Weekblad tot verdediging der belangen van Boer, Werkman Staatsbediende Het TE DEUMMilitiewet en toepassing Vlamingen! Overzicht der Week Derde Jaar, Nuthmer 56 16 Januari 1010 5'centiemen het nummer Neringdoeners Orjze LijoVi&Scb 't Een er. PROFICIAT I Sterfgeval DË DAGERAAD Abonnementsprijs voorop betaalbaar: 1 jaar, 2,00 fr.; of alle 3 maand 0,50. Men schrijft in bij den uitgever en in alle postkantooren des lands. Voor 't buitenland is de prijs 4,50 fr. per jaar. OPVOEDING WELZIJN VAN HET VOLK VERSCHIJNENDE DEN ZATERDAG UITGEVER Ron;. Vao Naüwc, Botcrnjarkt, Aalst GODSDIENST MOEDERTAAL ONDERWIJS Annoncenprijs per drukregel Gewone, 0,15; dikwijls herhaalde, bij overeenkomst vonnissen 0,50; reklamen 0,75. Alle briefwisseling, behoorlijk geteekend vrachtvrij te sturen vóór dinsdag, aan den uitgever. Wij zijn kristene menschen en daar om loven wij God bij de troonbestij ging van onzen nieuwen koning Al- brecht I. 't Is onze koning, de eerste, het hoofd van ons Vaderland. En wij beminnen onzen koning, om dat wij ons Vaderland beminnen. Wij hebben een vaderland, en wij beminnen het. Ons lichaam is gegroeid in het Vaderland, naar het Vaderland. Ons vleesch, ons bloed, ons vel, onze longers alles wordt en groeit en ont wikkelt volgens onze lucht en ons we der, de hitte hier, en koude en wind en natte en droogte, en winter en zomer en jaargetijden. Ons volk met zijn eigen gezicht en sprake en doening, onze lucht en he mel met hare wolken en klaarten, ons land met al zijn gewas, met zijne hui zen en daken, zijne hofsteden en ker ken en torens, dat is ons passend va derland. Onze geest is gevormd en gekweekt naar ons vaderland. Hij vormt zich denkbeelden en gedachten volgens de klanken en de woorden die in ons oor klinken, volgens hetgene onze zintuigen treft, zelfs over hoedanighe den en deugden en kwaad oordeelen wij volgens den aard van ons volk. Eenen zuiderling vreedzaam thuis, zul- IV." .J yjy »..vgC\«vi IU.CICII, Cl 1 CClieli Engelschman, babbelaar bij zijn volk, zullen wij weinig spraakzaam heeten. Ons hart hedt zijn vaderland. Wij hebben in onze sireke het leven ont vangen, wij zijn in onze kerken ge doopt, wij hebben er onze eerste com munie gedaan, wij hebben .er gebeden en binst den lijkdienst geweend over beminde overledenen, wij hebben er gewerkt en gezwoegd in ons dorp en wijk, en ons zweet heeft de.aarde be vochtigd, wij hebben er ons verzet en verlustigd die plaats is ons dierbaar. Ons hart bemint onze ouders, broe ders,zusters en bloedverwanten en leeft met hen mede. Ik wete en beminne de plaats waar mijn vader is begraven en mijne moeder leeft. Mijn land en mijn volk met eigen aard en zeden en wezen, met eigen taal en klank, met eigen gedacht en gevoe- len, bemin ik en diep, omdat het het mijne is. En dat vaderland bemin ik in den koning, en den koning in het vader land. En ik wille datklein vaderland groot, groot door handel en nijverheid, groot door kunsten en wetenschap en ge leerdheid, groot door zedelijke krach ten. En daarom juiche en jubele ik en love God, omdat de koning dat lande- ken bemint en het wil ophelpen en vooruitduwen op de baan van ontwik keling en voorspoed. Zijnebestekrach- ten belooft hij te besteden aan ons volk, zelfs het klein volk, mijn volk. En daarom juiche ik in machtige to nen «Te Deum laudamus wij loven U God. Mijn hart en mijn' ziel zingt mede met den kerkzang ik ben blijde en gelukkig, en ik, kleine man, voel een onuitsprekelijke welligheid omdat het vaderland en zijn hoofd de koning, verheerlijkt wordt en gevierd door machtigen en rijken, door kleinen en armen, door alle vaderlanders. Jef S. Voor den groei en den bloei onzer stad, voor de welvaart van onzen ge liefden middenstand, vragen wij aan al de rijke menschen van Aalst, zich bij de stedelijke neringdoende burgerij te voorzien voor al hunne aankoopen. Wij hebben het gedacht opgevat, aan on2e tal rijke lezers de voornaamste punten en de toepassing van de nieuwe