Rond de Wereld De Passiespelen 0 LANDBOUWERSBOND De Liefde eener Dochter PLAATSELIJK NIEUWS Moorsel Erembodegem Bam brugge Haaltert Nederhasselt Lede EEN YOLLE MANDE Iddergem/ St-Lievens-Hautem Jan-Baptiste D; Pape NEDERLAND. Bij onze Noorderburen... Prins Hendrik is-daar gelukkig geschappeerd; 't was bijna i een manneken min... Uitrijden met een voituur met twee peerden; in 't naar huis komen, een der peerden uitslibbercn, ver schrikken en op hol gaan; het ander peerd werd meegesleurd. Gelukkig kwam daar 'ne flinke grenadier, die voor de peerden sprong en ze In bedwang kon houden, an ders ware de prins voorzeker verongelukt. De prins wist niet hoe zijnen dank uit te drukken, doch onze grenadier gaf den mi litairen groet en slapte voort. Niettemin zal men van hoogerhand wel informecren wie. hij is... Zulke moedige daden moeten niet onbeloond blijven FRANKRIJK Schoenmaker, blijft bij uwen leest Zekere Delagrange, een beroemde beeld houwer, had het nu in zijn sterre gekregen van te vliegen... Reeds in verscheide ste den had hij met zijn machien in de lucht gezweefd, o. a. te Spa, waar hij een tuimel- pert maakte, doch er gelukkig van afkwam met lichte kneuzingen; maar uu, dees week is hij er zoo goed niet van afgeko men; nabij Bordeaux is hij met zijneu vlie ger naar beneden gebotterd, dat hij er hel leven bij gelaten heeft't ls duur, wat men met d'huid betaalt Men zegge wat men wil, Vliegen is een dwaze gril. Och, wat ztjn er toeti al rampen ge beurd met die automobiels!... Een ver maarde koopman, M. Black, kwam met zijnen auto gereden op de baan van Ka- merijk naar Atrecht... Hij wilde in volle vlucht over eene spoorbaan sjoeven, doch werd verrast door eenen voorbijstoomen- den trein... Ge ziet van hier wat post hij pakte zijn rqachien werd op zij geslin gerd en in duizelenienten vaneen geslagen, terwijl hij zelf op den slag dood bleef. O gi sulkersloorcr.Moet ge daar voor nu toch twintig jaar geworden zijn Te Toulouse hadden twee meiden die in hetzelfde huis woonden, den bo\en ge schuurd. Om den plankenvloer te doen droogen, hadden zij een houtvuur doen branden. Toen ze 's avonds slapen gingen, brandde het vuur nog en zonder erg gingen de meiskes te bed... 's Morgens was de patroon van den huize verwonderd, zijne meiden niet te zien beneden komen. Hij ging eens sjoereu en vond ze alle twee dood.... verstikt... Droeve stukken zijn 'tl ENGELAND Het land van Thomas Morus, de kloeke held, die zooveel geleden het ft en in 't gevang gestorven is voor zijn geloof... Nu er was daar door eene wet bepaald, dat van af 1 Januari het 8-urcnwerk zou inge voerd worden in de koolmijnen... Op 't leste oogenblik moet er ievers 'ne zwarten hond tusschengdoopcn hebben, want er is in de mijnen van Northumberland en de •W' wrrkst'tft"'* 0>)!sU3b J| verse betrc •..whêv (1 koeriers uit die i reken. SPA!" JE De Spanjaards, die al 'nen hcelen tijd geteisterd werden door overstroomingen, zitten nu met 't vriezemanneken op hun nen hals, dat 't klettert. Er zijn streken waar heele benden uitgehongerde wolven de dorpen plunderen. Stroomen die nog nooit vastlagen, zijn nu loegevrozen Brrr... 