aan de hemelbogen Sterrer talloos, ongeteld Staan in 't blauwe sterrenveld. Schoon zien wij ze gloeien, weem'len Aan het rein azuur der heem'len, Met een glinsterende pracht Gloren in den stillen nacht. Zacht en lief schijnt 't stergetlonker In het nachtelijke donker Van den grootschen sterrenstoet, Die het oog verrukken doet. Sterren die aan d'hemel pralen, Blinkend schooner als koralen, Overheerlijk is de glans Dien zij spreiden aan den trans. Lieve schoone sterrenlichten, Wie kwam u zoo wel te stichten Wie wijst uwe wegen aan In de ruime hemelbaan Sterren pinken, wand'len, zweven Aan de nooge hemeldreven, Door de macht van d'Opperal, Zoolang 't Hem believen zal Mijlbeke. JEF SCHOCICAERT in 1907 en 190S Het fokken der huisdieren neemt steeds meer en meer toe, zoo wat jetreft het paar denras als het runderras en het varkensras. Na de onderstaanJc mteekeningen per provincie, worden cr stuistieke gegevens afgekondigd over de belangrijkheid van den invoer en der. uitvoer en over de gel delijke tusschenkomst der openbare mach ten in de genomen mariregelen, om het fok ken der huisdieren in 't algemeen te bevor deren. Paarder ras Antwerpen. Het paardenfokken is aanzienlijk vooruitgegaan en breidt zich van jaar tot jaar meer ui!. In 1907 en 1908 zijn de reeds hooge prijzen nog gestegen. De goede paarden worden nog altoos ge zocht voor den uitvoer. Brabant*. Het fokken vau het zware trekpaard heeft eene groote uitbreiding ge nomen dit van het voeger aangeprezen gekruist paard werd geheel opgegeven. De handel in paarden was zeer voordee- ligen de bekomen prijzeq waren zeer hoog, inzonderheid voor de goede «rekpaarden. Het fokken neemt stt r.!s toe. West-Vlaandcren. Het fokken der zware trekpaarden blijft altijd voorspoedig in de verschillende wedstrijden, welke in den loop van 1907 en 1-38 plaats grepen, heeft men den verwezen: ij ken vooruitgang kunnen vaststellen. De handel in paarden was zeer gewich tig en de verkoopprijzen waren zeer hoog. Oost Vlaanderen. De vooruitgang werd in ttfjnü a! dn co mi es waargenomen; de goede voortbrc se n "<in het zware trrkoaard ziin ze 7 r-r »wden v >r- «oei.; tegen .a /eac^^ Hénegbuw Mei. ft in cl' ze pro vincie sedert de r.iaa k Lctooer 1907, eene tamelijk belangrijke piip daling vastgesteld. Echter worden de zware ruinp.iardcn van groote gestalte nog steeds tegen hooge prijzen verkocht. De veulens van beide ge slachten, van gekende afstamming, wor den insgelijks gezocht. Men mag zeggen dat het fokken van zware trekpaarden nog eene voordeelige speculatie is. Om dit te bevoordcelen, werd te 'iergen eene zeer belangrijke maatschappij der fokkers van Henegouw gesticht. Luik. De toestand der fokking van het zware trekpaard biijft zeer gunstig, dank de verkeerwegen r aar den vreemde en vooral naar Duitschland. Het fokken wordt beoefend in een aan zienlijk getal boerderijen van Haspegouw en Condroz, voor welke het eene zeer winstgevende speculatie uitmaakt. Limburg. Het fokken van het zware trekpaard is voorspoedig men vindt in de provincie Limburg talrijke hengsten en merriën van verdienste. De handel in trekpaarden was levendig en de prijzen winstopleverend. Luxemburg. De toestand is zeer gun stig, wat betreft het fokken der paarden het kleine ardeensche paard is verdwenen en voordeelig vervangen door het gekruiste paard dat, ondanks zijn omvang, opmer kelijk is door zijne vlugheid en zijne weer standskracht. De handel in paarden wordt meer en meer bloeiend. Namen. IndeprovincieNamenneemt de fokking van het trekpaard op steeds gunstiger wijze toe. Dit fokken is het voorwerp van de voort durende bezorgdheid der fokkers, en men mag er bijvoegen dat de uitslagen hoogst voldoende zijn. De handel in paarden was aanzienlijk en de bekomen prijzen winstopleverend. De handelsbeweging met den vreemde was als