legerwet "eens kort en klaar uiteen te zetten. Eén zoon per huisgezin. De nieuwe wet voorziet de oproeping van één zoon per gezin. Nochtans zijn, krachtens eene over gangsbepaling, de huisgezinnen waarvan een zoon voor vroegere militielichtingen dan deze van 1910, ingeschreven is geweest, van allen militairen die ïst ontslagen, zelfs wanneer deze zoon niet in het leger gediend heeft. Deze overgangsbepaling is niet van toepassing op de uitgestelden, weerspannigen of achterblijvers, noch op de broeders derzelfde. De loting is afgeschait, evenals de vaststelling van het cijfer van 't jaarlijksch aandeel van 't leger, de verdeeling van dat aandeel en de vrijwilligers van het contingent. Inschrijving voor de lichting De termijnen voorzien bij artikels 13 en 14 van de militiewet, aangaande de inschrijving voor de lich ting, zijn zes maanden vervroegd, zoodat het regis ter tot inschrijving van de militianen van het vol gende jaar, den I Juni in plaats van den 1 December zal geopend worden. Deze bepaling zal maar voor de eerste maal van toepassing zijn voor de lichting van 1911. Vrijstellingen. De vrijstelling der bedienaars van eeredienst, zendelingen, kloosterlingen, sludenten in godsge leerdheid en wijsbegeeite; onderwijzers, leerlingen en gediplomeerden der normaalscholen, is in de plaats gesteld van de ontslaging van den werkelij- ken dienst in vredestijd. Eenige kinderen. De vrijstelling van het ecnig wettig kind en van den cenigen wettel ijken afstammeling is afgeschaft. Het recht tot vrijstelling wordt echter behouden voor de eenige wettige kinderen, alsmede voor de eenige wettige afstammelingen, die werden uitge steld en behooreij tot de lichtingen van vroeger, "t is te zeggen voor dc eenige kinders die vroeger gclot hebben en nog jaarlijks naar 't conseil moe ten gaan. De ingeschrevenen, die zonder een ernstig nadeel te ondergaan, hunne studién of hunnen leertijd niet kunnen onderbreken, of tijdelijk de inrichting van landbouw, nijverheid of handel niet kunnen veria- hunner ouders beheere r cV&;;i;?iI\ene .TijsteÜin,- voor een jaar bekomen. I»cze vrijstelling zal twe maal voor eenen nieuwen termijn van een jaar mo gen vernieuwd worden. Militie-vrijwilligers. De jongelingen die een t nadeel zouden kunnen ondergaan door te wachten tot het tijdstip hunner vrijstelling, worden gemachtigd om als mi- licie-vrijwilliger dienst te doen van af 18 jaar. Plaatsvervanging. Het recht op de gewone plaatsvervanging is afge schaft, tenzij voor de uiigestelden der drij vorige jaren, die met dit doel 200 fr. gestort hebben. De plaatsvervanging van een broeder door zijnen broe der wordt behouden. Duur van den werkelijken dienst. Buiten de terugroepingen, zal de werkelijke dienstaltijd achtereen uitgedaan worden. De tegenwoordige duur van den werkelijken dienst bij de verschillende wapens, wordt behouden voor de miliciens die in 1910 en 1911 onderdo wapens zullen geroepen worden, ten ware dat, vóór hel einde van hunnen werkelijken dienst, liet ver- eischte getal van 42,800 man zou overschreden zijn. In dit geval zal elke verhooging tot een bedrag van 1000 mannen van liet contingent, voor dc mili ciens, de militie-vrijwilligers en de plaatsvervangers van eenen broeder, eene vermindering van eene maand in den gemiddelden duur van den werkelij ken dienst medebrengen Voor de manschappen die zullen opgeroepen worden te beginnen met 1912, zal de duur van den werkelijken dienst verminderd worden in de.mate door artikel 1 der nieuwe wet voorzien. Voordeelen aan vrijwilligers. De label die bij de dieuwe wet gevoegd is, wijst de bedieningen aan. afhangende van de velschillende ministeriCele departementen, en waartoe oud-vrij willigers of opnieuw dienstneinenden bij voorkeur zullen aanveerd worden. Botha. Plaatst uwe aankondigingen in De Dageraad. Ons blad is verspreid op meer dan twee honderd gemeenten van Vlaanderen. Het dringt bijzonder in de huizen van boer, werkman en staatsbediende, die