't is om er kiekenvleesch van te krijgen CANADA Daar is 't al zoo ergDees week wer den 17 visschersbooten met 76 man door een sneeuwstorm verrast en de volle zee ingedreven... Daar er een onuitstaanbare koude heerscht, vreest men dat de sukke laars het niet zullen overlevenArme visscherkesWat zijn die wroeters toch aan onheilen en gevaren blootgesteld! En dat alles om aan den kost te geraken van het Arrondissement Aalst Op tweede Kerstdag verleden, na de tentoonstelling van Trekhonden, was het in het Landbouwershuis, algemee- ne vergadering voor de besturen der vijf en veertig geitenkweeksyndicaten van het Arrondissement Aalst. Talrijk waren de afgeveerdigden aan gekomen. Aan het bureel zetelen de neer Baron Lodewijk de Bethune al- gemeene Voorzitter, M. August Lu- waert van Smetlede ondervoorzitter, de heeren keurmeesters Ruttin Staels en AlfonsDe Keghel van Aalst-Schaar- beek, M. Camiel Van den Broeck van Denderleeuw, M. Leopold Willockx van Lede, den E. H. Cobbaut, alge- meenen schrijver-schatbewaarder. De heeren Cosyns, burgemeester van Meerbeke, Polvdoor Van Bev£r van Aygem, Omer Van Lierde van Sotte- gem bestuurleden, hadden zich ver ontschuldigd, daar ze door plaatselijke vergaderingen zelf belet waren. De heer Voorzitter opent de zitting met de leden te verwelkomen. Hij brengt hulde aan den afgestorven ko ning en deed door luidruchtig handge klap den naam begroeten van Z. M. ko ning Albert. Hij dankt de keurmeesters en "vooral den E. H. Cobbaut, alge- meene secretaris, de ziel van het vyerk. De E. H. Cobbaut geeft een puik en praktiek verslag, dat door algemeenc stemmen en handgeklap goedgekeurd wordt. Menging dan over tot de uitreiking der premiên gewonnen door de leden in den prijskamp der geitenstallen. Plaatsgebrek verplicht "Ons denamen der winnaars daar te laten. Met genoe gen vernamen wij dat er 763 leden aan den tweeden prijskamp deel namen; vier honderd vierendertig deden ge noegzame veranderingen om eenen pnis te winnen. Dit zegt ons genoeg welken heilzamen invloed de werking tot ophelp van de geitenboeren te we<?e brengt Eere en hulde aan de inrich ters 2. Mengelwerk van De Dageraad Daar niemand op zijne woorden ant woordde, ging Rinaldini voort Had ik die belof e niet gegeven, waarvan gij spreekt,mijnheer de Engelsch- man, dan zoudt ge hier niet gekomen zijn. Kon ik mij zulken schcor.en buit laten ontgaan Wij hebben reeds mer.igen En- gelschman gevangen, maar nog geen zoo voornamen Lord als gij, rijk als een vorst en in staat om een koninklijk losgeld te betalen. Kent ge mij vroeg de graaf. Rinaldini trok een papier uit zijnen zak en overlas het opmerkzaam. Ik bekwam dit gisteren avond door een extra-bode, zei hij koel. Drie engel- schen, de hoofdpersoon een voorname lord, graaf van Queensbom, groot, donker, jong, met ceii zwarten baard; hij berijdt eenen schimmel Ge ziet dat het mij niet moeilijk viel, u aanstonds te herken nen. De andere engelschen zijn ook rijk, maar niet te vergelijken met den graaf. Ik heb twee uren op u gewacht, besloot hij, het papier toevouwende. Wat wilt ge van ons vroeg de graaf. Ik kan niet denken dat ge uw woord breekt. Ik zal u daarvan overtuigen, onder brak Rinaldini koel. Levert ons uwe zak boekjes, juweelen, uurwerken en andere zaken van waarde. Tegenstand was nutteloos; zij gehoor zaamden en wierpen al hunne kostbaar heden in den hoed van den roover, die hen genaderd was. Nadat Rinaldini de zaken onderzocht had, drukte hij zijn ongenoegen uit over Eenige werklieden uit deze gemeente schrijven ons Wij hebben met genoegen in De Dageraad gelezen dat er nogmaals naar onzen trein gevraagd wordt. Zou er toch geen middel zijn om deze zaak te doen lukken en ons eindelijk een werkmanstrein van M. Helleputte te bekomen. Wij weten dat onze burgemeester ook meewerkt en dat hij al veel voor onzen trein heeft ge- loopen, wij zijn er hem dankbaar voor. Wij vragen dat De Dageraad ook zou mee- |rpr|(f W invlrtcl yr-'i