volgt Jaar 1907. Invoer. Paarden 49.178 veulens 3.227paarden en veulens 52.405. Jaar 1908. Invoer. Paarden 42 529; veulens 1.872 paarden en veulens 44.401. Bovenstaande cijfers bevatten een groot getal voor de slachterij bestemde paanlen. Volgens de door het tolbeheer verstrekte inlichtingen, werden in 1907 en 1908 on- derscheidelijk 25.891 en 22.312 slachtpaar- den ingevoerd, waarvan het grootste ge deelte uit Engeland verzonden was. Uitvoer 1907. Paarden 24.246 veu lens 2.309 paarden en veulens 2G.552. Uitvoer 1908. Paarden 23.405 veu lens 2.607 paarden en veulens 26.012. De volgende cijfers geven de uitgaven op in 1907 en in 1908 veroorzaakt door de uitvoering der provinciereglcmenten be treffende de verbetering der paardenrassen. 1907. Aandeel van den Staat 272.810.11 aandeel var. de provinciën 179.873.38; algeheele uitgave 452.683.49. 1908 Aandeel van den Staat 270.905.20aandeel van de provinciën 178.562.22; algeheele uitgave 449.467.42. In 1907 heeft de Regeering eene som be taald van fr. 34,373.50 voor de uitgaven veroorzaakt door de wedstrijden der natio nale premiën voor keurhengsten. In 1908 is de uitgaaf uit dien hoofde ge- j klommen tot fr. 35,559.73. Zooals de vorige jaren werd in 1907 en i in 1908 eene toelage van 30.000 fr. toege- j kend aan de maatschappij Het Belgisch Trekpaard eene toelage van 15.000 fr. j werd aan het fokken van vóórhelende halfbloedpaarden gewijd. De algeheele uitgaven welke de Staat besteed heeft ter aanmoediging van het fokken van het inlandsch paard bedroegen dus In 1907 fr. 347,183.64. In 1908 fr. 351,864.93. Peoderlcebw De maatschappij van spoorweghedien- j den bedankt vurig de verschillige maat- j schappijen, voor hunne buitengewoon talrijke vertegenwoordiging op de kruis- planling van verleden zondag. Zij heeft waarlijk getroffen geweest. Nooit heeft men hier zoo een leger van volk gezien; het is een sterk bewijs van echte bioeder- lijkheid, die ze uit het oog niet zal ver liezen. Ook nog hartelijk dank aan de heeren Baron Loc!, dc Bethune en Alb. Vanhecke, voor hunne v/elwillende me evurking t-rV ve De vertegenwoordigde." 7 'Jl1 Namens het bestuur De sekretaris, De Voorzitter Bern. Van Geert. Frans Wynant. Stad Aalst. - Ktiostftcst Wij vernemen dat het bestuur der plaat selijke maatschappij van hoofdwachlers en wachters voornemens is op 30 JANUARI aanstaande een prachtig feest, in de stede lijke schouwburgzaal te geven, ten voor- deele der weezen der treinwachters. Het zou overbodig zijn op het edel doel te steunen dat de inrichters beoogen. Wij zijn overtuigd dat de Aalslersche Bevolking aan den oproep der staatsbe dienden zal beantwoorden en dat een tal rijk publiek de zaal zal opvullen. H. K. Hoogheid de Gravin van Vlaande ren heeft de hooge bescherming op haar willen nemen. Zijn benoemd als voorloopige baanwer- kers in Aalst Lievens Pieter vanSottcgem Van Stichel Frans van Wieze, Van Key- meulen Alfons van Meire. Te Ternath Van der Snick Richard van Lede. Van der Biest Pieter van Erembode- gem. Van Geert Pieter Jan van Erembo- degem. Buyl Jozef van Kerkxken. LoonsverhoogingHerman Gustaaf baanwerker tot Kortrijk. Van derStraeten Ferd. van Denderleeuw, werkman in Brus sel-Stapelplaats. Van den Borre Leo hoofd lader in Brussel-Thurn-Taxis. De Schrij ver Jean baanwerkerte Esschene-Lombeek. De Better J. B. baanwerker te Erembode- gem. De Troyer Karei barreelwachter in Erpe-Meire. De Schrijver J. B. id. in Den derleeuw. Op Donderdag 30 December is god vruchtig m den Heer ontslapen, na eene langdurige en pijnlijke ziekte de heer Nestor Francois van Lede, lid van den Hond der oud studenten van het Bisschoppelijk Collegie te Aalst. Nestor Francis was in Lede wel ge kend door de werklieden, de ongeluk- kigenen de armen, die hij trachtte bij te staan en te ondersteunen. Hoevelen heeft hij