ten alle tijde de beste klanten der burgers waren. Ons blad is dus het best van allen geschikt om uwen handel in diestanden bekend te maken. DICHTER Ik wil niet droef fe moede blijven, En zal den geest eerlang verdrijven Die m aan het dubbend dutten houdt, En nog steeds verder zich verstout Gedaan met dolen, beeldcnwekkcn, Het kan toch niets dan last verstrekken; Ik wil ook lachen, als elkeen, Dat baart de vreugde, dat alleen En 'k juich bij 't schuldig verzenmaken, Dat nooit mijn lachlust eens kon raken. Ik lach heel blij en smaak genoegen, Doch haast rijst weer het denkerszwoegen, En 'k staak mijn droomwerk. anders komt Een zucht, en 't lachen raakt vermomd Op Zondag 16 dezer, om 3 uren namid dag, zal de stichtingsvergadering van den Katholieken Vlaamschen Bond plaats grij pen, ter feestzaal van het Landbouwers huis, Keizerlijke Plaats, ter stede. Wij twijfelen geen oogenblik of al de Vlaamschgezinden vatl het arrondissement Aalst zullen den oproep die hun gestuurd werd, beantwoorden. De Vlaamsche beweging bereikte nooit het toppunt waarop ze heden is gestegen. Excelsior! Weldra breekt de dag aan, dat de Vla ming AL zijne RECHTEN zal zien zege vieren Wij vernemen door een onzer Aalster- sche liefhebbers, dat de algemeene Vis- schersbond van België het besluit heeft genomen aan den heer Minister eene vraag te doen, ten einde het fijnvisschen, zelfs in den rijtijd, alle zondagen van het jaar toe te laten. Wij twijfelen geenszins of de achtbare heer Minister zal zoogoed zijn die deftige uitspanning des Zondags aan de leden van dien bond te willen toestaan. De Dageraad van zijnentwege zal zoo veel mogelijk bij de regeering aandringen, opdat onze discipels van Ste-Pieter die gunst mochten bekomen. Naschrift. Wij vernemen dat de maatschappijen van iijnvisschers hoege naamd niet t'akkoord zijn over de vraag welke de Belgische Visschersbond besloot te doen. Vooraleer de eene f dc andere te vol doen, zal er, zoo 't s. frijnt, eene raadple- lende visschersmaai» ,-pi^n. Wij wachten den uit.wg van het onder zoek af. Aangenaam of nuttig. Velorijders, Werklieden neemt een plaat van 1 frank. Welke voorwaarden moeten bestaan om de plaat van 1 frank te genieten en welke formaliteiten zijn te vervullen om deze te bekomen. 1. Men mag geen honderd franks maan delijks winnen. 2. Men mag geen 5 franks lasten beta len, patent inbegrepen, noch de ouders in dien men bij hen inwoont. 3. Men moet alleenlijk de aanvraag doen tot de Bestendige Deputatie, te Gent, Gouvernementshotel. Met de plaat van 1 frank mag men rijden ook op Zondagen en feestdagen en zelfs op velokoersen. Dus, jongelingen velorijders, neemt een plaat aan 1 frank. Duur van den Arbeidsdag in de Mijnen. Eindelijk dus is de wet gestemd. Ik zeg eindelijk en dat mag ik met reden zeggen, war.t die wet is tweemaal van den Senaat teruggezonden naar de Kamer, cn dreigde eene onweerswolk tus- schen de twee kamers te worden, waaruit donder en bliksem konden geboren worden. De groote moeilijkheid der wet lag hierin de belangen en der nijverheid en der mijnwerkers niet wederkeerig te kren ken. Indien de duur van den arbeidsdag zoo nauw bepaald en afgemeten wordt, zal dan denijverheidmet gekrenkt worden? En dat beweerden met gegronde reden soms, de fmanciemannen van rechts en links. Daarbij moet er gezegd, dat zij alle inmenging der wet in zulke zaken als een gruwel aanzien. Over jaren kon zulk stelsel met groote meerderheid doorgaan nu echter hebben de nieuwe gedachten, gerugsteund op de vermaarde encycliek Rerum Nóvarum te veel aanhangers gevonden, en deze be- weeren dat de wet den minderen man en zijn recht en zijne belangen en zijne ge zondheid moet beschermen tegenóver eene gemakkelijke uitbuiting van de grooten en machtigen. Hoe ingewikkeld en belangrijk en moei lijk de bepalingen zijn van den arbeidsdag zal wel iedereen inzien die slechts over denkt wat alles te doen valt in eene mijn en voor onverwachte en onvoorziene