rr»K^ii. jit i>jn rer Minister teocv Sgtn. Fstreke lK' Dageraad in deze pogingen g. 11, Hij zou aan de arbeiders en aan de boeren van Moorsel eenen onvergeetba- ren dienst bewezen hebben. Heden is de toestand der arbeiders die naar de travos gaan niet menschelijk. Op 2 Januari zijn bij onzen vriend Mil Gyssene in de Leuvestraat de eerste hop- pekeesten uitgedaan en naar BruSsel ver zonden. Tot over eenige jaren was de handel der vroege hoppekeesten zeer bloeiend. Thans is hij wat vervallen door de concurrentie der opgelegde keesten. Nochtans de vroe ge hoppekeesten zijn in Januari nog altijd vijf en zes frank waard, 't Is duren kost. Het ware te wenschen mocht die cultuur we derom aanwinnen. Vooruit vrienden, doet het voorbeeld na van onzen vriend Mil. de geringe waarde van het geheel. De drie vrienden hadden maar eene geringe som bij zich; niet meer dan ter bestrijding hun ner reiskosten hoogst noodig was; en als sieraden hadden zij enkel onbeduidende zaken. Dat zullen wij later vergelijken, zei de hoofdman nadenkend. Ik zal genood zaakt zijn, voorloopig twee uwer gevan gen te houden Mylord, omdat hij de rijk ste, en Soutwark, omdat hij de zoon van een lord is. Kapitein Remballin wat ba'baarsche naam mag vrij heengaan. De engel chcn begrepen hem volkomen, maar hij haastte zich nog duidelijker te spreken De kapitein mag zijn paard behou den, zegde hij. Hij zal dadelijk naar Athene terugkeeren en de boodschap medenemen dat lord Queensbom en zijn vriend Sout wark in de macht zijn van den vreeselijken Rinaldini. Hij mag ook de boodschap naar En geland brengen en zeggen dat Rinaldini een losgeld verlangt van twintig duizend pond sterling voor den anderen engelsch- man. Misschien wil mylord wel eene aan wijzing, door u naar de bank te zenden, opdat het losgeld dadelijk wordt gezon den. Mylord zal zoo iets niet doen riep lord Queensbom scherp. Door eene over eenkomst met u zou ik dit schandelijk roo- verswezen nog versterken en het lot der reizigers, die naderhand in uwe handen vallen, nog verergeren. Ik denk dat de en- gelsche regeering dwingen zal u te tuch tigen. Rinaldini lachte weer koud en rustig. Gij kent mijne bergvesting, mijn verborgen roovershol niet, merkte hij op. Ik trotseer alle regeeringen der wereld, mylord. Ge kunt het beproe.en, maar be denk slechts, dat Rinaldini zweert, bij alles wat hem heilig is, dat, als het bedoelde losgeld hem niet binnen drie maanden ge bracht wordt, hij van ieder zijner gevan- Er wordt in Bambrugge wederom ge sproken over eene halte. Men zegt wij zullen het vragen tot wij het bekomen. Men heeft ook jaren en jaren naar den opslag gevraagd voor de staatswerklieden en door 't eeuwig vragen is 't er ook van gekomen. Eene halte moet er in Bambrug ge zijn. 't Zal ook gemakkelijker zijn om de talrijke lezers van De Dageraad te be stellen. Men is hier zeer tevreden over de schoo- ne en nuttige voordrachten die in de ge meente gegeven zijn over fruitteelt door den welgekenden voorddrachtgever M. Beeckman, hoofdonderwijzer te Herder- sem. en Voorzitter van den provincialen bond. De lessen hebben den grootsten bijva! gehad ze waren immers voor iedereen ver staanbaar, hoogst nuttig en praktisch. Er zal in Haaltert veel verbelering komen in de boomgaards. De lessen zullen voor gevolg eene schoo- ne tentoonstelling van fruit hebben, welke met Haeltert kermis zal ingericht worden. Al de liefhebbers van het Arrondisse ment zullen met Haaltert kermis deze schoone tentoonstelling gaan bewónderen, 't Zal nog leven brengen en verteer ver