met uit den nood geholpen. Hij was de vriend van veie arbeiders en wij zijn overtuigd dat meer dar een, op den dag zijner teraardebestelling een vurig gebed aan den almachtigen God zal gestuurd hebben. De werklieden zijn dankbaar voor dezen die hen helpen. Indien ze hunne weldoeners gecne geschenken kunnen geven dan toch vergeten ze deze met in nunne dagelijksche bede welke ze met vrouw en kinderen den Almachtigen toesturen. Dat de ziel van onzen vriend Nestor in vrede ruste. Hij was ook een der eerste lezers en verspreiders van onzen Dageraad. Siska. Awé, Sophie, ge staat daar zoo dubbineus te wrijven op dat slaaplijveken? Sophie. Och ja 'k, Siska* ik stond al zoo te peizen op den tijd... Hoe ras hij toch vliegt Siska. Ja, kindj, den tijd en staat niet stil... 't Is daarom dat er in het boek Oe deugd voor alle Staten, van pater Hille- geer, gedrukt staat De tijd vliegt snel, gebruikt hem wel Sophie En zeggen dat er weëral een jaar naar d'eeuwigheid is Siska. De jaren vliegen voorbij als 'ne rook, kind„.. Maar a propos, ik wensch u een zalig en gelukkig Nieuwjaar, zulle Sophie. Danke, Siska, en vansgelij- ken Den hemel verleene u en uwe huis- genooten de goede gezondheid. Siska. -- 'k Wensch u evenveel, mijn lieve maat Sophie. Maar om voort te gaan op den tijd, 't is toch wonder, niet waar, dat men met a! 't goed van de wereld den tijd niet kan tegenhouden. Siska. Ge zijt er wel meë't Is te zien geweest over eenige dagen, met onzen koning Leopoid-zaliger i... Sophie. Ja, niet waar. zoo schatrijk, egger. f ''''F,-* Siska" - Och Sophie, de geheimen van Onzen Lieven Heer zijn ondoorgron delijk... Sophie. Ja, kind.., en dat er toch zoo weinig op gepeisd wordtDat ge men- schen vindt, die toch zoo bal dadig kunnen leven en ;ooveel embras maken... We zien het nochtans alle dagen Op 'ne pink is 't gedaan, met groot en klein. Siska. Van eigen, Sophie, 't is den dagelijkschen gang van de wereld: komen en gaan! den eenen wat langer dan den anderen, maar sterven moet elk Sophie. 't Is alzoo, mensch... Al die geboren wordt, moet het met de dood be- koopen. Siska. En ge lukkig. die in de laatste stonden zijn paspoort voor de groote reis wel kan in orde bren gen. Sophie. Dat is de groote zaak,Siska;... en die zijn leven min of meer daarnaar schikt, die hebben vast en zeker in dit gewichtig oogenblik veertig voren en een kaats aan den achter. Siska. Maar zeg eens, Sophie, wij hebben daar gesproken van onzen koning die dood is; doch 't schijnt dat onzen nieu wen koning, Albert den eersten, zoo 'nen braven vent is, hé Sophie. Zoo zeggen ze toch Siska. En dat men hem te Brussel zou door een vuur dragen... Sophie. Dat kan ik goed gelooven, mensch; liefde wordt gewoonlijk beloond met wederliefde... Siska. En 't zou schijnen dat hij dc kleinen en de nederigen nijg genegen is... Sophie. Des te beter voor hem Hij zal gemakkelijk ondervinden, dat er bij dc werkmenschen warme harten kloppen, die het goede naar waarde weten te schatten... Siska. En waar zijn, Sophie! Sophie. Ten anderen, Siska, dat gaat alzoo met de menscnen en de koningen, gelijk met de gazetten. Siska. Hoe wilt ge zeggen, Sophie Sophie. Wel ja, mensch; zie '11e keer De Dageraad, 'i en is nog maar een goed jaar dat hij verschijnt, en hoe hij overal met o.pene armen ontvangen wordt en gre tig gelezen... Siska. Ja, ik hoor dat zeggen. Sophie. Hewel, Siska, dat komt om dat hij gedurig op de bres staal, om de kleinen en de nederigen te verdedigen, en ze te helpen hunnen toestand verbeteien. Siska. De mannen die daar aan 't hoofd staan, moeten het toch wel ineenen met den werkman Sophie. Och, kind, dat zijn mannen die meegaan met den tijd, in den goeden christen zin.... Maar 'zie, Netteken is daar met den kaflé.... We zullen straks onzen thema voortzetten.

De Dageraad | 1910 | | pagina 1