om standigheden men kan staan. Toch heeft de minister van Arbeid, eene formuul ge vonden die iedereen of bijna iedereen kon aannemen en aangenomen heeft. In den Senaat is de wet aangenomen ge worden met 72 stemmen legen 10 en 2 onthoudingen, niettegenstaande het krach tig verzet van graaf de Smet-de Nayer. Beperking der voortbrengst in de Katoenspinnerij. Den 7 October en volgende dagen werd te Frankfort het internationale katoenspin ners (fabrikanten) -congres gehouden. Vooral Engeland en de Amerikaansche Staten waren sterk vertegenwoordigd. Ook Duitschland, Frankrijk, België, Nederland, Italië, Oostenrijk, Portugal en Zwitserland hadden zich doen vertegenwoordigen. Hel congres hield zich oornatnelijk bezig met de middelen te bespreken om de schande lijkebeursspeculaties in 't ruw katoen te doen ophouden. 't Besluit is geweest de voortbrengst te beperken. In de meeste landen worden in de Katoenspinnerijen dan ook nog slechts 4 5 dagen per week gewerkt. Een treurig vooruitzicht bij de steeds stijgende behoeften en den zoo bitteren winter. De wijn der Roos. De wijn der Roos wordt sedert 1624 zorgvuldig bewaard in den kelder van het raadhuis te Bremen te dien jare werden zes groote stukken Johaniusberg en zes Hochheimer binnengebracht. Elk dier stuk ken kreeg den naam van een der apostels, dien van Judas inbegrepen. Telkens een flesch van dien befaamden wijn der apostels werd afgetapt, werd ze onmiddelijk door eene jongere, doch al lereerste hoedanigheid vervangen. Zoodat de wijn van de Roosonuitputteli k bleef en dat de twaalf stukken immer van een won derbaren nekta- zijn gevuld. In 1624 had elk dier stukken 1200 fr. ge kost. Zoo men nu berekent de onderhouds kosten van den kelder, de rechten en de same ngestelde intresten der sommen, komt me:i tot dezen fantastischcn uitslag da' een enkele druppel wijn de som van 1362 fr. Het is gereenelijk.aan te ücir da* tij deus de bezetting van Bremen doos dc Franschen eenige der veldheeren zich rij kelijk zullen te goed gedaan hebben aan den wijn der Roos de Bremenaars maak ten zich vreeselijk boos dat zij op die wij ze aan Frankrijk eenegrootereoorlogschat ting betaald hadden dan al de overige ste den van Duitschland te zamen. U.t de oude doos. Als iedereen zijn papje blaast. Als iedereen zijn becsijen aast. Als iedereen zijn boodschap doet, Als iedereen zijn liefje «roet, Als ieder stelt zijn eigen maat. Als ieder maakt zijn eigen staat, Als ieder ploegt zijn eigen land, Als ieder lost zijn eigen pand, Als ieder bouwt zijn eigen nest, Dan gaan de zaken alderbest. Iets voor ouders cn kinderen Het zoontje verteert wat vader vergeert. Wilt gij goede kinders voeden. Gij moet hen voor 't kwaad behoeden, Want 't zijn vruchten hard of zacht. Naar zij werden opgebracht. Die Demint, die moet kastijden En geen kwaad in kinders lijden. Daarom, ouders, zijt gij wijs, Buigt bijtijds het jonge rijs Het weder kent men aan den wind, Den vader kent men aan zijn kind... De heeren Frans Moens," gemeenteon derwijzer te Moorsel en Kindt Seraphin gemeenteonderwijzer te Nederbrakel ko men vereerd le worden met de burgerlijke decoratie van 1 klas. Onze beste gelukwenschen. Ja 't is gelijk het op het prachtig dood- beeldeken staat: Gelijk eene frissche bloem die door het onweer wordt afgerukt, zoo is hij ons schie lijk ontnomen. In den jeugdigen ouderdom van nog geen 13 jaren, is deze week overleden Omkr Constant VAN STEENBERGHE, zoontje van onzen achtbaren vriend en lezer Frans, 't Was eene eenvoudige doch treffende teraardebestelling. Eene roerende lijkrede, welke wij betreuren hier niet te kunnen mededeelen, werd als afscheid aan den grafkuil, door een zijner jeugdige stu diemakkers uitgesproken. Die afscheids groet deed menigen traan storten. De Dageraad stuurt aan de beproefde ouders zijne gevoelens: van innige deelne ming en troost, bij deze rampvolle be proeving. God neemt, God geeft Aan al wat leeft. Hoe het ook zij, Of droef, of