oorzaken in die lachende gemeente Wij hopen dat deze expositie zoowel zal gelukt zijn als deze verleden jaar ingericht te Aygem door den Landbouwersbond van Aalst. De Landbouwersbond strijdt onophou dend voor vooruitgang. Dank aan zijne ie- verige werking zal er verbetering komen in alle Landbouwvakken. De toekomst van de boerderij is in de studie en den vooruit- gang. Op 6 Januari eene groote menigte volk is naar Nederhasselt toegestroomd om de plechtigheid bij te wonen van de inhuldi ging van het schoon kruis op het'graf van de vrouw DeGelas en van Marie Van der Haegen. Sbhoone dag, zacht en stille we der, wel geschikt om in deze schilderach tige streek de gemoederen nog' meer te treffen. Om 10 uur is eene solemneele mis ge lezen met drie priesters door den Eerwaar den Heer Pastoor van Nederhasselt. De kerk is proppensvol en honderden men- schen zijn verplicht buiten te blijven, bij gebrek aan plaats. Men bemerkt in de kerk de leden van het comiteit, de voorzitter M. Dr Van der Haegen van Ninove, M. Ba ron Lodewijk de Bethune, M. de Burge meester Cooreman van Nederhasselt, Van de Velde van Aspelaere en Cosyns van Meerbeke, Corten onderwijzer van Hel- dergemen Scheerlinck oud-onderwijzer der gemeente. Na de H. Misen de gebeden derdooden, begeven -rich de priesters naar het kruis en sturen den almac! 'igeu God eene vuri ge bede vuor dé *1= w~rs. tnt"'U* ~IC 1 .c.JC redevoering wordt uiiitesproken .or den heer Van der Haegen. In schoone en welsprekende woorden herinnert de heer Voorzitter de omstandig heden van de afschuwelijke moord. Hij be schrijft de schoonheden van het stille ge hucht de Vogelenzang in onvergetelijke woorden. Hij spreekt van die moedige vol keren, die jaarlijks naar Frankrijk trekken om er den oogst te doen en, ja, zelfs niet aarzelen zich tot in Amerika te begeven om het brood hunner teerbeminde vrouwen en kinderen te gaan verdienen. Wanneer doktor Van der Haegen spreekt over 't schoon kruis dat op het graf praalt, onder hetwelk nu de beide slachtoffers in vrederusten, wanneer hij herinnert dat dit kruis het zinnebeeld is der verlossing en de hoop in een beter leven, ziet men uit de oogen van meer dan eenen toehoorder de tranen perelen. De doktoor eindigt met den wensch uit te drukken, dat een vurig gebed uit de harten der menigte azl stijgen voor de on gelukkige slachtoffers. Deze prachtige rede maakt den groot- sten indruk. Men ziet Omer De Gelas bit tere tranen storten de toehoorders dee- len zijne aandoening. Het oogenblik is waarlijk treffend. Men omringde met eerbied en belang stelling vader en moeder Goessens, die ook gekomen waren met Madeleine en Zulmaken, en men denkt aan het lijden, het bitter verdriet, dier vader en moeder, welke eene dochter betreuren; aan het wee dier brave engeltjes, welke hunne moeder niet meer zullen zien. ledereen wenscht de daders der wreede moord zonder uitzondering te zien straf fen en men hoopt op de rechtvaardigheid Gods om niets ongestraft te laten. In ons toekomend nummer zullen wij de redevoering van Dr. Van der Haegen me- dedeelen. 't Was ons gegeven de tweede opvoering van het Tooneelfeest op Drij Koningen, bij te wonen. De vriend Gust was op zijnen chef de file en verwelkomde ons van uil zijnen balcon. Wij waren nog een beetje te vroeg, wat ons in de gelegenheid stelde een blik te gaan werpen op het schoon gas placement, dat van Lede des avonds eene groote stad maakt. 't Uur voor het Concert nadert, en wij worden door Gustje naar de uitvoeringzaal geleid, alwaar wij den E. H. Cromphout ontmoeten, de ziel van het feest. HUGH SCOTT het wijdvermaard drama De lichttoren wordt meesterlijk opgevoerd. De titelrol toevertrouwd aan den heer Goe- derticr, koster te Lede, is waardig vertolkt geweest, ontdaan van die overdrevenheid welke men gemeenlijk in onze vlaamsche dorpen hecht aanrollen van krankzinnigen of bedronken. Het zangersspel Keizer Karei en de Roo- vers, een trek eigen aan het leven van dien Volkskeizer liep buitengewoon van stapel. Het was een kundig overgangsmiddel van het droevige ons door het drama weerspie geld naar het leutige dat ons in het blijspel Rommelaar en Bommelaar werd voorbe reid. Zie terwijl wij ons verslag hier neerschrij ver. moeten wij nog lachen als wij denken aan de gewitte broek van den hotelier uit 't zweerd, en aan de wel gepaste figuren en grimassen uit den koekoek. Severin, de domestiek was somtijds onbetaalbaar. I11 een woord welgelukt avondvermaak, dat nog meer in waarde stijgt, wanneer men er hel edel doel van in het oog houdt. De gansche opbrengst ervan wordt ge schonken aan het genootschap van St-Vin- centius a Paulo, met zijne zoo heerlijke^ christene leuze n j\/7 Den arme gegeven is Gode geleend.yj^ genen een oor aan de Engelsche regeering als geschenk zal zenden. Als na verloop der volgende maand 't geld er nog niet is, zal het ander oor en de rechterhand van ieder gevangene wor den gezonden. Met ieder verdere maand wachtens komen zij stuksgewijze in hun Engelsch vaderland terug. Verstaan Terwijl de roover zoo sprak, was zijn gezicht vriendelijk als de hemel op een schoonen lentemorgen, zijne stem rustig en welluidend als gewoonte; maar de ge vangenen zagen in zijne oogen een helsch vuur flikkeren, dat hun aantoonde dat hij waarlijk zou uitvoeren wat hij had gezwo ren. Lord Queensbom wankelde echter niet in zijn besluit, om 't verlangen van den roover te weerstaan. Op 't geld kwam het bij hem met aan, het bedioeg nog niet den helft van zijn jaarlijksch inkomen; doch het streed tegen zi;n beginselen zulk een losgeld te beta len. Hij wist zonder overschatting van zich zelf, dat hij in zijn vaderland een geacht en invloedrijk man was, en dat de engel sche regeering alle hefboomen in bewe ging zou brengen om hem en zijn vriend te bevrijden, maar ook om door 't onscha delijk maken van den gevreesden Rinaldini verdere aanvallen op 'tleven enden eigen dom van Engelsche onderdanen te voor komen. Hij besloot dus rustig af te wachten wat in den gegeven tijd zou gebeuren. De bandietenhoofdman dwong kapitein Rembaltin de gestelde voorwaarde in zijn zakboek op te schrijven, gaf hem eenige strenge vermaningen en zeide hem dat er middel zou zijn om bij zijn terugkeer raar Athene met hem in betrekking te blijven, en dat dus nu bepalingen over een samen- tri ffen overtollig zouden zijn. Toen Rinaldini hem tot vertrekken noopte, drukte de kapitein zijne vrienden warm de hand en sprak Kom binnen kom binnen Ja, mijnheer, maar de beleefdheid zegt dat ge nieverst binnen gaat zonder kloppen.... En ons lief Lobeliaken van de familie van 't Nieuwskruid stond daar op zijn win ters, met 'n paar houten kloeten aan en 'nen grootcn ouwerwe'tschen sluitkorf... Wat nieuws, mijn vriendeken Zet u wat bij 't vier.. en doet uw wanten uit! Danke, mijnheer de Dageraad. Ik kom u eens spreken over het Davidsfonds... Ge moet weten, 't Davidsfonds van Aalst geeft '11 reeks Voordrachten, om de vol keten dm geest en 't hert t'ontwikkelen, en 'k mag 11 verzekeren dat d'eerste iets was uit '1 fijn pak.... 