blij, Waarmee hij ons bejegent, Zijn Naam weze gezegend. ZONDAG met den Te Deum in Aalst, killig huiverachtig weer. Onze pompiers hadden mogen hunne "kapot aan doen. Er was veel volk bij den optocht naar de kerk voor den eersten Te Deum voor ko ning Albert, 't Is lang geleden dat er daar mocht op geroemd worden. Nieuwe bcs- sommen vcegen goed, zei Stance van Kar- bitjes, en ze kuischte hare schoenen met 'nen luiwagen. Wij peinsden er zondag nog op. Van Drijkoningeii overjaar is 't een jaar geleden dat er te Denderleeuw een hondje liep, met een kabas met een koordeken aan zijnen steert vastgemaakt. Een onzer getrouwe lezers wilde^ het van den hond zijnen staart afdoen, en men maakt hem daarvoor proces op. Hoe zou dit belangrijk feit gejugeerd geweest heb ben? Wij steken onzen kop eens bin nen bij Toontjen, aan den Harst; ,t is volle konijnen- keuring, naar het zwaarste gewicht. Chaleke zegt ons dat er een konijn was, superieur, van 15 halve kilos. Dat moet 'n lap zijn 't Spijt ons, met onze haast, het niet gezien te hebben. vT't Weer zag er J*MAANDAG nog meer gemaskeerd uit als i daags te voren. Onze stad gelijkt aan de modderrivier, zoo vuil en papachtig liggen de straten.... De slijk komt uit den gtond.de i vnrhltiT» ,s a,so' d'e ,wcc te*en niensch- iTOf ,ir. .CD.IIJK n. tiiri .1," tkal'x i r.n meeJter Vei'eyzeu zaliger. Me., sp/eekt van eene vrouw die aan de vaart zou doodgevallen zijn. D'informa- ties bewijzen het tegenovergestelde. A- vonds is 't weer op zijn pointilje; de sterren staan daar boven oogen te pinken, alsof ze heel den dag op marode ^weest hadden met de steerbterre Hali.ey, die men van door de lonkhuizen der sterrekundigen begint waar te nemen. Ze moeten op drasj geweest hebben, want om 10 ure 's avonds lagen de pinkertjes al onder hun sargie, ons de droeve veronderstelling latende dat het DINSDAG met de temperatuur vao den- zelfden derden ging blijven. Inderdaad, vasjel van regen. Talis van Hautem en heeft het zich toch niet aangetrokken, en staat present van 't half acht op ons bureel. Hij haalt ons twee nieuwe abbonnés uit de portefoulje, en vermeldt ons dat heel't Ni- noofsche in den danger verkeert door het rondzwerven eener dievenbende. De boe ren hebben er eens ferm onder geroeffeld en er zijn er d'ander week 3 aangehouden, 2 mans en 'n potjenoffel van een wijf. Toen Talis van huis kwam, hoorde hij onder- wege reppen van 'nen brand in eene drij- woonst te Meerbeke, uitgebroken rond den vieren 's nachts, 't Vee is gered, maar al 't ander is er ingcbleven. 't Weer verbetert op den noen. 's Avonds is't goed. Wij profiteeren ervan voor de wandeling. Op Schaarbeek hooren wij ritten van 'nen nieuwen Turnclub, onder kenspreuk Wi rk F.DEI.T. Er mogen maar 24 leden bij zijn, maar 't moeten flinke kerels zijn. De sterre met den steert is onzichtbaar. Gister avond stond ze in al hare glorie te pralen. St Job was de beste plaats om ze te aan schouwen, want er waren toeschouwers op afgekomen tot van aan den Dobbelen Arend toe. Om 8 uren staat de Groote Markt t'Aalst in rep en roer. 't Is de stadsbelle- man die reklaam maakt voor de coopera- tief-beenhouwerijen van aan d'uitkanten. Wij dachten bij 't eerste gerucht dat er 'nc porte-moné met duizend frank gevonden was. Een bezoek uit Erpe, in den ach termiddag spreekt men met veel lof van den nieuwen Notaris, die daar in 't kort zijnen welkom zal geven aan d'arme men schen. Ach, die wil, kan zich op eene bui tenparochie zoo zeer doen beminnen. WOENSDAG. Wat zal 't nu allemaal zijn d'Een zeggen 't zal sneeuwen; ande ren prctendeeren van neen. En... d'eerste hadden gelijk, 't Heeft gesneeuwd met vlokken zoo dik als eene vuist. En niette genstaande staat ons lieftallig correspon dente Lobeliaken van dc familie van 't nieuwskruid daar, gelaarsd en gespoord met zijn sluitmandeken nieuws. Hoe heeft hij door dat weer durven doortrekken Mr de Dageraad, schrijft eerst en vooral

De Dageraad | 1910 | | pagina 1