'k Had de permissie gekregen van mijne moeder, om 'ne keer te gaan luisteren; en onderwege zei'11 ze mij dat 't menheer Van den Bosch was, 'ne professor van 't Bisschoppelijk Collegie van Aalst.. D'er zei daar iemand op 't zijn daar allemaal felle mannen, als z'hen iets aantrekken, is 't altijd wel. En waar was 't, mijn lieve Dageraad De zaal van 't Landbouwershuis was vol volk, en 'k zag dien braven priester op den treê staan; al den anderen kant, negen felle jongskes, leerlingen van '1 Bisschoppelijk Collegie, frissche jeugd, in eer en deugd opgekweekt, met 'ne wereldlijke professor bij; de men- schen zei'n dat 't M. De Vogelaere was. En schoon dat 't was Prachtig begin over Kerstnacht in de Kunst Klare en duidelijke uitspraak, welgemelen ge dachten, welgepaste gevoelens, in echt vlaamsche bewoordingen uitgediukt, zach- ten zoeten zang en schooue lichtbeelden. Die de mannekens zóo leerde zingen, mag zeggen dat hij verstand heeft van mu ziek, en van leerlingen,...want een gedacht weergeven, in loonen gezet dooreen an der, want het gevoelen doen ontstaan dat door den artist gewild wierd, en dn al door jonge kadéen, daarvoor hoeft men kennis en gevoel... En ik was getroffen... Kerstlied '1 Wijl in den nacht uit de 18e eeuw, Nu. zijt gij willekomme, Jesu, lieven Heer «O Kerstnacht, schooner dan de daegen en bovenal Kerstnachtvan Wambach, woorden van Hilda Ram, zoo schoon gezongen.dat menige traan van bewondering en gevoel het oog ontsprong En de volkeren zei den Wanneer nog eens, E. H. Van den Bosch Wanneer komt ge met M. De Vo gelaere en zijne lieve leerlingenschaar nog spreken en zingen voor uwe toehoorders, getroffen altegaar Zie, lieve Dageraad, 'k heb nu nog veel te vertellen.... maar 'k moet bij mijn peter, 'k en heb hem nog geenen Nieuwjaar gc- wenscht! Iddergem maakt zich gereed voor eene schoone zeldzame gebeurtenis, namelijk de diamanten bruiloft van M. en Mad. Cop- pc V'c" Yrterenbtrghe, respectievelijk kL'. 81 jaar oud Ze stopten in 't bootje den '0 Januari 18GQ cr. hipperen nog immer in goede gezondheid. Z'hebben 8 zoons, 3 dochters en 37 klein-kinderen. De Dageraad zal eens komen sjoeren en wenscht de brave jubilarissen op voorhand hartelijk proficiat Mevrouw WeVan Braeckel-De Coninck, onderwijzeres in de bewaarschool der ge meente St-Lievens-Hautem, komt vereerd te worden met het burgerlijk eereteeken van le klas. De Dageraad stuurt zijne beste gelukwenschen. Op Zondagen 6, 13, 20 en 27 Maart en Maandagen 7, 14, 21 en 28 Maart, in den Katholieken Werkmanskring van Aalst. Ik zal den consul in Athene, de Grieksche regeeringen alle in Athene wo nende engelschen in beweging brengen; ik wil naar Engeland snellen en daar ook de regeering tot energieke stappen dwin gen ter uwer bevrijding. Verliest den moed en de hoop niet, en wees verzekerd dat ik niet zal rusten, vooraleer ge vrij zijt. Als niets anders kan gedaan worden, vervul dan maar de voorwaarden vóór 't einde.derdri'e maanden, Retnbaltin, sprak Soutwark. Mijn gansch bijzondere wensch is, mochten mijne ooren naar Engeland terugkeeren, ze te mogen begeleiden. Ik zal u niet in grooter kwelling la ten geraken, verzekerde Rembaltin. Als 't eenigzins mogelijk is, dan komt gij zonder losgeld vrij. Het doet mij leed, dat ik u in de handen derbandieten moet achterlaten. De hemel behoede u, vaartwel Hij reikte nog eens ieder de hand, be steeg zijn paard en reed in tegenoverge stelde richting weg. Haltriep de graaf. Mijn bediende moet met u gaan. Ik verlaat u niet, mylord riep Bragg. Waar gij gaat, ga ik mede... Zend mij niet weg! Trouwe bediende, sprak Rinaldini op zalvenden toon. 't Is de plicht van een trouwen bediende, 't lot van zijn meester le deelen en als ik mylprd's ooren naar Engeland zend, beloof ik u dat uwe ge- meene ooren de zijne zullen begeleiden. En nu, mylord, sprak hij tot lord Queens bom, laat mij u nu naar mijn armoedig hol voeren. Ik kan niet met ontvangst- en voorouderlijke zalen pronken, maar gij zult toch zien dat ik ook mijn toegedane harten heb, en dat ik mijn vrij en avontuur lijk leven niet met al uwe pracht zou wil len verruilen. Voorwaarts, kameraden Hij liet de beide bedienden en de gidsen loopen, die haastig aftrokken. Dan vatte hij denteugel van lordQueenborn's paard, zijn luitenant die van het paard van Sout wark, de andere roovers omringden de Vrijdag morgend woonden wij de nede rige teraardebestelling bij van onzen ouden trouwen vriend Jan-Baptiste De Paepe, o;erleden in het hospitaal van Aalst, in den ouderdom van 77 jaren. Jan De Pape was een der schaarsch over levende stichters van den Katholieken Werkmanskring van Aalst, in wiens bestuur hij sinds zijn ontstaan tot over eenige ja ren zetelde. Sedert de inrichting der bibli otheek in den schoot dier werkers-instel ling, oefende hij er met eene stipte nauw keurigheid het ambt van bibliothekaris uit. Onder dit oogpunt heeftden kring veel aan den aflijvige verloren. De plechtige dienst werd bijgewoond door afvaardi gingen van al de gestichten onzer hospitiën en door een tiental vrienden, bij wien de herinnering aan zijn verdienstelijk leven in eere werd gehouden. Hij was een man die goed deed voor de menschen in de oogen van God. Dat zijne ziel de weldaden er voorgeniete, door den Zaligmaker beloofd aan deze die Hem op aarde dienen, uit liefde tot Hem )or den emhier^l gevangenen en de stoet stelde zich in be weging. Zij wendden zich van de siraat af qji sloegen een pad in, dat langs eene brui sende beek voerde. Toen ze langen tijd voortgereden .varen, werd eensklaps halt gehouden. We zijn genoodzaakt u de oogen te verbinden, heeren, sprakRinaldini op zijne gewone rustige wijze. Als uw losgeld be taald is, bekomt gij uwe vrijheid weer, en ik moet op mijne hoede zijn, dat gij die dan niet tot mijn nadeel gebruikt. Bezig ik niet de noodige voorzorgmaatregeien. dan dient gij later de soldaten tot gidsen naar mijne schuilplajts. Allescendros, La- cros, verbindt de gevangenen de oogen. De beide genoemde roovers verrichtten zulks met eene wonderbare behendigheid; daarna werden de handen der gevangenen op den rug vastgebonden en de tocht voortgezet, bergop, bergaf, langs ruisende beken en bruisende watervallen. Na een rit van vier uren kwamen zij aan een steil, rotsachtig pad, waar de ge ringste misstap der paarden een gewissen dood moest ten gevolge hebben. De roovers werden stil; slechts de k< rte kommandowoorden van den hoofdman onderbraken nu en dan de stilte. Eindelijk maakte men halt, staote af en ging te voet verder. Een half uur lang werden de gevangenen langs een moeilijk rotspad voortgesleept, daarna verdwenen de roovers, den een na den andere door eene smalle spieetin de rots, die zich van binnen tot een hol ver wijdde. De ingang was zoo klein en zoo verborgen, dat hij zelfs bij een nauwkeurig onderzoek niet licht kon ontdekt worden. Lord Queensbom en mijnheer Soutwark werden door despleet getrokken, waarbij hunr.e kleedcien niet weinig leden en zij enkele kneuzingen bekwamen. Door eene tweede opening kwam men in een groote ruimte, waar de gevangenen den blinddoek werd afgenomen.

De Dageraad | 1910 | | pagina 2